Προς το περιεχόμενο

Κανένας με υβριδικό Toyota (Corolla ή άλλο) 1.8?


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοείται γίνεται και στα υβριδικά (με την 12βολτη μπαταρία προφανώς και όχι με την υβριδική). 

Αυτό βέβαια προϋποθέτει η μπαταρία να είναι στο χώρο της μηχανής και όχι κρυμμένη κάτω από το πίσω κάθισμα. 

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο chr τουλάχιστον η 12volt είναι κανονικά στη μηχανή οπότε μπορείς να βγάλεις τους πόλους.

Για μεγάλο χρονικό διάστημα πάντως καλό θα ήταν να το δουλέψεις έστω και λίγο λόγω και της υβριδικής μπαταρίας. Όταν λέω μεγάλο μιλάω για κάνα τρίμηνο. Για λιγότερο δεν έχει θέμα.

Επεξ/σία από paanur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, argosargou είπε

Στο αυτοκίνητο που έχω τώρα (Terios 2006) όταν φεύγω εκτός Ελλάδας  για αρκετό καιρό (έξι μήνες ή και ένα χρόνο ακόμα) για να έχω μπαταρία όταν επιστρέφω πρέπει να βγάζω τους πόλους διαφορετικά μόνο με καλώδια θα πάρει μπροστά. Γνωρίζει κάποιος εάν γίνετε το ίδιο και στα υβριδικά;

Oταν λείπεις για τόσο καιρό μήπως δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/06/2023 at 12:46, rallistas said:

Στα 8 κανω παρτυ γιατι εχω ρεστα για σουβλακια! 

Με 120χλμ/ωρα καις κοντά στα 6L/100. Νομίζω είναι πολύ καλά. Γενικά τα υβριδικά όπως γράφουν πολλοί είναι ιδανικά στην πόλη με πραγματικά πολύ χαμηλές καταναλώσεις που πολλές φορές είναι καλύτερες και απαυτες που δίνει ο κατασκευαστής. Σε ανοιχτό δρόμο καίνε όπως καίει ένα οικονομικό βενζινοκίνητο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Ukforthemoment said:

Oταν λείπεις για τόσο καιρό μήπως δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο;

Εύστοχη παρατήρηση. Δεν είναι τόσο συχνά όσο ακούγεται. Απλά όταν συμβεί υπάρχει θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σχετικά με το αυτόματο φρενάρισμα, το autotriti δεν το αναφέρει στα χαρακτηριστικά του Corolla αλλά μόνο σε αυτά του Yaris. Αν κ το πακέτο Toyota safety sense είναι, μάλλον, το ίδιο γνωρίζει κανείς αν ένα corolla Hybrid, με το που πλησιάσει προπορευόμανο αυτοκίνητο που πατήσει απότομα φρένο ή κινείται πολύ πιο αργά, αν το Corolla φρενάρει μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Corolla έχει πέρα από το  φρεναρισμα ανάγκης (που μπορεί να είναι πολύ απότομο) και μια νέα λειτουργία που λέγεται pda (proactive driver's assist ή κάπως έτσι τέλος πάντων) που όταν αφήνεις το γκάζι φρενάρει ελαφρώς από μόνο του ανάλογα με την απόσταση του προπορευομενου. Κάτι σαν το adaptive cruise control δηλαδη αλλα μονο γισ το φρενο 

 

Επίσης ρε παιδια γιατί ψάχνετε στο autotriti χαρακτηριστικά για κάποιο αυτοκίνητο;  μπείτε στο site της εκάστοτε εταιριας που προφανώς είναι και απόλυτα έγκυρο. 

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο αφερεγγυο περιοδικό από το παραπάνω, πραγματικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, γνωρίζει κανείς κάποιο μοντέλο με diesel κ αυτόματο κιβώτιο που να είναι και αξιόπιστο; Το Golf βγάζει diesel αλλά με 1928 κ.ε πληρώνεις φόρο πολυτελείας, το Peugeot 308, βγάζει επίσης με Diesel κ αυτόματο κιβώτιο αλλά είναι euro 6 (σκέτο) και κάπως παλιό μοντέλο, ενώ πρέπει να βγάζει κ η Citroen  diesel αυτόματο, νομίζω, αλλά διαβάζοντας τί έχει περάσει κάποιος που το αγόρασε προ μερικών ετών, δεν υπάρχει περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καινούργιο ψάχνεις ή μτχ ; 

εγώ είχα πολλά χρόνια diesel-άκια της ΚΙΑ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν ξέρω τι budget εχεις αλλά για το exceed 136ps diesel που βγαινει και αυτόματο 7τάχυτητο εχω ακούσει πολύ καλά λόγια. 

αν κοιτάς για μτχ εγώ θα έβλεπα προς renault Clio/captur ή κανενα qashqai της αμέσως προηγούμενης γενιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μπήκα κ στο site της Toyota αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι στο Autotriti στο Yaris αναφέρει στα χαρακτηριστικά  εκτός από το το αυτόματο φρενάρισμα, εναλλαγή μεσαίας κ μεγάλης σκάλας κ προειδοποιηση κόπωσης οδηγού που δεν αναφέρονται για το Corolla. Μήπως γνωρίζεις αν περιλαμβάνει κάτι από τα παραπάνω το Corolla; Δεν αναφέρει κάτι στo site της Toyota.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prooikonomou είπε

Εννοείται ότι μπήκα κ στο site της Toyota αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι στο Autotriti στο Yaris αναφέρει στα χαρακτηριστικά  εκτός από το το αυτόματο φρενάρισμα, εναλλαγή μεσαίας κ μεγάλης σκάλας κ προειδοποιηση κόπωσης οδηγού που δεν αναφέρονται για το Corolla. Μήπως γνωρίζεις αν περιλαμβάνει κάτι από τα παραπάνω το Corolla; Δεν αναφέρει κάτι στo site της Toyota.

Καλά, η προειδοποίηση κόπωσης δεν είναι κάτι φοβερό. Είναι μια ένδειξη με ένα φλυτζάνι του καφέ και μια μπάρα που γεμίζει ανάλογα με τα χιλιόμετρα που οδηγείς, και με το αν πατάς συχνά την διαχωριστική έχοντας ενεργοποιημένο το lane assist. Όλα περιλαμβάνονται και στο Corolla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, prooikonomou είπε

Εννοείται ότι μπήκα κ στο site της Toyota αλλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι στο Autotriti στο Yaris αναφέρει στα χαρακτηριστικά  εκτός από το το αυτόματο φρενάρισμα, εναλλαγή μεσαίας κ μεγάλης σκάλας κ προειδοποιηση κόπωσης οδηγού που δεν αναφέρονται για το Corolla. Μήπως γνωρίζεις αν περιλαμβάνει κάτι από τα παραπάνω το Corolla; Δεν αναφέρει κάτι στo site της Toyota.

Ναι,υπάρχουν όλα αυτά στο Corolla.

Όπως αναφέρθηκε,η προειδοποίηση κόπωσης είναι μια μπαρούφα στην ουσία,

η εναλλαγή μεσαίας και μεγάλης σκάλας πολλές φορές γίνεται ενοχλητική όταν θέλεις εσυ την μεγάλη σκάλα αλλά δεν ενεργοποιείται,εκτός αν βγάλεις τον αυτόματο φωτισμό

και το αυτόματο φρενάρισμα ναι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmmys είπε

η εναλλαγή μεσαίας και μεγάλης σκάλας πολλές φορές γίνεται ενοχλητική όταν θέλεις εσυ την μεγάλη σκάλα αλλά δεν ενεργοποιείται,εκτός αν βγάλεις τον αυτόματο φωτισμό

για να μην ενεργοποιείται όμως κάποιος λόγος θα υπάρχει (είτε προπορευόμενο αυτοκίνητο είτε επαρκής οδοφωτισμός) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zanskou είπε

για να μην ενεργοποιείται όμως κάποιος λόγος θα υπάρχει (είτε προπορευόμενο αυτοκίνητο είτε επαρκής οδοφωτισμός) 

Με ερημικό δρόμο χωρίς κανένα αμάξι με ελαχιστο εως ανύπαρκτο φωτισμό,χρειάζομαι καμμία φορά την μεγάλη σκάλα και αναγκάζομαι να κρατάω το μοχλό με το χέρι.Είναι αρκετά ευαίσθητος ο αισθητήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...