Προς το περιεχόμενο

Νέα οδηγός - Παραλίγο ατύχημα


Κασσιόπη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι νέα οδηγός (έχω πάρει το δίπλωμά μου το Σεπτέμβρη). Πριν το lockdown έπαιρνα δειλά-δειλά το αμάξι μέσα στη πόλη αλλά από το Νοέμβρη μέχρι σήμερα το έχω πάρει ελάχιστες φορές λόγω του lockdown και του περιορισμού της κυκλοφορίας. Σήμερα λοιπόν το πήρα μετά από πολύ καιρό και κατάλαβα ότι ενώ το πηγαίνω καλά χρειάζεται να εξασκηθώ λίγο ακόμα στις κλειστές στροφές μέσα στη πόλη. Δεν τις παίρνω άσχημα αλλά από φόβο να μη χτυπήσω τα τρακαρισμένα αυτοκίνητα και από τις δύο πλευρές πριν τη στροφή ελαττώνω αρκετά την ταχύτητά μου.

Πριν ξεκινήσω να οδηγώ μέσα στη πόλη ο μεγαλύτερος φόβος μου ήταν (και συνεχίζει να είναι) να μην χτυπήσω κάποιον πεζό. Φοβόμουν ιδιαίτερα μήπως δεν αντιδράσω εγκαίρως. Σήμερα λοιπόν, όπως παίρνω κλειστή αριστερή στροφή όπου η ορατότητα λόγω των παρκαρισμένων αυτοκινήτων ήταν πολύ μικρή, πετάγεται σαν από το πουθενά και χωρίς να κοιτάξει (αλλιώς πιστεύω ότι θα με περίμενε να περάσω) ένας ηλικιωμένος με ποδήλατο σε πολύ μικρή απόσταση από το αμάξι, περίπου 15 μέτρα (να πως πως δεν υπήρχε διάβαση πουθενά). Δεν συνέβη ατύχημα καθώς πήγαινα αργά και πάτησα φρένο. Παρόλα  αυτά η ταραχή μου ήταν τόσο μεγάλη που πραγματικά δεν θυμάμαι καθόλου το αν αντέδρασα όσο γρήγορα έπρεπε. Αν ήταν ακόμα πιο κοντά τι θα γινόταν;  Τώρα που το σκέφτομαι (έχουν περάσει δύο ώρες περίπου) όλο και πιο πολύ έχω τρομάξει αρκετά και μόνο στη σκέψη ότι μπορούσε να ήταν πιο κοντά μου και να μην μπορέσω να αντιδράσω έγκαιρα. Τα αντανακλαστικά των αρχάριων οδηγών επιδέχονται βελτίωσης ή είναι να το έχεις; Τι λέει η δική σας εμπειρία;

Υ.Γ. Είμαι 35 χρονών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Κασσιόπη είπε

Πριν ξεκινήσω να οδηγώ μέσα στη πόλη ο μεγαλύτερος φόβος μου ήταν (και συνεχίζει να είναι) να μην χτυπήσω κάποιον πεζό

1565422825_.jpeg.c222e64aaf58182e8985a4c0dad26a0e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο μου τρακαρισμα το εκανα με περιπολικο.Καταλαβαινεις το σοκ μου.Τα αντανακλαστικα των αρχαριων βελτιωνονται ,οπως και η εμπειρια που θα αποκτησεις σιγα θα σε βοηθησει .Σιγα σιγα θα μαθεις να "σκαναρεις" το δρομο.Ηρεμησε και προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Καλησπέρα 😉

😂😂😂😂 Καλησπέρα και σε εσένα (Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα)!

Το έβαλα γιατί ξέρω ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο χρόνο αντανακλαστικής αντίδρασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κασσιόπη είπε

😂😂😂😂 Καλησπέρα και σε εσένα (Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα)!

Το έβαλα γιατί ξέρω ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο χρόνο αντανακλαστικής αντίδρασης.

Καλησπερα και καλη βραδια

image.jpeg.bc915ba608dfa14c8d7acb78cb083dff.jpeg

Αν και γενικα ειμαι της λογικης του " δε γινεται να γινουμε ολοι οδηγοι"

Αφου δεν σκοτωσες κανεναν κλαιν.

Πιστευω θα βελτιωθεις,και στη τελικη αν εφταιγε αυτος και τον παταγες, ειναι δικη του ευθυνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Κασσιόπη είπε

Τα αντανακλαστικά των αρχάριων οδηγών επιδέχονται βελτίωσης ή είναι να το έχεις; Τι λέει η δική σας εμπειρία;

Φίλε μου, αν σου πω τις μαλακίες που έκανα εγώ (άθελα μου εννοείται, καθαρά λόγο άγχους και απειρίας) τις πρώτες φορές που πήρα το αμάξι στα 18 μου. Θα σου πέσουν τα μαλλιά.

Όπως τα πάντα στην ζωή, η οδήγηση θέλει εξάσκηση, κανείς δεν γεννήθηκε με ένα τιμόνι στο χέρι. Χαλάρωσε, μην το πολυσκέφτεσαι και απλά βγες στο δρόμο. Και ναι, όλοι μπορούν να οδηγήσουν, εδώ βλέπεις κάτι θείτσες 70 χρονών που οδηγούν άριστα, εσύ δεν θα μπορείς;

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω φοβασαι υπερβολικα χωρις λογο.

Δηλαδη ο παππους ηταν σε κλειστη στροφη πανω στο δρομο οκ? Εσυ γιατι να φταις δηλαδη? Και γιατι να ταραχτεις?

Οκ προφανως θα ταραχτεις λιγο εκεινη τη στιγμη λογω του απροβλεπτου αλλα δεν γινεται να τρεμεις μετα απο 2 ωρες για τις μαλακιες του καθενα.

Προτεινω να παιρνεις το αμαξι καθημερινα. Αλλιως δεν θα συνηθισεις ποτε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Φίλε μου, αν σου πω τις μαλακίες που έκανα εγώ (άθελα μου εννοείται, καθαρά λόγο άγχους και απειρίας) τις πρώτες φορές που πήρα το αμάξι στα 18 μου. Θα σου πέσουν τα μαλλιά.

Όπως τα πάντα στην ζωή, η οδήγηση θέλει εξάσκηση, κανείς δεν γεννήθηκε με ένα τιμόνι στο χέρι. Χαλάρωσε, μην το πολυσκέφτεσαι και απλά βγες στο δρόμο. Και ναι, όλοι μπορούν να οδηγήσουν, εδώ βλέπεις κάτι θείτσες 70 χρονών που οδηγούν άριστα, εσύ δεν θα μπορείς;

 

 

Πες πες (αν δε βαριέσαι)! Όχι τίποτα άλλο, για να μη νομίζω ότι είμαι η μοναδική...

44 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλησπερα και καλη βραδια

image.jpeg.bc915ba608dfa14c8d7acb78cb083dff.jpeg

Αν και γενικα ειμαι της λογικης του " δε γινεται να γινουμε ολοι οδηγοι"

Αφου δεν σκοτωσες κανεναν κλαιν.

Πιστευω θα βελτιωθεις,και στη τελικη αν εφταιγε αυτος και τον παταγες, ειναι δικη του ευθυνη.

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη... Στη δική μου περίπτωση αν όντως τον πάταγα άντε να αποδείξω ότι μου πετάχτηκε...

12 λεπτά πριν, katz είπε

Δηλαδη ο παππους ηταν σε κλειστη στροφη πανω στο δρομο οκ? Εσυ γιατι να φταις δηλαδη? Και γιατι να ταραχτεις?

Γιατί όπως και να έχει είναι μία ανθρώπινη ζωή...

 

12 λεπτά πριν, katz είπε

Οκ προφανως θα ταραχτεις λιγο εκεινη τη στιγμη λογω του απροβλεπτου αλλα δεν γινεται να τρεμεις μετα απο 2 ωρες για τις μαλακιες του καθενα.

Σίγουρα! Απλά σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε συμβεί και ψιλοφρικάρω.

 

14 λεπτά πριν, katz είπε

Προτεινω να παιρνεις το αμαξι καθημερινα. Αλλιως δεν θα συνηθισεις ποτε.

Τώρα που το lockdown έληξε θα το παίρνω πιο συχνά για να συνηθίσω. Παρόλα αυτά η οδηγική συμπεριφορά εδώ που μένω (Χανιά) είναι από απαράδεκτη ως τραγική. Νιώθω ότι πρέπει να έχω μάτια παντού για να προβλέψω κάθε μ@λ@κία που θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα εκφέρω τη δική μου unpopular opinion. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουν όλοι για οδηγοί όχι γιατί κάποιοι "το έχουν" και άλλοι όχι αλλά γιατί ο υπερβολικός και συνήθως παράλογος φόβος είναι τροχοπέδη στο να καταφέρεις να οδηγείς σωστά και με ασφάλεια. Στα 15 μέτρα δεν πετάχτηκε ο παππούς. Τα 15 μέτρα μέσα στην πόλη είναι τεράστια απόσταση, μιλάμε για μήκος 3-4 αυτοκινήτων! Είναι απόσταση που σαν πεζός σκέφτεσαι ότι το αυτοκίνητο που έρχεται είναι μακριά και προλαβαίνεις να περάσεις άνετα τον δρόμο. Αν ξεκινάς κάθε μέρα με τον φόβο ότι θα σου "πεταχτεί" κάποιος στα 15 μέτρα και πανικοβάλλεσαι, τι θα γίνει όταν σου πεταχτεί πραγματικά κάποιος; Όταν βγει κάποιος αφηρημένος ή κάποιο παιδάκι στα 2-3 μέτρα;

Γνώμη μου είναι πριν δουλέψεις την οδήγηση, δούλεψε λίγο τους φόβους σου.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Burgos είπε

Γνώμη μου είναι πριν δουλέψεις την οδήγηση, δούλεψε λίγο τους φόβους σου.

Αυτό που είπες, ήταν κατά τη γνώμη μου το πιο εύστοχο σχόλιο που ειπώθηκε. Δεν θα μπορούσε να διατυπωθεί πιο ήπια και ευγενικά. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο φόβος άλλο προσοχή . Θα σου έλεγα να συνεχίσεις να οδηγάς αργά μεσα στη πόλη ειδικα , να ξεπεράσεις τους φόβους σου οσο γινεται κ να είσαι παντα σε εγρήγορση . Τα περισοτερα ατυχήματα συμβαίνουν κυριως λογω ταχύτητας κ απροσεξίας . Εχω παρατηρήσει στον εαυτό μου οτι οτι μου εχει συμβεί ειναι σε περιπτωσεις που ειχα κατι σοβαρό στο μυαλό μου κ το σκεφτόμουν εντονα την ώρα που οδηγούσα . Επίσης ένα πρωί που δεν ειχα πιει καφέ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...