Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/8/2021 στις 12:34 ΜΜ, panakos_thess είπε

Clean Install απο official ISO και λιγο Optimized services κλπ,OFF αρκετα απο τα settings το λειτουργικο παει σφαιρα!!!!!!!πολυ καλητερο απο 10αρι για να δουμε.....

Οντως φιλε πανε πολυ καλα.

Στις 28/8/2021 στις 2:00 ΜΜ, panakos_thess είπε

δεν ξερω αν σε δουλεψει με αυτο το Link official ISO

Ναι με αυτο τα πηρα νασε καλα ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

καπου διαβασα οτι οι επομενες build θα ειναι unstable νομιζω σε ενα tweet το ειδα.

Δηλαδή, ακόμα δεν το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!

Οι tweeters προδίκασαν ότι η realse build θα είναι unstable και εμείς τώρα θα πρέπει να το δέσουμε κόμπο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεγανε οτι δεν θα ειναι υποχρεωτικη η αναβαθμηση στα 11? Τι παπατζες ειναι αυτες τοτε?

On this day, the free upgrade to Windows 11 will begin rolling out to eligible Windows 10 PCs

Απο την επισημη ανακοινωση της ms εδω
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/08/31/windows-11-available-on-october-5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Thresh Ο,τι πρεπει για τις εορταστικες αγορες νεων win11-ready μηχανηματων :)

Αν ισχυει αυτο που ειπωθηκε , οτι στα μηχανηματα που δεν καλυπτουν τις ελαχιστες απαιτησεις δεν θα εμφανιστει καν σαν ενημερωση και θα μπορουν να εγκατασταθουν μονο σαν καινουργια εγκατασταση , βλεπω να τρωει πολλα ακυρα η microsoft.

Εγω προσωπικα , που εχω i7 7ης γενιας και μαλλον δεν καλυπτομαι "τυπικα" , δεν ψηνομαι για νεα εγκατασταση. Ειδικα που θα εχω ξεκινησει και Diablo 2 ressurected απο τον Σεπτεμβρη :) 

1 λεπτό πριν, jim_p είπε

Δεν λεγανε οτι δεν θα ειναι υποχρεωτικη η αναβαθμηση στα 11? Τι παπατζες ειναι αυτες τοτε?

On this day, the free upgrade to Windows 11 will begin rolling out to eligible Windows 10 PCs

Ε δεν ειναι υποχρεωτικη. Θα στην βγαζει σαν optional feature update και αν θες θα την κανεις... 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We look forward to continuing our journey to bring Android apps to Windows 11 and the Microsoft Store through our collaboration with Amazon and Intel; this will start with a preview for Windows Insiders over the coming months. android παπαλα προς το παρων :P 

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

@Thresh Ο,τι πρεπει για τις εορταστικες αγορες νεων win11-ready μηχανηματων :)

Αν ισχυει αυτο που ειπωθηκε , οτι στα μηχανηματα που δεν καλυπτουν τις ελαχιστες απαιτησεις δεν θα εμφανιστει καν σαν ενημερωσει και θα μπορουν να εγκατασταθουν μονο σαν καινουργια εγκατασταση , βλεπω να τρωει πολλα ακυρα η microsoft.

Εγω προσωπικα , που εχω i7 7ης γενιας και μαλλον δεν καλυπτομαι "τυπικα" , δεν ψηνομαι για νεα εγκατασταση. Ειδικα που θα εχω ξεκινησει και Diablo 2 ressurected απο τον Σεπτεμβρη :) 

χρονια ολακερα με καθε νεα εκδοση καναμε φορματ.δεν εχω ακουσει να κανει κανεις upgrade 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν θα σου εμφανίζει το update στα Windows 11 εφόσον έχεις το TPM απενεργοποιημένο. Αν ισχύει, όσοι δεν γουστάρουν το update, το απενεργοποιούν και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexisnik19911 είπε

χρονια ολακερα με καθε νεα εκδοση καναμε φορματ.δεν εχω ακουσει να κανει κανεις upgrade 

Αυτη ομως δεν ειναι νεα εκδοση. Και αυτο γινεται αντιληπτο απο το γεγονος οτι στις "eligible" συσκευες θα ερθει ως ... ενημερωση. Ουσιαστικα μιλαμε για 10αρια με νεα εμφανιση και καποιες νεες λειτουργιες. Δεν αλλαξε ο "kernel" ...

Aλλα επειδη επεσε κραξιμο ανευ προηγουμενου για τις ελαχιστες απαιτησεις , το καλυτερο που μπορεσε να κανει η microsoft ηταν να πει .. ξερετε..αν δεν καλυπτετε τις απαιτησεις... απλα κατεβαστε το iso και περαστε το με δικη σας ευθυνη. Σαν update ομως δεν προκειται να το δειτε , οπως θα το δουν οι υπολοιποι που καλυπτουν τις προδιαγραφες...
Δηλαδη ηταν δυσκολο να ερθει σε ολους ως ενημερωση και σε αυτους που δεν καλυπτουν τις ελαχιστες απαιτησεις να τους βγαινει ενα σχετικο μηνυμα προειδοποιησης κατι σε φαση , αυτα και αυτα τα features δεν θα δουλευουν σωστα και εγκαταστηστε το με δικη σας ευθυνη ξερωγω ?
Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλ ...

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αναρωτιέμαι αν θα σου εμφανίζει το update στα Windows 11 εφόσον έχεις το TPM απενεργοποιημένο. Αν ισχύει, όσοι δεν γουστάρουν το update, το απενεργοποιούν και τέλος.

Δεν ξερω τι τσεκαρουν ... αν κατι ειναι enabled ή supported ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ξερω τι τσεκαρουν ... αν κατι ειναι enabled ή supported ? 

 

Αυτό είναι το θέμα, λογικά για να το εμφανίσει ως update πρέπει να στέλνονται κάποια δεδομένα στο Server τους και μετά να στέλνεται το μήνυμα.

Πάντως δεν είναι ακόμα έτοιμα τα 11. Εγώ τα έβαλα και έβγαλα διότι δεν λειτουργεί σωστά η taskbar. Όταν κυκλοφορήσουν θα δούμε, ελπίζω να παίρνουν updates και παλαιότερα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αυτη ομως δεν ειναι νεα εκδοση. Και αυτο γινεται αντιληπτο απο το γεγονος οτι στις "eligible" συσκευες θα ερθει ως ... ενημερωση. Ουσιαστικα μιλαμε για 10αρια με νεα εμφανιση και καποιες νεες λειτουργιες. Δεν αλλαξε ο "kernel" ...

Aλλα επειδη επεσε κραξιμο ανευ προηγουμενου για τις ελαχιστες απαιτησεις , το καλυτερο που μπορεσε να κανει η microsoft ηταν να πει .. ξερετε..αν δεν καλυπτετε τις απαιτησεις... απλα κατεβαστε το iso και περαστε το με δικη σας ευθυνη. Σαν update ομως δεν προκειται να το δειτε , οπως θα το δουν οι υπολοιποι που καλυπτουν τις προδιαγραφες...
Δηλαδη ηταν δυσκολο να ερθει σε ολους ως ενημερωση και σε αυτους που δεν καλυπτουν τις ελαχιστες απαιτησεις να τους βγαινει ενα σχετικο μηνυμα προειδοποιησης κατι σε φαση , αυτα και αυτα τα features δεν θα δουλευουν σωστα και εγκαταστηστε το με δικη σας ευθυνη ξερωγω ?
Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλ ...

Δεν ξερω τι τσεκαρουν ... αν κατι ειναι enabled ή supported ? 

o kernel δεν εχει αλλαξει απο εποχη vista επειδη τον μετανομασε σε 10 για να πηγαινει μαζι με το ονομα? και εκει βελτιωσεις εκανε.κανονικα η ονομασια θα ηταν 6.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, οταν βγουν με το καλο καλυτερα να μπουν με clean install η με update; 

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Δηλαδή, ακόμα δεν το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!

Οι tweeters προδίκασαν ότι η realse build θα είναι unstable και εμείς τώρα θα πρέπει να το δέσουμε κόμπο αυτό.

σε εμένα πάλι εχει ερθει αυτο εδω :)image.png.db47fb03748f00bbe2dfe9f06283058b.png

Επεξ/σία από netakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανεις προβλημα με το fTPM

Εχω την Asus Crosshair vii hero wifi και ειχα πολλα kernel power με restart κατι που στα 10 δεν το ειχα. Πλεον το εχω απενεργοποιησει και το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...