Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση


nikostz99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, nikostz99 είπε

αρχικα δεν εχω καποια συγκεκριμενη χωρα ωστοσο σκεφτομουν αμερικη...αγγλια...Τωρα στον τομεα παιζετε σιγουρα θα εχω σπουδασει κατι (φετος δινω πανελελε) μου αρεσει ο πολιτικος μηχανικος και τα μαθηματικα.Οσον αφορα τωρα τον πολιτικο μηχανικο ενω στην ελλαδα αν εχει μπακραουντ τα πραγματα ειναι δυσκολα στο εξωτερικο εχω ακουσει οτι υπαρχει αρκετο μελλον και δουλεια

 

Δώσε baccalaureate και φύγε από τώρα...είναι η ενδεδειγμένη λύση για σένα, αν θες να φύγεις εξωτερικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Δώσε baccalaureate και φύγε από τώρα...είναι η ενδεδειγμένη λύση για σένα, αν θες να φύγεις εξωτερικο

Θα αποτελούσε λύση απευθείας μετά το σχολείο προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, αλλά τα άτομα που έχω δει ποτέ να το κάνουν μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια σιγουρα ειναι καλο αυτο,ωστοσο εκει πανε τα ατομα με αρκετα υψηλους βαθμους 18.000+++(τουλαχιστον ετσι νομιζο)και επισης δεν ξερω κατα ποσο ευκολο θα ειναι να σπουδασεις εκει (μιλαω για οικονομικους παραγοντες κυριος) δεν εχω καποιο μπακραουντ με χρηματα για της σπουδες ωστοσο αν γινομουν δεκτος δεν θα ειχα θεμα να δουλευω για να τα βγαλω περα(οποιος εχει καποιες παραπανω πληροφοριες να μου πει θα με ενδιεφερε πολυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nikostz99 είπε

ναι παιδια σιγουρα ειναι καλο αυτο,ωστοσο εκει πανε τα ατομα με αρκετα υψηλους βαθμους 18.000+++(τουλαχιστον ετσι νομιζο)και επισης δεν ξερω κατα ποσο ευκολο θα ειναι να σπουδασεις εκει (μιλαω για οικονομικους παραγοντες κυριος) δεν εχω καποιο μπακραουντ με χρηματα για της σπουδες ωστοσο αν γινομουν δεκτος δεν θα ειχα θεμα να δουλευω για να τα βγαλω περα(οποιος εχει καποιες παραπανω πληροφοριες να μου πει θα με ενδιεφερε πολυ)

Μπορεις να πας και με πανελληνιες Αγγλια' φιλος μου πηγε μηχανικος σε πολυ καλο πανεπιστημιο και ελλαδα ειχε γυρω στα 14000 μορια.

Δεν μπορεις ευκολα να εργαζεσαι, και σε πολλες περιπτωσεις απαγορευεται να εισαι full-time. Αν δεν ειναι πολυ ζορικη η σχολη σου τοτε σιγουρα θα μπορεις part-time. Απλως αυτα που σου λεω ειναι για Αγγλια -πλεον εχουμε international fees και δεν παιρνεις δανειο οποτε δεν συμφερει οικονομικα.

 Αν ξερεις καλα αλλη γλωσσα πχ Γερμανικα/Γαλλικα- εστω σε επιπεδο lower, τοτε μπορεις να βρεις καμια part-time και να σπουδασεις Γερμανια/Ελβετια/Ολλανδια αλλα δεν ξερω ποια ειναι η διαδικασια σε αυτες τις χωρες για BSc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Πανακριβα σπιτια, ενα δωματιο ζωνη 1-3 θα εχει νοικι οσο ενα δικο σου διαμερισμα σε οποιαδηποτε αλλη πολη της Αγγλιας. Πολυ ακριβο κοστος ζωης και σε ολα τα αλλα. Τωρα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη αποψη αλλα θεωρω οτι το Λονδινο ειναι υπερβολικα πυκνοκατοικημενο, βρωμικο και ειναι απροσωπο οπως ολες οι μεγαλουπολεις. Ειδικα αν δεν βγαζεις 35k (περιπου 2200 το μηνα) η ζωη σου θα ειναι πολυ μιζερη! Με τα ιδια χρηματα σε οποιαδηποτε αλλη πολη κανεις καλη ζωη!

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, ποιο είναι το background σου κλπ αλλά γενικά ο μέσος μετανάστης βγάζει πολύ λιγότερα από 35κ στην Αγγλία (και ο μέσος Άγγλος επίσης).

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, ποιο είναι το background σου κλπ αλλά γενικά ο μέσος μετανάστης βγάζει πολύ λιγότερα από 35κ στην Αγγλία (και ο μέσος Άγγλος επίσης).

Σε καθαρα αναφέρεσαι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Σε καθαρα αναφέρεσαι; 

Όχι σε μεικτά, έτσι κι αλλιώς οι ετήσιοι μισθοί που υπάρχουν στις αγγελίες εργασίας είναι πάντα τα μεικτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, ποιο είναι το background σου κλπ αλλά γενικά ο μέσος μετανάστης βγάζει πολύ λιγότερα από 35κ στην Αγγλία (και ο μέσος Άγγλος επίσης).

Συμφωνω. Γι αυτο ειπα μακρυα απο Λονδινο, το να ζησεις Λονδινο με τον κατωτατο η εναν μισθο κοντα στον κατωτατο (1400-1600 λιρες καθαρα το μηνα) ειναι η απολυτη μιζερια. Σιγουρα καθε αρχη και δυσκολη, για ενα χρονο μπορει να χρειαστει να το κανεις αλλα αν δεν ανεβεις επιπεδο για εμενα δεν αξιζει...

Παντως τα 35k (Μικτα ετησια, καθαρα 2200 λιρες το μηνα) ειναι για πολλους πρωτος μισθος στην Αγγλια, ειδικα σε προγραμματιστες, finance, καποιους μηχανικους. Και με αυτα τα χρηματα φυσικα θα εχεις συγκατοικους αλλα θα ειναι πιο λιγοι, θα εχις δωματιο με δικο σου μπανιο ενω θα μπορεις να χαλας πιο πολλα χρηματα στις εξοδους σου χωρις να μετρας ψιλα για την δευτερη η τριτη μπυρα...

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 1:21 ΜΜ, nikostz99 είπε

αρχικα δεν εχω καποια συγκεκριμενη χωρα ωστοσο σκεφτομουν αμερικη...αγγλια...Τωρα στον τομεα παιζετε σιγουρα θα εχω σπουδασει κατι (φετος δινω πανελελε) μου αρεσει ο πολιτικος μηχανικος και τα μαθηματικα.Οσον αφορα τωρα τον πολιτικο μηχανικο ενω στην ελλαδα αν εχει μπακραουντ τα πραγματα ειναι δυσκολα στο εξωτερικο εχω ακουσει οτι υπαρχει αρκετο μελλον και δουλεια

 

Άμα σου αρέσει ο πολιτικός μηχανικός παντρέψουν τον. Για να σπουδάσεις απο την άλλη είναι άλλο πραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Συμφωνω. Γι αυτο ειπα μακρυα απο Λονδινο, το να ζησεις Λονδινο με τον κατωτατο η εναν μισθο κοντα στον κατωτατο (1400-1600 λιρες καθαρα το μηνα) ειναι η απολυτη μιζερια. Σιγουρα καθε αρχη και δυσκολη, για ενα χρονο μπορει να χρειαστει να το κανεις αλλα αν δεν ανεβεις επιπεδο για εμενα δεν αξιζει...

Παντως τα 35k (Μικτα ετησια, καθαρα 2200 λιρες το μηνα) ειναι για πολλους πρωτος μισθος στην Αγγλια, ειδικα σε προγραμματιστες, finance, καποιους μηχανικους. Και με αυτα τα χρηματα φυσικα θα εχεις συγκατοικους αλλα θα ειναι πιο λιγοι, θα εχις δωματιο με δικο σου μπανιο ενω θα μπορεις να χαλας πιο πολλα χρηματα στις εξοδους σου χωρις να μετρας ψιλα για την δευτερη η τριτη μπυρα...

Φίλε μου 1600 καθαρά το μήνα (aka 23k ετήσια μεικτά) δεν είναι ο κατώτατος, είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός. Δούλευα το 2019 full time με μισθό 17κ -> 1220 το μήνα. Γενικά σε πολλούς τομείς που απασχολούνται οι μετανάστες δηλαδή λιανικό εμπόριο, health and social care, τουρισμός, αποθήκες κλπ οι μισθοί είναι ο κατώτατος που ορίζει η κυβέρνηση δηλαδή μεικτά 8,91 την ώρα (έχει αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια) αυτό μεταφράζεται σε £1250 το μήνα για full-time και υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που δουλεύει σ' αυτά τα επίπεδα μισθού. 

Δεν έχω ακούσει ποτέ για 35κ πρώτο μισθό ακόμη κι αυτά τα επαγγέλματα που αναφέρεις αλλά δεν αμφισβητώ αυτό λες, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Φίλε μου 1600 καθαρά το μήνα (aka 23k ετήσια μεικτά) δεν είναι ο κατώτατος, είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός. Δούλευα το 2019 full time με μισθό 17κ -> 1220 το μήνα. Γενικά σε πολλούς τομείς που απασχολούνται οι μετανάστες δηλαδή λιανικό εμπόριο, health and social care, τουρισμός, αποθήκες κλπ οι μισθοί είναι ο κατώτατος που ορίζει η κυβέρνηση δηλαδή μεικτά 8,91 την ώρα (έχει αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια) αυτό μεταφράζεται σε £1250 το μήνα για full-time και υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που δουλεύει σ' αυτά τα επίπεδα μισθού. 

Ευχαριστω για την διευκρινιση, ειχα την εντυπωση οτι ο κατωτατος ηταν περιπου 1400 λιρες καθαρα το μηνα. Με 1250 λιρες η ζωη στο Λονδινο ειναι εξαιρετικα δυσκολη. Με τα ιδια χρηματα εκτος Λονδινου παντως μπορεις να βρεις ενα studio και να ζεις πιο αξιοπρεπως.

8 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Δεν έχω ακούσει ποτέ για 35κ πρώτο μισθό ακόμη κι αυτά τα επαγγέλματα που αναφέρεις αλλά δεν αμφισβητώ αυτό λες, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

Το finance και το computer science πληρωνουν πολυ καλα. Ειδικα μετα απο λιγα χρονια εργασιας εκτοξευονται σε μισθους 50k-60k, εκει αλλαζει πολυ η ζωη στο Λονδινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Φίλε μου 1600 καθαρά το μήνα (aka 23k ετήσια μεικτά) δεν είναι ο κατώτατος, είναι ένας αξιοπρεπέστατος μισθός. Δούλευα το 2019 full time με μισθό 17κ -> 1220 το μήνα. Γενικά σε πολλούς τομείς που απασχολούνται οι μετανάστες δηλαδή λιανικό εμπόριο, health and social care, τουρισμός, αποθήκες κλπ οι μισθοί είναι ο κατώτατος που ορίζει η κυβέρνηση δηλαδή μεικτά 8,91 την ώρα (έχει αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια) αυτό μεταφράζεται σε £1250 το μήνα για full-time και υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που δουλεύει σ' αυτά τα επίπεδα μισθού. 

Δεν έχω ακούσει ποτέ για 35κ πρώτο μισθό ακόμη κι αυτά τα επαγγέλματα που αναφέρεις αλλά δεν αμφισβητώ αυτό λες, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Πως ακριβως εβγαλες τον μηνα 1250 λιρες με 8.91p/h; Τα 17κ τα παιρνει ο manager των ανειδικευτων. Τα 35κ τα παιρνουν και σε graduate job, αλλα οχι ολοι. Οι περισσοτεροι ειναι στα 24κ-27κ αναλογα το αντικειμενο. Σε τι αντικειμενο εισαι; Μονο ανειδικευτοι παιρνουν minimum στην Αγγλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ευχαριστω για την διευκρινιση, ειχα την εντυπωση οτι ο κατωτατος ηταν περιπου 1400 λιρες καθαρα το μηνα. Με 1250 λιρες η ζωη στο Λονδινο ειναι εξαιρετικα δυσκολη. Με τα ιδια χρηματα εκτος Λονδινου παντως μπορεις να βρεις ενα studio και να ζεις πιο αξιοπρεπως.

 

Το finance και το computer science πληρωνουν πολυ καλα. Ειδικα μετα απο λιγα χρονια εργασιας εκτοξευονται σε μισθους 50k-60k, εκει αλλαζει πολυ η ζωη στο Λονδινο.

Εδώ συμφωνώ απόλυτα αλλά η σύγκριση ισχύει και μεταξύ επαρχιών πχ όσα θες στο Brighton ή στο Surrey  για δωμάτιο με κοινή τουαλέτα με τα ίδια χρήματα νοικιάζεις two bedroom flat σε κάποιες πόλεις των Midlands (χωρίς υπερβολή αυτό). Γι' αυτό καλό είναι όποιος σκοπεύει να μεταναστεύσει να κάνει πρώτα μια καλή έρευνα για τις τιμές των κατοικιών ανα περιοχή στη χώρα που σκοπεύει να πάει.

4 λεπτά πριν, efib είπε

Πως ακριβως εβγαλες τον μηνα 1250 λιρες με 8.91p/h; Τα 17κ τα παιρνει ο manager των ανειδικευτων. Τα 35κ τα παιρνουν και σε graduate job, αλλα οχι ολοι. Οι περισσοτεροι ειναι στα 24κ-27κ αναλογα το αντικειμενο. Σε τι αντικειμενο εισαι; Μονο ανειδικευτοι παιρνουν minimum στην Αγγλια.

Σήμερα ο κατώτατος είναι 8,91 μεικτά την ώρα (αυξήθηκε πριν δέκα μέρες από 8,72 που ήταν). Η κλασσική full time δουλειά είναι 40 ώρες τη βδομάδα (από τις οποίες πληρώνεσαι 37,5 διότι το μισάωρο διάλειμμα είναι απλήρωτο)· αυτό καθαρά αντιστοιχεί σε £1289 καθαρά το μήνα αν δεν έχεις το pension scheme 5% και σε £1250 αν έχεις το pension scheme. 
Εγώ έπαιρνα ακόμη πιο λίγα (£1220) επειδή ήταν το 2019 και ο κατώτατος ήταν χαμηλότερος. Ο τομέας ήταν στο social care ο όπου πάντα τον κατώτατο πληρώνεσαι άσχετα με το τι πτυχία έχεις.

Το "μόνο ανειδίκευτοι παίρνουν minimum στην Αγγλία" που λες είναι πάρα πολύ σχετικό διότι μπορεί πχ κάποιος να έχει μάστερ αλλά να μην μπορεί να βρει δουλειά στο αντικείμενό του και να δουλεύει σε δουλειές του κατώτατου μισθού (και είναι πολύς ο κόσμος που βρίσκεται σε τέτοιες δουλειές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...