Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ Που είναι το πακέτο, ούτε αυτοί δεν ξέρουν.


ioso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μοιράζομαι και το δικό μου δράμα, σε αναζήτησή τυχόν feedback. Αναμένω δέμα αποστολή από ΗΠΑ, με USPS/ΕΛΤΑ, συστημένο, το οποίο εδώ και 15 μέρες αγνοείται. Και στο παρελθόν είχα καθυστερήσεις, αλλά αφού φαινόταν ότι τουλάχιστον είχε μπει Ελλάδα και μετά ήμουν ήσυχη, και ας έκανε ένα μήνα να γίνει processed. Τώρα αγνοείται από όταν έφυγε από Αμερική. Εν τω μεταξύ μου εμφανίζεται μονο στο tracking του ΕΛΤΑ courier, στα απλα ΕΛΤΑ ουτε το αναγνωρίζει. Να αρχίσω να ανησυχώ σοβαρά λέτε; 

Screenshot 2022-04-01 at 3.06.22 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dalamara είπε

Καλησπέρα σε όλους! Μοιράζομαι και το δικό μου δράμα, σε αναζήτησή τυχόν feedback. Αναμένω δέμα αποστολή από ΗΠΑ, με USPS/ΕΛΤΑ, συστημένο, το οποίο εδώ και 15 μέρες αγνοείται. Και στο παρελθόν είχα καθυστερήσεις, αλλά αφού φαινόταν ότι τουλάχιστον είχε μπει Ελλάδα και μετά ήμουν ήσυχη, και ας έκανε ένα μήνα να γίνει processed. Τώρα αγνοείται από όταν έφυγε από Αμερική. Εν τω μεταξύ μου εμφανίζεται μονο στο tracking του ΕΛΤΑ courier, στα απλα ΕΛΤΑ ουτε το αναγνωρίζει. Να αρχίσω να ανησυχώ σοβαρά λέτε; 

Screenshot 2022-04-01 at 3.06.22 PM.png

Μαλλον δεν διαβαζεις ειδήσεις. 

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3625059/pos-proxora-i-apokatastasi-ton-elta-meta-tin-kubernoepithesi-update

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dalamara

Ακριβώς ο,τι παρέθεσε ο @smpt .

Το παράδειγμά μου.

Περιμένω 15 ημέρες τώρα, 3 δέματα από Γαλλία τα οποία συνήθως εντός 3-4 ημερών φτάνουν στο αεροδρόμιο και μετά χρειάζονται περίπου 7 ημέρες για να έρθουν στο χώρο μου μέσω ΕΛΤΑ-Courier. Γι'αυτά η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι από το γαλλικό Colissimo του La Poste, που δείχνει οτι παραδόθηκαν στον μεταφορέα για αποστολή στη χώρα του παραλήπτη.

Εδώ και 11 ημέρες ΔΕΝ γνωρίζω που βρίσκονται τα δέματα αυτά. Προφανώς στοιβαγμένα σε σάκους στις αποθήκες του Κέντρου Διαλογής στο αεροδρόμιο (Ελλάδα - Ελ. Βενιζέλος). Οι σάκοι δεν σκαναρίστηκαν κατά την εκφόρτωση από το αεροπλάνο, συνεπώς ούτε τα περιεχόμενά τους βρίσκονται στη βάση δεδομένων. Φαίνονται χαμένα. 

Υπομονή μόνο, τίποτε άλλο καθώς ούτε το (απενεργοποιημένο) κέντρο εξυπηρέτησης πελατών των ΕΛΤΑ μπορεί να βοηθήσει ούτε και η ΕΛΤΑ Courier, καθώς το στάδιο υποδοχής των δεμάτων από το εξωτερικό το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ και μετά, όσα είναι για ΕΛΤΑ Courier, διανέμονται στα διάφορα ΚΤΕΠ της ΕΛΤΑ Courier κι από εκεί στα καταστήματά τους προς παράδοση στο χώρο του πελάτη. Αυτή είναι η διαδρομή και η διαδικασία.

Ενημερώνω ωστόσο πως η διασύνδεση ΕΛΤΑ - ΕΛΤΑ Courier έχει ολοκληρωθεί. Λείπει η διασύνδεση με εξωτερικό, η υπηρεσία EAD ( Electronic Advance Data). Σήμερα μου απέστειλε πωλητής από Γαλλία ακόμη ενα πακέτο το οποίο ενώ θα έπρεπε να φαίνεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ ως "ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" , δυστυχώς ΔΕΝ φαίνεται καθόλου και ούτε πρόκειται να φανεί μέχρι να ολοκληρωθεί η αποκατάσταση της εν λόγω διασύνδεσης. Αυτό σημαίνει πως ακόμη ΔΕΝ έχει αποκατασταθεί η ορθή λειτουργία της παραλαβής και διαχείρισης πακέτων από και πρός το εξωτερικό καθώς το EAD είναι υποχρεωτικό.

 

 

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα φαινεται στο elta courier και οχι στο ελτα χάθηκε. 

Απο οτι διαβασα θελουν κατι μερες ακόμα για να φτιαξουν του εξωτερικού. Αν τα εχουμε σε 1-2 μηνες καλα θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είστε καταπληκτικοί! Ευχαριστώ για το πολύ valuable intel. Παρακολουθώ τα νέα - αλλά δεν γνώριζα επ'ουδενί τόση λεπτομερεια, ιδίως για τα δέματα. Και σήμερα στο τηλέφωνο που μονο τα ΕΛΤΑ κούριερ κατάφερα να πιάσω ήταν σε φάση "οχι μωρε δεν πρέπει να εχει σχέση με την κυβερνοεπίθεση που δε το βλέπετε," οπότε αντιλαμβάνεστε οτι άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας. 

Ευχαριστώ πολύ @smpt @Ardov

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dalamara είπε

Παιδιά είστε καταπληκτικοί! Ευχαριστώ για το πολύ valuable intel. Παρακολουθώ τα νέα - αλλά δεν γνώριζα επ'ουδενί τόση λεπτομερεια, ιδίως για τα δέματα. Και σήμερα στο τηλέφωνο που μονο τα ΕΛΤΑ κούριερ κατάφερα να πιάσω ήταν σε φάση "οχι μωρε δεν πρέπει να εχει σχέση με την κυβερνοεπίθεση που δε το βλέπετε," οπότε αντιλαμβάνεστε οτι άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας. 

Ευχαριστώ πολύ @smpt @Ardov

Τα ΕΛΤΑ-Courier μου έλεγαν ακριβώς τα ίδια κι εμένα σε επίσκεψη που έκανα στο τοπικό κατάστημά τους. Οτι τα σκαναρίσματα λειτουργούν κανονικά και πως αν δεν βλέπω το δέμα μου κάτι άλλο έχει συμβεί ανεξάρτητο από το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με το χακάρισμα. 

Επίσης μου έλεγαν πως η διακίνηση των δεμάτων λειτουργεί κανονικότατα ακόμη κι αν είναι από εξωτερικό.

Ωστόσο αυτό δεν ισχύει παρά μόνο όσων είχαν ξεχαστεί στα Κέντρα Διαλογής.  

Ακόμη και οι ίδιοι δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει ακριβώς και ως φαίνεται έχουν άγνοια σχετικά με τη διαδικασία σκαναρίσματος που στις πύλες εισόδου είναι αρμοδιότητα των ΕΛΤΑ και όχι της ΕΛΤΑ-Courier. 

Πλησιάζουμε τις 20 ημέρες σε λίγο που περιμένω δέματα από Γαλλία. Ούτε που ξέρω τι τους συμβαίνει. Επίσης τονίζω πως το νέο πακέτο που μου εστάλη εχθές, εντοπίζεται μόνο μέχρι τη Γαλλία που έφυγε από το αεροδρόμιο και αυτό μόνο από το La Poste το γαλλικό ταχυδρομείο. Το site των ΕΛΤΑ δεν έχει παραλάβει EAD δεδομένα και δεν υπάρχει καν καταχωρημένο στο σύστημα όπως συνέβαινε πριν τη ζημιά που έπαθαν. 

Για άλλη μια φορά, καλά κουράγια και καλή υπομονή σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα δέμα που περιμένω εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ. Το άλλο όχι.
Φαντάζομαι οτι όταν έρθει η σειρά του να το μαζέψουν από την στοίβα, θα εμφανιστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
On 16/02/2022 at 15:05, Savatage73 said:

Λοιπόν , ο δηκηγροσο μου/ ο παραλήπτης βασικά/ πήρε τηλέφωνα , τους είπε πως είναι εξαιρετικά επείγον  και κάποιος κύριος Ντούσκα του απάντησε ότι θα επιμεληθεί. 

Tο επίθετο Ντούσκας είναι fake.
Το λένε για να ξεμπερδεύουν με τους πελάτες. Μίλησα με κάποιον κο Ντούσκα κ μετά από μερικές ώρες με μια κυρία που μου είπε πως λέγεται Ντούσκα. Κατάλαβα πως το λένε για να ξεμπερδεύουν κ όταν τη ρώτησα, πώς είναι δυνατόν να μίλαγα πριν με κάποιον κύριο με το ίδιο επίθετο, μου απαντάει θυμωμένη "αυτό δεν σας αφορά κύριε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...