Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ARH05 AMD Ryzen 5 4600H / nVidia GeForce GTX 1650 623€


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ρίξε μια ματιά στο Computeruniverse.net. Παραθέτω επιλογή μόνο από 5500u αλλά μπορείς να ψάξεις παραπάνω.

https://www.computeruniverse.net/en/c/laptops-tablet-pcs-pcs/laptops-notebooks?refinementList[facets.ProzessorModell.values][0]=Ryzen™ 5 5500U&range[price_ag_floored][max]=523

Κατά περιόδους μάλιστα εχει και κάποιες πολύ καλές προσφορές.

Δες και αυτό:

Ryzen 5 5500u στα 447€

https://www.computeruniverse.net/en/lenovo-v15-alc-82kd002rge-r5-5500u-8gb256gb-ssd-15fhd-nos

Υποψην ότι μπορείτε να παραγγείλετε και χωρίς ΦΠΑ.

Εννοειται μειονέκτημα το γερμανικό  πληκτρολόγιο αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Αλλά ας μην χαλασουμε το θέμα.

Απλά είχα απορία εάν το συγκεκριμένο Laptop του τίτλου αξίζει για την κάρτα γραφικών του ή για κάτι άλλο.

Αυτά δεν είναι αντίστοιχα, το Asus είναι 14"άρι με TN οθόνη, το Lenovo είναι V series (σαβουροκατασκευή) επίσης με TN οθόνη, δηλαδή εντελώς άσχετα με αυτό του θέματος και συναφή!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Αυτά δεν είναι αντίστοιχα, το Asus είναι 14"άρι με TN οθόνη, το Lenovo είναι V series (σαβουροκατασκευή) επίσης με TN οθόνη, δηλαδή εντελώς άσχετα με αυτό του θέματος και συναφή!

Δεν καθησα να κάνω ένα προς ένα ξεκαθάρισμα. Είπα απλά ότι βρίσκεις πια σε αυτή την τιμη laptops αντίστοιχα. Ρώτησα μάλιστα εάν το συγκεκριμένο το επιλέγετε για την επιπλέον κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο.

Παρεμπιμπτοντως 14" και 15"  laptops ανοικουν στην ίδια γενικη κατηγορια και τα δυο Lenovo IdeaPad έχουν IPS.

Εννοειται ότι συμπεριλαμβανομένου και του Laptop του θέματος η κατασκευή του σασί όλων είναι απλά μια πλαστικούρα χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα πράγμα αναμενομενο δυστυχώς σε αυτα τα χρήματα θα έλεγα.

Εάν υπολογίσεις και την απαράδεκτη αντιπροσωπεια Lenovo στην Ελλάδα θα προτιμούσα να δω κάτι σε Dell και ας μην έχει κάρτα γραφικών.

Αλλά ας μην χαλάσουμε το θέμα. Δεν είναι πρόθεση μου να υποβιβασω το μηχάνημα.

Ξαναλέω ρώτησα πληροφοριακά εάν το συγκεκριμένο του τίτλου αξίζει λόγω κάρτας γραφικών ή για κάτι άλλο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για laptop με κάρτα γραφικών 1650/1650ti/1660ti. Όσον αφορά τα lenovo κατέχω ένα Ζ 50-90 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μεταξύ ideapad και legion διαλέγω με κλειστά μάτια το 2ο κυρίως λόγω ψύξης/θερμοκρασιών και κάποιων τεχνικών χαρακτηριστικών όπως πχ το legion έχει wifi-6. Μπορώ να διαθέσω και 1000 ευρώ (800 χωρίς το φπα) αν είναι κάτι που αξίζει, στην αρχή κοιτούσα MSI, αλλά επειδή δεν είμαι o gamer, είδα ότι μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με λιγότερα χρήματα. Όσον αφορά τα dell, από προσωπική εμπειρία δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Μπορεί να έχει next business day, όταν όμως παίρνεις εξαρχής ελαττωματικό μηχάνημα, που ανεβάζει θερμοκρασίες σαν τρελό, τι να το κάνω. Με τα πολλά, πλέον έχω καταλήξει σε Legion, θεωρώ ότι είναι vfm, απλά περιμένω την κατάλληλη προσφορά. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, trif_on είπε

Προσωπικά ενδιαφέρομαι για laptop με κάρτα γραφικών 1650/1650ti/1660ti. Όσον αφορά τα lenovo κατέχω ένα Ζ 50-90 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μεταξύ ideapad και legion διαλέγω με κλειστά μάτια το 2ο κυρίως λόγω ψύξης/θερμοκρασιών και κάποιων τεχνικών χαρακτηριστικών όπως πχ το legion έχει wifi-6. Μπορώ να διαθέσω και 1000 ευρώ (800 χωρίς το φπα) αν είναι κάτι που αξίζει, στην αρχή κοιτούσα MSI, αλλά επειδή δεν είμαι o gamer, είδα ότι μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με λιγότερα χρήματα. Όσον αφορά τα dell, από προσωπική εμπειρία δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Μπορεί να έχει next business day, όταν όμως παίρνεις εξαρχής ελαττωματικό μηχάνημα, που ανεβάζει θερμοκρασίες σαν τρελό, τι να το κάνω. Με τα πολλά, πλέον έχω καταλήξει σε Legion, θεωρώ ότι είναι vfm, απλά περιμένω την κατάλληλη προσφορά. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη.

https://www.amazon.com/Lenovo-1920x1080-Processor-Windows-82B1000AUS/dp/B08BB9RWXD/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=4800H&qid=1621281550&sr=8-1 1270.42 $ (~1045 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα. Αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$...

Από Amazon.com βάζεις μαζί στο καλάθι κι ένα άλλο προϊόν οποιασδήποτε αξίας ακόμα και πάμφθηνο (π.χ. https://www.amazon.com/gp/product/B01EO2KLE4 ή https://www.amazon.com/SanDisk-Flash-Cruzer-Glide-SDCZ60-016G-B35/dp/B007YX9O9O ) και το "Import Fees Deposit" μειώνεται σχεδόν στο μισό...

 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2021 στις 3:53 ΜΜ, christakos07 είπε

Έφαγα άκυρο στα 595 :P

Δεν ξέρω αν έπαιξε λόγο το γεγονός πως είχα βάλει τιμολόγιο.

Αναμενόμενο...

 

https://www.a-center.gr/index.php?route=product/product&product_id=105828 635 €

https://www.unimax.gr/lenovo-ideapad-gaming-3-15arh05-4600h-8gb-256gb-geforce-gtx-1650-fhd-no-os-black-eos-12-atokes-doseis.html 648 €

https://www.e-magnet.gr/index.php?route=product/product&product_id=110079 660 €

https://www.mgmanager.gr/laptops/101688-lenovo-ideapad-gaming-3-15arh05-ryzen-5-4600h156-fhd-ips8gb256gb-ssdgtx-1650-4gbwebcamfreedos-onyx-black.html 689 €

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Έφαγα άκυρο στα 595 :P

Δεν ξέρω αν έπαιξε λόγο το γεγονός πως είχα βάλει τιμολόγιο.

Μαλλον οι αρνητικες κριτικες δεν ειναι τυχαιες...

 

8 λεπτά πριν, theo93 είπε

Πήρα τήλ στο Gamefreak και δεν δέχονται μειωμένη τιμή για τιμολόγιο

Αν εχεις χρονο και διαθεση, καταγγελια για παραβιαση νομοθεσιας - εκτος και αν υπαρχει παραθυρακι το οποιο δινει το δικαιωμα σε καθε καταστημα να μη δινει τη δυνατοτητα αφαιρεσης φπα στα συγκεκριμενα προιοντα, λιγο δυσκολο απλα το αναφερω για να προλαβω ορισμενους... -.

P.s Στους ορους χρησης πριν λιγες μερες που ειχα μπει αναφεραν οτι δεχονται αφαιρεση φπα βασει της ισχυουσας νομοθεσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Έφαγα άκυρο στα 595 :P

Δεν ξέρω αν έπαιξε λόγο το γεγονός πως είχα βάλει τιμολόγιο.

Εγω σε μαγαζί που δεν μου δίνει τιμολόγιο ή μου δίνει άλλη τιμή με τιμολόγιο και άλλη τιμή με απόδειξη απλά δεν αγοράζω. Εάν έχω διάθεση και χρονο κάνω και καταγγελία. Είναι de-facto απατεώνες. Μικροί ή μεγάλοι δεν έχει σημασία. Οπότε εάν κάτι στράβωσει μελλοντικά είναι 1.000% βέβαιο ότι θα έχεις προβλήματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εγω σε μαγαζί που δεν μου δίνει τιμολόγιο ή μου δίνει άλλη τιμή με τιμολόγιο και άλλη τιμή με απόδειξη απλά δεν αγοράζω. Εάν έχω διάθεση και χρονο κάνω και καταγγελία. Είναι de-facto απατεώνες. Μικροί ή μεγάλοι δεν έχει σημασία. Οπότε εάν κάτι στράβωσει μελλοντικά είναι 1.000% βέβαιο ότι θα έχεις προβλήματα.

Επειδή δεν τα ξέρω καλά, αν η αγορά είναι με τιμολόγιο και γίνεται αφαίρεση ΦΠΑ δεν αφαιρείτε άμεσα απο την τιμή ή αγοράζεις σε full price και γίνεται κάποια επιστροφή μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, theo93 είπε

Επειδή δεν τα ξέρω καλά, αν η αγορά είναι με τιμολόγιο και γίνεται αφαίρεση ΦΠΑ δεν αφαιρείτε άμεσα απο την τιμή ή αγοράζεις σε full price και γίνεται κάποια επιστροφή μετά;

Σε καταστήματα Σκρουτζ:

Κάνεις την αγορά χωρίς να πληρώσεις και λες ότι θέλεις τιμολόγιο. 

Σε ενημερώνουν για τα έγγραφα που πρέπει να στείλεις και αφού τα στείλεις και αφού τα δουν τότε σε ενημερώνουν πόσο πρέπει να πληρώσεις για να ξεκινήσει η παραγγελία....... 

Σε αλυσίδες:

Αμέσως κατά την παραγγελία δίνεις το Αφμ και όλα γίνονται αυτόματα χωρίς να σε ζαλίζουν. 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, theo93 είπε

Επειδή δεν τα ξέρω καλά, αν η αγορά είναι με τιμολόγιο και γίνεται αφαίρεση ΦΠΑ δεν αφαιρείτε άμεσα απο την τιμή ή αγοράζεις σε full price και γίνεται κάποια επιστροφή μετά;

Κανονικά σύμφωνα με την νομοθεσία η τιμή πώλησης πρέπει να παραμένει η ίδια άσχετα με το παραστατικό πώλησης που θα κοπεί (τιμολόγιο ή απλή απόδειξη).

Σαν επαγγελματίας για τέτοιου τύπου αγορές έχεις πια 2 επιλογές:

Α) Αγορά με τιμολόγιο πώλησης στο οποίο συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ το οποίο το δίνεις στον λογιστή σου και συμψηφιζει το ΦΠΑ στην περιοδική σου δήλωση 

Β) Αγορά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ με βάση το άρθρο 39α του κώδικα ΦΠΑ. Ισχύει μόνο για αγορά Κινητών, Παιχνιδοκοσολων, Tablet και Laptops. Εκεί δίνεις κάποιο απλό έγγραφο στον πωλητή που να βεβαιώνει το καθεστώς ΦΠΑ σου και απλά σου πουλάει το προϊόν χωρίς ΦΠΑ ανά γράφοντας πάνω στο τιμολόγιο την  φράση «Άρθρο 39α του Κώδικα ΦΠΑ: Υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής».  

Βεβαίως οι απατεώνες των skroutzομαγαζων πουλάνε κατά βάση με αποδείξεις οι οποίες δεν δηλώνονται πουθενά και βγάζουν χρήματα από ΦΠΑ και εφορία στην πλάτη μας. Γι αυτό και πάρα πολλοί από αυτούς όταν τους ζητήσεις τιμολόγιο σου λένε άλλη τιμή υψηλότερη (σχεδόν όσο η τιμή με ΦΠΑ και "απόδειξη").

Επίσης σου βρίσκουν χίλιες δύο δικαιολογίες για να σε ταλαιπωρησουν και να σε καθυστερησουν ώστε να σε αποτρέψουν να ζητήσεις πώληση με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ ενώ υπάρχει ακόμη και διαθέσιμη ηλεκτρονική εφαρμογή για αγοραστές και πωλητες για αυτοματοποιημενο έλεγχο σε ελάχιστα λεπτά.

Προσωπική μου συμβουλη εαν κάποιος αρχίζει τις λαμογιες πριν την πώληση δεν έχει νόημα να αγοράσετε κάτι από αυτόν. Μπελά θα βρείτε στο μέλλον.

http://epixeirisi.gr/ΣΗΜΕΙΩΜΑ-ΤΗΣ-ΣΥΝΤΑΞΗΣ/22804/Το-ειδικό-καθεστώς-ΦΠΑ-κινητών-τηλεφώνων,-ταμπλετών-και-φορητών-υπολογιστών

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/fpa/yperesia-arthroy-39a

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Αγορά με τιμολόγιο πώλησης στο οποίο συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ το οποίο το δίνεις στον λογιστή σου και συμψηφιζει το ΦΠΑ στην περιοδική σου δήλωση 

Αν είσαι επαγγελματίας εντεταγμένος στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, το τιμολόγιο πρέπει να είναι χωρίς ΦΠΑ βάσει άρθρου 39α.
Αν το πάρεις με ΦΠΑ δε μπορείς να το εκπέσεις/συμψηφίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ηρθε η κατασταση σε αυτο που ειπα πριν.

Οτι ζητησα τιμολογιο,μου ειπε να στειλω μειλ,εστειλα πριν 3 βδομαδες και ακομα να απαντησουν.

Απο το unimax ολα εγιναν τσακα τσακα και χωρις προβληματα.

Μη στηριζετε υποψηφιους απατεωνες για ενα 50αρικο διαφορα.Θα το βρειτε μπροστα σας πιθανοτατα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...