Προς το περιεχόμενο

Η ARM αποκάλυψε τους νέους Armv9 επεξεργαστές Cortex για τα νέας γενιάς κινητά και υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ARM ανακοίνωσε πρόσφατα τους νέους, αρχιτεκτονικής Armv9, επεξεργαστές Cortex, οι οποίοι θα βρίσκονται στους μελλοντικούς υπολογιστές Windows on ARM αλλά και σε άλλες συσκευές (π.χ. κινητά).

Οι νέοι επεξεργαστικοί πυρήνες όπως αναφέραμε βασίζονται στην αρχιτεκτονική Armv9 και προσφέρουν έως και 30% αυξημένη απόδοση σε σχέση με τους προκατόχους τους. Η εταιρεία επίσης τόνισε ότι όλοι οι πυρήνες των mobile επεξεργαστών Cortex-A θα είναι 64-bit μέχρι το 2022. Η στρατηγική «Total Computer Strategy» της ARM βασίζεται σε τρεις πυλώνες: την επιτάχυνση της απόδοσης επεξεργασίας, την επέκταση της ασφάλειας και βελτιωμένη πρόσβαση των developers. Η ARM μάλιστα είπε ότι οι νέοι πυρήνες Cortex αρχιτεκτονικής Armv9 αποτελούν τα θεμέλια της στρατηγικής της.

ARMv9.jpg

Η ναυαρχίδα της εταιρείας είναι ο πυρήνας Cortex-X2, ο οποίος υπόσχεται 30% μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τον πρώτης γενιάς Cortex X-1 και μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο σε φορητούς υπολογιστές όσο και σε κινητά. Ο Cortex-X2 σύμφωνα με την εταιρεία προσφέρει 40% υψηλότερη απόδοση από τον επεξεργαστή Intel Core i5-1135G7 συγκεκριμένα. Οι κατασκευαστές φορητών υπολογιστών, για αυξημένη απόδοση μπορούν να αξιοποιήσουν έως και οκτώ πυρήνες Cortex-X2 στα συστήματα τους.

Η εταιρεία ανακοίνωσε και τον επεξεργαστικό πυρήνα Cortex-A710, ο οποίος εστιάζει στην αποδοτικότητα και την διάρκεια της μπαταρίας. Είναι ο πρώτος «big» πυρήνας σύμφωνα με την εταιρεία (αναφερόμενη στην σχεδίαση «big.LITTLE») που βασίζεται στην αρχιτεκτονική Armv9 και προσφέρει 30% καλύτερη ενεργειακή αποδοτικότητα καθώς και διπλάσια απόδοση στην μηχανική εκμάθηση σε σχέση με τη προηγούμενη γενιά.

cortex-x2-arm.jpg

Ο Cortex-A510 είναι ένας «LITTLE» πυρήνας επεξεργαστής και αντικαθιστά τον Cortex-A55, έναν πυρήνα που παρουσιάστηκε πριν από τέσσερα χρόνια. Ο νέος Cortex-A510 προσφέρει 35% υψηλότερη απόδοση και 20% καλύτερη ενεργειακή αποδοτικότητα σε σχέση με τον προκάτοχό του ενώ επιπλέον είναι 4 φορές καλύτερος στην μηχανική εκμάθηση. Σύμφωνα με την ARM, ο νέος Cortex-A510 έχει την απόδοση των πυρήνων «big» που είχε σχεδιάσει μερικά χρόνια πριν.

Όσον αφορά στους επεξεργαστές γραφικών (GPUs), η ARM ανακοίνωσε την premium GPU με την ονομασία Mali-G710, η οποία προσφέρει έως και 20% υψηλότερη απόδοση και 20% καλύτερη ενεργειακή αποδοτικότητα σε σχέση με το παρελθόν ενώ επιπλέον προσφέρει και 35% καλύτερη απόδοση στην μηχανική εκμάθηση. Η νέα GPU μπορεί να διαθέτει από 7 έως και 16 shader cores, με καθέναν από αυτούς να προσφέρει την διπλάσια απόδοση από αυτή που προσέφερε η Mali-G78. Η εταιρεία επίσης ανακοίνωσε και τις Mali-G610 και Mali-G510 GPUs, οι οποίες προορίζονται για mid-range συσκευές. Η πρώτη μπορεί να διαθέτει από έναν 1 έως 6 shader cores ενώ η δεύτερη προσφέρει 100% αύξηση της απόδοσης και 22% καλύτερη ενεργειακή αποδοτικότητα σε σύγκριση με την Mali-G57. Η εταιρεία επίσης ανακοίνωσε και την low-end GPU, Mali-G310.

qualcomm_snapdragon_865_5g_mobile_platform1.jpg

Η εταιρεία ανακοίνωσε ότι οι πρώτοι επεξεργαστές που θα βασίζονται στους νέους πυρήνες αρχιτεκτονικής Armv9 από τις εταιρείες Qualcomm, MediaTek και Samsung θα παρουσιαστούν μέσα στο 2023 σε διάφορα κινητά. Φέτος ωστόσο περιμένουμε την χρήση της σχεδίασης 5nm Cortex-A78C στα chips Qualcomm Snapdragon 8cx Gen3 και Microsoft SQ3 για φορητούς υπολογιστές.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

51 λεπτά πριν, techon1 είπε

Μέχρι το 2023 ποιος ζει ποιος πεθαίνει! Η Apple προσφέρει κορυφαίες επιδόσεις με μηδενική κατανάλωση σήμερα!

Γιατί η apple βγάζει επεξεργαστές με παρθενογένεση; Στις σχεδιάσεις της arm βασίζονται.

  • Like 5
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, petasis είπε

Γιατί η apple βγάζει επεξεργαστές με παρθενογένεση; Στις σχεδιάσεις της arm βασίζονται.

Όχι. Το ISA χρησιμοποιεί και αυτό το έχει δώσει η ίδια στην ARM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτεροι ARM=Καλύτεροι όλοι οι ARM-based CPU=Καλύτεροι Apple M series

Είναι reference αυτά που βγαίνουν και ο καθένας κατασκευαστής βάζει την πινελιά του. Το αν τώρα η Apple βγάλει κάτι εντελώς ξεχωριστό, είναι μάλλον απίθανο για λόγους ευκολίας συγγραφής software κυρίως από τρίτους.

Ανησυχώ για το Χ86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Γιατί η apple βγάζει επεξεργαστές με παρθενογένεση; Στις σχεδιάσεις της arm βασίζονται.

Η Apple παρουσίασε πέρσι τέτοια εποχή το δικό της dev kit με arm και μετά από έξη μήνες έβγαλε στην κυκλοφορία τους πρώτους της υπολογιστές με arm… 

Πόσο πιθανό το έχεις, του χρόνου τέτοια εποχή, να έχουμε στα χέρια μας laptop και pc με windows και arm που να δουλεύουν native όλες τις εφαρμογές και να μην έχεις την αίσθηση ότι έχει atom?

Μακάρι, αλλά δεν βαζω και το χέρι μου στην φωτιά…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, techon1 είπε

Μέχρι το 2023 ποιος ζει ποιος πεθαίνει! Η Apple προσφέρει κορυφαίες επιδόσεις με μηδενική κατανάλωση σήμερα!

Αν δεν μπολιαστεις και με τριτη και ενδεχομενως τεταρτη δοση  και αρπαξεις κανα ιό σιγουρα δεν προλαβαινεις ,αλλα για οσους επιβιωσουν ,548 και σημερα μεινανε

για τη ζωη κατω απο τα 3 νανομετρα  που ακομα και η Ιντελ θα αναγκαστει να προσκυνησει τους Ταιβανεζους - Κινεζους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, afantos είπε

Καλύτεροι ARM=Καλύτεροι όλοι οι ARM-based CPU=Καλύτεροι Apple M series

Είναι reference αυτά που βγαίνουν και ο καθένας κατασκευαστής βάζει την πινελιά του. Το αν τώρα η Apple βγάλει κάτι εντελώς ξεχωριστό, είναι μάλλον απίθανο για λόγους ευκολίας συγγραφής software κυρίως από τρίτους.

Ανησυχώ για το Χ86.

Αυτή τη δουλειά κάνει το ISA. Και η Intel/AMD έχουν ίδιο instruction set αλλά η κάθε μια έχει τη δική της υλοποίηση. Ακόμα και εκεί όμως στο ISA έχει κάνει extend με δικές της εντολές για hardware acceleration.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Η Apple παρουσίασε πέρσι τέτοια εποχή το δικό της dev kit με arm και μετά από έξη μήνες έβγαλε στην κυκλοφορία τους πρώτους της υπολογιστές με arm… 

Πόσο πιθανό το έχεις, του χρόνου τέτοια εποχή, να έχουμε στα χέρια μας laptop και pc με windows και arm που να δουλεύουν native όλες τις εφαρμογές και να μην έχεις την αίσθηση ότι έχει atom?

Μακάρι, αλλά δεν βαζω και το χέρι μου στην φωτιά…

Εγώ προσωπικά δε έχω πειστεί με τα arm. Περιμένω να βγουν κανονικοί επεξεργαστές, συγκρίσιμοι με τους x86, και να δούμε τι ψάρια πιάνουν και πως τα πάνε από κατανάλωση. Δεν υπάρχει βιασύνη για arm windows λαπτοπς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ προσωπικά δε έχω πειστεί με τα arm. Περιμένω να βγουν κανονικοί επεξεργαστές, συγκρίσιμοι με τους x86, και να δούμε τι ψάρια πιάνουν και πως τα πάνε από κατανάλωση. Δεν υπάρχει βιασύνη για arm windows λαπτοπς.

Προσωπικά περιμένω πως και πως laptop με arm και windows… και μόνο η υπόσχεση για τεράστια αυτονομία με παρόμοιες επιδόσεις και μηδέν θερμοκρασίες μου είναι αρκετό για να βλέπω θετικά τους arm…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προσωπικά περιμένω πως και πως laptop με arm και windows… και μόνο η υπόσχεση για τεράστια αυτονομία με παρόμοιες επιδόσεις και μηδέν θερμοκρασίες μου είναι αρκετό για να βλέπω θετικά τους arm…

Εγώ αμφισβητώ το παρόμοιες επιδόσεις...

Ενώ στο φόρουμ έγινε το ταρατατζούμ με τον Μ1 και τα cinebench, κάπου δεν είδα να συνεχίζεται η σύγκριση με πιο πραγματικά φορτία. Ας πούμε έχω απορία, πόσο γρηγορότερος είναι ο Μ1 στο να κάνεις compile τον πυρήνα του λίνουξ; Περιμένω να δω και εγώ. Ίσως όπως είπα όταν θα βγουν πραγματικοί επεξεργαστές arm (που να μην περιορίζονται σε RAM) να τα δούμε και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ αμφισβητώ το παρόμοιες επιδόσεις...

Ενώ στο φόρουμ έγινε το ταρατατζούμ με τον Μ1 και τα cinebench, κάπου δεν είδα να συνεχίζεται η σύγκριση με πιο πραγματικά φορτία. Ας πούμε έχω απορία, πόσο γρηγορότερος είναι ο Μ1 στο να κάνεις compile τον πυρήνα του λίνουξ; Περιμένω να δω και εγώ. Ίσως όπως είπα όταν θα βγουν πραγματικοί επεξεργαστές arm (που να μην περιορίζονται σε RAM) να τα δούμε και αυτά.

κάποιος συμφορίτης είχε αναφέρει αυτή την διεργασία που περιγράφεις και είχε αναφέρει καλύτερες επιδόσεις, μπορεί να κάνω και λάθος και να μην θυμάμαι σωστά όμως…

αλήθεια όταν λες πραγματικούς arm επεξεργαστές τι εννοείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...