Προς το περιεχόμενο

Καθαριότητα (εσωτερικό / εξωτερικό / tips / συμβουλές)


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Να μην σε φοβιζει. σημαινει οτι ειναι αρκετα επιφανειακη.

μην ειναι πολυ βαθια φοβαμαι κ εχει σκασει τελειως απο κατω 😆

μακαρι να ειναι επιφανειακη... θα ανεβασω φωτο σε λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 380
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Να τη η άτιμη… στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα…!

83D15879-36CA-4E27-927B-5B645FED34E1.jpeg

Βάλε ένα σεμεδάκι για καλό και για κακό :D

Περαν της πλάκας πιστεύω ότι φτιάχνει , μία αντίστοιχη μικρότερη έχω και εγώ στην πόρτα απο τον μάπα που άνοιξε δική του πόρτα και μου την έφαγε. Μπαίνει νύχι μέσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βάλε ένα σεμεδάκι για καλό και για κακό :D

Περαν της πλάκας πιστεύω ότι φτιάχνει , μία αντίστοιχη μικρότερη έχω και εγώ στην πόρτα απο τον μάπα που άνοιξε δική του πόρτα και μου την έφαγε. Μπαίνει νύχι μέσα ?

Όχι δε μπαίνει νύχι με τιποτα είναι τελειως φλατ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Όχι δε μπαίνει νύχι με τιποτα είναι τελειως φλατ

Οπως ειπε και συνφορουμιτης παρε ενα AIO και κανε δουλιτσα ( αν και της autofinese Νομιζω ειναι αντιστοιχο των 3000+ ). Αν δεν την βγαλει θες τουλαχιστον το 2000.

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Όχι δε μπαίνει νύχι με τιποτα είναι τελειως φλατ

Βρε μπας και ειναι υπολειματα απο την βαλιτσα και δεν σου εχει παρει τιποτα ? Δοκιμασες να το καθαρισεις με wd40? OΟι αραχνες βλεπω πανε συνεφο Παυλιδη! την δευτερα με τον κηδεμονα σου!

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NTC Labs είπε

Βρε μπας και ειναι υπολειματα απο την βαλιτσα και δεν σου εχει παρει τιποτα ? Δοκιμασες να το καθαρισεις με wd40? OΟι αραχνες βλεπω πανε συνεφο Παυλιδη! την δευτερα με τον κηδεμονα σου!

Όχι δεν είναι από τη βαλίτσα το έτριψα με πανί μικροινων κ νερό. Όχι δεν εχω δοκιμάσει wd για να μη κάνω ζημιά…

 

τι να πω για τις αράχνες; Στο χέρι πλένεται το καημένο πάντα… κακό χρωμα το μαύρο δε το γλυτωνεις… τι κανείς όμως για τις αράχνες;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

τι να πω για τις αράχνες; Στο χέρι πλένεται το καημένο πάντα… κακό χρωμα το μαύρο δε το γλυτωνεις… τι κανείς όμως για τις αράχνες;

download.png.334240e4ee09ae034b56d9878a5efba2.png

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Να χαρείς το αμαξι σου και να μην τρελένεσαι, αλλιως ppf αλλα αμα δεν κανει καμια 100κ+δεν βλεπω το νόημα!

Αμα θες να παίξεις με την αλοιφή πες το (εχω και microfibre pad για το τρίψιμο ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, and_64 είπε

Αμα θες να παίξεις με την αλοιφή πες το (εχω και microfibre pad για το τρίψιμο ;) )

Θα δω ποτε θα τελειωσει η βροχη να το κανω ενα καλο πλυσιμο και μετα θα το περιλάβω...! Θενκς!

Για τις αραχνες, μονο εκει βρηκα ευτυχως (το ειδα λιγο χθες μιας και δε το ειχα παρατηρησει), σκοπευω την ανοιξη να κανω ένα κερωμα, θα στρωσει αραγε; (κανονικο οχι κεραμικο κλπ, μου το "απαγορευσε" ο φανοποιος της αντιπροσωπείας και ειπε να κανω ενα απλο μονο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Θα δω ποτε θα τελειωσει η βροχη να το κανω ενα καλο πλυσιμο και μετα θα το περιλάβω...! Θενκς!

Για τις αραχνες, μονο εκει βρηκα ευτυχως (το ειδα λιγο χθες μιας και δε το ειχα παρατηρησει), σκοπευω την ανοιξη να κανω ένα κερωμα, θα στρωσει αραγε; (κανονικο οχι κεραμικο κλπ, μου το "απαγορευσε" ο φανοποιος της αντιπροσωπείας και ειπε να κανω ενα απλο μονο)

Όποτε θες πες!

Aν κάτσεις και κανεις κερωμα για μένα πέτα και ενα ceramic foam απο πάνω για να το σφραγίσει ;)

Το γυάλισμα και βάθος που δίνει ενα κερί δεν το δίνουν τα κεραμικά νομίζω αλλά η διάρκεια είναι αστεία! 

Εκτός του lavish που εχω αναφέρει πιο πανω εχουν βγει κι αλλα, autobrite, autoglym polar αν θυμάμαι σωστά και ίσως 1-2 ακομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, and_64 είπε

Όποτε θες πες!

Aν κάτσεις και κανεις κερωμα για μένα πέτα και ενα ceramic foam απο πάνω για να το σφραγίσει ;)

Το γυάλισμα και βάθος που δίνει ενα κερί δεν το δίνουν τα κεραμικά νομίζω αλλά η διάρκεια είναι αστεία! 

Εκτός του lavish που εχω αναφέρει πιο πανω εχουν βγει κι αλλα, autobrite, autoglym polar αν θυμάμαι σωστά και ίσως 1-2 ακομα

To Ceramic Foam δε το ειχα υποψη μου, ο φανοποιος της Audi μου ειπε να του το παω να μου το περασει αυτος κερι ολο αλλα ήταν κατηγοριματικά αρνητικός για κεραμικη επιστρωση. Νομιζω μου ειχε πει γυρω στο κατοστάρικο αν θυμαμαι καλά με προοπτικη για κατι καλυτερο - δε ξερω αν ειναι πολλα ή λιγα παντως τον εμπιστευομαι απολυτα (πρωτα ειπε θα γινει γυαλισμα κ μετα κερί). Διαρκεια ~1 έτος

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

To Ceramic Foam δε το ειχα υποψη μου, ο φανοποιος της Audi μου ειπε να του το παω να μου το περασει αυτος κερι ολο αλλα ήταν κατηγοριματικά αρνητικός για κεραμικη επιστρωση. Νομιζω μου ειχε πει γυρω στο κατοστάρικο αν θυμαμαι καλά με προοπτικη για κατι καλυτερο - δε ξερω αν ειναι πολλα ή λιγα παντως τον εμπιστευομαι απολυτα (πρωτα ειπε θα γινει γυαλισμα κ μετα κερί). Διαρκεια ~1 έτος

Aν το αυτοκίνητο κυκλοφορεί καθημερινά το 1 έτος το ξεχνάς! Αν πάρεις 6-7μήνες προστασία είσαι ευτυχισμένος και θέλει 2 χέρια κερι γι αυτο.

Γυάλισμα εννοείται αν μπορείς πρίν θα πάρεις το 100%  Δεν θεωρώ οτι το κερί μονο του είναι λύση πάντως πλέον με ολα τα κεραμικά και nano που κυκλοφορούν που θα σου δώσουν τουλάχιστον 2 χρόνια προστασία λογικά και παραπάνω αν πέσουν σωστά και σε επιφάνειες που εχουν καθαριστεί τέλεια και γυαλιστεί πρίν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, and_64 είπε

Aν το αυτοκίνητο κυκλοφορεί καθημερινά το 1 έτος το ξεχνάς! Αν πάρεις 6-7μήνες προστασία είσαι ευτυχισμένος και θέλει 2 χέρια κερι γι αυτο.

Γυάλισμα εννοείται αν μπορείς πρίν θα πάρεις το 100%  Δεν θεωρώ οτι το κερί μονο του είναι λύση πάντως πλέον με ολα τα κεραμικά και nano που κυκλοφορούν που θα σου δώσουν τουλάχιστον 2 χρόνια προστασία λογικά και παραπάνω αν πέσουν σωστά και σε επιφάνειες που εχουν καθαριστεί τέλεια και γυαλιστεί πρίν...

Το αυτοκινητο κυκλοφορει 200-220 μερες το χρονο περίπου, τα 2/3 της ημερας βρισκεται κλεισμενο σε υπογειο γκαραζ.

Ηταν πολυ αρνητικός στα κεραμικα και νανο για 2 λόγους, αφενος επειδη τρώνε πολυ βερνικι για να κατσουν και αφετερου (σε μικρότερο βαθμό αλλα σημαντικό) επειδη σε περιπτωση χτυπα ξύλο ατυχήματος θελει απειρο κόπο/χρόνο να αφαιρεθει η επίστρωση και οι ασφαλιστικές δε το καλυπτουν στο ποσό της ζημιάς.

Παντως ειπε σιγουρα οτι θα το γυαλίσει πρώτα - ποσα χερια θα περασει δε το συζητησαμε γιατι μου ειπε απο Μαρτη τωρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paylidis είπε

Θα δω ποτε θα τελειωσει η βροχη να το κανω ενα καλο πλυσιμο και μετα θα το περιλάβω...! Θενκς!

Για τις αραχνες, μονο εκει βρηκα ευτυχως (το ειδα λιγο χθες μιας και δε το ειχα παρατηρησει), σκοπευω την ανοιξη να κανω ένα κερωμα, θα στρωσει αραγε; (κανονικο οχι κεραμικο κλπ, μου το "απαγορευσε" ο φανοποιος της αντιπροσωπείας και ειπε να κανω ενα απλο μονο)

Το κερωμα δεν εξαφανιζει αραχνες.

Αντι για κερωμα κανε καλλιτερα sealant το οποιο κραταει παραπανω. κανενα φυσικο κερι δεν βγαζει τριμηνο. ενα καλο sealant μπορει να βγαλει και χρονο. Η κυρια διαφορα τους επιπλεον της αντοχης ειναι οτι το φυσικο ( carnauba π.χ.) δινει πιο "ζεστη" γυαλαδα σε σχεση με το sealant.

Τις αραχνες αστες και σε μια 5ετια το πας για ολικο γυαλισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Βρε μηπως να κανονισουμε καμια μαζωξη για μαζικα detailling? 😂

 

Και που θα βρουμε χωρο, χρονο και νερο για τοσα αμαξια μανα μ? :)

2 ώρες πριν, paylidis είπε

To Ceramic Foam δε το ειχα υποψη μου, ο φανοποιος της Audi μου ειπε να του το παω να μου το περασει αυτος κερι ολο αλλα ήταν κατηγοριματικά αρνητικός για κεραμικη επιστρωση. Νομιζω μου ειχε πει γυρω στο κατοστάρικο αν θυμαμαι καλά με προοπτικη για κατι καλυτερο - δε ξερω αν ειναι πολλα ή λιγα παντως τον εμπιστευομαι απολυτα (πρωτα ειπε θα γινει γυαλισμα κ μετα κερί). Διαρκεια ~1 έτος

Το σωστο γυαλισμα προυποθετει πηλο πριν η κατελαχιστον iron x

 

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...