Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει είστε και εκλεκτοί για το που θα πάτε. Δνε έχετε καταλάβει ότι η χώρα έχει χρέος 230% του ΑΕΠ το μεγαλύτερο στο κόσμο, ανεργία στο 20% κια μηδενικές προοπτικές ανάπτυξης. Όπου και ν πάτε καλύτερα θα είναι μακροπροθεσμα. Αν δεν είχατε τους γονείς και τα μέσα εδώ στο ελλαντα θα είχατε πεινάσει ήδη. Αλλά αυτό θα συμβεί σε κάποια χρόνια ούτως ή άλλως 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μου αρέσει είστε και εκλεκτοί για το που θα πάτε. Δνε έχετε καταλάβει ότι η χώρα έχει χρέος 230% του ΑΕΠ το μεγαλύτερο στο κόσμο, ανεργία στο 20% κια μηδενικές προοπτικές ανάπτυξης. Όπου και ν πάτε καλύτερα θα είναι μακροπροθεσμα. Αν δεν είχατε τους γονείς και τα μέσα εδώ στο ελλαντα θα είχατε πεινάσει ήδη. Αλλά αυτό θα συμβεί σε κάποια χρόνια ούτως ή άλλως 

Χωρις να θελω να φανω ελιτιστης, αν πουλας κατι που η αγορα δεν το βρισκει ευκολα ναι θα εισαι εκλεκτικος.

Οσο για την Ελλαδα, επειδη βλεπω πολλα μηδενιστικα ποστ, ξερω αρκετο κοσμο που ειτε δεν εφυγε ποτε ειτε επεστρεψε απο το εξωτερικο και εχει ενα αρκετα καλο μισθο. Φυσικα μιλαω για κοσμο με εξειδικευμενες σπουδες και εμπειρια.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Χωρις να θελω να φανω ελιτιστης, αν πουλας κατι που η αγορα δεν το βρισκει ευκολα ναι θα εισαι εκλεκτικος.

Οσο για την Ελλαδα, επειδη βλεπω πολλα μηδενιστικα ποστ, ξερω αρκετο κοσμο που ειτε δεν εφυγε ποτε ειτε επεστρεψε απο το εξωτερικο και εχει ενα αρκετα καλο μισθο. Φυσικα μιλαω για κοσμο με εξειδικευμενες σπουδες και εμπειρια.

Πάντα θα έχει κάποιος που πουλάς και εσύ, το θέμα είναι πόσοι θα το έχουν αυτό. Σε αυτές τις χώρες που αναφέρουν παραπάνω θέλουν να πάνε όλος ο νότος μαζί με την ανατολική Ευρώπη, ας μην βάλουμε μέσα την μισή Ασία και όλη την Αφρική που είναι πιο δύσκολο να έρθουν ΕΕ. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Εγώ μίλησα για προοπτικές, Ελλάδα λένε καλό μισθό τον κατώτατο Γαλλίας κάπου 1400 ευρώ. Όχι δνε είναι καλός μισθός, και μακροπροθεσμα που η κατανάλωση θα μειωθεί η οικονομική κρίση θα βαθυνει οπότε οι προοπτικές δνε είναι και τόσο καλές γενικά για την χώρα. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι 1400 ευρώ καλά για Ελλάδα; Εγώ έπαιρνα κάποια στιγμή πριν χρόνια 1500 καθαρά, η κοπέλα μου άλλα 1000 και μαζί συντηρούσαμε σπίτι 83τ.μ με τις εκδρομές μας κτλ. Και δεν ένιωθα να μου λείπει τίποτα. Αποταμίευα κιόλας. Άρα μηπωσ είναι με ποσά μπορεί να περάσει καλά ο καθένας; Δεν ξόδεψα τα λεφτά μου σε ακριβό αμάξι ποτέ.

Τώρα είμαι σε άλλη οικογενειακή και επαγγελματική κατάσταση όποτε δε συγκρίνω ούτε αφορά τον φιλο που άρχισε το θέμα.

την ίδια χρονική στιγμή φίλος καλός έμενε Παρίσι σε μια βρώμικη τρύπα 12τ.μ. ενώ έπαιρνε 1800 από πρόγραμμα στο πανεπιστήμιο. Ε αυτο που έκανε μόλις τελείωσε από εκεί και ζύγισε τα συν και τα πλην της εκεί αγορασ Εργασίας ήταν να επιστρέψει Ελλάδα. 
Κινήθηκε ως προγραμματιστής σε 3-4 εταιρείες και τώρα είναι πολύ καλά στα 40 του.

 

ξαναλεω παιδιά μην μηδενίζετε την Ελλάδα επειδή σε κάποιους δεν έχει βγει. Παντου υπάρχουν ευκαιρίες. Προφανώς πιο δύσκολα εδώ αλλά έχεις και τα συν.

μου έχουν γίνει αρκετές προτάσεις έξω και τις έχω απορρίψει χωρίς να μου βγει σε κακό. 3 χιλιάρικα + μου έδιναν να πάω Frankfurt για αρχή όταν έπαιρνα 1200 εδώ το 2009/2010. Μετά μου είπαν για Στοκχόλμη. Τα αρνήθηκα για τον ήλιο. Για κάποιους μετράει.

  • Like 7
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος εχει εμπειρια, και σοβαρα πτυχια δεν ρωταει στο ινσομνια, εχει βρει τις ακρες του απο το πανεπιστημιο, εχει κανει τις αιτησεις του, εχει παρει το offer του, και τωρα πινει τον φρεντο του. Οποιος ρωταει εδω περα, μαλλον για minimum πηγαινει. Για minimum πας εκει και σε 1 εβδομαδα το πολυ εχεις βρει δουλεια, ας μην το κουραζει και παρα πολυ.

edit. Οτι λεμε τα 1400ε πολυ καλο μισθο για 30+, το αφηνω ασχολιαστο (ή και οχι). Ειναι καλυτερος απο το χαρτζιλικι που δινουν συνηθως, οχι ομως οτι εισαι και ανετος και αποταμιευεις κιολας ενα καλο ποσο, και παιρνεις και αμαξι.

Επεξ/σία από efib
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, efib είπε

edit. Οτι λεμε τα 1400ε πολυ καλο μισθο για 30+, το αφηνω ασχολιαστο (ή και οχι). Ειναι καλυτερος απο το χαρτζιλικι που δινουν συνηθως, οχι ομως οτι εισαι και ανετος και αποταμιευεις κιολας ενα καλο ποσο, και παιρνεις και αμαξι.

Με 1400 ευρω στην Αθηνα κανεις τη ζωη που θα εκανες Λονδινο με 2500 λιρες με εξαιρεση οτι Λονδινο θα θες πιθανοτατα και συγκατοικο η αλλιως θα πρεπει να μενεις σε μετρια περιοχη ζωνη 4-5 μπας και βρεις κανα στουντιο με κανα χιλιαρικο.

 

1400 ευρω εκτος Αθηνας ειναι αξιοπρεπεστατος μισθος. Το θεμα ειναι οτι οκ, 1400 με 3-4-5-6 χρονια προυπηρεσιας, θα γινουν 2000 οταν φτασεις τη δεκαετια? Θα γινουν 2500 στα 20 χρονια? Απο εμπειρια φιλων και γνωστων μαλλον δυσκολα...

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Με 1400 ευρω στην Αθηνα κανεις τη ζωη που θα εκανες Λονδινο με 2500 λιρες με εξαιρεση οτι Λονδινο θα θες πιθανοτατα και συγκατοικο η αλλιως θα πρεπει να μενεις σε μετρια περιοχη ζωνη 4-5 μπας και βρεις κανα στουντιο με κανα χιλιαρικο.

 

1400 ευρω εκτος Αθηνας ειναι αξιοπρεπεστατος μισθος. Το θεμα ειναι οτι οκ, 1400 με 3-4-5-6 χρονια προυπηρεσιας, θα γινουν 2000 οταν φτασεις τη δεκαετια? Θα γινουν 2500 στα 20 χρονια? Απο εμπειρια φιλων και γνωστων μαλλον δυσκολα...

Πρωτον, γιατι να πας στο Λονδινο; Δευτερον, τα 1400ε Αθηνα ειναι γυρω στα 4-5 χρονια εμπειριας στα επαγγελματα που πληρωνουν αρκετα καλα (δεν μιλαω για γιατρους) αρα Αγγλια εισαι τουλαχιστον στα 30κ. Επισης, αλλες προοπτικες εχεις να ανεβεις μισθολογικα στην Αγγλια, Ολλανδια, Ελβετια, αλλες στην Ελλαδιτσα. Θα ανεβουν μισθολογικα οι παρα πολυ ικανοι που δεν ειναι και πολλοι, οι υπολοιποι δεν θα ανεβουν και ιδιαιτερα, ενω στο εξωτερικο θα ειναι πολυ πιο ευκολο ακομα και για τους μετριους.

edit. Γελαει ο αλλος που στην παρωδια που εχουμε για χωρα μας φαινονται τα 1400ε πολλα, οταν τα ενοικια ειναι στα υψη, η βενζινη πανακριβη, το ρευμα πανακριβο, το σουπερμαρκετ πιο ακριβο απο Αγγλια, Γερμανια, Ισπανια, τα αυτοκινητα πανακριβα. Καλα μας κανουν τοσα χρονια. Καμια ελπιδα.

 

Επεξ/σία από efib
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, efib είπε

Πρωτον, γιατι να πας στο Λονδινο; Δευτερον, τα 1400ε Αθηνα ειναι γυρω στα 4-5 χρονια εμπειριας στα επαγγελματα που πληρωνουν αρκετα καλα (δεν μιλαω για γιατρους) αρα Αγγλια εισαι τουλαχιστον στα 30κ.

Πας Λονδινο για τον ιδιο λογο που πας Αθηνα, οι πιο πολλες ευκαιριες ειναι στην πρωτεύουσα. 30k με 4-5 χρονια υπηρεσιας Αγγλια? Λιγα ειναι για μηχανικους, προγραμματιστες, finance. Βαλε τα διπλα. Και εκει χανει η Ελλαδα σε ενα βαθμο, στις προοπτικες εξελιξης.

Αλλα για να ειμαστε δικαιοι προφανως σε πιο προηγμενες χωρες απο την Ελλαδα θα εχεις καλυτερη μισθολογικη εξελιξη. Ετσι ηταν και προ κρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε πόσοι στην Ελλάδα παίρνουν τόσα λεφτά που λετε;1400 και 2000€?Δεν είναι όλοι ΙΤ κλπ.Ποιος υπάλληλος καταστήματος παίρνει πάνω απο 800€?Σε ΣΜ πόσα παίρνουν;Αυτοί είναι που κινουν την οικονομία και όχι οι 100 ή 200 που παίρνουν 2000€.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω και εγω μια αρκετά μεγαλη τοποθετηση απορώ αν κανείς θα τη διαβάσει 😅

Εχω εργαστει σε 4 χωρες. Ελλαδα, ΗΠΑ, ΗΒ, Σουηδια. Ζω στο εξωτερικό τα τελευταια περιπου 20 χρονια.

Πολλές απο τις τοποθετήσεις φαινεται να ειναι απο ατομα τα οποια δεν εχουν ζησει εξω, τουλαχιστον οχι για παραπανω απο Σπουδες και ισως 1-2 χρονια δουλειάς μετα απο αυτο. Καταρχας δεν υπαρχει πουθενα το τελειο μερος στον κοσμο που να εχει τα παντα οποτε καποιος πρεπει να τα ζυγιζει και να αποφασιζει με βαση τα θελω του. Τα λεφτα δεν ειναι αυτοσκοπος στη ζωη, αρκει να εχει καποιος καλυμμενες τις αναγκες του. Αλλα εαν καποιος μεταναστευει και πριν φυγει καν ψαχνει φραπε, σουβλακι και μπουζουκια ας το αφησει καλυτερα, το παιχνιδι ειναι χαμενο απο τα αποδυτηρια.

Τι ειναι καλυτερο στο εξωτερικο λοιπον? Ποτε κατα την αποψη μου θα επρεπε καποιος να κανει το βημα?

  • Οικονομικη ανεξαρτησια
  • Επαγγελματικες ευκαιριες
  • Ποιότητα ζωης

Ξεκιναω απο την οικονομικη ανεξαρτησια. Δεν μηδενιζω την Ελλαδα, δεν ειναι ολα μαυρα, αλλα για πολυ κοσμο δυστηχως ειναι. Κοιταω συγκρισεις και απλα γελαω. "Μια χαρα περνας με 800". Πως ρε παιδια? Κοροιδευομαστε μεταξυ μας? Με τους γονεις να πληρωνουν ψωνια, νοικι και μετακινησεις και τα 800 ως χαρτζιλικι? Λενε αλλοι για δουλειες με 2Κ καθαρα. Ποσοι ειναι αυτοι? Ουτε πτυχιουχοι σε θεσεις μανατζερ δεν παιρνουν 2Κ εκτος και αν εχουν μισθολογια πριν του 2010. Και το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ακομα και αν εχεις τετοια δουλεια, που θα βρεις αλλη παρομοια οταν και εαν την χασεις? που με φερνει στο 2.

Επαγγελματικες ευκαιριες. Δεν υπαρχει συγκριση καμμια με την Ελλαδα στην ασφαλεια που αισθανεσαι οτι μπορεις να βρεις μια αλλη δουλεια στο εξωτερικο αν απολυθεις. Οτι εαν θελεις κατι αλλο μπορεις να αλλαξεις, οτι αν θελεις στα 40 μπορεις να αλλαξεις καριερα. Στην Ελλαδα αυτο απλα δεν υπαρχει. Δεν εχει χρειαστει ποτε να βαλω μεσο στο εξωτερικο. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν μεσα, αλλα επιβιωνεις και διχως.


Ποιοτητα ζωης. Ξεκιναω λεγοντας οτι δεν την βιωνουν ολοι το ιδιο. Αλλα αν καποιος εχει κουραστει απο το χαος και την ανομια της ελλαδας, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος. Γειτονες με παρτι κ μπαρμπεκιου καθε μερα στα μπαλκονια μεχρι τις 4 το πρωι, παρκαρισμενα παντου στα πεζοδρομια, να σου κλεινουν καθε μερα το γκαραζ, τρελη κινηση, κορνιδια, μηχανακια ολη μερα στα 150decibel, ανυπαρκτη συγκοινωνια, ανυπαρκτα πεζοδρομια, ανυπαρκτοι χωροι πρασινου εκτος και αν εισαι πολυ μακρια οποτε γινεσαι ο σωφερ των παντων, ανεπαρκη (οχι ανυπαρκτη) δημοσια παιδεία (φροντιστηρια για παιδια θα βγουνε και αυτα απο τα 800??). Ειναι ολα πολυ υπαρκτα προβληματα στην Ελλαδα, και σχεδον παντου λυμενα.

Τέλος βλέπω κόσμο να συγκρινει τιμές κ μισθούς. Δεν είναι απλα δυνατόν. Πχ μόνο το ενοίκιο που είναι και το μεγαλυτερο εξοδο σε ενα νοικοκοιριο, στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες τα σπιτια εχουν τοσο υψηλοτερο στανταρ σε σχεση με την Ελλαδα που δεν μπορεις να συγκρινεις. Δλδ δε μπορει καποιος να συγκρινει ενα φτηνιαρικο σπιτι με πλακακια και κουζινα απο το '50 στα σεπολια με ενα σπιτι στο αντιστοιχο κωλονακι της Κοπεγχαγης και να βγαζει συμπερασμα. 
Ο καλυτερος τροπος που βλεπω ειναι οπως ειπατε τα ημερομισθια ανα εξοδο.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

....στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες τα σπιτια εχουν τοσο υψηλοτερο στανταρ σε σχεση με την Ελλαδα που δεν μπορεις να συγκρινεις....

Και το Λονδίνο γέλασε...γιατί το Λονδίνο ξέρει. 😐

Συμφωνώ σε όλα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@efibειναι μαύρο άσπρο; Μηδέν ή 100;

προσφανως και είναι καλύτερα οικονομικά έξω. Αλλά ο αντίλογος λέει ότι ακόμα και με τις δυσκολίες εδώ, αν οικονομικά βρεθείς σε ένα ανεκτό επίπεδο, έχεις πολλά συν. Μην τα μηδενίζουμε.

είπαν κάποιοι και καλά σαν παράλογο ότι έχεις τους γονείς σου Ελλάδα. Προφανώς και είναι συν. Ειδικά αν κανείς παιδιά και θέλεις τα παιδιά να γνωρίσουν παππού και γιαγιά. Δεν είναι κακό.

Εγω προσωπικα μίλησα. Προτίμησα τα συν της Ελλάδας όχι μια φορά αλλά πολλές φορές σε σχέση με τα συν έξω. Και επειδή τυχαίνει να έχω ταξιδέψει πολύ σε δυο ηπείρους οι συνθήκες εδώ είναι μια χαρά σε πολλά. Παρίσι και Λονδίνο τα σπίτια είναι χαλια. Σουηδία και Ελβετία για εμένα η ζωή είναι χαλια. Γερμανία δεν μου αρέσει. Αμερική μπούχτισα να μυρίζω κατουρλιό στους δρόμους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Πας Λονδινο για τον ιδιο λογο που πας Αθηνα, οι πιο πολλες ευκαιριες ειναι στην πρωτεύουσα. 30k με 4-5 χρονια υπηρεσιας Αγγλια? Λιγα ειναι για μηχανικους, προγραμματιστες, finance. Βαλε τα διπλα. Και εκει χανει η Ελλαδα σε ενα βαθμο, στις προοπτικες εξελιξης.

Αλλα για να ειμαστε δικαιοι προφανως σε πιο προηγμενες χωρες απο την Ελλαδα θα εχεις καλυτερη μισθολογικη εξελιξη. Ετσι ηταν και προ κρισης.

Δηλαδη ολοι στο finance παιρνουν 60κ στα 4 χρονια; Ολοι στο ΙΤ παιρνουν 60κ στα 4 χρονια; Ολοι οι μηχανικοι παιρνουν 60κ στα 4 χρονια; Αυτοι που θα επαιρναν 1400ε Ελλαδα στα 4 χρονια, δεν θα επαιρναν 60κ Λονδινο, γυρω στα 30κ αντε 35κ, αυτοι που παιρνουν 2κ Ελλαδα, θα επαιρναν 60κ Λονδινο. Οι εξαιρετικοι θα ειναι μια χαρα οπου και να πανε, οι μετριοι θα σκεφτουν το εξωτερικο, οι ανειδικευτοι ας πανε με κλειστα ματια.

Χανει στο οτι δεν μπορεις να ζησεις με ενα καλο επιπεδο ζωης στην Ελλαδα αν εισαι μετριος (στα επαγγελματα που πληρωνουν σχετικα καλα). Δεν ειναι καλα τα 1400ε, και δεν τα παιρνουν και ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dstilio είπεπροσφανως και είναι καλύτερα οικονομικά έξω. Αλλά ο αντίλογος λέει ότι ακόμα και με τις δυσκολίες εδώ, αν οικονομικά βρεθείς σε ένα ανεκτό επίπεδο, έχεις πολλά συν. Μην τα μηδενίζουμε.

 

είπαν κάποιοι και καλά σαν παράλογο ότι έχεις τους γονείς σου Ελλάδα. Προφανώς και είναι συν. Ειδικά αν κανείς παιδιά και θέλεις τα παιδιά να γνωρίσουν παππού και γιαγιά. Δεν είναι κακό.

Εγω προσωπικα μίλησα. Προτίμησα τα συν της Ελλάδας όχι μια φορά αλλά πολλές φορές σε σχέση με τα συν έξω. Και επειδή τυχαίνει να έχω ταξιδέψει πολύ σε δυο ηπείρους οι συνθήκες εδώ είναι μια χαρά σε πολλά. Παρίσι και Λονδίνο τα σπίτια είναι χαλια. Σουηδία και Ελβετία για εμένα η ζωή είναι χαλια. Γερμανία δεν μου αρέσει. Αμερική μπούχτισα να μυρίζω κατουρλιό στους δρόμους.

προφανως και εχει πολλα καλα η Ελλαδα, και προφανως και ειναι η πατριδα μας και εκει ειναι η οικογενεια μας, τα βιωματα μας και εκει που αισθανομαστε σπιτι μας.

Αλλα μη μηδενιζουμε και τα προβληματα η τα κρυβουμε κατω απο το χαλι, μενοντας πχ στο σπιτι που μας αγορασαν οι γονεις μας χωρις να δινουμε ενοικιο κ μετα λεμε "καλα τα 1000/μηνα μισθος".

Οπως ειπα και πριν, και σε ενα ανεκτο επιπεδο να εισαι, στην Ελλαδα τρεμεις, εκτος και αν εισα προνομιουχος και εισοδηματιας. Εγω προσωπικα γνωριζω πολυ κοσμο που γυρισε Ελλαδα γιατι βρηκε μια "καλη" δουλεια, εφαγε απολυση στα 45 και δεν εβρισκε μετά τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dstilio είπε

@efibειναι μαύρο άσπρο; Μηδέν ή 100;

προσφανως και είναι καλύτερα οικονομικά έξω. Αλλά ο αντίλογος λέει ότι ακόμα και με τις δυσκολίες εδώ, αν οικονομικά βρεθείς σε ένα ανεκτό επίπεδο, έχεις πολλά συν. Μην τα μηδενίζουμε.

είπαν κάποιοι και καλά σαν παράλογο ότι έχεις τους γονείς σου Ελλάδα. Προφανώς και είναι συν. Ειδικά αν κανείς παιδιά και θέλεις τα παιδιά να γνωρίσουν παππού και γιαγιά. Δεν είναι κακό.

Εγω προσωπικα μίλησα. Προτίμησα τα συν της Ελλάδας όχι μια φορά αλλά πολλές φορές σε σχέση με τα συν έξω. Και επειδή τυχαίνει να έχω ταξιδέψει πολύ σε δυο ηπείρους οι συνθήκες εδώ είναι μια χαρά σε πολλά. Παρίσι και Λονδίνο τα σπίτια είναι χαλια. Σουηδία και Ελβετία για εμένα η ζωή είναι χαλια. Γερμανία δεν μου αρέσει. Αμερική μπούχτισα να μυρίζω κατουρλιό στους δρόμους.

Εσυ ελεγες πριν οτι φευγουν γιατι δεν εβγαλαν χρηματα Ελλαδα, και για παραδεισενιες διακοπες. 1/2 μισθωτους παιρνει μεχρι 800ε, η ανεργια ειναι στα υψη. Εδω δεν μπορουν να επιβιωσουν οι περισσοτεροι, για ποιο παραδεισο μιλαγες εσυ; Και να βγαλουν χρηματα. Τι χρηματα να βγαλεις οταν παιρνεις 800ε; Δεν μενεις καν μονος σου. Καποιοι εχουν καλους μισθους, αυτοι ομως ειναι πραγματικα η εξαιρεση.

Αν εισαι εργαζομενος των 800ε τοτε το εξωτερικο ειναι μονοδρομος, φυγε και μην κοιταξεις πισω.

Ποιο toyota corolla; Με 800ε το πιο κοντινο που θα δεις σε αμαξι ειναι στο gran turismo..

26 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Θα κανω και εγω μια αρκετά μεγαλη τοποθετηση απορώ αν κανείς θα τη διαβάσει 😅

Λενε αλλοι για δουλειες με 2Κ καθαρα. Ποσοι ειναι αυτοι? Ουτε πτυχιουχοι σε θεσεις μανατζερ δεν παιρνουν 2Κ εκτος και αν εχουν μισθολογια πριν του 2010. Και το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα ακομα και αν εχεις τετοια δουλεια, που θα βρεις αλλη παρομοια οταν και εαν την χασεις? που με φερνει στο 2.

 


 

 

Επειδη αυτο παει σε εμενα, μια χαρα παιρνουν 2κ και μια χαρα θα βρουν δουλεια και Ελλαδα γιατι ειναι ατομα τα οποια ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ και αναντικαταστατα, που βαζουν εκεινοι τους ορους. Προφανως και ειναι η εξαιρεση. Πχ θεωρεις οτι καποιος που εργαζεται σε MBB θα μεινει ποτε ανεργος; Γιατι αυτοι να ξερεις παιρνουν πολλα περισσοτερα απο 2κ καθαρα, και οχι στα 5 χρονια προυπηρεσιας. Καταλαβαινω οτι καποιοι γινεστε triggered επειδη δεν τα παιρνετε εσεις, αλλα υπαρχουν, οπως υπαρχουν και στο εξωτερικο ατομα που ξεκινησαν με 200κ στην Google, αλλα εκει δεν λετε κατι, τα 2κ στην Ελλαδα σας πειραξαν.

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...