Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μιας και έχεις κάνει αίτηση για ευάλωτο, πες λίγο:

  1. Για την ώρα η αίτηση που ξεκίνησα είναι στο στάδιο της άντλησης των οφειλών. Σε ποιο σημείο επιλέγουμε ότι ο οφειλέτης είναι ευάλωτος; Βγαίνει αυτόματα λόγω των κριτηρίων ή πρέπει να πατήσω κάπου; Στην περίπτωσή μου ο οφειλέτης έχει κάτω από 7k στο περσινό εκκαθαριστικό και δεν έχει τίποτα στο όνομά του.
  2. Θέλω να βάλω μέσα οφειλές εταιρείας που διαχειριζόταν ο αιτών και η οποίες δεν μπαίνουν αυτόματα. Τις βάζω μετά με ξεχωριστό αίτημα/ερώτημα όπως θα έκανα εάν δεν ήταν ευάλωτος;
  3. Γενικά βλέπω ότι ο ΕΦΚΑ έχει ανεβάσει οφειλές που έχουν εξοφληθεί και η Intrum έχει ανεβάσει ποσά που δεν υφίστανται. Αυτά διορθώνονται κάπως; Π.χ. αν προσκομίσω εξοφλητικές ή αποφάσεις δικαστηρίων;
  4. Η αίτηση που έχεις κάνει για τον ευάλωτο έχει οριστικοποιηθεί; Στην περίπτωση του ευάλωτου ισχύουν οι προθεσμίες που θα ίσχυαν κανονικά ή το επιταχύνουν καθόλου;

Ευχαριστώ.

Εγώ πάντως προσέγγισα πρόσφατα fund για εξόφληση κόκκινου δανείου εκ μέρους του εγγυητή, μου είπαν ένα νούμερο εκτός πραγματικότητα και το οποίο το ήθελαν και εφάπαξ (του τύπου 50k σε δέκα μέρες). Όταν ζήτησα να ρυθμιστεί τουλάχιστον σε μερικές δόσεις για να μπορέσει ο άνθρωπος να το πληρώσει μου είπαν ότι έτσι είναι και άμα μου αρέσει.

Ε, τώρα που ο ευάλωτος πρωτοφειλέτης θα κάνει αίτηση και θα την δεχτούν υποχρεωτικά, θα πάρουν τα ίδια χρήματα σε καμιά 20αρια χρόνια. Δεν τους χάλασε.

Γενικά τα funds είναι εκτός αγοράς, έχουν χάσμα με τους οφειλέτες και απλά μπαίνουν μέσα για την ώρα.

Εδώ κάνεις την αίτηση.

https://www.gov.gr/ipiresies/periousia-kai-phorologia/diakheirise-opheilon/bebaiose-eualotou-opheilete

Είναι όπως στον εξωδικαστικό.
Αίτηση, αναμονή για άντληση στοιχείων μέχρι να βγει η βεβαίωση. 
Κατόπιν την επισυνάπτεις στα έγγραφα αλλά υπάρχει και πεδίο που εφόσον κάποιον είναι δικαιούχος και έχει εκδοθεί η βεβαίωση, συμπληρώνεται από την πλατφόρμα (δεν κάνεις κάτι εσύ )
Αυτό εμφανίζεται στα στοιχεία αίτησης του εξωδικαστικού, δες παρακάτω

 

image.png.8075122e174b34cfd7c816017bc3e9fd.png

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 646
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχε γίνει αίτηση η οποιά εγκρίθηκε 03/2023 και ξεκίνησε η πληρωμή του ποσού-μηνιαία  .

Με τίς αλλαγές που είχαν πεί με τον νέο εξωδικαστικό , μπορούν συγχωνευθούν οι παλιές αιτήσεις ? 

Τι αλλαγές έχει η τροποποιήση του ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 30/04/2024 at 21:27, meletis_m said:

Είχε γίνει αίτηση η οποιά εγκρίθηκε 03/2023 και ξεκίνησε η πληρωμή του ποσού-μηνιαία  .

Με τίς αλλαγές που είχαν πεί με τον νέο εξωδικαστικό , μπορούν συγχωνευθούν οι παλιές αιτήσεις ? 

Τι αλλαγές έχει η τροποποιήση του ; 

Το επιτόκιο άλλαξε αυτόματα στις παλιές αιτήσεις, μπες και κατέβασε τις νέες συμβάσεις, έχει αναπροσαρμοστεί το δοσολόγιο προς τα κάτω.

Η βασικότερη αλλαγή που έχει ο εξωδικαστικός από τον φετινό Φεβρουάριο και μετά είναι στους ευάλωτους, υποχρεώνει τις τράπεζες να δέχονται αυτόματα το αποτέλεσμα του αλγόριθμου εφόσον πληρούνται τα κριτήρια ευαλωτότητας του αιτούντα. Αυτό δεν γίνεται να μπει στις παλιές αιτήσεις, καθώς θεωρείται τετελεσμένο το αποτέλεσμα της πλατφόρμας.

Ωστόσο.

Υπάρχει ένα «παραθυράκι» στον εξωδικαστικό που αφήνει να δημιουργηθεί εκ νέου αίτηση στο ίδιο ΑΦΜ, εφόσον έχει παρέλθει ένα έτος από την ολοκλήρωση της προηγούμενης αίτησης. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή την περίπτωση η πλατφόρμα θεωρεί ως «ολοκλήρωση» της αίτησης την ημερομηνία που έχει πληρωθεί η πρώτη δόση της τελευταίας ρύθμισης κάποιου φορέα.

Για παράδειγμα, έχω αίτηση που οριστικοποιήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2022 με οφειλές μόνο στο Δημόσιο και στον ΕΦΚΑ. Η εφορία κούμπωσε την ρύθμιση τον Φεβρουάριο του 2023, ενώ ο ΕΦΚΑ ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει την ρύθμιση. Η πλατφόρμα δεν αφήνει την δημιουργία νέας αίτησης για αυτό ακριβώς τον λόγο, επειδή κωλυσιεργεί ένας φορέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία αν απαντάντε πλέον σε αποδοχή ή όχι ρύθμισης;

Εμας το 2022 η DoValue (που ειναι το στεγαστικό) είχε απαντήσει τότε θετικά. Ελπίζω και τώρα. Αλλά είχε γίνει άκαρπη επειδή δεν είχαν απαντήσοι οι υπολοιποι και δεν φτάσαμε το 60% επι τον πιστωτών, με τον νέο μονο υποχρεούνται να απαντήσουν, τα πάντα θα εξαρτηθούν απο την διάθεση της Cepal 🤔 γιατι αυτοι οι δυο μαζι ξεπερνάνε το 60%... Στο Δημόσιο σε εμάς δεν υπάρχουν οφειλές. Έμαθα απο έναν γνωστό μου, είχαν αυτοί σε DoValue, Cepal, δημόσιο (εφκα, εφορια κλπ) και μια αλλη της Εθνικής οι γονείς του, είχαν βιοτεχνία παλιά, και είχαν μαζευτεί *πολλά* και μου είπε οτι ενω παλια δεν είχαν απαντήσει όπως σε εμάς, τώρα απαντήσαν θετικά! και μου εδωσε λίγη αισιοδοξία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, Manefs23 said:

Έχει κανείς εμπειρία αν απαντάντε πλέον σε αποδοχή ή όχι ρύθμισης;

Εμας το 2022 η DoValue (που ειναι το στεγαστικό) είχε απαντήσει τότε θετικά. Ελπίζω και τώρα. Αλλά είχε γίνει άκαρπη επειδή δεν είχαν απαντήσοι οι υπολοιποι και δεν φτάσαμε το 60% επι τον πιστωτών, με τον νέο μονο υποχρεούνται να απαντήσουν, τα πάντα θα εξαρτηθούν απο την διάθεση της Cepal 🤔 γιατι αυτοι οι δυο μαζι ξεπερνάνε το 60%... Στο Δημόσιο σε εμάς δεν υπάρχουν οφειλές. Έμαθα απο έναν γνωστό μου, είχαν αυτοί σε DoValue, Cepal, δημόσιο (εφκα, εφορια κλπ) και μια αλλη της Εθνικής οι γονείς του, είχαν βιοτεχνία παλιά, και είχαν μαζευτεί *πολλά* και μου είπε οτι ενω παλια δεν είχαν απαντήσει όπως σε εμάς, τώρα απαντήσαν θετικά! και μου εδωσε λίγη αισιοδοξία.

 

Επειδή σε ένα δάνειο εμπλέκονται συνήθως αρκετά άτομα, αίτηση θα πρέπει να κάνει αυτός που πληροί τα κριτήρια του ευάλωτου για να είναι σίγουρο ότι θα απαντήσουν θετικά τα funds. Με αυτόν τον τρόπο καλύπτει και τους υπόλοιπους όσοι εμπλέκονται στο δάνειο.

Δεν πρόκειται να απαντήσει θετικά κάποιο fund αν θεωρήσει μη-βιώσιμη την πρόταση του αλγόριθμου, εκτός κι αν υποχρεωθεί να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επειδή σε ένα δάνειο εμπλέκονται συνήθως αρκετά άτομα, αίτηση θα πρέπει να κάνει αυτός που πληροί τα κριτήρια του ευάλωτου για να είναι σίγουρο ότι θα απαντήσουν θετικά τα funds. Με αυτόν τον τρόπο καλύπτει και τους υπόλοιπους όσοι εμπλέκονται στο δάνειο.

Δεν πρόκειται να απαντήσει θετικά κάποιο fund αν θεωρήσει μη-βιώσιμη την πρόταση του αλγόριθμου, εκτός κι αν υποχρεωθεί να το κάνει.

Γιατί να μην απαντήσουν θετικά;! Αφου δεν πληρούμε τα κριτήρια ευάλωτου, εξωδικαστικός για όλους είναι. Και σχεδόν σε όλα τα δάνεια δεν εμπλέκεται (σε εμάς) κανένα άλλο άτομο. Ειδικά σε όσα υπάρξουν εξασφαλίσεις (στεγαστικό), δεν υπάρχει κανένα εγγυητής ή 2ο πρόσωπο. Μα θα τους λέμε ό,τι θα σας ξεκινήσουμε να σας δίνουμε χρήματα και θα αρνηθούν ξανά; Επειδή ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος, ειναι fix η μισθοδοσία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Manefs23 said:

Γιατί να μην απαντήσουν θετικά;! Αφου δεν πληρούμε τα κριτήρια ευάλωτου, εξωδικαστικός για όλους είναι. Και σχεδόν σε όλα τα δάνεια δεν εμπλέκεται (σε εμάς) κανένα άλλο άτομο. Ειδικά σε όσα υπάρξουν εξασφαλίσεις (στεγαστικό), δεν υπάρχει κανένα εγγυητής ή 2ο πρόσωπο. Μα θα τους λέμε ό,τι θα σας ξεκινήσουμε να σας δίνουμε χρήματα και θα αρνηθούν ξανά; Επειδή ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος, ειναι fix η μισθοδοσία του. 

Το δάνειο το έχει πάρει μόνος του ο πατέρας σου; Ή μαζί με την μητέρα σου; Έχουν και οι δύο σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το δάνειο το έχει πάρει μόνος του ο πατέρας σου; Ή μαζί με την μητέρα σου; Έχουν και οι δύο σύνταξη;

Μόνο φαδερ! Το σημαντικό δάνειο με εξασφάλιση της DoValue. 

Γενικά η μαμά μου με τον μπαμπά μου είναι η μέρα με την νύχτα στα οικονομικά. Δεν τον εμπιστεύεται με τίποτα. Έχει τα δίκια της η γυναίκα. 🤣

Πατέρας = ΠΑΣΟΚ του '81

Μητέρα = ΠΑΣΟΚ επι ΔΝΤ 

Σύνταξη τώρα μονο ο πατέρας μου, σε 20-24 μήνες η μητέρα μου, για τα ένσημα δουλευει. Ο πατέρας μου έχει καλή συνταξη. 

Εν τω μεταξύ, αν ρωτήσεις τον πατέρα μου τι είναι η Do Value δεν παίζει να ξέρει. Άμα τον ρωτήσεις ποιός παπάς ειναι στην τάδε εκκλησία, ή ποιος καπετάνιος σε ένα καράβι θα ξέρει :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, Manefs23 said:

Μόνο φαδερ! Το σημαντικό δάνειο με εξασφάλιση της DoValue. 

Γενικά η μαμά μου με τον μπαμπά μου είναι η μέρα με την νύχτα στα οικονομικά. Δεν τον εμπιστεύεται με τίποτα. Έχει τα δίκια της η γυναίκα. 🤣

Πατέρας = ΠΑΣΟΚ του '81

Μητέρα = ΠΑΣΟΚ επι ΔΝΤ 

Σύνταξη τώρα μονο ο πατέρας μου, σε 20-24 μήνες η μητέρα μου, για τα ένσημα δουλευει. Ο πατέρας μου έχει καλή συνταξη. 

Εν τω μεταξύ, αν ρωτήσεις τον πατέρα μου τι είναι η Do Value δεν παίζει να ξέρει. Άμα τον ρωτήσεις ποιός παπάς ειναι στην τάδε εκκλησία, ή ποιος καπετάνιος σε ένα καράβι θα ξέρει :P :P :P 

Μάλιστα.

Αν υπήρχε εγγυητής ή συνοφειλέτης, τα πράγματα θα ήταν περισσότερο υπέρ σας.

Αν υπάρχει εξασφάλιση και υπάρχει και καλή σύνταξη, τότε τα πράγματα είναι δύσκολα, υπό την έννοια ότι ο αλγόριθμος θα βγάλει αποτέλεσμα το οποίο θα κριθεί βιώσιμο από το fund λογικά και άρα πολύ πιθανόν να μην μπορούν να το απορρίψουν (πλέον για να απορρίψουν ένα αποτέλεσμα του αλγόριθμου θα πρέπει να αιτιολογούν την απόρριψη).

Το «βιώσιμο» σημαίνει μεγάλες δόσεις, σε σύντομο χρονικό διάστημα, την πάτησε ένας γνωστός μου έτσι, του έβγαλαν να δίνει 1.500 ευρώ το μήνα για 5 χρόνια. Μπορεί βέβαια αυτό να είναι κάτι που σας συμφέρει (ή δεν σας χαλάει τελοσπάντων), αλλά πάει κόντρα στην λογική του «κουρέματος» και της μακρόχρονης εξόφλησης που είναι στο πνεύμα του εξωδικαστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Malthador είπε

Το επιτόκιο άλλαξε αυτόματα στις παλιές αιτήσεις, μπες και κατέβασε τις νέες συμβάσεις, έχει αναπροσαρμοστεί το δοσολόγιο προς τα κάτω.

Η βασικότερη αλλαγή που έχει ο εξωδικαστικός από τον φετινό Φεβρουάριο και μετά είναι στους ευάλωτους, υποχρεώνει τις τράπεζες να δέχονται αυτόματα το αποτέλεσμα του αλγόριθμου εφόσον πληρούνται τα κριτήρια ευαλωτότητας του αιτούντα. Αυτό δεν γίνεται να μπει στις παλιές αιτήσεις, καθώς θεωρείται τετελεσμένο το αποτέλεσμα της πλατφόρμας.

Ωστόσο.

Υπάρχει ένα «παραθυράκι» στον εξωδικαστικό που αφήνει να δημιουργηθεί εκ νέου αίτηση στο ίδιο ΑΦΜ, εφόσον έχει παρέλθει ένα έτος από την ολοκλήρωση της προηγούμενης αίτησης. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή την περίπτωση η πλατφόρμα θεωρεί ως «ολοκλήρωση» της αίτησης την ημερομηνία που έχει πληρωθεί η πρώτη δόση της τελευταίας ρύθμισης κάποιου φορέα.

Για παράδειγμα, έχω αίτηση που οριστικοποιήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2022 με οφειλές μόνο στο Δημόσιο και στον ΕΦΚΑ. Η εφορία κούμπωσε την ρύθμιση τον Φεβρουάριο του 2023, ενώ ο ΕΦΚΑ ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει την ρύθμιση. Η πλατφόρμα δεν αφήνει την δημιουργία νέας αίτησης για αυτό ακριβώς τον λόγο, επειδή κωλυσιεργεί ένας φορέας.

Τώρα μπήκα ,  το δοσολογίο αφού το ξανα κατέβασα δε φαίνεται αλλαγή .

Τότε που είχα κάνει τη αίτηση εξωδικαστικου δε είχα κάνει παράλληλα και τη αίτηση ευάλωτου οφειλέτη . 

Οφειλές υπάρχουν σε Δημόσιο και ενα δάνειο που οτι πρόταση και να έγινε δε τη δέχτηκαν πριν γινει η αίτηση εξωδικαστικου και το μετέφεραν στη ΑΑΔΕ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Το 2022 η DoValue είχε κάνει δεκτή την πρόταση του αλγορίθμου. Οι άλλοι δεν είχαν απαντήσει, δεν είχε "μαζευτεί" το -τουλάχιστον- 60% που απαιτείται και είχε γίνει άκαρπτη. 

Ξέρω δύο περιπτώσεις φίλων μου, που με τον νέο αλγόριθμο είχαν θετικά αποτελέσματα. Θα περιμένουμε!

8 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τώρα μπήκα ,  το δοσολογίο αφού το ξανα κατέβασα δε φαίνεται αλλαγή .

Τότε που είχα κάνει τη αίτηση εξωδικαστικου δε είχα κάνει παράλληλα και τη αίτηση ευάλωτου οφειλέτη . 

Οφειλές υπάρχουν σε Δημόσιο και ενα δάνειο που οτι πρόταση και να έγινε δε τη δέχτηκαν πριν γινει η αίτηση εξωδικαστικου και το μετέφεραν στη ΑΑΔΕ. 

 

Απο την ημέρα που κάνατε υποβολή, μετά απο πόσους μήνες ξεκινήσατε και πληρώνατε. Δηλαδή πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία μετά την υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Τι να σου πω. Το 2022 η DoValue είχε κάνει δεκτή την πρόταση του αλγορίθμου. Οι άλλοι δεν είχαν απαντήσει, δεν είχε "μαζευτεί" το -τουλάχιστον- 60% που απαιτείται και είχε γίνει άκαρπτη. 

Ξέρω δύο περιπτώσεις φίλων μου, που με τον νέο αλγόριθμο είχαν θετικά αποτελέσματα. Θα περιμένουμε!

Απο την ημέρα που κάνατε υποβολή, μετά απο πόσους μήνες ξεκινήσατε και πληρώνατε. Δηλαδή πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία μετά την υποβολή.

Μετα απο 2 μήνες τουλάχιστον . Έρχεται ειδοποιήση στο e- κοινοποιήσεις του λογ.σμου taxisnet . Όταν κάνεις αίτηση εξωδικαστικου μηχανισμου πρέπει να έχεις πρόσφατα σε έκδοση

Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου (Δικαστικής Χρήσης) & Ενιαίο Πιστοποιητικό Δικαστικής Φερεγγυότητας για Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα

Όποτε κάνε και για αυτά αίτηση εάν γινει αιτηση για εξωδικαστικο , γιατί θέλουν τουλάχιστον 10 ημέρες για να εκδωθούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, meletis_m said:

Τώρα μπήκα ,  το δοσολογίο αφού το ξανα κατέβασα δε φαίνεται αλλαγή .

Τότε που είχα κάνει τη αίτηση εξωδικαστικου δε είχα κάνει παράλληλα και τη αίτηση ευάλωτου οφειλέτη . 

Οφειλές υπάρχουν σε Δημόσιο και ενα δάνειο που οτι πρόταση και να έγινε δε τη δέχτηκαν πριν γινει η αίτηση εξωδικαστικου και το μετέφεραν στη ΑΑΔΕ. 

 

Δεν ξέρω πότε έκανες την αίτηση, αλλά από τις 16/03/2023 και μετά ισχύει νέα ΚΥΑ που σταντάρει το επιτόκιο στο 3% ακόμα και στις παλιές αιτήσεις. Οι παλιές αιτήσεις αναπροσαρμόζονται στο νέο επιτόκιο και το δοσολόγιο αλλάζει προς τα κάτω. Μαζί με τις συμβάσεις βγάζει και νέα αντίστοιχα έγγραφα ως παραρτήματα που έχουν την εξής μορφή:

image.png.5306386caa6ba028187993cd77eac8e1.png

Για σύγκριση, η παλιά σύμβαση έγραφε το εξής:

image.png.110c5108105308970da763654ab42a34.png

 

16 minutes ago, Manefs23 said:

Τι να σου πω. Το 2022 η DoValue είχε κάνει δεκτή την πρόταση του αλγορίθμου. Οι άλλοι δεν είχαν απαντήσει, δεν είχε "μαζευτεί" το -τουλάχιστον- 60% που απαιτείται και είχε γίνει άκαρπτη. 

Ξέρω δύο περιπτώσεις φίλων μου, που με τον νέο αλγόριθμο είχαν θετικά αποτελέσματα. Θα περιμένουμε!

Μακάρι, σου το εύχομαι.

20 minutes ago, Manefs23 said:

Απο την ημέρα που κάνατε υποβολή, μετά απο πόσους μήνες ξεκινήσατε και πληρώνατε. Δηλαδή πόσο χρονοβόρα είναι η διαδικασία μετά την υποβολή.

Μετά την οριστική υποβολή, πήρε ένα εξάμηνο να στήσει ρύθμιση η εφορία και άρχισε να πληρώνεται, ενώ όπως έχω ξαναπεί ο ΕΦΚΑ ακόμα δεν έχει στήσει την ρύθμιση ενάμιση χρόνο μετά και άρα δεν έχει ξεκινήσει να πληρώνεται ακόμα.

Για τράπεζες δεν γνωρίζω ακόμα, ήταν διμερής η πρώτη αίτηση που κατέθεσα. Τώρα στην δεύτερη θα γνωρίζω σε μερικούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω πότε έκανες την αίτηση, αλλά από τις 16/03/2023 και μετά ισχύει νέα ΚΥΑ που σταντάρει το επιτόκιο στο 3% ακόμα και στις παλιές αιτήσεις. Οι παλιές αιτήσεις αναπροσαρμόζονται στο νέο επιτόκιο και το δοσολόγιο αλλάζει προς τα κάτω. Μαζί με τις συμβάσεις βγάζει και νέα αντίστοιχα έγγραφα ως παραρτήματα που έχουν την εξής μορφή:

image.png.5306386caa6ba028187993cd77eac8e1.png

Για σύγκριση, η παλιά σύμβαση έγραφε το εξής:

image.png.110c5108105308970da763654ab42a34.png

 

 

Η αίτηση ολοκλήρωσης σταδίου ξεκίνησε 01/2023 .

Και τόσο καιρό πλήρωνα τη αρχική δόση ποσό . 

Όντως έχει αλλάξει σε επιτόκιο 3% και έχει αλλάξει και το πόσο πληρωμής μηνιαία .

Επιπλέον ξέρουμε πότε ενημερωνεται η ΑΑΔΕ , στο ποσό που είναι πρός ρύθμιση με το μηχανισμό να μη το βγάζει στα εκτός ρύθμισης ?

Θα θυμηθω να ρωτησω το λογιστη , γιατι τον είχα συμβουλευτει τότε με τη αίτηση εξωδικαστικού .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Μετα απο 2 μήνες τουλάχιστον . Έρχεται ειδοποιήση στο e- κοινοποιήσεις του λογ.σμου taxisnet . Όταν κάνεις αίτηση εξωδικαστικου μηχανισμου πρέπει να έχεις πρόσφατα σε έκδοση

Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου (Δικαστικής Χρήσης) & Ενιαίο Πιστοποιητικό Δικαστικής Φερεγγυότητας για Φυσικά και Νομικά Πρόσωπα

Όποτε κάνε και για αυτά αίτηση εάν γινει αιτηση για εξωδικαστικο , γιατί θέλουν τουλάχιστον 10 ημέρες για να εκδωθούν 

Ναι τα γνωρίζω. Έκανα αίτηση τα έλαβα και έκανα οριστική υποβολή πριν 1 ώρα (μέρα που διάλεξα και εγώ). Η DoValue ανέλαβε συντονιστής, πριν απο λίγο το είδα! Ελπίζω μην μας σουβλίσουν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...