Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Καρτοτηλεφώνου σε "κανονικό"


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Adon1s είπε

Κάποτε υπήρχε το "μικρές απορίες σύντομες απαντήσεις" αλλά απ'ότι βλέπω έχει φάει σούτι, οπότε αν κρίνουν οι διαχειριστές οτι μπορεί να μεταφερθεί αλλού ας γίνει έτσι.

Είχα τις προάλλες μια αντίστοιχη μικρή απορία με ενα φίλο και προέκυψε το εξής.

Είναι γνωστό οτι πλέον τα καρτοτηλέφωνα έχουν μπει σε αχρησία σχεδόν..παντού.

Κοντά στη δουλειά μου, χαρακτηριστικά, υπάρχουν θάλαμοι με καρτοτηλέφωνα που οι αράχνες έχουν χτίσει ουρανοξύστες.

Αν παραβλέψεις προτροπές και σκέψεις περί..απόσπασης ενος σε αχρησία καρτοτηλεφώνου (πέραν του ότι είναι ουσιαστικά κλοπή, δεν γνωρίζω και την συνδεσμολογία μιας τέτοιας συσκευής οπότε φοβάμαι και για ηλεκτροπληξία-μη γελάτε-)

Αν πούμε ότι τελοσπάντων πέφτει στα χέρια μου/μας ένα καρτοτηλέφωνο, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μετατραπεί σε κανονικό τηλέφωνο και να συνδεθεί κανονικά στο δίκτυο σαν "οικιακό" ;

Μιλάω πάντα για τοποθέτησή του σε μαγαζί/προσωπικό χώρο στα πλαίσια "κατασκευής"-διακόσμησης.

Τα καρτοτηλέφωνα έχουν ενοίκιο που πληρωνεται στο Δημο. Έχουν καταργηθεί σχεδόν όλα εδώ και 2-3 χρόνια. Όσα έχουν μεινει, λειτουργούν κανονικά και φυσικά διαχειρίζονται απο τον ΟΤΕ απομακρυσμένα και σίγουρα υπάρχει λόγος που υπάρχουν και πληρώνουν ενοίκιο (>2000€/έτος).

Δεν υπάρχει περίπτωση...να πάρεις καρτοτηλέφωνο και να το κάνεις να δουλευει χωρις κάρτα. Εκτός αν βάλεις κανονικό τηλέφωνο στου κουβούκλιο. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη και κανονικό τηλέφωνο να έβαζε κάποιος στην θέση του καρτοτηλεφώνου (λέμε τώρα..), δεν θα ολοκληρωνόταν ποτέ η κλήση μιας και το καρτοτηλέφωνο δουλεύει σε άλλη συχνότητα και στα συστήματα είναι "κλειδωμένο" με τη συγκεκριμένη λειτουργία. Επίσης όταν πας να πειράξεις το καρτοτηλέφωνο το modem στέλνει σήμα σε κάποια υπηρεσία του οτε και ενημερώνεται αυτόματα η αστυνομία.

Επεξ/σία από l337
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MINI HIJACK ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΘΡΕΝΤ kK THX

Έχω ένα παλιό αναλογικό τηλέφωνο με ροδέλα και ακουστικό που μπορεί να σκοτώσει βόδι, μπορώ να το λειτουργήσω στις τρέχουσες γραμμές;

Θενξ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παλμική κωδικοποίηση εξακολουθεί να λειτουργεί (στο δικό μου που όμως είναι ψηφιακό). Αν δεν λειτουργεί με αναλογικό υπάρχουν μετατροπείς σε τονική κωδικοποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Lucifer είπε

MINI HIJACK ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΘΡΕΝΤ kK THX

Έχω ένα παλιό αναλογικό τηλέφωνο με ροδέλα και ακουστικό που μπορεί να σκοτώσει βόδι, μπορώ να το λειτουργήσω στις τρέχουσες γραμμές;

Θενξ!

Έχω ένα παρόμοιο rotary τηλέφωνο, το οποίο έβαλα πρόσφατα πάνω στο router της vodafone. Μπορεί να δεχτεί μια χαρά κλήσεις, αλλά δε μπορεί να καλέσει γιατί είναι παλμικό τηλέφωνο, και πλέον οι γραμμές δέχονται μόνο τονικά τηλέφωνα. Μπορεί να καλέσει αν μπει μετατροπέας μπροστά από παλμικό σε τονικό. 

Τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποια εταιρεία να επιτρέπει τονικά τηλέφωνα, που συνδέονται με φίλτρο στον τοίχο, όχι πάνω στο router, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον πάροχο να δεις αν το επιτρέπει.

 

EDIT: Μπορεί να μπερδεύω ποιο τηλέφωνο είναι παλμικό και ποιο τονικό, grain of salt αυτά :P Αλλά είναι σίγουρα αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το 1996-7 που συνδεόμουν σε BBS από τερματικό, και έγραφα την εντολή atdp για να πάρει με παλμικό τρόπο το modem, και atdt για τονικό...
Συνδεόμουν στην εκπληκτική ταχύτητα για την εποχή, των 28.800bps (το modem ήταν 33600 αλλά δεν τα έπιανε ποτέ). Μπαίναμε βλέπαμε και βγαίναμε γρήγορα, γιατί έπεφτε γκρίνια από τους άλλους που θέλανε να μπούνε, τους τρώγαμε τη γραμμή! Επίσης παρόλο που ήτο αναλογικό το σήμα, ερχόταν η λυπητερή γιατί πλήρωνα υπεραστικό :) είχε βαρέσει εγκεφαλικό η μάνα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Δεν τα θυμασαι καλα. Η εκτροπη κλησης γινονταν χωρις αιτημα μονο με πληκτρολογηση (στις αρχες) (ναι με 21).

Στα περιπτερα\ψιλικατζιδικα που ειχαν μετρητη κανεις δεν ασχολουνταν με τις εισερχομενες.

Επέτρεψε μου επειδή ήταν η δουλειά μου να γνωρίζω και να θυμάμαι περισσότερα.....

Οι ψηφιακές ευκολίες από το 1991 που ξεκίνησαν τα ψηφιακά δίνονταν με μηνιαία πληρωμή και  κάπου στο 1995 κόπηκε το μηνιαίο τέλος.....

Η εκτροπή κλήσης  δίνονταν πάντα μετά από αίτημα του πελάτη, ποτέ δεν ήταν default..... η πρώτη ψηφιακή ευκολία που δόθηκε  default  αρκετά μεταγενέστερα ήταν η αναμονή κλήσης 

Μια χαρά ασχολούνταν και με τις εισερχόμενες κλήσεις.... ο κουμπάρος, μπατζανάκης κλπ....  που έπαιρνε τηλέφωνο τον ψιλικατζή/περιπτερά; είχε άλλο τηλέφωνο για τις εισερχόμενες;  Και για να σε προλάβω τα κινητά τότε  ήταν ελάχιστα και πανάκριβα ....

Επιμένω...σε αυτο που έγραψα περί αστικού μύθου.... έχει και Πακιστανούς και δένει καλλίτερα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kathimerini.gr/society/132508/tilefonikes-apates-ekatommyrion-eyro/

Δυστυχως ετσι την πατησε και ο φιλος στην Πατησιων που μενω (ειχε ΕΒΓΑ με τηλεφωνο απ'εξω και μετρητη μεσα).

Επειδη εχω ακομα επαφες (εχει αλλαξει επαγγελμα αλλα ειμαστε απο το ιδιο χωριο)θα τον ρωτησω ετσι απο περιεργεια εαν καλυψε καποιο ποσο ο ΟΤΕ.

Θα επανερθω σχετικα με την εκτροπη, πρεπει να βγαλω τα παλια τεφτερια (και τις γνωριμιες). Στην ISDN που ειχα εγω προσωπικα η εκτροπη δινονταν δωρεαν και χωρις κανενα προτερο αιτημα σε ΟΤΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

https://www.kathimerini.gr/society/132508/tilefonikes-apates-ekatommyrion-eyro/

Δυστυχως ετσι την πατησε και ο φιλος στην Πατησιων που μενω (ειχε ΕΒΓΑ με τηλεφωνο απ'εξω και μετρητη μεσα).

Επειδη εχω ακομα επαφες (εχει αλλαξει επαγγελμα αλλα ειμαστε απο το ιδιο χωριο)θα τον ρωτησω ετσι απο περιεργεια εαν καλυψε καποιο ποσο ο ΟΤΕ.

Θα επανερθω σχετικα με την εκτροπη, πρεπει να βγαλω τα παλια τεφτερια (και τις γνωριμιες). Στην ISDN που ειχα εγω προσωπικα η εκτροπη δινονταν δωρεαν και χωρις κανενα προτερο αιτημα σε ΟΤΕ

 

Το να υπήρχαν μια δυο περιπτώσεις απάτης δεν διαφωνώ....πάντα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις.... στο γενικευμένο διαφωνώ και εξήγησα τους λόγους.....

Το ISDN στην Ελλάδα ήρθε κόπου το 1997 και όπως έγραψα παραπάνω την μηνιαία χρέωση την σταμάτησε από το 1995.

Επιμένω ότι εκτροπή δεν δίνονταν χωρίς να το ζητήσεις.... πιθανόν μαζί με την αίτηση  μετατροπής σε ISDN  πέρασε  και την αίτηση για εκτροπή, πιθανόν και για τηλεφωνητή. Να μου έλεγες για τον τηλεφωνητή (voice mail) θα συμφωνούσα δίνονταν πολλές φορές χωρίς καν να το ζητήσουν αλλά 'οχι η εκτροπή γιατι το πρόβλημα της χρέωσης των κλήσεων ήταν γνωστό από το ξεκίνημα των ψηφιακών κέντρων.... και δεν μιλάω μόνο για τις κακόβουλες εκτροπές απο τρίτο πρόσωπο αλλα και για τις εκτροπές που έκανε ο ίδιος ο πελάτης.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lucifer είπε

MINI HIJACK ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΩ ΘΡΕΝΤ kK THX

Έχω ένα παλιό αναλογικό τηλέφωνο με ροδέλα και ακουστικό που μπορεί να σκοτώσει βόδι, μπορώ να το λειτουργήσω στις τρέχουσες γραμμές;

Θενξ!

Για "κλασσικές" γραμμές ναι. Έχω ήδη ένα βακελιτικό τοίχου των 50ς σε χρήση στο σπίτι και λειτουργεί άψογα τόσο στο να σε καλούν όσο και όταν καλείς εσύ (βέβαια, η κατά τα άλλα ρετρό αίσθηση και ήχος του περιστροφικού επιλογέα, καταλήγει να κουράζει αφού πια τα νούμερα είναι 10ψήφια. Άσε που αν για κάποιο λόγο "μιλάει" και θες να ξαναπάρεις η απουσία redial είναι αισθητή :)).

Για voip δεν ξέρω αφού δεν είναι η περίπτωσή μου και δεν ασχολήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα δοκιμάσω μετατροπέα και θα δω αν ο γλυκός του ήχος (σαν αλυσοπρίουνου που σπάει πάνω σε καμπάνα) θα ηχήσει ξανά στο σπίτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι γλυκος ο αναλογικος κοσμος. Θημηθηκα ενα post στο LinkedIn για καποιες κλειδαριες που ασφαλιζουν αναλογικο καντραν. Τετοιο ειχε ο θειος μου στο παντοπωλειο στο χωριο.

https://kleidaras-thessaloniki.gr/e-shop/loyketa-alysides-moto/louketa-takoi/pc-kleidaria-tilefonou/

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nvel said:

οι κλειδαριές ανάλογα που τις έβαζες κλείδωναν όλες τις κλήσεις ή μόνο τις υπεραστικές.

Αν θυμάμαι καλά, όλες.

58 minutes ago, Lucifer said:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα δοκιμάσω μετατροπέα και θα δω αν ο γλυκός του ήχος (σαν αλυσοπρίουνου που σπάει πάνω σε καμπάνα) θα ηχήσει ξανά στο σπίτι!

Πολύ μανούρα ρε μαν. Υπάρχει πιο έυκολος τρόπος να νιώσεις την μελωδία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...