Προς το περιεχόμενο

Ζωή σε επαρχία (off-topic)


JDROGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Μετά όντως ισχύει ότι έχεις περισσότερες επιλογές . Στον τομέα άθληση ας πούμε έχεις άπειρες επιλογές στην Αθήνα , στην επαρχία πάλι είναι λιγότερες .

Δεν νομιζω οτι εχει περισσοτερες επιλογες η Αθηνα.

Ενταξει δεν μιλαμε να πας να ζησεις στα Αγραφα.Εχουν περασει αυτες οι εποχες.

Διαφοροποιηση υπαρχει στην αγορα,η Αθηνα και η Θεσσαλονικη εχει παρα πολλες επιλογες που δεν εχει η επαρχια.

Οταν το οικονομικο ειναι λυμενο,αυτα ειναι λεπτομερειες εγω απο την Αθηνα ειμαι 2 ωρες.

Σαββατο πρωι παιρνεις το τουτου σου και κανεις τα ψωνια σου αλλαζεις παραστασεις κανεις και εκδρομουλα.

Αυτο τωρα με τα μηχανακια ειναι λιγακι τραβηγμενο.........εδω μια που θα τον δεις τον πιτσιρικο και μια που θα τον πιασεις απο το αυτι.

Στην επαρχια απλα με μια κινηση ξερεις που ειναι τα παιδια σου και τι κανουν και με ποιον ειναι.

Εισαι εξω για καφε και δεν προλαβαινεις να παρεις τηλ.να δεις που ειναι τα παιδια σου,καποιος φιλος-γνωστος-ρουφιανος σε εχει ενημερωσει ηδη 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Εισαι εξω για καφε και δεν προλαβαινεις να παρεις τηλ.να δεις που ειναι τα παιδια σου,καποιος φιλος-γνωστος-ρουφιανος σε εχει ενημερωσει ηδη 😁

Μεγάλη αλήθεια, το έζησα ως παιδί. Γύρναγα σπίτι και ήξεραν ήδη που και με ποιον ήμουν ή τι μαλακία είχα κάνει(σε είδαν να παίρνεις την τάδε στροφή με χειρόφρενο. Και ποια ήταν τελικά αυτή μαζί σου;)! Γιαυτό είπα τότε δεν ξαναγυρίζω πίσω, έψαχνα τη βαβούρα και την ανωνυμία της Αθήνας. Όμως άλλα μυαλά στα 18 άλλα στα 31, άλλα στα 43 κ.ο.κ.

ΥΓ. Βέβαια το να παίρνει ένα παιδαρέλι το αμάξι χωρίς δίπλωμα και να βάζει σε κίνδυνο τους γύρω του δεν ακούγεται και πολύ ελκυστικό και είναι κάτι που θα συναντήσεις πιο σπάνια στην Αθήνα.

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Δεν νομιζω οτι εχει περισσοτερες επιλογες η Αθηνα.

Ενταξει δεν μιλαμε να πας να ζησεις στα Αγραφα.Εχουν περασει αυτες οι εποχες.

Διαφοροποιηση υπαρχει στην αγορα,η Αθηνα και η Θεσσαλονικη εχει παρα πολλες επιλογες που δεν εχει η επαρχια.

Οταν το οικονομικο ειναι λυμενο,αυτα ειναι λεπτομερειες εγω απο την Αθηνα ειμαι 2 ωρες.

Σαββατο πρωι παιρνεις το τουτου σου και κανεις τα ψωνια σου αλλαζεις παραστασεις κανεις και εκδρομουλα.

Αυτο τωρα με τα μηχανακια ειναι λιγακι τραβηγμενο.........εδω μια που θα τον δεις τον πιτσιρικο και μια που θα τον πιασεις απο το αυτι.

Στην επαρχια απλα με μια κινηση ξερεις που ειναι τα παιδια σου και τι κανουν και με ποιον ειναι.

Εισαι εξω για καφε και δεν προλαβαινεις να παρεις τηλ.να δεις που ειναι τα παιδια σου,καποιος φιλος-γνωστος-ρουφιανος σε εχει ενημερωσει ηδη 😁

Δυστυχώς όπως ξαναείπα δεν έχω εμπειρία απο επαρχία μόνο απο το Κιάτο που το έχω ζήσει αρκετό καιρό. Οπότε αυτά που γράφω είναι οι εμπειρίες που έχω αποκτήσει απο εκεί.

Βλέπω τα ξαδέρφια των παιδιών μου (απο τα ξαδέρφια της γυναίκας που μένουν μόνιμα εκεί) έχουν ας πούμε το θέμα με την άθληση. Θέλουν π.χ. κολυμβητήριο δεν έχει , ενόργανη δεν έχει κ.ο.κ

Τα νέα παλικάρια με τις σούζες και τα παπάκια τα βλέπω και το βράδυ που βγαίνουμε και σκέφτομαι τα κορίτσια μου

Απο την άλλη βέβαια σκέφτηκα αρκετές φορές να πάω μόνιμα εκεί εφόσον έχουμε και κάποιους φίλους πλέον , είσαι 1.15 απο την Αθήνα και μου αρέσει.

Δυστυχώς έχει γεμίσει και με Ρομά

Πάντως αυτό που αναφέρεις με την ενημέρωση απο γνωστούς-φίλους καλό είναι για τα παιδιά , αλλά έχει και το αρνητικό ότι δεν μπορείς να αποφύγεις κάποιον και θα τον τρώς στη μούρη θες δε θές :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H καλύτερη λύση είναι μια medium-size πόλη της επαρχίας του στυλ Λάρισα. Best of both worlds.

Τώρα για κάτι χωριά, αν είχα κάνα πατέρα που το έπαιζε digital nomad, είχε φάει τη ζωή με το κουτάλι και με εγκλώβιζε σα πιτσιρικά σε κάνα κωλοχώρι, επειδή αυτός χόρτασε και έχει την ψευδαίσθηση ότι ήρθε η ώρα να "κατασταλάξει" κάπου καλύτερα, με το που έφευγα από το σπίτι στα 18 or whatever δε θα με ξανάβλεπε ποτέ.

Επεξ/σία από tasos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς όπως ξαναείπα δεν έχω εμπειρία απο επαρχία μόνο απο το Κιάτο που το έχω ζήσει αρκετό καιρό. Οπότε αυτά που γράφω είναι οι εμπειρίες που έχω αποκτήσει απο εκεί.

Το Κιατο που αναφερεις ενταξει ειναι κωμοπολη (μην πω μεγαλο χωριο)

Εγω εννοουσα μια πρωτευουσα νομου πχ.

Εκει δεν εχεις να χασεις κατι εχει τα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/5/2021 στις 12:45 ΜΜ, JDROGAS είπε

Εγω εννοουσα μια πρωτευουσα νομου πχ.

Εκει δεν εχεις να χασεις κατι εχει τα παντα.

θα πω πως δεν ισχυει. Επειδη εχω γυρω μου Κοζανη, Πτολεμαιδα, Εδεσσα και Φλωρινα (3/4 Πρωτευουσες) θα πω οτι ειναι καλες οι πολεις για βολτα και φαγητο, αλλα μεχρι εκει.

Ως φοιτητης ετυχε να περασω στο Παν Αιγαιου, στην Συρο. Απο αποψη ποιοτητας ζωης δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αν μενεις Ερμουπολη ολα με τα ποδια, αψογος δημος, αρκετες καλοκαιρινες δραστηριοτητες, υπολοιπα νησια σε αποσταση 1-2 ωρων. Ο χειμωνας δε δεν ειναι και τοσο κακος. Ειναι πρωτευουσα, εχει θεατραρα για παραστασεις, κινηματογραφο, και γενικα βγαινει ο κοσμος. Αλλα ο χειμωνας κραταει και 2 μηνες εκει.

Παντως, προσωπικα, Θεσσαλονικη Καλαμαρια ανετα μενω. Εχει τα παντα. Ειδικα πιο ανατολικα οπου τυχαινει να νοικιαζει η αδερφη μου (Κρηνη), πολυ φιλικοι οι κατοικοι (σαν χωριο το νιωθεις), καθαρα, ανετα παρκινγκ, δραστηριοτητες κτλ. Κεντρο 15 λεπτα με αμαξι, ΙΚΕΑ/Cosmos 10 λεπτα, Χαλκιδικη 50 λεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

θα πω πως δεν ισχυει. Επειδη εχω γυρω μου Κοζανη, Πτολεμαιδα, Εδεσσα και Φλωρινα (3/4 Πρωτευουσες) θα πω οτι ειναι καλες οι πολεις για βολτα και φαγητο, αλλα μεχρι εκει.

Ως φοιτητης ετυχε να περασω στο Παν Αιγαιου, στην Συρο. Απο αποψη ποιοτητας ζωης δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αν μενεις Ερμουπολη ολα με τα ποδια, αψογος δημος, αρκετες καλοκαιρινες δραστηριοτητες, υπολοιπα νησια σε αποσταση 1-2 ωρων. Ο χειμωνας δε δεν ειναι και τοσο κακος. Ειναι πρωτευουσα, εχει θεατραρα για παραστασεις, κινηματογραφο, και γενικα βγαινει ο κοσμος. Αλλα ο χειμωνας κραταει και 2 μηνες εκει.

Παντως, προσωπικα, Θεσσαλονικη Καλαμαρια ανετα μενω. Εχει τα παντα. Ειδικα πιο ανατολικα οπου τυχαινει να νοικιαζει η αδερφη μου (Κρηνη), πολυ φιλικοι οι κατοικοι (σαν χωριο το νιωθεις), καθαρα, ανετα παρκινγκ, δραστηριοτητες κτλ. Κεντρο 15 λεπτα με αμαξι, ΙΚΕΑ/Cosmos 10 λεπτα, Χαλκιδικη 50 λεπτα.

Ωραία η Θεσσαλονίκη, εκεί σπούδασα εκεί έμεινα 10 χρόνια, ζωαρα ένακα, αλλα δεν θα ξαναγυρνουσα να ζήσω πλέον με τθν οικογένεια μου. 

Θα γυρίσω από εξωτερικό που είμαι τώρα μόνο για την πόλη μου, τα Τρικαλα. Πιο αργους ρυθμούς, πιο πράσινο, βουνό στα 40 λεπτα θάλασσα στα 90 βέβαια, αλλά προτιμώ Βολο παραλίες από Χαλκιδική.

Γενικως προτιμώ πόλεις μέχρι 100κ κατοίκων για να μείνω και να μεγαλώσω παιδιά. Τι να τις κανω τις επιλογές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, αν λόγω αποστάσεων εν τέλη βρίσκεσαι με τους φίλους και γνωστούς μια φορά κάθε τρεις μέρες. Σε μικρότερες πόλεις μπορεις πραγματικά κάθε μέρα 

Δε θα αναφέρω καν της ποιότητας ζωής σου. Με τα ίδια λεφτά που θελεις Αθήνα για ένα διαμέρισμα, επαρχία παίρνεις διαμέρισμα και εξώχικο μπροστά στην Θάλασσα.

Και λογο Home Office μιλάμε για τον ίδιο μισθό αποτι στην Αθήνα.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

θα πω πως δεν ισχυει. Επειδη εχω γυρω μου Κοζανη, Πτολεμαιδα, Εδεσσα και Φλωρινα (3/4 Πρωτευουσες) θα πω οτι ειναι καλες οι πολεις για βολτα και φαγητο, αλλα μεχρι εκει.

Tι εννοεις δεν ισχυει;

Καταρχην πρεπει να εχει ζησεις και πρωτευουσα-συμπρωτευουσα για να εχεις αποψη αλλα και επαρχιακη πολη (ξανατονιζω πρωτευουσα νομου)

Και οχι σαν φοιτητης (που τα βλεπεις με αλλο ματι κι εχεις αλλες αναγκες) αλλα ως εργαζομενος ειτε εργενης ειτε με οικογενεια.

Δηλαδη τι δεν εχει εδω η Καλαματα που ειμαι εγω;

Το μονο που δεν υπαρχει στην επαρχια γενικοτερα ειναι τα μεγαλα mall.

Εαν εγω φυγω το Σαββατο το πρωι ειμαι στο mall σε 2 ωρες,οσο θα εκαναν πολλοι Αθηναιοι να πανε μια βολτα στο Σουνιο η στην Κινετα,η να εμπλεκαν στον Κηφισο σε ωρα αιχμης.

Ακομα και το ikea,cosmos,praktiker εχει ερθει.

Εδω ας πουμε μιας και μιλησες για Συρο και για χειμωνα,ειλικρινα δεν εχουμε χειμωνα.

Πολλες φορες κανουμε Χριστουγεννα με 20-25 βαθμους.

Να μιλησω για διασκεδαση........μονο στο ιστορικο κεντρο της Καλαματας πρεπει να εχει 50 κλαμπακια και αλλα τοσα μεζεδοπωλεια,τσιπουραδικα,ψησταριες.Εκτος της υπολοιπης πολης.

Εγω ειλικρινα επειδη εχω μεγαλωσει στην Αθηνα,εχω δουλεψει εκει,εκανα την οικογενεια μου εκει και εμεινα 3 χρονια,εφυγα επαρχια και ξαναγυρισα,κοντεψα να παθω καταθλιψη.

Απλα δεν ειχαμε ζωη με τη γυναικα μου.

Εφευγα το πρωι ως υπευθυνος πωλησεων σε μεγαλη εταιρια (πιο πρωι δηλαδη νυχτα χαραματα) να παω στο εργοστασιο και γυριζα το βραδυ 7-8.

Απλα ζητουσα ενα ντεπον για τον πονοκεφαλο κι επεφτα για υπνο.

Καθημερινη στην Αθηνα δεν μπορεις να κανεις τιποτα ιδιαιτερα εαν εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι.

Εγω εδω εξω γυριζω,εαν θελω πεταγομαι και πινω ενα ουζο στην παραλια,πινω εναν καφε στην κεντρικη πλατεια,καθομαι με τη γυναικα και τρωμε δυο σουβλακια στο ιστορικο κεντρο.Αυτα τα ωραια και απλα πραγματα τα καθημερινα στις μεγαλες πολεις ουτε καν μπορεις να τα σκεφτεις.

Σαφως ολα εχουν να κανουν και με την εργασια του καθενος,εαν πχ εισαι στο Ψυχικο εισοδηματιας με 500τμ και πισινα μεσα στα πευκα οκ συμφωνω ειναι καλα και στην Αθηνα.

Εγω αναφερομαι στο 99% του κοσμου.

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Επειδη εχω γυρω μου Κοζανη, Πτολεμαιδα, Εδεσσα και Φλωρινα

Η αληθεια ειναι βεβαια για τουρισμο οταν ειχα παει τουλαχιστον,Πτολεμαιδα,Φλωρινα,Κοζανη δεν μου αρεσαν καθολου.

Η Εδεσσα ας πουμε ηταν καλυτερη (εαν και ειναι πολλα χρονια που εχω παει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Tι εννοεις δεν ισχυει;

Καταρχην πρεπει να εχει ζησεις και πρωτευουσα-συμπρωτευουσα για να εχεις αποψη αλλα και επαρχιακη πολη (ξανατονιζω πρωτευουσα νομου)

Και οχι σαν φοιτητης (που τα βλεπεις με αλλο ματι κι εχεις αλλες αναγκες) αλλα ως εργαζομενος ειτε εργενης ειτε με οικογενεια.

Δηλαδη τι δεν εχει εδω η Καλαματα που ειμαι εγω;

Το μονο που δεν υπαρχει στην επαρχια γενικοτερα ειναι τα μεγαλα mall.

Εαν εγω φυγω το Σαββατο το πρωι ειμαι στο mall σε 2 ωρες,οσο θα εκαναν πολλοι Αθηναιοι να πανε μια βολτα στο Σουνιο η στην Κινετα,η να εμπλεκαν στον Κηφισο σε ωρα αιχμης.

Ακομα και το ikea,cosmos,praktiker εχει ερθει.

Εδω ας πουμε μιας και μιλησες για Συρο και για χειμωνα,ειλικρινα δεν εχουμε χειμωνα.

Πολλες φορες κανουμε Χριστουγεννα με 20-25 βαθμους.

Να μιλησω για διασκεδαση........μονο στο ιστορικο κεντρο της Καλαματας πρεπει να εχει 50 κλαμπακια και αλλα τοσα μεζεδοπωλεια,τσιπουραδικα,ψησταριες.Εκτος της υπολοιπης πολης.

Εγω ειλικρινα επειδη εχω μεγαλωσει στην Αθηνα,εχω δουλεψει εκει,εκανα την οικογενεια μου εκει και εμεινα 3 χρονια,εφυγα επαρχια και ξαναγυρισα,κοντεψα να παθω καταθλιψη.

Απλα δεν ειχαμε ζωη με τη γυναικα μου.

Εφευγα το πρωι ως υπευθυνος πωλησεων σε μεγαλη εταιρια (πιο πρωι δηλαδη νυχτα χαραματα) να παω στο εργοστασιο και γυριζα το βραδυ 7-8.

Απλα ζητουσα ενα ντεπον για τον πονοκεφαλο κι επεφτα για υπνο.

Καθημερινη στην Αθηνα δεν μπορεις να κανεις τιποτα ιδιαιτερα εαν εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι.

Εγω εδω εξω γυριζω,εαν θελω πεταγομαι και πινω ενα ουζο στην παραλια,πινω εναν καφε στην κεντρικη πλατεια,καθομαι με τη γυναικα και τρωμε δυο σουβλακια στο ιστορικο κεντρο.Αυτα τα ωραια και απλα πραγματα τα καθημερινα στις μεγαλες πολεις ουτε καν μπορεις να τα σκεφτεις.

Σαφως ολα εχουν να κανουν και με την εργασια του καθενος,εαν πχ εισαι στο Ψυχικο εισοδηματιας με 500τμ και πισινα μεσα στα πευκα οκ συμφωνω ειναι καλα και στην Αθηνα.

Εγω αναφερομαι στο 99% του κοσμου.

Εντάξει είναι ανάλογα και που μένεις.

Εγώ που είμαι Παλαιό Φάληρο ας πούμε μία χαρά έχει ένα κάρο μαγαζιά για ποτό, καφέ, φαι, ψάρι σε απόσταση 10 λεπτών με το αμάξι αλλά ακόμη και με τα πόδια.

Η πρωινή κίνηση και η δουλειά είναι το θέμα, γιατί όπως είπες και εσύ αν ακόμη και στη Καλαμάτα ήσουν σε δουλειά που δουλευες πάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ , πάλι δεν θα μπορούσες να πας για ένα καφέ, φαι το μεσημέρι

Εμένα προσωπικά μου λείπει μία μονοκατοικία που δεν την έχεις εύκολα στην Αθήνα και γρήγορη πρόσβαση στη θάλασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Η πρωινή κίνηση και η δουλειά είναι το θέμα, γιατί όπως είπες και εσύ αν ακόμη και στη Καλαμάτα ήσουν σε δουλειά που δουλευες πάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ , πάλι δεν θα μπορούσες να πας για ένα καφέ, φαι το μεσημέρι

Η διαφορα ειναι οτι εδω Θωμα πας οπου θελεις σε 5 λεπτα.

Εχουμε βουνο και θαλασσα σε 5 λεπτα.

Και για να ειμαστε πιο συγκεριμενοι,θαλασσα δεν ξερω κι εγω με ποσες παραλιες με γαλαζια σημαια,γιατι θαλασσα εχει και στο Π.Φαληρο αλλα ουδεμια σχεση.Για να πας εκει που πρεπει να κανεις μπανιο απο την Αθηνα θελεις τουλαχιστον μια μιαμισι ωρα.

Εγω εδω μπορει να εχω δουλεια απο το πρωι στις 4 μεχρι και το βραδυ στις 10,το θεμα ειναι οτι εγω ενδιαμεσα μπορω να παω σπιτι μου,να ριξω μια βουτια,να πιω ενα ουζακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Η διαφορα ειναι οτι εδω Θωμα πας οπου θελεις σε 5 λεπτα.

Εχουμε βουνο και θαλασσα σε 5 λεπτα.

Και για να ειμαστε πιο συγκεριμενοι,θαλασσα δεν ξερω κι εγω με ποσες παραλιες με γαλαζια σημαια,γιατι θαλασσα εχει και στο Π.Φαληρο αλλα ουδεμια σχεση.Για να πας εκει που πρεπει να κανεις μπανιο απο την Αθηνα θελεις τουλαχιστον μια μιαμισι ωρα.

Εγω εδω μπορει να εχω δουλεια απο το πρωι στις 4 μεχρι και το βραδυ στις 10,το θεμα ειναι οτι εγω ενδιαμεσα μπορω να παω σπιτι μου,να ριξω μια βουτια,να πιω ενα ουζακι.

Ναι προφανώς για την θάλασσα για αυτό είπα και εγώ ότι μου λείπει, δεν θεωρώ θάλασσα τον Φλοίσβο γέννημα θρέμμα ΠΦ ποτέ δεν έχω κάνει μπάνιο εκεί.

Απλά λέω ακόμη και για την ενδιάμεση βουτιά ουζακι μεγάλος παράγοντας είναι η δουλειά.

Αν εμένα Ανάβυσσο ας πούμε θα πεταγομουν και εγώ για μία βουτιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Καταρχην πρεπει να εχει ζησεις και πρωτευουσα-συμπρωτευουσα για να εχεις αποψη αλλα και επαρχιακη πολη (ξανατονιζω πρωτευουσα νομου)

Εδεσσα ζουσαμε για αρκετα χρονια, και Συρο για 6 (και τα 2 πρωτευουσες). Προφανως η Συρος προσφερει πολλα περισσοτερα ως "πρωτευουσα νομου" οπως το εννοεις εσυ, παρα οι αλλες 3 πολεις. Καλα, παιζει να επεσα και στην περιπτωση οπου η Συρος να προσφερει και τα περισσοτερα πραγματα ως πρωτευουσα γενικα, αλλα και παλι δεν σημαινει οτι πρωτευουσα νομου = πολλα πραγματα να κανεις.

Θεσσαλονικη δεν εχω ζησει, αλλα τουλαχιστον με την αδερφη μου εχουμε την ιδια γνωμη πανω σε αυτο το κομματι. Πιο παλια ζουσε Τουμπα που ηταν πιο "πολη" εκει. Επισης για Αθηνα, εχω περασει αρκετες φορες. Δεν χρειαζεται να ζησει καποιος για να καταλαβει τα θετικα και τα αρνητικα που του προσφερει. Μια "επαρχια"οπως η Συρος ή κοντα Θεσσαλονικη δεν την αλλαζω με τπτ. Αντιθετα η περιοχη της Δυτικης Μακεδονιας, περα απο χειμερινα σπορ, δεν εχει να προσφερει κατι αλλο. 

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Να μιλησω για διασκεδαση........μονο στο ιστορικο κεντρο της Καλαματας πρεπει να εχει 50 κλαμπακια και αλλα τοσα μεζεδοπωλεια,τσιπουραδικα,ψησταριες.Εκτος της υπολοιπης πολης.

Ισως εχουμε διαφορετικη αποψη για την διασκεδαση. Αυτες οι 4 πολεις εχουν αρκετα φαγαδικα, αλλα για εμενα δεν ειναι μονο αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλώρινα και Έδεσσα που ανέφερες, αν και πρωτεύουσες νομών, έχουν από 20 χιλιάδες κατοίκους. Προφανώς δεν θα σου προσφέρουν τα ίδια με την Καβάλα ή τον Βόλο πχ. Εγώ πχ από την Βέροια δεν θα έφευγα για μεγαλύτερη πόλη γιατί δεν βρίσκω λόγο. Η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλή, υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και για ότι δεν υπάρχει εδώ η Θεσσαλονίκη είναι στα 30-35 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Burgos είπε

Φλώρινα και Έδεσσα που ανέφερες, αν και πρωτεύουσες νομών, έχουν από 20 χιλιάδες κατοίκους. Προφανώς δεν θα σου προσφέρουν τα ίδια με την Καβάλα ή τον Βόλο πχ. Εγώ πχ από την Βέροια δεν θα έφευγα για μεγαλύτερη πόλη γιατί δεν βρίσκω λόγο. Η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλή, υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και για ότι δεν υπάρχει εδώ η Θεσσαλονίκη είναι στα 30-35 λεπτά.

Το όλο ποστ αφορά το κομμάτι ότι μια πρωτεύουσα νόμου έχει "τα πάντα". Και απλά είπα γιατί δεν ισχύει αυτό. Δεν είπα ότι άλλες πρωτεύουσες νομών είναι στα ίδια επίπεδα (έδωσα και πάλι παράδειγμα και σε αυτό) 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...