Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chncynic είπε

Επειδή εγώ θεωρούμαι απο τους απέναντι στο παρόν φόρουμ, έχεις εν μέρη δίκιο. Υπάρχουν φορές που θα δώ να γράφονται πράγματα τόσο εκτός πραγματικότητας και τόσο υπεροπτικά (δικαιολόγηση αντικαταναλωτικων πρακτικών με επιχειρήματα τύπου "πρίμιουμ κουάλιτι μπλαμπλά" ενώ πλέον όλες οι πλατφόρμες είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων στα ίδια επίπεδα), που ενώ ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα αλλάξει τίποτα στις απόψεις αυτών που τα γράφουν εδώ και πόσα χρόνια, μπαίνω και απαντάω. Δεν μπορώ με απόλυτη σιγουριά να πω αν με οδηγεί το "κοινό καλό" ή κατα βάθος απλά θέλω να πικάρω κάποιον. Φαντάζομαι κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.

Στο θέμα, καλό είναι να κοιτάμε πώς θα έχουμε τις περισσότερες επιλογές και αξιοπρεπες content ανεξαρτήτως κονσόλας. Στην συγκεκριμένη περίοδο, όλα πάνε προς streaming - δεν είναι κακό και δεν πρέπει να το δαιμονοποιούμε. Αν δεν δουλέψει θα πάει κουβά. Αν πάλι κάποιος σκεφτεί κάποιο καλύτερο μοντέλο για μένα, προφανώς και θα με κερδίσει σαν καταναλωτή.

Εγώ δε καταλαβαίνω που θέλουμε να καταλήξουμε..Αφού τα πράγματα εκεί πάνε στις live υπηρεσίες και στο streaming, καλώς η κακώς αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Ολες οι εταιρείες εκεί στρέφονται και αργά η γρήγορα όλες θα ακολουθήσουν θέλοντας και μη.Το να αρνουμαστε πεισματικά ότι αυτό δεν ισχύει δε μπορώ να το καταλάβω.Το ξαναεγραψα ότι όπως ο δίσκος και μετά η κασέτα πέθανε και ήρθε κάτι άλλο ,έτσι θα γίνει και με το gaming στις νέες μορφές και σχετικά σύντομα όπως πάει.Και εμείς ως μεγαλύτεροι μπορει να άναπολουμε τα παλιά αλλά οι νέες γενιές ήδη δε ξέρουν τι πάει να πει δισκάκι και στριμαρουν στο κιν ,στη τβ τους η οπουδήποτε αλλού.Νιωθω ότι είμαστε σα τους γέρους που όταν ειμασταν έφηβοι μας έλεγαν στην εποχή μου τα πράγματα δεν ήταν έτσι και ήταν πολύ καλύτερα κτλ.Αυτο δεν έχει σχέση με vs κονσολών ,pc κτλ.Απλως κάποιες εταιρείες στο χώρο το αντιλήφθηκαν πιο γρήγορα και άλλες ίσως πιο καθυστέρημενα.Τι να κάνουμε δλδ ;να σηκώσουμε το λάβαρο της επανάστασης ενάντια στη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων;

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Συμφωνω απολυτα. Το προβλημα ωστοσο ξεκινα (προφανως οχι μονο στο δικο μας φορουμ) οταν οπαδοι της ανταγωνιστικης πλατφορμας κανουν σημαια τα πλεονεκτηματα οχι απο ενδιαφερον για το κοινο καλο αλλά για να πικαρουν τους απεναντι.

 

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Επειδή εγώ θεωρούμαι απο τους απέναντι στο παρόν φόρουμ, έχεις εν μέρη δίκιο. Υπάρχουν φορές που θα δώ να γράφονται πράγματα τόσο εκτός πραγματικότητας και τόσο υπεροπτικά (δικαιολόγηση αντικαταναλωτικων πρακτικών με επιχειρήματα τύπου "πρίμιουμ κουάλιτι μπλαμπλά" ενώ πλέον όλες οι πλατφόρμες είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων στα ίδια επίπεδα), που ενώ ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα αλλάξει τίποτα στις απόψεις αυτών που τα γράφουν εδώ και πόσα χρόνια, μπαίνω και απαντάω. Δεν μπορώ με απόλυτη σιγουριά να πω αν με οδηγεί το "κοινό καλό" ή κατα βάθος απλά θέλω να πικάρω κάποιον. Φαντάζομαι κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.

Στο θέμα, καλό είναι να κοιτάμε πώς θα έχουμε τις περισσότερες επιλογές και αξιοπρεπες content ανεξαρτήτως κονσόλας. Στην συγκεκριμένη περίοδο, όλα πάνε προς streaming - δεν είναι κακό και δεν πρέπει να το δαιμονοποιούμε. Αν δεν δουλέψει θα πάει κουβά. Αν πάλι κάποιος σκεφτεί κάποιο καλύτερο μοντέλο για μένα, προφανώς και θα με κερδίσει σαν καταναλωτή.

Γραφοντας στο πιο πανω σχολιο μου για δικο μας φορουμ υπονοησα το insomnia.gr ως κοινοτητα. Καμια διαθεση οικειοποιησης του παροντος νηματος δεν ειχα, οπως δεν ειχα και διαθεση μεμονωμενης ''στοχοποιησης'' δικης σου αλλά και καποιου αλλου μελους. Σε εναν ιδανικα πλασμενο κοσμο κανεις δεν θα επρεπε να νιωθει ''απεναντι'', ποσω μαλλον μεσα στο καθε τεχνολογικο φορουμ.

Στα της 2ης παραγραφου συμφωνω. Οσο περισσοτερες οι επιλογες τοσο το καλυτερο. Μια παρατηρηση μονο, το game streaming θα ειναι πιο δυσκολο να γινει τοσο mainstream οσο στη μουσικη και τον κινηματογραφο γιατι επηρεαζει περισσοτερο το μεσο το latency που ενεχεται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostiger είπε

 

Γραφοντας στο πιο πανω σχολιο μου για δικο μας φορουμ υπονοησα το insomnia.gr ως κοινοτητα. Καμια διαθεση οικειοποιησης του παροντος νηματος δεν ειχα, οπως δεν ειχα και διαθεση μεμονωμενης ''στοχοποιησης'' δικης σου αλλά και καποιου αλλου μελους. Σε εναν ιδανικα πλασμενο κοσμο κανεις δεν θα επρεπε να νιωθει ''απεναντι'', ποσω μαλλον μεσα στο καθε τεχνολογικο φορουμ.

Στα της 2ης παραγραφου συμφωνω. Οσο περισσοτερες οι επιλογες τοσο το καλυτερο. Μια παρατηρηση μονο, το game streaming θα ειναι πιο δυσκολο να γινει τοσο mainstream οσο στη μουσικη και τον κινηματογραφο γιατι επηρεαζει περισσοτερο το μεσο το latency που ενεχεται. 

Ναι το ξέρω οτι δεν υπήρχε στοχοποίηση - δεν ήταν passive aggressive η απάντηση μου. Δυστυχώς έτσι είναι η ανθρώπινη φύση, πάντα θα βλέπουμε απέναντι κι ας μήν υπάρχουν :) Δεν είναι και τόσο κακό να λέμε την αλήθεια, όσο αυτό γίνεται σε κάποια πλάισια και με όρεξη να αναθεωρούμε πράγματα που και που.

Το streaming είναι overloaded term γενικά και το χρησιμοποίησα λάθος - μπαρδόν. Εννοώ τις μορφές υπηρεσίας όπως το Ps Plus/Gamepass/Nintendo Online+Extensions. Το αληθινό στρίμινγκ είναι 90% βελτίωση υποδομών 10% βελτίωση αλγορίθμων για το latency. Θέμα χρόνου, αλλα ακόμα τουλάχιστον 5ετία για να είναι βιώσιμο σε US/UK/κομμάτι EU, και τουλάχιστον 8ετία για τους υπόλοιπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θεματάκι έχω συνδέσει το ps5 με εθερνετ και μου φέρνει 88 με την μέτρηση που κάνει το ps5 ενώ κάνω με το κινητό Wi-Fi Speedtest και έχω 140. Ξέρουμε τι μπορεί να φταίει και να κάνω ώστε να τι φέρω στα ίσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador  εκει που διαφωνουμε ή που βασικα η sony διαφωνει μαζι σου, ειναι το αν θα εχει τα ιδια κερδη απο ενα καθαρα συνδρομητικο μοντελο κυκλοφορωντας παιχνιδια οπως αυτα που μας εχει συνηθισει την τελευταια δεκαετια.

Αν με  ρωτας αν θα ηθελα να παιζω το god of war, το uncharted μαζι με αλλα 400 παιχνιδια με μια συνδρομη 100 ευρω το χρονο, οταν ηδη δινω τα 60 για το plus, προφανως θα κοιτουσα την τσεπη μου και θα ηθελα. Απλα επειδη μιλαμε για επιχειρησεις η sony θα κοιταξει την δικη της τσεπη.

η λυση στην ελλειψη hardware ειδαμε οτι ηταν τα crossgen για τη sony...

Σου το ειπα και πριν, μικροτερα παιχνιδια ή gaas παιχνιδια μπορουν να μπουν απευθειας στην υπηρεσια. Απλα εγω δε θελω τετοια παιχνιδια απο τη sony, θελω νεα god of war, horizon, last of us, ghost of tsushima, bloodborne και δε συμμαζευεται.

παιχνιδια που κανουν πωλησεις που πλησιαζουν τα 20εκ, δεν μπορουν να μπουν σε καμια υπηρεσια. Η χασουρα θα ειναι μεγαλη. Ο μονος τροπος για να το καλυψεις θα ηταν να επεκταθεις στην αγορα των κινητων που ειναι ακομα πιο μακρυα απο αυτο που θα ηθελα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

Έχω ένα θεματάκι έχω συνδέσει το ps5 με εθερνετ και μου φέρνει 88 με την μέτρηση που κάνει το ps5 ενώ κάνω με το κινητό Wi-Fi Speedtest και έχω 140. Ξέρουμε τι μπορεί να φταίει και να κάνω ώστε να τι φέρω στα ίσια;

το καλωδιο ειναι 1000αρι? η λαν του router? αν ναι δοκιμασε να ανοιξεις τις παρακαλώ πόρτες στο router

TCP: 1935, 3478-3480
UDP: 3074, 3478-3479

και να αλλάξεις τους dns του ps5 σε 8.8.8.8 και 8.8.4.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, xavier said:

παιχνιδια που κανουν πωλησεις που πλησιαζουν τα 20εκ, δεν μπορουν να μπουν σε καμια υπηρεσια.

Εντάξει. 

Αυτά τα 2 παιχνίδια ας μην τα βάλει στην υπηρεσία αμέσως. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sndev είπε

το καλωδιο ειναι 1000αρι? η λαν του router? αν ναι δοκιμασε να ανοιξεις τις παρακαλώ πόρτες στο router

TCP: 1935, 3478-3480
UDP: 3074, 3478-3479

και να αλλάξεις τους dns του ps5 σε 8.8.8.8 και 8.8.4.4

Νομίζω ότι αν δεν αλλάξει και το dns από το ρουτερ ώστε να είναι ίδια πιθανόν να έχει αποσυνδέσεις.

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει κάποιος π γνωρίζει θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσει. Το να αλλάξουμε το dns μειώνει και το latency στα online σωστά? 

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, G4iwrgos είπε

Νομίζω ότι αν δεν αλλάξει και το dns από το ρουτερ ώστε να είναι ίδια πιθανόν να έχει αποσυνδέσεις.

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει κάποιος π γνωρίζει θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσει. Το να αλλάξουμε το dns μειώνει και το latency στα online σωστά? 

Με τι εταιρία είσαι ; 
για την μέτρηση μάλλον καλώδιο Ethernet, βάλε ένα καινούργιο για τσεκ. 
για DNS 1.1.1.1 και 1.0.0.1 

στο MTU 1472 

Η σύνδεση να γίνει custom και από εκεί 

ip (τσεκάρεις από το Network) του ps5 

255.255.255.0 

gateway την ip από το router σου , αυτή που βάζεις για Login. 
 

στο router την ip του ps5 στο DMZ 

στο QoS δηλώνεις μόνο το PS5 αν έχει επιλογή. 
 

τσεκάρεις και τι DNS έχει το router δηλωμένους 

αν έχεις COSMOTE τότε βάλε τα όλα στο Auto μέσα στο PS5 

και μόνο δήλωσε το DMZ την ip του PS5 (δεν χρειάζεσαι port forward)  και στο QoS προτεραιότητα μόνο στο PS5 

και ξαναγράφω αν είσαι COSMOTE τηλ και ρωτάς αν είσαι πίσω από CGNAT (ζητάς να στο βγάλουν) 

 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κοσμοτε εγώ. Επειδή δεν τα καταλαβαίνω όλα όσα αναφερες αν αλλάξω το dns μονο από το ps5 και δεν ασχοληθώ καθόλου με τις ρυθμίσεις του ρουτερ θα είμαι οκ ?η να το αφήσω στο auto το dns όπως είπες ?πάντως στατική ip έχω βάλει από τις ρυθμίσεις του ps5 ώστε να ελάχιστοποιησω τις πιθανότητες αποσυνδέσεων  .

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις οτι η ταχύτητα που δείχνει στο PS5 δεν ειναι αντιπροσωπευτική. Την πραγματική ταχύτητα θα την δεις στο download. Εγω έχω 50αρα γραμμη και μου δειχνει ταχύτητα 33. Οταν κατεβάζω κάποιο game κατεβάζει με 5 MB/sec. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Να ξέρεις οτι η ταχύτητα που δείχνει στο PS5 δεν ειναι αντιπροσωπευτική. Την πραγματική ταχύτητα θα την δεις στο download. Εγω έχω 50αρα γραμμη και μου δειχνει ταχύτητα 33. Οταν κατεβάζω κάποιο game κατεβάζει με 5 MB/sec. 

Ναι το γνωρίζω αν και όταν κάνω το speed test tou ps5 μ βγάζει 100  έχοντας  fiberspeed 100 .

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, G4iwrgos είπε

Έχω κοσμοτε εγώ. Επειδή δεν τα καταλαβαίνω όλα όσα αναφερες αν αλλάξω το dns μονο από το ps5 και δεν ασχοληθώ καθόλου με τις ρυθμίσεις του ρουτερ θα είμαι οκ ?η να το αφήσω στο auto το dns όπως είπες ?πάντως στατική ip έχω βάλει από τις ρυθμίσεις του ps5 ώστε να ελάχιστοποιησω τις πιθανότητες αποσυνδέσεων  .

στην COSMOTE FTTH 200/20 του γιου μου 

ολα Auto στο setup 

στο Smart την ip του PS5 στο DMZ 

στο QoS μόνο το PS5. 
πρωί - μεσημέρι - βράδυ στο Speedtest του PS5 198-208. - 19/22

στο Rocket League 38ms (μιας και δεν έχω άλλο παιχνίδι να τσεκάρω) , ένα τηλέφωνο τους έκανα γιατί έτρεχε πίσω από CGNAT , και όλα πλέον 

ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...