Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σίγουρα δεν μπορείς, αλλά μπορείς να αποκτήσεις θετική ή αρνητική εντύπωση. Εγώ έπρεπε να γυρίσω, αλλιώς θα είχα κάτσει παραπάνω και επειδή είχα και σχέση ενδεχομένως για πολύ πολύ παραπάνω (μην πω για πάντα). Γερμανία που την έχω ζήσει ελάχιστα ως τουρίστας αλλά ξέρω ομογενείς δεν θα πήγαινα ποτέ.

Αρνητική δεν πρέπει  να αποκτήσεις.Γιατί αν αποκτήσεις αρνητική θα σου φταίνε όλοι και όλα.Με θετική θα το παλέψεις.

Γνωμη μου έτσι;Ετσι το βλεπω εγώ,που μπορεί να είναι λάθος για άλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι εμπειρίες των ομογενών της Γερμανίας, ειδικά των παλιών ομογενών που είναι εκεί 2-3 γενιές, είναι πολύ misleading σχετικά με τη χώρα και το επίπεδο διαβίωσης της.

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες, δεν το διευκρίνησα. Αναφέρομαι σε άτομα κάτω των 30 που απλά δεν εντάχθηκαν ποτέ 100% και παραμένουν στο μυαλό πολλών οι γιοι/κόρες των μεταναστών. Δεν μπορώ να μιλήσω για το σύνολο, το είπα συγκρίνοντας με την Ιρλανδία που είχα μια καλή εμπειρία και θα το ξαναεπιχειρούσα και την Γερμανία που έχω ακούσει ορισμένα άσχημα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οι εμπειρίες των ομογενών της Γερμανίας, ειδικά των παλιών ομογενών που είναι εκεί 2-3 γενιές, είναι πολύ misleading σχετικά με τη χώρα και το επίπεδο διαβίωσης της.

Στο εξωτερικό πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες: Μετανάστης ή expat. Ανάλογα σε ποια κατηγορία είσαι, βάση των δεξιοτήτων σου, τον ικανοτήτων σου, των πτυχίων σου, το που δουλεύεις κτλ, έχεις εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση. Είτε ξέρεις τη γλώσσα είτε όχι :)

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αρνητική δεν πρέπει  να αποκτήσεις.Γιατί αν αποκτήσεις αρνητική θα σου φταίνε όλοι και όλα.Με θετική θα το παλέψεις.

Γνωμη μου έτσι;Ετσι το βλεπω εγώ,που μπορεί να είναι λάθος για άλλους.

 

Έχεις δίκιο. Πολλές φορές επίσης οι ξένοι κάνουν παρέα μεταξύ τους από τη μια για ασφάλεια και από την άλλη επειδή οι ντόπιοι είναι λίγο πιο δύσκολοι και όλη μέρα λένε τι χάλια που είναι εκεί και ανεβάζουν στο φβ εικόνες με ελλάδα, θάλασσες, παναγίες, καφεδάκια κτλ το οποίο μου κάνει λίγο μιζέρια. Σίγουρα όμως παίζει ρόλο ο λόγος μετανάστευσης.

Την πρώτη μέρα που πήγα ήμουν στο γραφείο του καθηγητή μου μίλησε για το πανεπιστήμιο, με γνώρισε στο προσωπικό της κλινικής και όλοι ήταν ευγενικοί μαζί μου, μέχρι και λέξεις στα ελληνικά τους έμαθα. Βγαίναμε για φαγητό, μου δείχναν την πόλη. Για αυτό ήταν τόσο εύκολο για μενα. Γιατί οι ντόπιοι με "αγκάλιασαν".

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Μετανάστης ή expat

για βοήθα λίγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daredevil92 είπε

για βοήθα λίγο :P

Μετανάστης είναι συνήθως ο ανειδίκευτος εργάτης, που θα εργαστεί σε οποιαδήποτε δουλειά και θα παίρνει πάνω κάτω τον βασικό. Για το expat βοηθάει ο ορισμός από το google (Πραγματικά δε ξέρω αν έχουμε κάποια λέξη στα ελληνικά για αυτόν τον διαχωρισμό): 

An expatriate is a person residing in a country other than their native country. In common usage, the term often refers to professionals, skilled workers, or artists taking positions outside their home country, either independently or sent abroad by their employers.

Ουσιαστικά συνειδητά ή ασυνείδητα, όλοι όσοι βρίσκοντα στο εξωτερικό, πέφτουν σε μια από τις 2 κατηγορίες. Ανάλογα σε ποια κατηγορία είσαι, η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική (πάλι συνειδητά ή ασυνείδητα). Όπως και εμείς, θεωρούμε μετανάστη έναν Αλβανό/Πακιστανό κτλ αλλά δεν θεωρούμε το ίδιο έναν Άγγλο ή Αμερικάνο ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Στο εξωτερικό πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες: Μετανάστης ή expat.

Αστειοτητες. Εφοσον πας σε μια ξενη χωρα για μια καλυτερη ζωη εισαι μεταναστης, τελος! Τα expat ειναι δημιουργηματα οσων θεωρουν οτι ειναι πολυ κουλ για να ειναι μεταναστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Μετανάστης είναι συνήθως ο ανειδίκευτος εργάτης, που θα εργαστεί σε οποιαδήποτε δουλειά και θα παίρνει πάνω κάτω τον βασικό. Για το expat βοηθάει ο ορισμός από το google (Πραγματικά δε ξέρω αν έχουμε κάποια λέξη στα ελληνικά για αυτόν τον διαχωρισμό): 

An expatriate is a person residing in a country other than their native country. In common usage, the term often refers to professionals, skilled workers, or artists taking positions outside their home country, either independently or sent abroad by their employers.

Ουσιαστικά συνειδητά ή ασυνείδητα, όλοι όσοι βρίσκοντα στο εξωτερικό, πέφτουν σε μια από τις 2 κατηγορίες. Ανάλογα σε ποια κατηγορία είσαι, η αντιμετώπιση είναι εντελώς διαφορετική (πάλι συνειδητά ή ασυνείδητα). Όπως και εμείς, θεωρούμε μετανάστη έναν Αλβανό/Πακιστανό κτλ αλλά δεν θεωρούμε το ίδιο έναν Άγγλο ή Αμερικάνο ;) 

Υπάρχουν και πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό με πτυχίο/πτυχία αλλά κάνουν δουλειές για τις οποίες εκεί δεν απαιτείται πτυχίο πχ support worker ή customer service. Για εκείνους υπάρχει κατηγορία;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κυριολεκτικά όλοι μετανάστες να είναι, αλλά αν δείτε και τις δύο κατηγορίες, η διαφορά είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής.

Στη Γερμανία, αν θες να ενταχθείς στην κοινωνία, μπορείς να το κάνεις. Σε άλλες χώρες π.χ. Ελβετία ή Αυστρία, αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Η πλειοψηφία όμως των Ελλήνων μεταναστών που έχουν γεννηθεί εκεί δεν ήθελαν ποτέ να ενταχθούν οπότε ούτε καλό επίπεδο διαβίωσης έχουν ούτε καλές εμπειρίες απο τη χώρα. Αν η καριέρα σου είναι να δουλεύεις σέρβις σε ένα ελληνικό εστιατόριο για 30 χρόνια, τότε όλα μαύρα κι άραχνα θα τα βλέπεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Αστειοτητες. Εφοσον πας σε μια ξενη χωρα για μια καλυτερη ζωη εισαι μεταναστης, τελος! Τα expat ειναι δημιουργηματα οσων θεωρουν οτι ειναι πολυ κουλ για να ειναι μεταναστες.

Κοίτα πολλοί πάνε σε μια χώρα και για άλλους λόγους. Εγώ (και πολλοί στον ακαδημαϊκό χώρο) πάνε για εμπειρία και γνώση, όχι για να βρουν δουλειά ή να μείνουν εκεί. Η λέξη μετανάστης στα δικά μου αυτιά έχει πολύ πόνο. Θέλω να πιστεύω ότι με την τεχολογία η ξενιτιά εξαφανίστηκε με τα φτηνότερα εισητήρια και τα μέσα δικτύωσης. Αλλά ότι πολλοί κουβαλάνε μια μίρλα ισχύει. Έχω έναν γνωστό που όλο ανεβάζει από τη χώρα που είναι ειδήσεις από Ελλάδα, σημαίες, είναι σε κοινότητες Ελλήνων..ε αυτοί οι άνθρωποι υποφέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos Chatzoglou είπε

Υπάρχουν και πολλοί Έλληνες που πάνε στο εξωτερικό με πτυχίο/πτυχία αλλά κάνουν δουλειές για τις οποίες εκεί δεν απαιτείται πτυχίο πχ support worker ή customer service. Για εκείνους υπάρχει κατηγορία;

Η κατηγοριοποίηση είναι εντελώς υποκειμενική όπως ανέφερα και παραπάνω. Στην τελική (και εκ πείρας) σε μια απο τις 2 κατηγορίες πέφτεις. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Στη Γερμανία επιτρέπεται να έχεις ιδιωτική ασφάλεια και όχι δημόσια μόνο αν έχεις πάνω από 60.000 εισόδημα τον χρόνο. Όλες οι ιδιωτικές ασφάλειες, στοχεύουν σε Expat. Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει διαφορά στο πως σε αντιμετωπίζουν. Το ίδιο κάνουμε και εμείς, δε θεωρούμε έναν Άγγλο που μένει στην Ελλάδα μετανάστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

 Το ίδιο κάνουμε και εμείς, δε θεωρούμε έναν Άγγλο που μένει στην Ελλάδα μετανάστη. 

Αυτό που λες είναι διαφορετικό. Δεν θεωρούμε τον Άγγλο μετανάστη όγω της εθνικότητας και όχι λόγω της δουλειάς που κάνει/ή δεν κάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

 Το ίδιο κάνουμε και εμείς, δε θεωρούμε έναν Άγγλο που μένει στην Ελλάδα μετανάστη. 

Εσυ μπορεί εγω προσωπικά όλους τους θεωρώ μετανάστες γιατί αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos Chatzoglou είπε

Αυτό που λες είναι διαφορετικό. Δεν θεωρούμε τον Άγγλο μετανάστη όγω της εθνικότητας και όχι λόγω της δουλειάς που κάνει/ή δεν κάνι.

Σου έδωσα παράδειγμα στη Γερμανία πως στο κομμάτι της ασφάλεια διαχωρίζουν τους ανθρώπους ανάλογα με το εισόδημα/δουλειά. Μπορώ να σου δώσω και ένα άλλο παράδειγμα. Όταν κάποιος πάει στην Αμερική για να δουλέψει σε εστιατόριο, είναι μετανάστης. Οι γονείς τους θα πουν ότι είναι μετανάστης. Όταν κάποιος πάει στην Αμερική για να δουλέψει σαν καθηγητής σε ένα πανεπιστήμιο ή είναι Manager σε μιά από τις Big4, δεν θα τον περιγράψεις σαν μετανάστής ούτε οι γονείς του θα πουν ποτέ ότι μετανάστευσε. Είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει μια διαφορά (ανεξαρτήτου αν θα έπρεπε ή όχι). 

2 λεπτά πριν, bilya είπε

Εσυ μπορεί εγω προσωπικά όλους τους θεωρώ μετανάστες γιατί αυτό είναι.

Δεν ανέφερα τι πιστεύει ο bilya ή εγώ. Ανέφερα τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμο και κάτι τέτοιο πρέπει να αναφέρεται σε τέτοια θέματα. Και εγώ γνώρίσα κάποιον 50+ στη Γερμανία που μιλούσε τέλεια αγγλικά. Τι με αυτό; είναι ο κανόνας; Όχι. Ο κανόνας είναι ότι οι 50+ στη Γερμανία δε μιλάνε αγγλικά (ούτε τα βασικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bilya είπε

Εσυ μπορεί εγω προσωπικά όλους τους θεωρώ μετανάστες γιατί αυτό είναι.

Θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν πέραν του λόγου αλλαγής χώρας και την προσωπικότητα του ατόμου. Κάποιοι θέλουν όντως να ζήσουν σε μια άλλη χώρα όχι επειδή τους αναγκάσαν οι συνθήκες αλλά επειδή ήθελαν να δουν κάτι άλλο που τους γοήτευσε. Άλλοι ακόμα και λεφτά να βγάλουν έχουν προαποφασίσει ότι θα είναι δυστυχισμένοι.

Έχω έναν Νορβηγό γείτονα που παντρεύτηκε Ελληνίδα. Δεν τον θεωρώ μετανάστη. Μεταξύ μας τον λέμε ο Νορβηγός αλλά δεν τον θεωρούμε ξένο ή μετανάσταση, ίσα ίσα που είναι πιο ευγενικός από πολλούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...