Προς το περιεχόμενο

Νίκος Γκάλης και ΝΒΑ


mecanomecano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά επιβεβαιώνεις αυτό που γράφω.

ο Μάικ Τζόουνς (και ολοι οι δεύτεροι ξένοι) έπαιζαν μόνο στην Ευρώπη και δεν είχαν δικαίωμα να παίξουν στην Ελλάδα.

Προφανώς με αυτο τον τρόπο και δεν είχε καλή απόδοση γιατί δεν είχε αγωνιστικο ρυθμο και ανάγκαζε τον Άρη να δίνει υπερβολικα πόσα για ξένους που έπαιζαν λιγους αγωνες μόνο στην Ευρώπη.

Επίσης ήταν δύσκολο να πείσεις παίκτες να έρθουν μόνο για την Ευρώπη.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

απλά επιβεβαιώνεις αυτό που γράφω.

ο Μάικ Τζόουνς (και ολοι οι δεύτεροι ξένοι) έπαιζαν μόνο στην Ευρώπη και δεν είχαν δικαίωμα να παίξουν στην Ελλάδα.

Προφανώς με αυτο τον τρόπο και δεν είχε καλή απόδοση γιατί δεν είχε αγωνιστικο ρυθμο και ανάγκαζε τον Άρη να δίνει υπερβολικα πόσα για ξένους που έπαιζαν λιγους αγωνες μόνο στην Ευρώπη.

Επίσης ήταν δύσκολο να πείσεις παίκτες να έρθουν μόνο για την Ευρώπη.

 

Την 3η χρονιά ναι, ο Jones έπαιζε μόνο Ευρώπη. Τις άλλες δυο χρονιές όμως ξένος ήταν ο Subotic και έπαιζε και Ελλάδα και Ευρώπη. Δε νομίζω πως το πρόβλημα ήταν ότι δεν έπαιζαν δύο ξένοι στην Ελλάδα. Ο Άρης απλώς δεν είχε αρκετό budget και για καλό ξένο, πόσο μάλλον για δύο. Αν στη θέση του Wildzer είχε πχ Odi Norris, θα είχε σηκώσει την κούπα το 88 ή το 89.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου οτι ο Φανης παντως ειχε πιο πολλες πιθανοτητες σε σχεση με νικ να κανει καριερα ΝΒΑ, εφοσον βεβαια ασχολιοταν σοβαρα με το μπασκετ.

Ειναι παντως κατι που ποτε δεν θα μαθουμε ποτε,ειναι καθαρα εικασιες.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, malakudi είπε

Οπότε δε νομίζω πως ο Γκάλης θα ήταν κάτι παραπάνω από ένας καλός αναπληρωματικός point guard στο NBA.

 

Και κυρίως λόγω ύψους. Ελάχιστοι έως και ανύπαρκτοι οι πρωτοκλασσάτοι ΝΒΑers εκείνης της εποχής. Ο Aziah Thomas του έριχνε 2 πόντους. Μόνο στον Spud Webb έριχνε κάμποσο ύψος (1.67μ. νομίζω ήταν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα έπαιζε ο Νικόλας στο ΝΒΑ και θα ήταν ένας καλός 5δάτος παίχτης. Αυτά που λέτε ότι άλλο ΝΒΑ, άλλο ευρώπη στην περίπτωση του Γκάλη δεν ισχύει, γιατί είναι προϊόν του αμερικάνικου μπάσκετ. Δεν ήταν κάποιος που έμαθε το μπάσκετ στην ευρώπη και έπρεπε να αλλάξει πλευρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/5/2021 στις 12:03 ΜΜ, mecanomecano είπε

Δεν ξερω ποιος ηταν (προπονητης?) που ειχε πει "ξερετε ποσοι Γκαληδες υπαρχουν στις ΗΠΑ και ειναι ανεργοι?"

Αυτος δηλαδη ηταν κατι σα το Γεωργιου που ειπε οτι "ο Αντετοκουνμπο δε ξερει μπασκετ".

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

1) Ετυχε πριν χρονια να διαβασω συνεντευξη του Γκαλη σε ενα περιοδικο και ειχε πει το εξης : "Πηγαινα (οταν ηταν Αμερικη φυσικα),σε εκεινα τα περιφραγμενα γηπεδα σε διαφορες γειτονιες οπου επαιζαν μπασκετ κατι θηριωδεις τυποι και με ελεγαν ,"ποιος εισαι εσυ ο λευκος που τολμας να θες να παιξεις μπασκετ μαζι μας ;;"....Και επρεπε να αποδειξεις οτι ξερεις να παιζεις αλλιως δεν σε αφηνανε ουτε να κατσεις παγκο να τους δεις!!! "

2) Παλι πριν  πολλα χρονια σε μια εκπομπη ειχε αφιερωμα στον Γκαλη με συνεντευξεις,παραλειπομενα ,αναμνησεις , κλπ κλπ ...Σε καποια φαση δειχνει ενα γηπεδο μπασκετ σε ωρα αγωνα οπου επαιζε ο Γκαλης και καθοτανε  στην κερκιδα ενας παικτης απο την τοτε σοβιετικη ομαδα του τελικου του 87,δεν θυμαμαι ποιος ηταν και τον ρωτησαν τι τον ειχε κανει εντυπωση τοτε..Και ειπε ,οτι μετα την ηττα τους οπου κι αν πηγαινανε ,ο κοσμος τους χειροκροτουσε, τους αγκαλιαζε ,και δεν τους αφηνανε να πληρωσουν τιποτε ,οπου κι αν πηγαινανε..Το αλλο που τον εκανε εντυπωση ηταν οτι ,  βλεποντας τον Γκαλη εν ωρα αγωνα  ειπε : " Εχει ακομη εκεινο το απιστευτα ψυχρο ,σχεδον παγερο βλεμμα που ειχε και τοτε,αυτο μου εμεινε στο μυαλο και δεν το ξεχασα ποτε...Οι εντολες που ειχαμε ητανε να πεσουμε ολοι στον Γκαλη λογω του οτι μονος του εβαζε πανω απο 25-30 ποντους ανα αγωνα..Φυσικα δεν μπορουσαμε να τον σταματησουμε,ουτε να παρουμε μπαλα"..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκος Γκάλης επιτημος προεδρος αν βγει ο Φασούλας.

Ελα να ανανεωνόμαστε. Καιρός ηταν. Πρόσφερε ο Βασιλακόπουλος, δεν μπορω να πω, ομως πλέον η κατάσταση του Ελλ. Μπάσκετ εχει πέσει πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.naftemporiki.gr/story/1764394/o-fasoulas-proteinei-gkali-gia-epitimo-proedro-tis-eok
Η ανακοίνωση του Φασούλα:

Αναφορά σε κείμενο

Πήρα την πρωτοβουλία, εν όψει και των αρχαιρεσιών για την ανάδειξη του νέου ΔΣ της ΕΟΚ, να συναντηθώ με τον μεγάλο Νίκο Γκάλη και να του προτείνω να αποδεχθεί την πρότασή μου να αναλάβει το αξίωμα του Επίτιμου Προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, εφ’ όσον εκλεγώ στη θέση του Προέδρου της Ομοσπονδίας.

Θα είναι μεγάλη τιμή, τόσο για μένα προσωπικά, όσο και για το Ελληνικό μπάσκετ στο σύνολό του να αναδειχθεί στο αξίωμα αυτό ο κορυφαίος Έλληνας μπασκετμπολίστας όλων των εποχών, ο Halloffamer της FIBA και του NBA που ηγήθηκε της μεγαλειώδους πορείας και των παγκόσμιων διακρίσεων του Ελληνικού μπάσκετ.

Και θα είναι, ταυτόχρονα, ιδιαίτερη συγκίνηση να έχω την ευκαιρία να συνεργαστώ και πάλι μαζί του, από διαφορετικές πια θέσεις, για να κάνουμε πράξη το κοινό μας όραμα της αναγέννησης του Ελληνικού μπάσκετ.

Οι δυνατές σχέσεις που μας ένωσαν με τον Νίκο και τα άλλα παιδιά στις μεγάλες, νικηφόρες στιγμές που ζήσαμε μαζί, είναι η καλύτερη εγγύηση για την εκπλήρωση και των μελλοντικών μας προσδοκιών.

Η πρότασή μου στον Νίκο Γκάλη δεν είναι μόνο τιμητική. Είναι μια πρόταση για ουσιαστική συμβολή από την πλευρά του στην υλοποίηση του προγράμματος που έχουμε εξαγγείλει και στο οποίο θα βάλει και ο ίδιος, με το διεθνές του κύρος, τις γνώσεις και την εμπειρία του τη δική του μοναδική σφραγίδα.

Μαζί με τον Νίκο και τους άλλους άξιους συναθλητές και ανθρώπους που αφιέρωσαν τη ζωή τους στο μπάσκετ, είμαι σίγουρος ότι θα εμπνεύσουμε ξανά τα νέα παιδιά, θα ξαναφέρουμε τους φιλάθλους στα γήπεδα και θα οδηγήσουμε ξανά την Εθνική μας ομάδα στις κορυφαίες θέσεις του παγκόσμιου μπάσκετ.

 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ελα να ανανεωνόμαστε. Καιρός ηταν. Πρόσφερε ο Βασιλακόπουλος, δεν μπορω να πω, ομως πλέον η κατάσταση του Ελλ. Μπάσκετ εχει πέσει πολύ

Νεος ειναι ακομα, εχει να προσφερει κι αλλα 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...