Προς το περιεχόμενο

«Ο Edge είναι ο browser με τις καλύτερες επιδόσεις στα Windows» υποστηρίζει η Microsoft


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε με pedantic αλλά ο μόνος λόγος που δεν πήγα στον Edge είναι επειδή δε λειτουργούν τα push notifications στο Facebook, κι ας υπάρχει το prompt να τα ενεργοποιήσεις. Μέχρι τουλάχιστον να το φτιάξουν, θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ αλεπού. Συν ότι ο FF είναι ασφαλέστερος αλλά κρατώ τη συνείδησή μου σχετικά καθαρή οπότε δε με νοιάζει τόσο.

Επεξ/σία από Godot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω τον edge για τα πανηγύρια, όπως και -λίγο πολύ- όλους τους chromium based browsers.
Και όσα ονόματα και αν αλλάξει, διότι ΙΕ είναι, παραμένει μια δύσχρηστη μετριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα να δοκιμάσω Edge σε Mac και εν έτη 2021 δεν μπορεί να αναβαθμίζεται από μόνος του μέσα στην εφαρμογή, χρειάζεται να εγκατασταθεί και το ενοχλητικό Microsoft Updater ή όπως αλλιώς το λένε. Uninstall με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, l337 είπε

όπως και -λίγο πολύ- όλους τους chromium based browsers

 

49 λεπτά πριν, l337 είπε

διότι ΙΕ είναι

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Τελικά είναι chromium-based ή είναι IE; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. FF χρησιμοποιώ γιατί μισώ τις τηλεμετρίες και θέλω να υπάρχει κι άλλη browser engine ως απάντηση στην blink, αλλά αν δε σε ενοχλεί το tracking, είναι καταπληκτικός browser στα Windows, τόσο από άποψη ταχύτητας, όσο και σταθερότητας και features.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστεις 25 χρονια ago ενας αντιστοιχος biteme ονοματι κλιντον προσπαθησε να ελενξει την αγορα των browsers γιατι φοβοταν οτι ο explorer θα ετρωγε τον navigator. Απορω πως η ΕΕ δεν εχει επεμβει ακομα στο θεμα να απαγορευσει browsers «για το καλο μας»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

O Chrome έχει διάφορα κουσούρια

Αρρώστια σκέτη είναι ο Chrome.

Δεν ξέρω πως ακριβώς τα έχουν καταφέρει. Αλλά σε σύστημα με i5 και 16gb ram είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ ούτε στο Google maps να μπω. Για να μην πω ότι διάφορες σελίδες θέλανε 2 λεπτά για να φορτώσουν. Ένιωσα λες και χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή μου που είχα το 2006...

Ευτυχώς άλλαξα σε Firefox και βρήκα την υγεία μου. Κυριολεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

O Chrome έχει διάφορα κουσούρια που δεν φαίνονται - αλλά υπάρχουν και ενοχλούν.
Π.χ., έχει μια διεργασία "software reporter tool" που ενεργοποιείται όποτε της καπνίσει και τραβά μεγάλη ισχύ από τη CPU ή τον δίσκο.
Θέλει κόλπο για την ξεφορτωθείς. Στο επόμενο update ξαναεμφανίζεται - άντε πάλι τα ίδια....

Χίλες φορές Edge, δεν έχει τέτοια προβλήματα...

-

η υπηρεσία που λες στο chrome ειναι "εργάτης" που βγάζει ψωμί για την google (υπηρεσία συλλογής και αποστολής προσωπικών πληροφοριών της google)
περα από αυτά ελέγχει και για ασυμβατότητες με τα addons κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Black Demis είπε

η υπηρεσία που λες στο chrome ειναι "εργάτης" που βγάζει ψωμί για την google (υπηρεσία συλλογής και αποστολής προσωπικών πληροφοριών της google)
περα από αυτά ελέγχει και για ασυμβατότητες με τα addons κλπ

Κάνει την cpu να δουλεύει αδικαιολόγητα υψηλά, με ότι αυτό συνεπάγεται, 
και χωρίς κανένα πρακτικό όφελος για τον χρήστη. 
Και δεν είναι φανερό πώς απενεργοποιείται μόνιμα, ή τουλάχιστον δεν ήταν - 
αντίθετα με ότι ισχυρίζεται ο άλλος παραπάνω.
Δεν είμαι αδαής να μην ξέρω τι μου γίνεται.
Πριν περίπου έναν χρόνο πουθενά δεν αναφερόταν ότι υπάρχει option με την οποία κλείνει, 
είχα ψάξει καλά. 
Προφανώς η google το κρατούσε στο σκοτάδι (και ακόμη το κρατάει εν μέρη) διότι τη βολεύει να μην το γνωρίζουν οι χρήστες και το κλείσουν.


Το παραπάνω ήταν από τα βασικά μειονεκτήματα για τα οποία έστειλα τον chrome στον αγύριστο.
Δεν έχω άποψη για τους άλλους browsers αλλά ο chrome δεν έχει κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι του edge.
Ο edge είναι πιο σταθερός, έχει περισσότερες ευκολίες, πιο ξεκάθαρη δομή ρυθμίσεων και ομαλότερη λειτουργία.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να έχει κάποιος chrome εκτός από οπαδικούς λόγους.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κάνει την cpu να δουλεύει αδικαιολόγητα υψηλά, με ότι αυτό συνεπάγεται, και χωρίς κανένα πρακτικό όφελος για τον χρήστη. 
Και δεν είναι φανερό πώς απενεργοποιείται μόνιμα, ή τουλάχιστον δεν ήταν - αντίθετα με ότι ισχυρίζεται ο άλλος παραπάνω.
Δεν είμαι αδαής να μην ξέρω τι μου γίνεται.
Πριν περίπου έναν χρόνο πουθενά δεν αναφερόταν ότι υπάρχει option με την οποία κλείνει, είχα ψάξει καλά. 
Προφανώς η google το κρατούσε στο σκοτάδι (και ακόμη το κρατάει εν μέρη) διότι τη βολεύει να μην το γνωρίζουν οι χρήστες και το κλείσουν.


Το παραπάνω ήταν από τα βασικά μειονεκτήματα για τα οποία έστειλα τον chrome στον αγύριστο.
Δεν έχω άποψη για τους άλλους browsers αλλά ο chrome δεν έχει κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι του edge.
Ο edge είναι πιο σταθερός, έχει περισσότερες ευκολίες, πιο ξεκάθαρη δομή ρυθμίσεων και ομαλότερη λειτουργία.
Δεν υπάρχει πλέον λόγος να έχει κάποιος chrome εκτός από οπαδικούς λόγους.

-

ουσιαστικά ειναι η πληρωμή στην google για την χρηση του chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MikeKata said:

 

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Τελικά είναι chromium-based ή είναι IE; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. FF χρησιμοποιώ γιατί μισώ τις τηλεμετρίες και θέλω να υπάρχει κι άλλη browser engine ως απάντηση στην blink, αλλά αν δε σε ενοχλεί το tracking, είναι καταπληκτικός browser στα Windows, τόσο από άποψη ταχύτητας, όσο και σταθερότητας και features.

Δεν φάσκω και αντιφάσκω. Ένας διαφορετικός και πιο εξελιγμένος ΙΕ είναι, που είναι επίσης και chromium based. Και τα win 10 δεν έχουν καμία σχέση με τα win xp ή 2000 αλλά και τα 2 windows είναι και το δεύτερο είναι αναβάθμιση του πρώτου.

Προσωπικά και εγώ μόνο FF βολεύομαι. Από την αρχή του FF.

13 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Δεν υπάρχει πλέον λόγος να έχει κάποιος chrome εκτός από οπαδικούς λόγους.

Πρώτη φορά ειλικρινά βλέπω πάντως στην ίδια πρόταση τον "chrome" και τους "οπαδικούς λόγους". Στην πλειοψηφία casual ή άσχετοι χρήστες τον έχουν όπως συνέβαινε παλιότερα με τον IE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Black Demis είπε

ουσιαστικά ειναι η πληρωμή στην google για την χρηση του chrome

Να παίρνει από 20% έως 60% της ισχύος της cpu στα καλά καθούμενα ;
Και να μην λέει φανερά στους χρήστες πώς μπορούν να το κλείσουν (δηλ. έμμεσο κλέψιμο) ;
Nα πάει στα τσακίδια ο κ@λ@chrome, μπορούμε και δίχως αυτόν.
Κι είναι βέβαιο ότι πολλοί δεν το έχουν πάρει χαμπάρι - αλλιώς θα του έδιναν πόδι εδώ και καιρό.

Δόξα τω Θεό υπάρχουν ένα σωρό καλοί browsers εδώ και χρόνια...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...