Προς το περιεχόμενο

Ζωή σε επαρχία (off-topic)


JDROGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν έχεις άδικο , εγώ πρώτη φορά το σκέφτηκα φέτος που πλέον δουλεύω απο το σπίτι

Eαν καταλαβεις που μεγαλωνουν τα παιδια σου,τοτε θα αρχισεις να το σκεφτεσαι πιο εντονα.

Εγω εφυγα γιατι ετυχε να ζησω απο το ΄89 εως το '92 σε επαρχιακη πολη,μετα αναγκαστικα λογω εργασιας ξαναγυρισα Αθηνα,αλλα δεν την παλεψα με τιποτα.

Γνωριζοντας τους ρυθμους της επαρχιας,την ποιοτητα ζωης,το περιβαλλον,την ησυχια και ολα αυτα τα πλεονεκτηματα που εχει η επαρχια λεω δεν μεγαλωνω το παιδι μου στην Αθηνα τελος.

Η κορη μου γεννηθηκε το '93 στην Αθηνα το 95 καταφερα και εφυγα 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Eαν καταλαβεις που μεγαλωνουν τα παιδια σου,τοτε θα αρχισεις να το σκεφτεσαι πιο εντονα.

Εγω εφυγα γιατι ετυχε να ζησω απο το ΄89 εως το '92 σε επαρχιακη πολη,μετα αναγκαστικα λογω εργασιας ξαναγυρισα Αθηνα,αλλα δεν την παλεψα με τιποτα.

Γνωριζοντας τους ρυθμους της επαρχιας,την ποιοτητα ζωης,το περιβαλλον,την ησυχια και ολα αυτα τα πλεονεκτηματα που εχει η επαρχια λεω δεν μεγαλωνω το παιδι μου στην Αθηνα τελος.

Η κορη μου γεννηθηκε το '93 στην Αθηνα το 95 καταφερα και εφυγα 😉

Αν είχα την δυνατότητα νωρίτερα θα το έκανα και εγώ.

Τώρα που τα παιδιά έχουν τους φίλους τους με τα σχολεία κτλ. δυσκολεύομαι να τους αλλάξω τις συνήθειες ,ειδικά με τη μεγάλη κόρη που έχει ένα θέμα με τις αλλαγές στη ζωή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην επαρχία. Πολύ ευτυχισμένα χρόνια, όλη μέρα σε αλάνες, μετά το σχολείο μέχρι το βράδυ. Είτε ήταν μπάλα, κυνηγητό, ποδήλατο, ξύλο. Τα καλοκαίρια απτο πρωί παραλία, λίγο σπίτι τα μεσημέρια για φαγητό, μετά έξω μέχρι το βράδυ.

Στα 18 όμως ήθελα άλλα, οπότε έφυγα για Αθήνα και μάλιστα είπα δεν θα ξαναγυρίσω πίσω. Έκανα να γυρίσω στο πατρικό μια 10ετία. Δεν τους είχα επισκευτεί ούτε μια μέρα. Ήθελα κέντρα, κόντρες, κοπέλες, εστιατόρια, clubs, κινηματογράφους, καρτ, βρώμικο φαγητό, λογικά πράγματα για έφηβο.

13 χρόνια μετά και αφού έζησα την Αθήνα και έτσι και αλλιώς, αποφάσισα ότι θέλω οικογένεια. Και αναρωτήθηκα, που θέλω να μεγαλώσει το παιδί που θα κάνω. Έ δεν ήταν δύσκολο να απαντήσω και να επιστρέψω επαρχία.

Θα επαναλάβω ότι είπε ο Jdrogas, όποιος καταφέρνει και φεύγει, γλιτώνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο επαρχια με επαρχια εχει τεραστια διαφορά. 
 

Πχ εγω απο Λαρισα, θα κατεβω στην Αθηνα για θεατρα, καναν αγωνα στο Σεφ, και για να παρω το καραβι για κανενα νησι. 

Επισης μπορω σε μιση ωρα να ειμαι στην παραλια, σε μια ωριτσα στη Θεσσαλονικη, ή το χειμωνα να γυρισω τα χωριουδακια του Πηλιου και να γυρισω αυθημερον στο σπιτι μου. 
 

Υπαρχει Πανεπιστημιο, Τει, 2 Νοσοκομεια.

Άρα για ποια επαρχια μιλαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xgol είπε

Ωστοσο επαρχια με επαρχια εχει τεραστια διαφορά. 
 

Πχ εγω απο Λαρισα, θα κατεβω στην Αθηνα για θεατρα, καναν αγωνα στο Σεφ, και για να παρω το καραβι για κανενα νησι. 

Επισης μπορω σε μιση ωρα να ειμαι στην παραλια, σε μια ωριτσα στη Θεσσαλονικη, ή το χειμωνα να γυρισω τα χωριουδακια του Πηλιου και να γυρισω αυθημερον στο σπιτι μου. 
 

Υπαρχει Πανεπιστημιο, Τει, 2 Νοσοκομεια.

Άρα για ποια επαρχια μιλαμε;

Σταματήστε να μας το χτυπάτε στη μούρη. Το καταλάβαμε , τι να κάνουμε εμείς που γεννηθήκαμε Αθηναίοι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σταματήστε να μας το χτυπάτε στη μούρη. Το καταλάβαμε , τι να κάνουμε εμείς που γεννηθήκαμε Αθηναίοι 🤣

Προς Θεού δεν ήταν σποντα για καποιον. Απλα απο τα φοιτητικα μου χρονια ακομα, εβλεπα απο φιλους μου αθηναιους πως ειχαν στο μυαλο τους την επαρχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xgol είπε

Προς Θεού δεν ήταν σποντα για καποιον. Απλα απο τα φοιτητικα μου χρονια ακομα, εβλεπα απο φιλους μου αθηναιους πως ειχαν στο μυαλο τους την επαρχια!

πλάκα σου κάνω ρε μαν , προφανώς και δεν ήταν σπόντα.

Προσωπικά μέχρι να κάνω παιδιά ούτε καν το είχα στο μυαλό μου να ζήσω επαρχία. Δεν μπορούσα να φανταστώ να μην έχω επιλογές σε εξόδους κτλ

Μετα τα παιδιά που η ζωή είναι δουλειά και ασχολίες με τα παιδιά , άρχισα να αλλάζω γνώμη .

Θα προτιμούσα να έχω ένα σπιτάκι με κήπο , να πλένω και το αμάξι μου (να είμαστε και λίγο εντός θέματος :D ) , να μην χρειάζομαι μία ώρα για να πάω σε μία θάλασσα που είναι ο ένας επάνω στον άλλο απλά μία Κυριακή (αν την είχα κοντά θα ήμουν κάθε απόγευμα για 4 μήνες τον χρόνο) κ.ο.κ

Ο πεθερός έχει σπίτι στο Κιάτο και πηγαίνω πάνω απο 15 χρόνια , είναι και κοντά στην Αθήνα , αρκετές φορές έχουμε σκεφτεί με την γυναίκα μου να πηγαίναμε εκεί μόνιμα .

Το μόνο θέμα πλέον είναι τα παιδιά να μην τα ξεριζώσουμε (η μεγάλη όπως είπα , η μικρή δεν έχει θέμα) και οι γονείς μου (μόνοι πλέον οπότε ευχαρίστηση τους είναι μόνο τα παιδιά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είμαι καταγωγή από νησι, και μεγαλωμένος Αθήνα, δε βλέπω την ώρα να καταφέρω να κάνω κάτι εκεί και να εξαφανιστώ από εδώ. 
Στη κοπέλα δεν αρέσει η ιδέα , θέλει τις βόλτες τις, τα μαγαζιά κ τις φίλες της, αλλά που θα πάει, θα την καταφερω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα το χωριό δεν έχει.. έστω και δίπλα σε "μεγάλη" πόλη...

Μια επίπεδη μονοκατοικία, με κήπο για τα λαχανικά και 2-3 δεντράκια, να μην έχεις τον επάνω - κάτω - δίπλα να κάνει φασαρία και το ότι δηποτε ενοχλητικό, να μην ενοχλείς και εσύ κανέναν.λ φυσικά... 

Τα πάρκινγκ σου, να πλένεις άνετα το αμαξάκι, να τρέχουν ανέμελα τα παιδιά, όπως και εμείς κάποτε... αλάνες και παιχνίδια ίσως και δική μας επινόησης... όχι tablet /PlayStation κτλ... 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και PlayStation να έχει πάλι δε διαφέρει η επαρχία από την πόλη.

αλλα υπάρχει κάτι που δεν σκέφτεστε.

στην εφηβεία είναι αλλιώς για το παιδί να μεγαλώνει στο χωριό με το ίδιο μικρο περιβάλλον, και αλλιώς να μεγαλώνει σε μια περιοχή που έχει πιο πολλές επιλογές για παρέες και φίλους.

Κοινωνικά θεωρω πιο καλές τος συνθήκες της πόλης για τους εφήβους σε σχέση με τη σημερινή ερημωμένη επαρχία . Παραπάνω κίνδυνοι αλλά και περισσότερες επιλογές και καλύτερη εξάσκηση στα διαπροσωπικα.

ετυχε και το παιδί σου δεν είχε καλή αρχή στην εφηβεία και πέσει σε ελαφρό bullying που δεν το βλέπεις. Δεν μπορεί να ξεφύγει από τη ρετσινιά στο χωριό με τους 10 συμμαθητές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έζησα ποτέ σε χωριό (πέρα από τα καλοκαίρια, αλλά δεν πιάνετε προφανώς), αλλά μεγάλωσα σε ικανοποιητικού μεγέθους επαρχιακή πόλη. Θεωρώ το κατάλληλο μέγεθος, (όχι ότι πχ κανένας Βόλος θα με χαλούσε), σε χωριό δεν ξέρω άμα θα ήθελα να μείνω. 

Όντως καμία 8ετια στο εξωτερικό, μόνο για Τρίκαλα θα γυρνούσα (και μάλλον θα γυρίσω σε 1-2 χρονιά). Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν βλέπω κανέναν λόγο, ένα σημαντικός λόγος που θα γυρνούσα είναι παππούδες / γιαγιάδες για τον μικρό, ώστε να ανεβεί η ποιότητα ζωής μας. 

Αθήνα τι να πήγαινα να κάνω, για να έχω αρκετά λιγότερο ελεύθερο χρόνο αποτί έχω τώρα; Tωρα άμα έχεις μεγαλώσει / σπουδάσει Αθήνα, προφανώς είναι διαφορετικά. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Μα και PlayStation να έχει πάλι δε διαφέρει η επαρχία από την πόλη.

αλλα υπάρχει κάτι που δεν σκέφτεστε.

στην εφηβεία είναι αλλιώς για το παιδί να μεγαλώνει στο χωριό με το ίδιο μικρο περιβάλλον, και αλλιώς να μεγαλώνει σε μια περιοχή που έχει πιο πολλές επιλογές για παρέες και φίλους.

Κοινωνικά θεωρω πιο καλές τος συνθήκες της πόλης για τους εφήβους σε σχέση με τη σημερινή ερημωμένη επαρχία . Παραπάνω κίνδυνοι αλλά και περισσότερες επιλογές και καλύτερη εξάσκηση στα διαπροσωπικα.

ετυχε και το παιδί σου δεν είχε καλή αρχή στην εφηβεία και πέσει σε ελαφρό bullying που δεν το βλέπεις. Δεν μπορεί να ξεφύγει από τη ρετσινιά στο χωριό με τους 10 συμμαθητές 

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά.

Βλέπω εκεί στο Κιάτο ας πούμε όλα τα 15χρονα με παπάκια , ξεκράνωτοι με κοπέλες επάνω. Δεν μπορώ να φανταστώ τα κορίτσια μου επάνω σε αντίστοιχα παπάκια.

Όχι πως θα το γλυτώσεις στην Αθήνα αλλά δεν υπάρχει τόσο η ελευθερία με τα μηχανάκια όπως στις επαρχίες.

Μετά όντως ισχύει ότι έχεις περισσότερες επιλογές . Στον τομέα άθληση ας πούμε έχεις άπειρες επιλογές στην Αθήνα , στην επαρχία πάλι είναι λιγότερες .

Το μεγαλύτερο θετικό της επαρχίας για εμένα είναι ότι γλυτώνεις το άγχος της Αθήνας (εγώ είμαι και αγχώδης τύπος) και ότι είναι ευκολότερο να βρείς το σπίτι των ονείρων σου. Δεν μιλάμε για υπερβολικά πράγματα , αλλά το απλό να έχεις έναν κήπο να παίζουν τα παιδιά , να αράζεις στην ηρεμία σου και να μπορείς να πλύνεις το αμάξι σου

Για να το πετύχεις αυτό Αθήνα θες τα διπλάσια χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsofras είπε

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά.

Βλέπω εκεί στο Κιάτο ας πούμε όλα τα 15χρονα με παπάκια , ξεκράνωτοι με κοπέλες επάνω. Δεν μπορώ να φανταστώ τα κορίτσια μου επάνω σε αντίστοιχα παπάκια.

Όχι πως θα το γλυτώσεις στην Αθήνα αλλά δεν υπάρχει τόσο η ελευθερία με τα μηχανάκια όπως στις επαρχίες.

Μετά όντως ισχύει ότι έχεις περισσότερες επιλογές . Στον τομέα άθληση ας πούμε έχεις άπειρες επιλογές στην Αθήνα , στην επαρχία πάλι είναι λιγότερες .

Το μεγαλύτερο θετικό της επαρχίας για εμένα είναι ότι γλυτώνεις το άγχος της Αθήνας (εγώ είμαι και αγχώδης τύπος) και ότι είναι ευκολότερο να βρείς το σπίτι των ονείρων σου. Δεν μιλάμε για υπερβολικά πράγματα , αλλά το απλό να έχεις έναν κήπο να παίζουν τα παιδιά , να αράζεις στην ηρεμία σου και να μπορείς να πλύνεις το αμάξι σου

Για να το πετύχεις αυτό Αθήνα θες τα διπλάσια χρήματα

Οι τιμες εδω πανω κατω ειναι 1500-1800€/τμ σε καινουριο σπιτι με κηπο και πεντε λεπτα κυριολεκτικά απο ολα (κεντρο/δουλεια/μαγαζια/νοσοκομειο/σχολεια/φροντιστηρια). 
 

Μπορεις επισης να επιλεξεις διαμερισμα, ωστε να μη χρειαζεται να παιρνεις το αμαξι σχεδον καθολου. 

Πιστευω ακραδαντα πως οσοι μπορειτε να δουλευετε εξ αποστασεως, δεν εχετε κανεναν λογο να μενετε στην Αθηνα. 

Υ.Γ. Μου αρεσει η φυση, αλλα δε θα μπορουσα ποτε να φανταστω τον εαυτο μου να ζει εκτος πολης, με τις δυνατοτητες και τις ευκαιριες που παρεχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δική μου εμπειρία: Θεσσαλονίκη γεννήθηκα, από τα 18 εμένα μόνος, σπουδές αλλού, φαντάρος, δουλειά μετά. Πριν 11 χρόνια τα βάλαμε κάτω με την δικιά μου που είναι από την Κομοτηνή και ανέβηκα εκεί (κυρίως για το σπίτι διότι το δικό μου είναι για δύο άτομα και θα έπρεπε να ψάχνουμε άλλο). Με τα πολλά, 11 χρόνια μετά και δύο παιδιά, αυτά που κάναμε εδώ δεν θα τα κάναμε ούτε κατά διάνοια στην Θεσσαλονίκη με τα ίδια λεφτά. Οι ρυθμοί χαλαροί και είμαι πέντε λεπτά από το κέντρο με τα πόδια αλλά σε πολύ ήσυχη γειτονιά που δεν θυμίζει καθόλου ότι είσαι κέντρο. Επίσης όλα όσα χρειάζομαι (σχολεία, δραστηριότητες κλπ) είναι σε απόσταση αναπνοής από μένα. Αμάξι μόνο για δουλειά και καμιά βόλτα χωριό, Φανάρι κλπ.

Επίσης τα παιδιά βόλτες κάθε μέρα με τα πόδια. Το μόνο κακό, παρ'όλο που η οικοδομή μου έχει μεγάλη αυλή, είναι όλη τσιμέντο)...

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενώ θα ήθελα πάρα πολύ να γυρίσω στο χωριό μου (έμεινα εκεί μέχρι 1η Δημοτικού) αλλά τώρα δεν το βλέπω να γίνεται.

Δεν έχω τις γνώσεις που θα ήθελα ώστε να κάνω κάποια δουλειά που μου αρέσει και πλέον έχω βρει δουλειά εδώ η οποία μου αρέσει αρκετά, συγκεκριμένα δεν έχω καθόλου άγχος/τρέξιμο και έχω δει τι μπορεί να σου κάνει το άγχος/στρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...