Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ Που είναι το πακέτο, ούτε αυτοί δεν ξέρουν.


ioso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ελλάδα είμαστε, η ιδιωτικοποίηση σημαίνει αυξημένα κόστη, χειρότερη εξυπηρέτηση, μηδέν επενδύσεις, λιγότεροι υπάλληλοι με χειρότερους μισθούς και πάλι θα παίρνουν πολλά λεφτά από το κράτος.

Δεν συμφέρει κανέναν μας.

Η ιδιωτικοποίηση θα κάνει τα ΕΛΤΑ να στοχεύουν για κέρδη, δεν θα υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν τίποτα αλλά θα υπάρχουν στόχοι για κάθε μηνά/χρόνο που αν δεν επιτυγχάνονται θα υπάρχουν περικοπές και κυρώσεις στους υπάλληλους οδεύοντας τους να δουλέψουν καλυτέρα. Competition is the only thing that guarantees innovation.

Επεξ/σία από ioso
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, ioso είπε

Η ιδιωτικοποίηση θα κάνει τα ΕΛΤΑ να στοχεύουν για κέρδη, δεν θα υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν τίποτα αλλά θα υπάρχουν στόχοι για κάθε μηνά/χρόνο που αν δεν επιτυγχάνονται θα υπάρχουν περικοπές και κυρώσεις στους υπάλληλους οδεύοντας τους να δουλέψουν καλυτέρα. Competition is the only thing that guarantees innovation.

Σε κάποια άλλη χώρα ίσως, στην Ελλάδα όμως όχι.

Μακροπρόθεσμα σε κακό θα μας βγει η ιδιωτικοποίηση, πιστεύω ότι είναι καλύτερα να προσπαθήσει να γίνει σοβαρή εξυγίανση των δημοσίων ΕΛΤΑ, ξέρω δεν είναι καθόλου εύκολο (σχεδόν αδύνατο) αλλα και πάλι νομίζω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει και να μας βγει σε καλό απ' ότι η ιδιωτικοποίηση.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ioso είπε

αλλά θα υπάρχουν στόχοι για κάθε μηνά/χρόνο που αν δεν επιτυγχάνονται θα υπάρχουν περικοπές και κυρώσεις στους υπάλληλους οδεύοντας τους να δουλέψουν καλυτέρα.

Ότι ισχύει δηλαδή με τις εταιρίες ταχυμεταφορών? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nabuko είπε

Ότι ισχύει δηλαδή με τις εταιρίες ταχυμεταφορών? 

Good point αλλα ειναι αντιμέτωπες με το μονοπώλιο των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ioso είπε

Good point αλλα ειναι αντιμέτωπες με το μονοπώλιο των ΕΛΤΑ.

Ποιο μονοπώλιο; Από που και  ως που μονοπώλιο τα ΕΛΤΑ; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Ποιο μονοπώλιο; Από που και  ως που μονοπώλιο τα ΕΛΤΑ; 

Ένα πολύ μικρό μερίδιο να ανήκει σήμερα σε ανταγωνιστές (επιχειρήσεις με Ειδική Άδεια) στο εκτός μονοπωλίου κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioso είπε

Ένα πολύ μικρό μερίδιο να ανήκει σήμερα σε ανταγωνιστές (επιχειρήσεις με Ειδική Άδεια) στο εκτός μονοπωλίου κομμάτι.

Δεν υπάρχει μονοπώλιο στις ταχυδρομικές υπηρεσίες. Το ότι χρειάζεται ειδική άδεια δεν καθιστά κάτι μονοπώλιο. Αυτήν τη στιγμή, στην Ελλάδα, υπάρχουν 10 εταιρίες με ειδική άδεια. Αυτό για εσένα είναι μονοπώλιο; Γενικά ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα ΕΛΤΑ αλλά όταν και αν γίνουν ιδιωτικά και σας ζητάν 30-40-50 ευρώ για έναν εκτελωνισμό, βλέπω να ανοίγουν 10-15 θέματα την μέρα με παράπονα :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δεν υπάρχει μονοπώλιο στις ταχυδρομικές υπηρεσίες. Το ότι χρειάζεται ειδική άδεια δεν καθιστά κάτι μονοπώλιο. Αυτήν τη στιγμή, στην Ελλάδα, υπάρχουν 10 εταιρίες με ειδική άδεια. Αυτό για εσένα είναι μονοπώλιο; Γενικά ούτε εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα ΕΛΤΑ αλλά όταν και αν γίνουν ιδιωτικά και σας ζητάν 30-40-50 ευρώ για έναν εκτελωνισμό, βλέπω να ανοίγουν 10-15 θέματα την μέρα με παράπονα :) 

Θεωριτικά δεν ειναι μονοπώλιο αλλα το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς το εχουν τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2021 στις 11:02 ΠΜ, ioso είπε

Η ιδιωτικοποίηση θα κάνει τα ΕΛΤΑ να στοχεύουν για κέρδη, δεν θα υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν τίποτα αλλά θα υπάρχουν στόχοι για κάθε μηνά/χρόνο που αν δεν επιτυγχάνονται θα υπάρχουν περικοπές και κυρώσεις στους υπάλληλους οδεύοντας τους να δουλέψουν καλυτέρα. Competition is the only thing that guarantees innovation.

Καλά, περίμενε εσύ να ιδιωτικοποιηθουν τα ΕΛΤΑ για να γίνουν όπως θες, να σου σερβίρουν και καφέ με καφέ δέμα και μετά όταν θα είναι σαν την ACS θα μπαίνεις εδώ και θα γκρινιάζεις για τα χάλια των ελληνικών μεταφορικών σε σχέση με το εξωτερικό και τα άχρηστα αφεντικά των εταιρειών. Χαρτάκι στο σπίτι ότι περάσαμε και δεν σας βρήκαμε και ελάτε να το πάρετε από το υποκατάστημα να γουστάρουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/05/2021 at 15:24, Basilhs23___ said:

Καλά, περίμενε εσύ να ιδιωτικοποιηθουν τα ΕΛΤΑ για να γίνουν όπως θες, να σου σερβίρουν και καφέ με καφέ δέμα και μετά όταν θα είναι σαν την ACS θα μπαίνεις εδώ και θα γκρινιάζεις για τα χάλια των ελληνικών μεταφορικών σε σχέση με το εξωτερικό και τα άχρηστα αφεντικά των εταιρειών. Χαρτάκι στο σπίτι ότι περάσαμε και δεν σας βρήκαμε και ελάτε να το πάρετε από το υποκατάστημα να γουστάρουμε. 

"Χαρτάκι στο σπίτι ότι περάσαμε και δεν σας βρήκαμε και ελάτε να το πάρετε από το υποκατάστημα να γουστάρουμε." Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό ήδη γίνεται και με τα ΕΛΤΑ, προτιμώ να έρθει το πακέτο μου πάρα να παίρνω 100 τηλεφωνά και να μην απαντάει κανένας. Αυτό φανερώνει αδιαφορία και χεστήκαμε για την εξυπηρέτηση σας.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oπως ειπαν οι προλαλλησαντες.

Εχουμε εναν μοναδικο τροπο στην Ελλαδα, να τα κανουμε ολα σκ@τ@.

Αρα μην ελπιζουμε οτι αν ιδιωτικοποιηθουν τα Ελτα, οτι θα δουμε καλυτερες μερες.....ή κι αν δουμε, τα κοστη θα ειναι τριπλασια, με αμφιβολα αποτελεσματα....

Οσο ειδαμε 'αγροτικη αναπτυξη', απο την ιδιωτικοποιηση της 'Αγροτικης τραπεζας' που την εξαγορασε η Πειραιως...

Αφηστε ρε παιδια... σε αλλα κρατη υπαρχουν κανονες, οποτε εκει βλεπεις κατι καλυτερο....

Στην Ελλαδα, περαν των τηλεπικοινωνιων που ιδιωτικοποιηθηκαν, ολα τα αλλα ειναι αμφιροπα, γιατι ολα ειναι μες τη λαμογια και την διαφθορα....

Που να δειτε τι εχει να γινει με 'ιδιωτικοποιηση της υγειας' ή λιγότερο 'δημοσιο'.... δεν σας λεω, μπορειτε να φανταστειτε....

Εξυγιανση των δημοσιων δομων, αυτο χρειαζομαστε, παραλληλα με λειτουργια ιδιωτικων εταιριων. Αλλιως αν γινουν ολα ιδιωτικα, στην Ελλαδα τουλαχιστον, την βαψαμε!

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/05/2021 at 16:24, ioso said:

"Χαρτάκι στο σπίτι ότι περάσαμε και δεν σας βρήκαμε και ελάτε να το πάρετε από το υποκατάστημα να γουστάρουμε." Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό ήδη γίνεται και με τα ΕΛΤΑ, προτιμώ να έρθει το πακέτο μου πάρα να παίρνω 100 τηλεφωνά και να μην απαντάει κανένας. Αυτό φανερώνει αδιαφορία και χεστήκαμε για την εξυπηρέτηση σας.

Πάντα έχεις την επιλογή να έρθει το πακέτο σου με κάποιο κούριερ και θεωρητικά να το αποφύγεις αυτό (Υπάρχουν ακόμα σοβαρές κούριερ και στην Ελλάδα που κάνουν ότι μπορούν για να παραδώσουν στην ώρα τους χωρίς να αφήνουν απλά χαρτάκια). Γιατί δεν το κάνεις αυτό; Φαντάζομαι εξαιτίας του κόστους και αν πρόκειται για δέμα από το εξωτερικό, εξαιτίας του κόστους εκτελωνισμού. Μάντεψε τι θα γίνει, αν και όταν τα ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά όπως πολλοί σαν εσένα θέλουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, βρήκα το φόρουμ αυτο γιατί είπα να ζητήσω βοήθεια . Εχω στείλει απο Αγγλία για Ελλάδα  μεγαλο γράμμα/ φακελο, με παρά πολυ σημαντικά έγγραφα για διαζύγιο  απο τέλος Σεπτέμβριο !!! Ακόμα ειναι στο  Τελωνείο στην Αθήνα  !! Έχω απελπιστεί , αυτο δεν υπάρχει πουθενά !! Έστελνα emails στα ΓΕΤΑ , τίποτα !! Σκέφτομαι μήπως θέλουνε λεφτά ? Τουλάχιστον να μας πούνε, ο δηκηγορος μου απο Αθήνα έχει τρελαθεί και αυτός, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε !!

 

Προσπάθησα να ανεβάσω φωτό να δείτε αλλά δεν μου επιτρέπει το σάιτ, λείε πος δεν υπάρχουνε συνημμένα !  Παρακαλώ, ξέρει κανεις να με βοήθεισει η συμβουλεύσει τι να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ !

 

 

Επεξ/σία από Savatage73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...