Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα του boot και του shutdown των win 11 με δεδομενο ότι ΔΕΝ έκανα clean install . Υποθέτω ότι μπορεί απλά να τρέχουν λιγότερα services από πίσω . Έτσι εξηγείται και η σβελταδα που υπάρχει και στο win explorer 

Μου σπάει τα νεύρα ότι δε μπορώ να βγάλω , ούτε καν να μετακινήσω τη συντόμευση του Teams από τη γραμμή εργασιών . Μάλιστα είδα ότι κάνει boot μαζί μετά windows από default αλλά το απενεργοποίησα. (Θα περιμενω λίγα updates μπας κ δώσουν επιλογές κ μετά θα ψάξω πως ξηλώνονται με το ζόρι μέσω registry ίσως κάποιος τρόπος θα βρεθεί )

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορώ να μετακινήσω τη συντόμευση των widjet . Τέρμα δεξιά με βολεύει δίπλα στο ρολοι οπως στο win 10, δε καταλαβαίνω τι θέμα έχουν κ το κλείδωσαν 

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω βρήκα κ εγώ συντόμευση για το lightroom στο start screen όπως και για άλλα προγράμματα . Δεξί κλικ / unistall και λύθηκε το θέμα .

 

Κυκλοφορει μια εκδοση  Windows 11 Pro Lite Edition ,αν ψαξει κανεις , που της έχουν αφαιρέσει διαφορα...

Βεβαια εχει και ρίσκο ότι κυκλοφορεί έτσι απλα με αναζήτηση ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Fotia είπε

Κυκλοφορει μια εκδοση  Windows 11 Pro Lite Edition ,αν ψαξει κανεις , που της έχουν αφαιρέσει διαφορα...

Βεβαια εχει και ρίσκο ότι κυκλοφορεί έτσι απλα με αναζήτηση ...

Ακριβώς έχει ρίσκο και ειδικά για windows φοβάμαι ότι δε κατεβαίνει από τους server της Microsoft . Τώρα ειδικά για το teams με λίγο google είδα ότι είναι απλά ένα unistall υπόθεση οπότε ήμουν τελικά λίγο υπερβολικός . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Καλημέρα. Τα έβαλα και εγώ χθες. Αλλά δεν μπορώ να βρω 2 πράγματα αν υπάρχουν η αν τα έχουν αφαιρέσει. Αρχικά υπάρχει τρόπος να κάνω drag & drop ένα αρχείο στην επιφάνεια εργασίας; Στα δεκάρια πηγαίναμε το ποντίκι κάτω δεξιά και μας πεταγε στην "επιφανεια εργασίας". Και δεύτερον υπάρχει τρόπος η γραμμή εργασιών να εμφανίσει τις επιλογές "μικρά εικονίδια" και "να μη γίνετε ομαδοποίηση στις εφαρμογες" όπως τα δεκάρια. Να μένουν παράθυρα δηλαδή ατη γραμμη εργασιών

Τα έχουν αφαιρέσει και τα δύο. Προς το παρών, εάν θες να κάνεις drag & drop στην επιφάνεια εργασίας, την ώρα που κάνεις drag & drop πατάς τα πλήκτρα Win+D.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποιες δοκιμές.....Κάποια games όπως shadow of tomb raider και AC Valhalla δεν παίζουν στα 11αρια...δεν ξεκινούν καν.

Ούτε στην επίσημη έκδοση 22000.194 ούτε στο dev channel με την τελευταία 22471.1000 και θα βγουν και άλλα στην φόρα σίγουρα,ξεκίνησαν και οι αναφορές στο reddit από διάφορους άλλους χρήστες.Οπότε όσοι τα θέλουν για gaming καλό είναι να ξεχειμωνιάσουν με τα 10αρια και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να ξανα βαλω τα δεκαρια γιατι σου κανουν τι ζωη δυσκολη.
Αμα ειναι καθε φορα να παταω 25 κλικ για να δω το changes adapter options για τις ρυθμισεις δικτυου οχι ευχαριστω δεν θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2021 στις 9:42 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Παιζει να εχει καποιο hack το αρχείο??? Ξαφνικα μου ηρθε ειδοποιηση απο google οτι καποιος συνδεθηκε στο google account μου απο νοτια αφρικη και, καποιος εβαλε στο καλαθι στο eneba για αγορα παιχνιδι. Ευτυχως δεν ειχα αποθηκευμένη καρτα μεσα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το iso που δημιουργηθηκε η να ψαξω κατι αλλο??? 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Παιζει να εχει καποιο hack το αρχείο??? Ξαφνικα μου ηρθε ειδοποιηση απο google οτι καποιος συνδεθηκε στο google account μου απο νοτια αφρικη και, καποιος εβαλε στο καλαθι στο eneba για αγορα παιχνιδι. Ευτυχως δεν ειχα αποθηκευμένη καρτα μεσα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το iso που δημιουργηθηκε η να ψαξω κατι αλλο??? 

Χλωμό, είναι legit το site.. Ψάξου αλλού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, john-X είπε

Έκανα κάποιες δοκιμές.....Κάποια games όπως shadow of tomb raider και AC Valhalla δεν παίζουν στα 11αρια...δεν ξεκινούν καν.

Ούτε στην επίσημη έκδοση 22000.194 ούτε στο dev channel με την τελευταία 22471.1000 και θα βγουν και άλλα στην φόρα σίγουρα,ξεκίνησαν και οι αναφορές στο reddit από διάφορους άλλους χρήστες.Οπότε όσοι τα θέλουν για gaming καλό είναι να ξεχειμωνιάσουν με τα 10αρια και βλέπουμε.

Τα έχω και τα 2 και τρέχουν μια χαρά στα 11. Μήπως τα έχεις από κανά θείο;

22 λεπτά πριν, lx911 είπε

σκεφτομαι να ξανα βαλω τα δεκαρια γιατι σου κανουν τι ζωη δυσκολη.
Αμα ειναι καθε φορα να παταω 25 κλικ για να δω το changes adapter options για τις ρυθμισεις δικτυου οχι ευχαριστω δεν θελω.

άμα θες πάνω από μια φορά να πας σε αυτό κάτι δεν κάνεις γενικά καλά με το PC σου.
το νέο settings panel των 11 μια χαρά γρήγορα επιτρέπει για αλλαγές ρυθμίσεων σε 2-3 κλικ. Τα 25 που τα είδες;

 

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, georgiouu είπε

unsupported secure boot

μηπως ειναι θεμα αναβαθμισης BIOS;

μια μεταγενεστερη αναβαθμιση της μητρικης μου γραφει οτι εχει ετοιμες τις ρυθμισεις για windows 11

να την κανω;θα λυθει το προβλήμα με το secure boot;

 

21 ώρες πριν, Heatspreader είπε

Βλέπω και ότι στη μητρική μου ετοιμάζουν BIOS Update με έτοιμες τις ρυθμίσεις για Windows11.
Όταν βγει η Final έκδοση θα το περάσω. 🙂

εκανα update bios υποτιθεται θα ειχε ετοιμες ρυθμισεις για windows 11 

μια χαρα πηγε η αναβαθμιση εγινε χωρις προβλημα αλλα οι ρυθμισεις ειναι ακριβως ιδιες οπως και στο προηγουμενο και φυσικα εξακολουθω να εχω το ιδιο προβλημα με το secure boot

καμμια ιδεα καποιος τι φταιει;

εν τωμεταξυ το secure boot μου εμφανιζεται enabled αλλα σκιασμενο-δεν κλικαρεται

παιζει να μην υπαρχει προβλημα και το προβλημα να ειναι του εργαλειου windows check;να επιχειρησω να βαλω τα 11;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd ryzen7 3800x

Total L1 Cache
512KB
Total L2 Cache
4MB
Total L3 Cache
32MB
αυτα ακριβως τα νουμερα βλεπω και στο task manager αρα δεν εχω κανενα θεμα με προβλημα στην cache. παει σφαιρα. ανοιγει στα 8,9 δευτερολεπτα. ολα ειναι οπως πρεπει. με τα win10 εφτανε να ανοιγει στα 14,1 δευτερολεπτα. βιντεο-φωτο render cpu-gpu σουπερ.
 
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Τα έχω και τα 2 και τρέχουν μια χαρά στα 11. Μήπως τα έχεις από κανά θείο;

Και εγώ εχω θέμα με παιχνίδια στο steam... Δεν ξεκινούν καθόλου... 

51 λεπτά πριν, georgiouu είπε

 

εκανα update bios υποτιθεται θα ειχε ετοιμες ρυθμισεις για windows 11 

μια χαρα πηγε η αναβαθμιση εγινε χωρις προβλημα αλλα οι ρυθμισεις ειναι ακριβως ιδιες οπως και στο προηγουμενο και φυσικα εξακολουθω να εχω το ιδιο προβλημα με το secure boot

καμμια ιδεα καποιος τι φταιει;

εν τωμεταξυ το secure boot μου εμφανιζεται enabled αλλα σκιασμενο-δεν κλικαρεται

παιζει να μην υπαρχει προβλημα και το προβλημα να ειναι του εργαλειου windows check;να επιχειρησω να βαλω τα 11;

Γιατι δεν κρατάς έναν κλώνο απο το σύστημα σου και μετά να κάνεις όσες δοκιμές θέλεις; 

Οτι και να γίνει σε 5 λεπτά επιστρέφεις στην ασφάλεια των 10... 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ξερεις τι να κοιταξεις...
Τα προβληματα για την cache των amd δεν μιλανε για την ΠΟΣΟΤΗΤΑ που εχει ο επεξεργαστης, αλλα για το ποσο ΓΡΗΓΟΡΑ την χρησιμοποει το λειτουργικο. Και οπως εχει ειπωθει απο πολλους, και το εχει παραδεχτει και η amd, το προβλημα ειναι χοντρο

https://old.reddit.com/r/windows/comments/oamp05/cache_l3_completely_off_on_windows_11_with_amd/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xxatziva είπε

amd ryzen7 3800x

Total L1 Cache
512KB
Total L2 Cache
4MB
Total L3 Cache
32MB
αυτα ακριβως τα νουμερα βλεπω και στο task manager αρα δεν εχω κανενα θεμα με προβλημα στην cache. παει σφαιρα. ανοιγει στα 8,9 δευτερολεπτα. ολα ειναι οπως πρεπει. με τα win10 εφτανε να ανοιγει στα 14,1 δευτερολεπτα. βιντεο-φωτο render cpu-gpu σουπερ.
 

τρέξε aida64 L3 cache και θα δεις latency 30ns αντί για 10

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Και εγώ εχω θέμα με παιχνίδια στο steam... Δεν ξεκινούν καθόλου... 

εμένα ξεκινούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.f5d2295adce6d464fbd80b29788b1d0d.png

οτι έχω εδώ συν gears of war 1-4-5, Star Citizen, RDR2, AC Odyssey & Valhalla ανοίγουν και τρέχουν κανονικότατα στο PC της υπογραφής με windows 11 από την πρώτη μέρα που έβαλα το leaked iso. Μην ξεχάσω και το lineage2 11 χρόνων high five και το μοντέρνο L2 και αυτά τρέχουν άψογα!

Να συμπληρώσω, δεν μου έχει τύχει να μην ανοίξει κανενός είδος εφαρμογή/παιχνίδι ως τώρα, όλα μου τρέχουν κανονικά όπως και στα 10άρια. Περίμενα crashes κτλ αλλά μου έκανε θετική εντύπωση το πόσο απροβλημάτηστα μου τρέξαν όλα από την πρώτη στιγμή!
Σίγουρα το L3 Cache bug υπάρχει αλλά με την 1660ti που έχω δεν είχα και ποτέ το full της CPU σε games για να το δω σε πράξη να μου κόβει επίδοση 

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

τρέξε aida64 L3 cache και θα δεις latency 30ns αντί για 10

εμένα ξεκινούν.

rx 5500 xt sapphire pulse εχω και ως τωρα ολα ειναι οπως πρεπει. αλωστε update εκανα απο win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...