Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτόν τον οδηγό για μας που ο υπολογιστής μας δεν είναι συμβατός, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλη ανάρτηση.
Παιδιά η τελική έκδοση των windows 11ειναι αυτή 22000.194;
https://www.pcsteps.gr/368948-εγκατάσταση-αναβάθμιση-windows-11-μη-συμβατο-pc/?utm_content=buffer4acbc&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&fbclid=IwAR32pAzY_UH1E4CN-9s5Nmj5YMaQA_Yh8YXP4optMTT0sCu8MhoHDoW8D0o

Επεξ/σία από zaharias13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

καλά δεν το λες και κόλπο των αναβαθμίσεων να αλλάξεις cpu 8ετίας. Και τι εννοείς δυνατές εφαρμογές;

Για τη δική μου χρήση (office, Autocad, ελάχιστη επεξεργασία εικόνας και αρκετό gaming τον χειμώνα), την παλεύει ακόμα αρκετά καλά. Gaming+Autocad σε Windows, τα υπόλοιπα σε Linux.  Περισσότερο με ενοχλούν ο θόρυβος, η θερμοκρασία και η κατανάλωση σε σχέση με σύγχρονα μηχανήματα, παρά οι επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Για τη δική μου χρήση (office, Autocad, ελάχιστη επεξεργασία εικόνας και αρκετό gaming τον χειμώνα), την παλεύει ακόμα αρκετά καλά. Gaming+Autocad σε Windows, τα υπόλοιπα σε Linux.  Περισσότερο με ενοχλούν ο θόρυβος, η θερμοκρασία και η κατανάλωση σε σχέση με σύγχρονα μηχανήματα, παρά οι επιδόσεις.

ok, αλλά δεν είναι δυνατές εφαρμογές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

καλά δεν το λες και κόλπο των αναβαθμίσεων να αλλάξεις cpu 8ετίας. Και τι εννοείς δυνατές εφαρμογές;

Σχεδια τυπου cad και επεξεργασιας φωτο και video . Δεν εχει παραπονεθει ο χρηστης   ...

Προφανως και να κανει λιγη ωρα παραπανω απο κατι πιο συγχρονο ,κάνεις μια άλλη δουλεια  ,πινεις και καφε

Δεν είναι  μόνο η CPU , όλο το hardware κανεις αναβαθμιση αν αρχισει και σερνεται το συστημα

Πάντως οχι αυτα που ζητανε καθε  φορα  ,εκτός αν βαζεις πρώτο κριτήριο να παίζεις παιχνιδια  ,εκει θα ξοδευεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FotiaΑπαντώ εδώ:

10 λεπτά πριν, Fotia είπε

Καθαρη εγκατασταση εκανες ή upgrade ? Καθαρή εγκατάσταση

Δουλεψε με 1 GB RAM και ξεκινα κανονικά ο υπολογιστης ; Έτσι δείχνω στην εικόνα με 1 GB

Εβαλες και κανενα update να δεις αν κολλα ? Κανονικά ότι είχε, drivers και έβαλα και Κυρίτση στο Youtube στα 720p έπαιζε κανονικά (50% χρήση επεξεργαστής/ 70% ραμ/ 1% δίσκος)

*Spoiler alert, με ξεσκέπασαν για τη προέλευση του .iso :ph34r:

8 λεπτά πριν, zaharias13 είπε

Βρήκα αυτόν τον οδηγό για μας που ο υπολογιστής μας δεν είναι συμβατός, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλη ανάρτηση.
Παιδιά η τελική έκδοση των windows 11ειναι αυτή 22000.194;
https://www.pcsteps.gr/368948-εγκατάσταση-αναβάθμιση-windows-11-μη-συμβατο-pc/?utm_content=buffer4acbc&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&fbclid=IwAR32pAzY_UH1E4CN-9s5Nmj5YMaQA_Yh8YXP4optMTT0sCu8MhoHDoW8D0o

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

η κατανάλωση σε σχέση με σύγχρονα μηχανήματα,

Σιγά την κατανάλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotia είπε

Προφανως και να κανει λιγη ωρα παραπανω απο κατι πιο συγχρονο ,κάνεις μια άλλη δουλεια  ,πινεις και καφε

λίγη ώρα παραπάνω δεν είναι. rendering ας πούμε καμία σχέση, όπως επίσης και επεξεργασία video και encoding. Αν το κάνεις επαγγελματικά ο χρόνος είναι χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Σιγά την κατανάλωση!

Spoiler

Στο γραφείο δουλεύω με έναν 3400g και έχω τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω, αλλά με 65W TDP και μάλιστα χωρίς κάρτα γραφικών, χωρίς θόρυβο και χαμηλότερες θερμοκρασίες. Για μένα είναι σημαντικά αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

λίγη ώρα παραπάνω δεν είναι. rendering ας πούμε καμία σχέση, όπως επίσης και επεξεργασία video και encoding. Αν το κάνεις επαγγελματικά ο χρόνος είναι χρήμα.

Δεν αντιλέγω οσο αφορά στον κανόνα της τεχνολογίας ,εξέλιξη ,νεώτερο,σύγχρονο κλπ .

Επαγγελματικα ομως το να πάρεις νεο εξοπλισμό ,δεν ειναι τοσο ευκολο .Και οσο πιο μεγαλη επιχειρηση τόσο είναι επισης χρόνος και χρήμα , αν ακομα κάνουν ,όπως κάνουν,την  δουλεια τους. Και αν εισαι εργαζόμενος καπου δεν σου πέφτει  και λόγος ,αυτα έχουμε, αυτά δουλεύουμε ...

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε fifa 22 και 2k22 βγάζει μάτια το πρόβλημα. Παίζω αυτά τα δύο και far cry 6. Στο far cry δεν είδα κάτι περίεργο. Στα άλλα δύο οι κατάσταση είναι για γέλια! Δεν είναι 15% ,κάτω η απόδοση. Είναι τραγικά frame drops σε σημείο να έχεις αργή κίνηση στο παιχνίδι, ξαφνικά για 3sec παρακαλώ! Γύρισα στα 10 όχι γιατί βαριέμαι να περιμένω ένα μήνα για fix. Αλλά μου την έδωσε,  που το έχουν φτιάξει εδώ κ δύο μήνες κ για περίεργους λόγους δεν το έδωσαν στην τελική έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zaharias13 είπε

Βρήκα αυτόν τον οδηγό για μας που ο υπολογιστής μας δεν είναι συμβατός, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλη ανάρτηση.
Παιδιά η τελική έκδοση των windows 11ειναι αυτή 22000.194;
https://www.pcsteps.gr/368948-εγκατάσταση-αναβάθμιση-windows-11-μη-συμβατο-pc/?utm_content=buffer4acbc&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer&fbclid=IwAR32pAzY_UH1E4CN-9s5Nmj5YMaQA_Yh8YXP4optMTT0sCu8MhoHDoW8D0o

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα του boot και του shutdown των win 11 με δεδομενο ότι ΔΕΝ έκανα clean install . Υποθέτω ότι μπορεί απλά να τρέχουν λιγότερα services από πίσω . Έτσι εξηγείται και η σβελταδα που υπάρχει και στο win explorer 

 

Μου σπάει τα νεύρα ότι δε μπορώ να βγάλω , ούτε καν να μετακινήσω τη συντόμευση του Teams από τη γραμμή εργασιών . Μάλιστα είδα ότι κάνει boot μαζί μετά windows από default αλλά το απενεργοποίησα. (Θα περιμενω λίγα updates μπας κ δώσουν επιλογές κ μετά θα ψάξω πως ξηλώνονται με το ζόρι μέσω registry ίσως κάποιος τρόπος θα βρεθεί )

Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορώ να μετακινήσω τη συντόμευση των widjet . Τέρμα δεξιά με βολεύει δίπλα στο ρολοι οπως στο win 10, δε καταλαβαίνω τι θέμα έχουν κ το κλείδωσαν 

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω βρήκα κ εγώ συντόμευση για το lightroom στο start screen όπως και για άλλα προγράμματα . Δεξί κλικ / unistall και λύθηκε το θέμα .

 

Edit : τελικα από τα settings της taskbar μια χαρά βγαίνει η συντόμευση του teams όπως και των widgets για όποιον θέλει . Απλά το είχαν κρύψει 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Τα έβαλα και εγώ χθες. Αλλά δεν μπορώ να βρω 2 πράγματα αν υπάρχουν η αν τα έχουν αφαιρέσει. Αρχικά υπάρχει τρόπος να κάνω drag & drop ένα αρχείο στην επιφάνεια εργασίας; Στα δεκάρια πηγαίναμε το ποντίκι κάτω δεξιά και μας πεταγε στην "επιφανεια εργασίας". Και δεύτερον υπάρχει τρόπος η γραμμή εργασιών να εμφανίσει τις επιλογές "μικρά εικονίδια" και "να μη γίνετε ομαδοποίηση στις εφαρμογες" όπως τα δεκάρια. Να μένουν παράθυρα δηλαδή ατη γραμμη εργασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...