Προς το περιεχόμενο

Κανένας με υβριδικό Toyota (Corolla ή άλλο) 1.8?


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, zanskou είπε

δεν είναι αυτονόητο ότι αλλιώς πάει ένα σχετικά βαρύ αυτοκίνητο με 200 άλογα και αλλιώς με 140 ; :)

 

Αυτονόητο όχι , έχω οδηγήσει 1000cc αυτοκίνητα & σαν δυναμική ήταν άνετα 1600.

αλλα λόγω μπαταριών κτλ θα το δεχτώ.

Στο ψόφιο κόλλησα να σου πω την αλήθεια , διαφορά θα υπάρχει σίγουρα ..

 

24 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Φίλε μου δε λέω εικασίες η πραγματικότητα είναι αυτή!!

Κάτι θα ξέρεις παραπάνω , ωστόσο ένα test drive θα με καλύψει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

Αυτονόητο όχι , έχω οδηγήσει 1000cc αυτοκίνητα & σαν δυναμική ήταν άνετα 1600.

αλλα λόγω μπαταριών κτλ θα το δεχτώ.

Στο ψόφιο κόλλησα να σου πω την αλήθεια , διαφορά θα υπάρχει σίγουρα ..

 

Κάτι θα ξέρεις παραπάνω , ωστόσο ένα test drive θα με καλύψει ..

Ένα test drive θα σε κάνει να καταλάβεις τη εννοώ, κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό σύγχρονο αυτοκίνητο στο ταξίδι θα βάλεις αυτόματο πιλότο και το μόνο που θα κάνεις είναι να βγάζεις φλας φρενάρει μόνο του επιταχύνει μόνο του εσύ μόνο ελέγχεις.και το κυριότερο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zanskou είπε

Γενικά η επιβάρυνση του κλιματισμού στην κατανάλωση είναι ελάχιστη. 
Υπόψην δε ότι το Corolla που θα σκέφτεται να πάρει ο φίλος παραπάνω δεν θα είναι το παλιό που είχε τον ίδιο κινητήρα και υβριδικό σύστημα με το CHR, αλλά το νέο 5ης γενιάς.

εγώ δεν ανοίγω ποτέ παράθυρα, και έχω πάντα τον κλιματισμό στους 23-23,5 βαθμούς. Το Πειραιάς-Χαλάνδρι που είναι το καθημερινό μου δρομολόγιο το κάνω (με Corolla Cross 2.0) με περίπου 4-4,6λ/100)

και επειδή πολλοί ρωτάνε κατά καιρούς για την κατανάλωση στα ταξίδια ας δώσω κι ένα σημερινό screenshot από τη διαδρομή Βόλος-Πειραιάς με δύο άτομα, αποσκευές και εννοείται κλιμα σε όλη τη διαδρομή. Όπως θα δείτε από τη μέση ταχύτητα δεν το λυπήθηκα καθόλου.

IMG_0670.jpg.3391870290b392f300cd7e7db008116f.jpgIMG_0671.jpg.c57b409259dde67eca895490dd814655.jpg

 Επειδη μου αρεσει να παρακολουθω τα θεματα για τα υβριδικα,θα σου πω ετσι για το συγκριτικο οτι το GLA200 2021 που εχω (1.3 165 αλογα βενζινη) εχει ακριβως την ιδια καταναλωση στα 130χλμ/ωρα με clima ανοιχτο,3 ατομα,φορτωμενο-cruise control. (Αθηνα-Πυλος πριν 10 μερες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zanskou είπε

ειναι λογικο. κι εγώ με το adaptive ήμουν σχεδόν σε όλο το ταξίδι. 

χωρίς αυτό ίσως να ήταν και λίγο παρακάτω 

Τι σασμαν? Εμενα εχει 7αρι οποτε φαντασου τα 130 στις 2.000σαλ.

Κι εγω δεν εχω καταλαβει ακομα αν το cruise κανει τελικα καλο ή κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με eCVT ειναι η Corolla. 

Στροφές να σου πω δεν κοιταξα καθόλου γιατι είχα το ταμπλώ ρυθμισμένο στην προβολή του υβριδικού συστήματος και αυτή η ρύθμιση αν δεν ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο δεν αλλάζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rallistas είπε

 Επειδη μου αρεσει να παρακολουθω τα θεματα για τα υβριδικα,θα σου πω ετσι για το συγκριτικο οτι το GLA200 2021 που εχω (1.3 165 αλογα βενζινη) εχει ακριβως την ιδια καταναλωση στα 130χλμ/ωρα με clima ανοιχτο,3 ατομα,φορτωμενο-cruise control. (Αθηνα-Πυλος πριν 10 μερες).

Το hybrid μόνο μέσα στην πόλη με κίνηση έχει οικονομία. Εσύ εκεί ξεπερνάς τα 7-8l/100xlm.

 

1 ώρα πριν, zanskou είπε

Με eCVT ειναι η Corolla. 

Στροφές να σου πω δεν κοιταξα καθόλου γιατι είχα το ταμπλώ ρυθμισμένο στην προβολή του υβριδικού συστήματος και αυτή η ρύθμιση αν δεν ακινητοποιηθεί το αυτοκίνητο δεν αλλάζει. 

Γιατί έχει στροφόμετρο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Το hybrid μόνο μέσα στην πόλη με κίνηση έχει οικονομία. Εσύ εκεί ξεπερνάς τα 7-8l/100xlm.

 

το να εισαι στην εθνική με 160-170 και 6,9/100 το λες μη-οικονομικό δηλαδή ; 

12 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Γιατί έχει στροφόμετρο??

ναι αν θες μπορει να προβάλει και στροφόμετρο το δικό μου. δεν ισχύει για όλα τα μοντέλα αυτό βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα φίλε , πηγες ρώτησες σε καμία αντιπροσωπεία για εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης κτλ ;

 

το καλοβλεπω το Corolla cross ειδικά τώρα που έβγαλε 1.800cc για να μην πληρώνω νταβατζιλικια κάθε χρόνο.

Έχω ρωτήσει ναι. Περίπου 7 μήνες

Περίπου 8-9 μήνες

Επεξ/σία από argosargou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, argosargou είπε

Έχω ρωτήσει ναι. Περίπου 7 μήνες

Περίπου 8-9 μήνες

Μάλιστα , απαράδεκτα πράγματα ρε γαμωτο .. με εγγύηση τιμής ή να κινδυνεύουμε μήπως ανεβεί κιόλας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MontzOlee είπε

Αυτονόητο όχι , έχω οδηγήσει 1000cc αυτοκίνητα & σαν δυναμική ήταν άνετα 1600.

αλλα λόγω μπαταριών κτλ θα το δεχτώ.

Στο ψόφιο κόλλησα να σου πω την αλήθεια , διαφορά θα υπάρχει σίγουρα ..

 

Κάτι θα ξέρεις παραπάνω , ωστόσο ένα test drive θα με καλύψει ..

Δεν ειναι μόνο το μοτέρ, ειναι και το σκάφος. Άλλη αίσθηση θα σου δώσει το 1.0 TSI σε Polo, αλλη σε Karoq (το έβγαζε, για αυτό το λέω). Αντίστοιχα μπορει για κάποιον που το έχει μόνο για μέσα στην πολη το 1.8 Κορόλλα να του φτάνει αλλά σε Κορόλλα Κρος, που για να το παίρνεις λογικά θα το φορτώνεις, θα κάνεις ταξίδια κλπ, το μοτέρ να είναι λίγο απο δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, andreas-d είπε

Το hybrid μόνο μέσα στην πόλη με κίνηση έχει οικονομία. Εσύ εκεί ξεπερνάς τα 7-8l/100xlm.

 

Γιατί έχει στροφόμετρο??

Στα 8 κανω παρτυ γιατι εχω ρεστα για σουβλακια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 8:41 ΜΜ, MontzOlee είπε

Μάλιστα , απαράδεκτα πράγματα ρε γαμωτο .. με εγγύηση τιμής ή να κινδυνεύουμε μήπως ανεβεί κιόλας ?

Όχι χωρίς εγγύηση τιμής. Μόνο προφορικά ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ανέβει η τιμή ή ότι θα μπορεί να ανέβει μέχρι 700 ευρώ. Επίσης μπορείτε να συζητήσετε το ενδεχόμενο να ακυρωθεί η παραγγελία και να επιστραφεί η προκαταβολή μέχρι περίπου 3 μήνες πριν την παράδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτοκίνητο που έχω τώρα (Terios 2006) όταν φεύγω εκτός Ελλάδας  για αρκετό καιρό (έξι μήνες ή και ένα χρόνο ακόμα) για να έχω μπαταρία όταν επιστρέφω πρέπει να βγάζω τους πόλους διαφορετικά μόνο με καλώδια θα πάρει μπροστά. Γνωρίζει κάποιος εάν γίνετε το ίδιο και στα υβριδικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...