Προς το περιεχόμενο

Ζωή σε επαρχία (off-topic)


JDROGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το όλο ποστ αφορά το κομμάτι ότι μια πρωτεύουσα νόμου έχει "τα πάντα

Θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι ακριβως δεν εχει η επαρχια;

Γιατι δεν μπορω να φανταστω κατι εκτος των δεκα μεγαλων θεατρων που εχει ας πουμε η Αθηνα,αντε και τα δεκα μαγαζια διασκεδασης με τις φιρμες.Που και αυτα εχουν αρχισει να εκλειπουν ακομα και απο την Αθηνα.

Ανεφερα πριν πενηντα κλαμπακια στην Καλαματα και μου απαντας οτι δεν θεωρεις διασκεδαση τα "φαγαδικα".

Και μουσικες σκηνες εχει,και rok club εχει και οι περισσοτεροι μεγαλοι θιασοι κανουν περιοδειες απο εδω,και πολυ μεγαλες συναυλιες εχουμε και στο σταδιο του Μεσσηνιακου,και στην Αρχαια Ιθωμη (Αρχαια Μεσσηνη),και στα διαφορα καστρα της περιοχης γινονται παρα πολλες εκδηλωσεις,στο καστρο της Καλαματας,στο καστρο της Μεθωνης,στη Μανη κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος στο τι ακριβως δεν εχει η επαρχια;

Γιατι δεν μπορω να φανταστω κατι εκτος των δεκα μεγαλων θεατρων που εχει ας πουμε η Αθηνα,αντε και τα δεκα μαγαζια διασκεδασης με τις φιρμες.Που και αυτα εχουν αρχισει να εκλειπουν ακομα και απο την Αθηνα.

Ανεφερα πριν πενηντα κλαμπακια στην Καλαματα και μου απαντας οτι δεν θεωρεις διασκεδαση τα "φαγαδικα".

Και μουσικες σκηνες εχει,και rok club εχει και οι περισσοτεροι μεγαλοι θιασοι κανουν περιοδειες απο εδω,και πολυ μεγαλες συναυλιες εχουμε και στο σταδιο του Μεσσηνιακου,και στην Αρχαια Ιθωμη (Αρχαια Μεσσηνη),και στα διαφορα καστρα της περιοχης γινονται παρα πολλες εκδηλωσεις,στο καστρο της Καλαματας,στο καστρο της Μεθωνης,στη Μανη κλπ κλπ.

Κόσμο δεν έχει. Και εξηγώ: Ναι δεν είναι Έδεσσα η Καλαμάτα, έχει καμιά 55k κόσμο απ' ότι βλέπω, αλλά για πολλούς είναι dealbreaker αυτός ο πληθυσμός. Όπως και να το γυρίσεις δε παύει να είναι μια μεσαία προς μικρή πόλη, γεγονός που απωθεί πολλούς. Δε θα ήθελα στα 30 μου να μένω στην Καλαμάτα προσωπικά.

Τώρα αν το συζητάμε αποκλειστικά από τη σκοπιά της οικογένειας, ναι θα είναι πολύ καλά. Όπως πολύ καλά θα είναι για τα παιδιά οποιαδήποτε κωμόπολη-πόλη 10.000+ κατοίκων, ζωάρα θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχω ζήσει σε Θεσσαλονίκη, από όπου κατάγομαι, επαρχία που ήμουν φοιτητής, εξωτερικό όπου είχα μείνει λίγα χρόνια για εργασία και πλέον Αθήνα πάλι λόγω εργασίας. Οπότε μπορώ να πω πως έχω σφαιρική άποψη στο θέμα.

Η καθημερινότητα στην πρωτεύουσα δεν παλεύεται. Πραγματικά αν δεν υπήρχε η τραγική κατάσταση (επαγγελματικά) στην υπόλοιπη Ελλάδα, δεν υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μείνεις και να κάνεις οικογένεια στην Αθήνα. Έχω περισσότερους γνωστούς και φίλους από ότι στις άλλες πόλεις που έμενα, αλλά δεν προλαβαίνω να βρεθώ με κανέναν.

Επαρχία και συγκεκριμένα η Θεσσαλονίκη, νομίζω είναι η ιδανική πόλη για κάποιον. 700-800 χιλ κάτοικοι, έχει σχεδόν τα πάντα και οι αποστάσεις είναι σε ανεκτό επίπεδο. Μετά τη δουλειά, μπορείς να κατεβείς πολύ εύκολα στο κέντρο και να πιείς έναν καφέ ή να φας με κάποιον που δεν μένει τόσο κοντά σου χωρίς να το έχεις κανονίσει 1 βδομάδα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα συγκρίνω πόλεις αντίστοιχων μεγεθών. Η Θεσσαλονίκη ταιριάζει να συγκριθεί πληθυσμιακά με το Ντίσελντορφ, που για μένα είναι μια απο τις καλύτερες πόλεις της Ευρώπης. Στη Γερμανία, αν δε θες την τρέλα της πόλης, την κίνηση, τα μικρά σπίτια και όλα αυτά, μπορείς να βρεις ησυχία σχετικά οικονομικά σε απόσταση μισής ώρας απο το κέντρο. Και οι σταθερές συγκοινωνίες βγαίνουν αρκετά έξω απο τα όρια της πόλης. Για μια οικογένεια είναι η ιδανική κατάσταση, πιο ήρεμη ζωή αλλά με εύκολη πρόσβαση σε όλες τις παροχές της μεγαλούπολης. Στην Ελλάδα αυτό δεν υφίσταται. Ακόμα και στην Αθήνα που υπάρχουν κάποιες υποδομές, τα περίχωρα που τις έχουν είναι κατα κύριο λόγο πιο ακριβά απο την ίδια την πόλη.

Κατα τη γνώμη μου το να εγκατασταθείς στην επαρχία ακόμα και με home office είναι αυτοεξορία. Για να πας σε ένα γιατρό πιο σοβαρό απο παθολόγο πρέπει να πας αλλού (τα νοσοκομεία της επαρχίας είναι πλην λίγων εξαιρέσεων διαλυμένα). Για να πας στα μαγαζιά πρέπει να πας αλλού. Για να πας θέατρο πρέπει να πας αλλού. Για να πας ταξίδι εκτός Ελλάδας πρέπει να πας αλλού. Ε εντάξει τι σου μένει μετά; Να κάθεσαι σπίτι να λιώνεις στον υπολογιστή για να ακούς τα πουλάκια που κελαηδούν; No, thanks.

Απο τις επαρχιακές πόλεις που έχω επαφή, η μοναδική που παλεύεται είναι η Λάρισα. Έχει αρκετό κόσμο, είναι πάνω στην εθνική, έχει τα πάντα από καταστήματα (βοηθάει πως είναι ανάμεσα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη) κι αν αρρωστήσεις έχεις κάπου να πας. Φαντάζομαι πως κάπως αντίστοιχα είναι κι η Πάτρα και το Ηράκλειο αλλά δεν έχω καμία επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πάντα συγκρίνω πόλεις αντίστοιχων μεγεθών. Η Θεσσαλονίκη ταιριάζει να συγκριθεί πληθυσμιακά με το Ντίσελντορφ, που για μένα είναι μια απο τις καλύτερες πόλεις της Ευρώπης. Στη Γερμανία, αν δε θες την τρέλα της πόλης, την κίνηση, τα μικρά σπίτια και όλα αυτά, μπορείς να βρεις ησυχία σχετικά οικονομικά σε απόσταση μισής ώρας απο το κέντρο. Και οι σταθερές συγκοινωνίες βγαίνουν αρκετά έξω απο τα όρια της πόλης. Για μια οικογένεια είναι η ιδανική κατάσταση, πιο ήρεμη ζωή αλλά με εύκολη πρόσβαση σε όλες τις παροχές της μεγαλούπολης. Στην Ελλάδα αυτό δεν υφίσταται. Ακόμα και στην Αθήνα που υπάρχουν κάποιες υποδομές, τα περίχωρα που τις έχουν είναι κατα κύριο λόγο πιο ακριβά απο την ίδια την πόλη.

Κατα τη γνώμη μου το να εγκατασταθείς στην επαρχία ακόμα και με home office είναι αυτοεξορία. Για να πας σε ένα γιατρό πιο σοβαρό απο παθολόγο πρέπει να πας αλλού (τα νοσοκομεία της επαρχίας είναι πλην λίγων εξαιρέσεων διαλυμένα). Για να πας στα μαγαζιά πρέπει να πας αλλού. Για να πας θέατρο πρέπει να πας αλλού. Για να πας ταξίδι εκτός Ελλάδας πρέπει να πας αλλού. Ε εντάξει τι σου μένει μετά; Να κάθεσαι σπίτι να λιώνεις στον υπολογιστή για να ακούς τα πουλάκια που κελαηδούν; No, thanks.

Απο τις επαρχιακές πόλεις που έχω επαφή, η μοναδική που παλεύεται είναι η Λάρισα. Έχει αρκετό κόσμο, είναι πάνω στην εθνική, έχει τα πάντα από καταστήματα (βοηθάει πως είναι ανάμεσα σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη) κι αν αρρωστήσεις έχεις κάπου να πας. Φαντάζομαι πως κάπως αντίστοιχα είναι κι η Πάτρα και το Ηράκλειο αλλά δεν έχω καμία επαφή.

Έλα ρε τι λες τώρα... Λες και πας στα θέατρα και ταξίδια εξωτερικού κάθε βδομάδα. Άμα θέλω να πετάξω από επαρχία εξωτερικό, άντε να κάνω διαδρομή 2.5 ώρες, so what? Αμα μενεις Αθηνα πρεπει να κανεις 30 λεπτα καθε μερα, στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Μου μενουν τα εξωχικα μου που ειναι πολυ πιο ευκολα προσβασιμα απο στην Αθηνα, το γεγονός οτι μπορω πραγματικα οποιαδηποτε στιγμη της μερας να παρω εναν φιλο τηλεφωνο για καφε η φαγητο και σε 15 λεπτα να εχουμε βρεθει, ότι μπορώ να πάω τα παιδιά για δραστηριότητες σε 5 λεπτά μαξ, η ώρα που δεν χάνω πηγαίνοντας τα παιδιά σχολείο, μιας και από τα 8 τους πάνω μόνα τους. Γενικά το γεγονός ότι η μέρα έχει 2-3 περισσότερες ώρες αποτί έχει στην Αθήνα, επειδή όλα είναι τόσο εύκολα. 

Ταξίδια ακριβώς τα ίδια θα κάνω, είτε μένω Αθήνα με το αεδρομιο στην μισή μια ώρα, είτε επαρχία με το αεροδρόμιο 3 ώρες. Για την ακρίβεια από επαρχία θα κάνω πολλά περισσότερα, επειδη δεν θα νιώθω εξουθενομενος από τους ρυθμούς της πόλης. 

Αλήθεια ποσό συχνά βλέπεις φίλους στην Αθήνα όταν έχεις κάνει οικογένεια; Μια φορά το σκ; Επαρχία πραγματικά κάθε μέρα. Η διαφορά στην ποιότητα ζωής είναι ασύλληπτη. 

ΥΓ: Το Dusseldorf το θεωρώ από τις πιο άσχημες πόλης της Γερμανίας για να ζεις. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας ζήσει 4 χρόνια στη Χαλκίδα λόγω εργασίας και έχοντας μεγαλώσει Αθήνα μπορώ να πω με ευκολία ότι η επαρχία δεν είναι για μένα περισσότερο επειδή έχω μάθει αλλιώς. Το μόνο ουσιαστικά αρνητικό βρίσκω την έλλειψη υποδομών υγείας και εκπαίδευσης. Ψώνια κλπ σε μια πόλη που ειναι 40 λεπτά από την Αθήνα ειναι αστείο να το συζητάμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, wotw είπε

Επαρχία και συγκεκριμένα η Θεσσαλονίκη, νομίζω είναι η ιδανική πόλη για κάποιον. 700-800 χιλ κάτοικοι, έχει σχεδόν τα πάντα και οι αποστάσεις είναι σε ανεκτό επίπεδο.

Καλα τωρα τη Θεσσαλονικη δεν την λες και επαρχια........σιγουρα απο την Αθηνα εχει διαφορα σε πολλα πραγματα.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για να πας σε ένα γιατρό πιο σοβαρό απο παθολόγο πρέπει να πας αλλού (τα νοσοκομεία της επαρχίας είναι πλην λίγων εξαιρέσεων διαλυμένα).

Εδω δεν θα διαφωνησω,οντως οι γιατροι ειναι ολη στην πρωτευουσα.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για να πας ταξίδι εκτός Ελλάδας πρέπει να πας αλλού.

Διαφωνω,η Καλαματα πχ που μενω εγω συνδεεται με πολεις της Ευρωπης απευθειας.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για να πας θέατρο πρέπει να πας αλλού.

Οι περισσοτεροι μεγαλοι θιασοι περνανε απο την επαρχια.

Ασε που εδω μπορεις να δεις παραστασεις-συναυλιες σε πραγματικα υπεροχους χωρους.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Να κάθεσαι σπίτι να λιώνεις στον υπολογιστή για να ακούς τα πουλάκια που κελαηδούν; No, thanks.

Αυτο που λες εχει να κανει με την εργασια του καθενος.

Εαν εσυ για εργασια πχ εισαι σε ενα γραφειο 8-10 ωρες οκ το καταλαβαινω,οτι απο την πλευρα σου το βλεπεις διαφορετικα.

Εγω ομως που ειμαι στο δρομο 10-12 ωρες καθημερινα.........ειλικρινα τα πουλακια ειναι ευτυχια 😉

Επισης ειναι ευτυχια οτι απο την μπαλκονοπορτα της κρεβατοκαμαρας μου βλεπω δυο πευκα και μια αροκαρια 15 μετρα και εναν ωραιο κηπο με τα σκυλια μου,και απο το παραθυρο της κρεβατοκαμαρας μου επισης βλεπω ολο το μεσσηνιακο κολπο πινοντας το καφεδακι μου χωρις καν να σηκωθω απο το κρεβατι.

Το πως το βλεπει ο καθενας ειναι αποψη ζωης,και δεν διαφωνω με την αποψη σου την ασπαζομαι,αλλα τελικα για μενα οι υποχωρησεις που πρεπει να κανεις ζωντας στην επαρχια ειναι πολυ λιγοτερες και μικροτερης σπουδαιοτητας απο αυτες που θα εκανα ζωντας στην Αθηνα.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
6 ώρες πριν, atrigane είπε

Έτσι. Και με στελέχωση. Τί να το κάνω το νοσοκομείο πχ σε ολόκληρη Χαλκίδα και να μην έχει βασικές ειδικότητες(καλά δεν λέω για κωμοπόλεις που αν έχουν, το κέντρο υγείας τους δεν έχει ούτε οινόπνευμα).

Η υπερσυγκέντρωση πληθυσμού στην Αθήνα προκαλεί ερήμωση στην υπόλοιπη χώρα. Δεν πρέπει να υπάρχει χώρα αντίστοιχου μεγέθους με την Ελλάδα που ο μισός πληθυσμός είναι είτε εντός μιας πόλης είτε στα περίχωρα αυτής. 

Το οτι οι υποδομές μας (ακομα και οι σημερινές) λειτουργούν μια χαρά με λιγότερο κόσμο φαίνεται το καλοκαίρι. Και δε σου λέω Δεκαπενταύγουστο που όλοι φεύγουν, αλλά τέλη Ιουλίου. Υπάρχει κίνηση αλλά όχι επιπέδου Ινδίας, οι συγκοινωνίες είναι πιο ανθρώπινες κλπ κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η υπερσυγκέντρωση πληθυσμού στην Αθήνα προκαλεί ερήμωση στην υπόλοιπη χώρα. Δεν πρέπει να υπάρχει χώρα αντίστοιχου μεγέθους με την Ελλάδα που ο μισός πληθυσμός είναι είτε εντός μιας πόλης είτε στα περίχωρα αυτής. 

Το οτι οι υποδομές μας (ακομα και οι σημερινές) λειτουργούν μια χαρά με λιγότερο κόσμο φαίνεται το καλοκαίρι. Και δε σου λέω Δεκαπενταύγουστο που όλοι φεύγουν, αλλά τέλη Ιουλίου. Υπάρχει κίνηση αλλά όχι επιπέδου Ινδίας, οι συγκοινωνίες είναι πιο ανθρώπινες κλπ κλπ.

Αν και ειμαστε ψιλοεκτος θέματος ας πω ότι όλο αυτό ειναι πολυπαραγοντικό με κυριοτερους παραγοντες την εργασία, την υγεία και την παιδεία, και δευτερεύοντες τις ανέσεις και τη βλαχοκαγκουρια του έλληνα (όπως τη βλέπετε στις ελληνικες ταινιες, "παει στην Αθηνα να δουλεψει που εχει δουλειες")... 

Εαν είχα δουλεια στην επαρχία πολυ ευχαριστως τα μαζευα και έφευγα και εγω, δεν αντέχεται άλλο αυτη η κατασταση (το τελευταιο διάστημα κανω 35-45' Ν. Ερυθραία - Μαρούσι, ούτε 7 χλμ...). Και αναρωτιεμαι τι υγεία και ανέσεις εχω; Ουτως ή αλλιως δεν υπάρχει περίπτωση να παω σε κανένα δημοσιο νοσοκομείο και σε εμπορικα θεατρα κλπ θα παω μια φορα στο δίμηνο, οποτε χιλιες φορες να έκανα ενα ταξίδι στην Αθηνα μια φορα το δίμηνο για αυτές τις "ανέσεις"...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι ευκαιρίες για εργασία υπάρχουν κυρίως στο Λεκανοπέδιο.

Παντως υπάρχουν και πολλοί που έχουν όνειρο να "μεγαλοπιαστουν" ζώντας στην Αθήνα  Και τα εισαγωγικά τα γράφω γιατί για να έχεις καλό επίπεδο ζωής στην Αθήνα  πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, john1987 είπε

Δυστυχώς οι ευκαιρίες για εργασία υπάρχουν κυρίως στο Λεκανοπέδιο.

Παντως υπάρχουν και πολλοί που έχουν όνειρο να "μεγαλοπιαστουν" ζώντας στην Αθήνα  Και τα εισαγωγικά τα γράφω γιατί για να έχεις καλό επίπεδο ζωής στην Αθήνα  πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά.

πιστευα ότι αυτοι τελειωσαν τη δεκαετία του 80... δυστυχως ομως όπως λες υπάρχουν...

για να εχεις ενα καλο επιπεδο ζωης (στο οποιο περιλαμβανεται και ενα καινουργιο αμαξι και 4-5 εξοδοι το μηνα για ποτο ή φαγητο και 1-2 θεατρα/σινεμα το μήνα και το να μη φοβασαι μη σου πονεσει κανενα δοντι κ δεν εχεις να πληρωσεις οδοντιατρο ή να τρως 5 μερες οσπρια για να πας να φας το σαββατο σε κυριλλε εστιατόριο) στην Αθήνα εφοσον μάλιστα νοικιαζεις και θελεις ενα αξιοπρεπες σπίτι, θα πρεπει να βγαζει το ζευγάρι τουλαχιστον 3000€ (και τα λεω αυτα εχοντας περάσει απο θέσεις με μισθο απο 625€ εως 2900€/μήνα-"περασμένα μεγαλεια").

Εαν εχεις και παιδι βαλε αλλα 3-4 κατοστάρικα, εαν θελεις να παει και το παιδι σου και ιδιωτικό θα πρεπει να φτάσει το ζευγαρι τα 4Κ το μήνα....

καλα κρασιά....

Στην επαρχία με 1.5 χιλιαρικο εισαι βασιλιας... Δε χρειαζεσαι παραπάνω. Ουτε χρειάζεσαι ιδιωτικο σχολειο (ουτε κ εχει συνηθως). Ουτε τρως 3-4 κατοστάρικα το μηνα σε βενζίνες κ αττικη οδο......

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, paylidis είπε

πιστευα ότι αυτοι τελειωσαν τη δεκαετία του 80... δυστυχως ομως όπως λες υπάρχουν...

για να εχεις ενα καλο επιπεδο ζωης (στο οποιο περιλαμβανεται και ενα καινουργιο αμαξι και 4-5 εξοδοι το μηνα για ποτο ή φαγητο και 1-2 θεατρα/σινεμα το μήνα και το να μη φοβασαι μη σου πονεσει κανενα δοντι κ δεν εχεις να πληρωσεις οδοντιατρο ή να τρως 5 μερες οσπρια για να πας να φας το σαββατο σε κυριλλε εστιατόριο) στην Αθήνα εφοσον μάλιστα νοικιαζεις και θελεις ενα αξιοπρεπες σπίτι, θα πρεπει να βγαζει το ζευγάρι τουλαχιστον 3000€ (και τα λεω αυτα εχοντας περάσει απο θέσεις με μισθο απο 625€ εως 2900€/μήνα-"περασμένα μεγαλεια").

Εαν εχεις και παιδι βαλε αλλα 3-4 κατοστάρικα, εαν θελεις να παει και το παιδι σου και ιδιωτικό θα πρεπει να φτάσει το ζευγαρι τα 4Κ το μήνα....

καλα κρασιά....

Στην επαρχία με 1.5 χιλιαρικο εισαι βασιλιας... Δε χρειαζεσαι παραπάνω. Ουτε χρειάζεσαι ιδιωτικο σχολειο (ουτε κ εχει συνηθως). Ουτε τρως 3-4 κατοστάρικα το μηνα σε βενζίνες κ αττικη οδο......

 

με ενοικιο για αξιοπρεπες σπιτι, καινουριο αμαξι, και καλο επιπεδο ζωης οπως αυτο που περιεγραψες τα βλεπω λιγα τα 3k στην Αθηνα για ενα ζευγαρι αν υποθεσουμε οτι θα γινεται και αποταμιευση... χωρις ενοικιο ναι απο 3k και πανω κανεις μια πιο ανετη ζωη απο τον μεσο ορο.

στην επαρχια επειδη εζησα λογω φοιτητικης ζωης με 1.5k, ζεις οντως καλα αλλα εκει λειπουν αλλα πραγματα... οπως καλοι γιατροι, επαγγελματικες ευκαιριες, επιλογες για ποτο-φαγητο, εχεις επισης το gossip και τον συντηρητισμο του καθε μερους. 

αν το δεις στεγνα χρηματικα ναι επαρχια all the way αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως.

θα επρεπε το κρατος/ η τοπικη αυτοδιοικηση, να ψαξουν να βρουν τροπους και κινητρα για την αποκεντρωση και σε ατομικο αλλα και σε εταιρικο επιπεδο , η οποια συμβαινει αυτη τη στιγμη μονο το καλοκαιρι λογω τουριστικης σεζον. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Δυστυχώς οι ευκαιρίες για εργασία υπάρχουν κυρίως στο Λεκανοπέδιο.

Παντως υπάρχουν και πολλοί που έχουν όνειρο να "μεγαλοπιαστουν" ζώντας στην Αθήνα  Και τα εισαγωγικά τα γράφω γιατί για να έχεις καλό επίπεδο ζωής στην Αθήνα  πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά.

Το κακό είναι πως δεν ενδιαφέρεται κανένας πολιτικός για μια στοιχείωδη αποκέντρωση, και λογικό, η κεντρική κυβέρνηση έχει υπερεξουσίες και κανένας δε θέλει να τις χάσει. Φυσικά δε γίνεται να πετύχουμε την αποκέντρωση της Γερμανίας π.χ. αλλά δε πρέπει να συνεχίσουμε στο σημερινό χάλι. 

Ο κόσμος αναμενόμενο είναι να κατεβαίνει στην Αθήνα, ακόμα και η αστεία αποκέντρωση με τα πανεπιστήμια δε λειτουργεί, τα παιδιά σπουδάζουν στην επαρχία και κατεβαίνουν στην Αθήνα για να δουλέψουν. Αφου όμως δε φεύγει η οικονομία, πρέπει να φύγει η κυβέρνηση ή έστω μέρος αυτής.

Το πως είναι μοιρασμένη η ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Γερμανίας είναι εξαιρετικό παράδειγμα. Για μια φορά, ας μην αντιγράψουμε τον υδροκεφαλισμό των Γάλλων αλλά τον σχεδιασμό των Γερμανών. 

Επίσης ας σπάσει το τόπικ γιατί έχουμε φύγει τελείως εκτός...

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

με ενοικιο για αξιοπρεπες σπιτι, καινουριο αμαξι, και καλο επιπεδο ζωης οπως αυτο που περιεγραψες τα βλεπω λιγα τα 3k στην Αθηνα για ενα ζευγαρι αν υποθεσουμε οτι θα γινεται και αποταμιευση... χωρις ενοικιο ναι απο 3k και πανω κανεις μια πιο ανετη ζωη απο τον μεσο ορο.

στην επαρχια επειδη εζησα λογω φοιτητικης ζωης με 1.5k, ζεις οντως καλα αλλα εκει λειπουν αλλα πραγματα... οπως καλοι γιατροι, επαγγελματικες ευκαιριες, επιλογες για ποτο-φαγητο, εχεις επισης το gossip και τον συντηρητισμο του καθε μερους. 

αν το δεις στεγνα χρηματικα ναι επαρχια all the way αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως.

θα επρεπε το κρατος/ η τοπικη αυτοδιοικηση, να ψαξουν να βρουν τροπους και κινητρα για την αποκεντρωση και σε ατομικο αλλα και σε εταιρικο επιπεδο , η οποια συμβαινει αυτη τη στιγμη μονο το καλοκαιρι λογω τουριστικης σεζον. 

Ακριβώς. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Και με πρώτο και καλύτερο πως είναι πολύ πιο δύσκολο να βγάζεις 1.500 ευρώ στην επαρχία, εκτός αν κάνεις επάγγελμα που έχει φιξ μισθό (π.χ. γιατρός ΕΣΥ, στρατιωτικός κλπ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Στην επαρχία με 1.5 χιλιαρικο εισαι βασιλιας... Δε χρειαζεσαι παραπάνω. Ουτε χρειάζεσαι ιδιωτικο σχολειο (ουτε κ εχει συνηθως). Ουτε τρως 3-4 κατοστάρικα το μηνα σε βενζίνες κ αττικη οδο......

Ειναι αληθεια, στην Αθηνα δεν θα μπορουσα ουτε κατα διανοια να εχω τις ανεσεις που εχω τωρα. Λογω μισθου οπως ειπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...