Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, hexenlord είπε

29μυρρια οι συνδρομητες του xbox game pass. Τα καλυτερα ερχονται ξεκινωντας απο Forza Motorsport σε 4 μηνες.

Φαντασου κ χωρις κανενα τρομερο παιχνιδι τωρα τελευταια. Αρα τωρα με starfield , forza motosport , redfall κτλ κτλ θα απογειωθει 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, malias4 είπε

Φαντασου κ χωρις κανενα τρομερο παιχνιδι τωρα τελευταια. Αρα τωρα με starfield , forza motosport , redfall κτλ κτλ θα απογειωθει 😋

Υπάρχει κάτι που λέγετε ταβάνι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γερμανός έχει το Assassins Creed Valhalla στα 19,90 € για όποιον ενδιαφέρεται 

https://www.germanos.gr/product/gaming/games/xbox-series-games/assassins-creed-valhalla-xbox-series-x/?productId=20411359&fname=&fvalue=

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει η παραπάνω διαφορά στα λεφτά μεταξύ αυτού https://www.xbox.com/el-gr/games/store/nba-2k23-for-xbox-series-x-s/9pnfq9qvn34w?SilentAuth=1 και αυτού;;; https://www.xbox.com/el-gr/games/store/nba-2k23-michael-jordan-edition/9ndkglr204xv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sndev είπε

Υπάρχει κάτι που λέγετε ταβάνι 

Aυτό που λες θα φανεί του χρόνου τετοιες μέρες. Ταβάνι εχουν οι συνδρομες που παιζουν στο One X/S. Ξέρεις γιατι; Γιατι κανενας πλεον δεν αγοραζει αυτες. 

Το 2023, αν ολα πανε καλα, τ Gamepass θα παρει τα Persona 3/4, Age of Empires 2/4, Atomic Heart, Wo Long Fallen Dynasty, Forza Motorsport, Guilty Gear Strive, Minecraft Legends, Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes και Rising, Goldeneye 007, Hollow Knight: Silksong, Lies of P, Redfall, Replaced, Stalker 2, Starfield, The Texas Chain Saw Massacre,  Warhammer 40,000: Darktide.

Σε αυτά προσθεσε, νεες συμφωνιες που αομα δεν ξερουμε και, αν οντως παρει την Activision, το μεγαλυτερο μερος του Backlog της Activision και της Blizzard. Επιπλεον, θυμησου πως οτι εχει δειξει η MS ειναι προς κυκλοφορια μεχρι τον Ιουνη του 23. Που σημαινει οτι ακομα δεν ξερουμε τι θα κυκλοφορησει γιατο Gamepass απο τον Ιουνη και μετα.

Με δεδομενο αυτο και το οτι το Gamepass αυξανει τις συνδρομες και στ PC, τι σε κανει να πιστευεις οτι το gamepass τον δεκεμβρη του 23 δεν θα εχει 40-45 εκατομμυρια; Γιατι μην ξεχνας οτι το XBOX σε 2 χρονια εχει 18 μυρια κονσολες στην αγορα (VGCharts). Που σημαινει 9 το χρονο. Αρα αν μεινει σταθερο μιλαμε για τουλαχιστον, 27 μυρια τελη του 23. Και δεν αναφερω καν την πιθανοτητα με τις υπαρχουσες ανακοινωσεις και με αυτες που θα γινουν τον Ιουνιο, το Xbox να πουλησει περισσοτερες κονσολες απο τα προηγουμε 2 ετη και να εχουμε πανω απο 30 μυρια.

Προσωπικα πιστευω οτι αν η MS δεν τα κανει σκατα, αν ξεκινησει τις κυκλοφοριες κτλ, το 2025 δεν θα μου κανει καμια εντυπωση αν το Gamepass είναι στα 50-60 μυρια συνδρομες. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TutaKachun είπε

Aυτό που λες θα φανεί του χρόνου τετοιες μέρες. Ταβάνι εχουν οι συνδρομες που παιζουν στο One X/S. Ξέρεις γιατι; Γιατι κανενας πλεον δεν αγοραζει αυτες. 

Το 2023, αν ολα πανε καλα, τ Gamepass θα παρει τα Persona 3/4, Age of Empires 2/4, Atomic Heart, Wo Long Fallen Dynasty, Forza Motorsport, Guilty Gear Strive, Minecraft Legends, Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes και Rising, Goldeneye 007, Hollow Knight: Silksong, Lies of P, Redfall, Replaced, Stalker 2, Starfield, The Texas Chain Saw Massacre,  Warhammer 40,000: Darktide.

Σε αυτά προσθεσε, νεες συμφωνιες που αομα δεν ξερουμε και, αν οντως παρει την Activision, το μεγαλυτερο μερος του Backlog της Activision και της Blizzard. Επιπλεον, θυμησου πως οτι εχει δειξει η MS ειναι προς κυκλοφορια μεχρι τον Ιουνη του 23. Που σημαινει οτι ακομα δεν ξερουμε τι θα κυκλοφορησει γιατο Gamepass απο τον Ιουνη και μετα.

Με δεδομενο αυτο και το οτι το Gamepass αυξανει τις συνδρομες και στ PC, τι σε κανει να πιστευεις οτι το gamepass τον δεκεμβρη του 23 δεν θα εχει 40-45 εκατομμυρια; Γιατι μην ξεχνας οτι το XBOX σε 2 χρονια εχει 18 μυρια κονσολες στην αγορα (VGCharts). Που σημαινει 9 το χρονο. Αρα αν μεινει σταθερο μιλαμε για τουλαχιστον, 27 μυρια τελη του 23. Και δεν αναφερω καν την πιθανοτητα με τις υπαρχουσες ανακοινωσεις και με αυτες που θα γινουν τον Ιουνιο, το Xbox να πουλησει περισσοτερες κονσολες απο τα προηγουμε 2 ετη και να εχουμε πανω απο 30 μυρια.

Προσωπικα πιστευω οτι αν η MS δεν τα κανει σκατα, αν ξεκινησει τις κυκλοφοριες κτλ, το 2025 δεν θα μου κανει καμια εντυπωση αν το Gamepass είναι στα 50-60 μυρια συνδρομες. 

Γιατί φιλέ μου ο ψαγμένος ο ενθουσιασμένος ο δεν θέλω να πληρώνω 80 ε και αυτός  πηρέ ήδη , δε περιμένει κάποιο παιχνίδι. Ας το πώ αλλιώς , αυτός που περιμένει κάποιο παιχνίδι κ θα τον κάνει να αγοράσει το Xbox γι'αυτό το λόγο είναι σαν ποσοστό μικρό. Ακόμα και οι δηλώσεις του spencer κάπου τέλος Οκτώβριου, βαριέμαι να ψάχνω τώρα, αλλά ημερομηνία είναι ψιλό σωστή αν θες να ψάξεις είπε και ο ίδιος οτι δε μπορεί να συνεχιστεί η αύξηση με τον ίδιο ρυθμό.

 

Ετσι πιστεύω, καλά να μαστέ εδώ θα είμαστε να το ξανασχολιασουμε

Πόσοι πιστεύετε οτι είναι οι gamers παγκόσμιος αλήθεια και σκευτεστε τέτοια νούμερα μαζι με τον ανταγωνισμό , οποίος κ αν ειναι αυτός μαζι κ το στεαμ μαζι κ το ps? 

Επίσης κρατήστε μια πισινή για το τι ποιότητας παιχνίδια θα είναι αυτά που περιμένουμε  ωστε να δωσουν την οθηση που λέτε.

Πραγματικά, τα 30 μ για το vfm κ όλα αυτά που προσφερει το gamepass το θεωρείτε ικανοποιητικό νουμερο? Γιατί να με κανει να πιστευω οτι θα αυξηθεί στα 60 επειδή θα βάλει wow παιχνιδια? 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sndev είπε

Γιατί φιλέ μου ο ψαγμένος ο ενθουσιασμένος ο δεν θέλω να πληρώνω 80 ε και αυτός  πηρέ ήδη , δε περιμένει κάποιο παιχνίδι.

Κάνεις δεν έχει πάρει. Όσοι ασχολούνται με φόρουμς έχουν πάρει που γινεται διαφήμιση και ενημερωση ανάμεσα στα μέλη. Οι υπόλοιποι ΕΞΩ στον κόσμο έχουν μαύρα μεσάνυχτα.οποιος έρχεται σπίτι και βλέπει τα παράθυρα με τα  games του gamepass. Μου λεει σαλτα ρε και γαρ γαρ  που μπορείς να παίξεις  αυτά τα games . Demo θα είναι. Όσους ξερω δεν έχουν ιδέα τι είναι τo gamepass. Και θελει παρα πολυ καιρό για να μαθευτεί. Και αυτό είναι δουλειά του μαρκετινγκ που η ms στο μάρκετινγκ με τo xbox δεν θα τα πάει τόσο καλά. Είναι λες και δεν έχουν καν υπαλλήλους σε αυτήν την θέση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Κάνεις δεν έχει πάρει. Όσοι ασχολούνται με φόρουμς έχουν πάρει που γινεται διαφήμιση και ενημερωση ανάμεσα στα μέλη. Οι υπόλοιποι ΕΞΩ στον κόσμο έχουν μαύρα μεσάνυχτα.οποιος έρχεται σπίτι και βλέπει τα παράθυρα με τα  games του gamepass. Μου λεει σαλτα ρε και γαρ γαρ  που μπορείς να παίξεις  αυτά τα games . Demo θα είναι. Όσους ξερω δεν έχουν ιδέα τι είναι τo gamepass. Και θελει παρα πολυ καιρό για να μαθευτεί. Και αυτό είναι δουλειά του μαρκετινγκ που η ms στο μάρκετινγκ με τo xbox δεν θα τα πάει τόσο καλά. Είναι λες και δεν έχουν καν υπαλλήλους σε αυτήν την θέση.

Είναι και αυτή μια παράμετρος σωστή παρατήρηση,

Spoiler

χθες στο γραφείο μου λέει μια συνάδελφος σκευτομαι να πάρω στο γιο μου αυτο το playstation. Τι να το κάνει 9 χρονών; Να παίζει fortnight λεει. Βρήκες; Ε είναι ένας εκεί το χει 750 ευρώ. Ε πάρε Xbox με 250 πάλι θα παίζει. Τι είναι αυτό, Όχι άμα δε μπορεί να παίξει με τους άλλους; playstation είναι το καλό αυτό ξέρουν κ οι φίλοι του.

Το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα game pass είναι ότι η τεράστια γκάμα δεν θα ψαχθει δεν τον νοιάζει κιόλας  πάει safe. παράλληλα ..πόσο θεωρείτε λιώνουν, πόσα παιχνίδια θα παίζουν στο έτος; Τι έχουν οι φίλοι τους; Οι αντίστοιχοι 10 12 15 ετών που οι μπαμπάδες τους μεγαλωσανε με ps που βλέπουν ch league και παντού παίζει playstation διαφημησεις δε θα ρισκάρουν κ εύκολα με τόσα χρήματα να πάρουν κάτι που δεν είναι σίγουροι.

Διαφημησεις μάρκετινγκ.. εδώ καλά καλά Ελλάδα δε βρίσκουν κάποιον υπεύθυνο να απευθυνθούν. Είχε έναν κ εξαφανίστηκε ανέλαβε άλλος κ τον ψάχνουν. Σε πόσες χώρες να είναι έτσι; Πριν 2 χρόνια δεν είχε 1 τμήμα για Βαλκάνια; Στην αντίπαλη όχθη βλέπεις μεταγλωττίσεις υπότιτλους διαφημησεις στο μετρό στο public βιντεάκια με τον κοντιζα. Στην ελλαδιτσα. Σκευτειτε εξωτερικό.

Γι'αυτό λέω οποίος πήρε πήρε και το έκανε συνειδητά από εκεί και πέρα υπάρχει ταβανι. Πες γτ δεν είναι ενήμεροι. Συνδιαστικα οι gamers, αυτοί που πραγματικά θα ασχολουθουν με το gaming και θα θέλουν οικονομία δεν είναι άπειροι. Ένα ποσοστό που περιμένει κάποιο καλό παιχνίδι που να τον ενδιαφέρει και θα πάρει Xbox για να εχει gamepass είναι μικρό ακόμα. 

Η υπηρεσία (σήμερα) μπορεί να είναι υπέροχη , μη τα μπερδεύουμε όμως με το πόσοι την γνωρίζουν και πόσοι θα την  χρησιμοποιούν στο σύνολο του έτος ώστε να πάρουν Xbox και να βάλουν gamepass.

Αλήθεια πόσα χρόνια είναι το gamepass?  5; Και μιλάμε τώρα για 30m μαζί με το PC?  Έκανε ένα καλό μπαμ αφήνοντας προσδοκίες για πολύ καλά games και πούντα; Σίγουρα ΘΑ έρθουν αλλά δε σημαίνει από μόνο του τίποτα. Πόσοι επιμένουν στο Gold ενώ υπάρχει gamepass? Σίγουρα όσοι γουστάρουν όμως το άθλημα βρήκανε τα διαμαντακια τους στο gamepass. Πόσοι είμαστε ποια;

Anyway, θα δείξει, προσωπικά επιμένω στην οπτική μου ότι και οι χρήστες είναι μια συγκεκριμένη πίτα κόσμου που έχει ταβάνι. Πραγματικά πιστεύω ακόμα κ στις σαμσουνκ τβ να μπει app πάλι η πλειοψηφία δε θα ασχοληθεί είτε γτ δεν παίζει μανιωδώς είτε γτ δε θα ξέρει τι είναι το εικονίδιο 

Η μικροσοφτ μπορεί να φτιάξει ένα τέλειο μηχάνημα και να έχει τρομερες software λύσεις πχ smart delivery , παλιά παιχνίδια με HDR κ fps, τα saves να παίζουν παντού αλλα χάνει στον παλμό, δεν έχει γεύση.

 

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, malias4 είπε

Ετσι τα βλεπω κ εγω φιλαρακι , ταβανι θα παει στα 80 μυρια subs 

Τι 80εκ.... Βάλε 1δις να εισαι μέσα.... τσιγκούνηδες θα γίνουμε.......?

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev παιχνιδια που μπορουν να χαρακτηριστουν system sellers βοηθανε να μεγαλωσει το ταβανι μιας κονσολας, γιατι σου φαινεται περιεργο? Πολλοι πηραν κονσολα της νιντεντο για να παιξουν π.χ. το ζελντα. Οπως και το gamepass απο μονο του μπορει να χαρακτηριστει system seller, αλλα αν το συνδυασεις με καποιο goty ή π.χ. δωρεαν το Cod...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, xavier είπε

@sndev παιχνιδια που μπορουν να χαρακτηριστουν system sellers βοηθανε να μεγαλωσει το ταβανι μιας κονσολας, γιατι σου φαινεται περιεργο? Πολλοι πηραν κονσολα της νιντεντο για να παιξουν π.χ. το ζελντα. Οπως και το gamepass απο μονο του μπορει να χαρακτηριστει system seller, αλλα αν το συνδυασεις με καποιο goty ή π.χ. δωρεαν το Cod...

Μαζί σου, το ταβάνι ποιο είναι; Εδώ τα παιδια μιλάνε για θεαματικές αυξήσεις συνδρομών. Είναι  άλλο το 30 να γίνει 35 40 και άλλο 80. Και πρόσθεσε μέσα τις συνήθειες του καθένα μας, το πόσο γνωρίζει κάτι για να πάει σε αυτό. Ξεχνάτε κάτι βασικό ,ότι αυτός που παίζει μόνο fifa cod κτλ θα πληρώσει 1 2 3ς φορές το 80αρι και μια συνδρομή online και δεν τον νοιάζει το ποσο. Σιγά το κοστος στη 5ετια που θα κάθετε να σκέφτεται.

Στα φόρουμ Τουίτερ φβ παίζει να μαστε 3 5% του συνόλου κ επειδή τα λέμε μεταξύ μας έχουμε τη ψευδαίσθηση ότι τα βλέπουν όλοι και έτσι πάνε τα πράγματα. Η νοοτροπία κ η λογική του έξω κόσμου είναι πολύ διαφορετική.

Anyway ,ξαναλέω καλά να μαστε σε μια διετία να το ξανασυζητήσουμε για το πόσο λάθος το έβλεπα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xavier είπε

@sndev παιχνιδια που μπορουν να χαρακτηριστουν system sellers βοηθανε να μεγαλωσει το ταβανι μιας κονσολας, γιατι σου φαινεται περιεργο? Πολλοι πηραν κονσολα της νιντεντο για να παιξουν π.χ. το ζελντα. Οπως και το gamepass απο μονο του μπορει να χαρακτηριστει system seller, αλλα αν το συνδυασεις με καποιο goty ή π.χ. δωρεαν το Cod...

 

Spoiler

Καλά ειδικά στην Ελλάδα κάνει μπαμ ότι δεν ισχύει αυτό, δεν έχουμε επίσημα νούμερα αλλά από το περιβάλλον μου το 1% έχει switch (εγώ), το 2% xbox (εγώ και ένας άλλος) και το 97% ps και δε γνωρίζουν τίποτα άλλο. Η καραμέλα με τα αποκλειστικά δεν έχει νόημα (έχω ξαναναλυσει πόσο λίγο ποσοστό ασχολείται με τα αποκλειστικά στο ps ειδικά αν δεν τα σπρώξει η Sony άπειρα).Είναι 99% marketing πάντα ήταν αλλά το 2022 είναι x10, είχα βγει προχθες με μια κοπελα και μου λέει καλά ο Κοντιζάς γιατί διαφημίζει παιχνίδια (true story έχω και screenshot), επενδύουν μεν σε single player games αλλά το μεγαλύτερο έξοδο της Sony είναι η διαφήμιση, η MS δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει.Δηλαδή το να κυκλοφορεί ένα game και να ποστάρει ο Lebron και ο Κοντιζάς (και ο εκάστοτε Κοντιζάς της κάθε χώρας) είναι πολλά χρήματα και πολύ πελατολόγιο (θα μου πεις system seller το καθιστα το game η δημοτικοτήτα,απλά η ίδια η Sony επενδύει να γίνει system seller).Εν ολίγοις καταλήγω και εγώ ότι η Ν τώρα κάνει κινήσεις για να διαφημιστεί σε ευρύτερο κοινο (φαίνεται και από την παρουσιάση του οικονομικού της πλάνου) και η MS δεν ασχολείται τόσο με marketing απλά πάει να αγοράσει πχ μέσω της εξαγοράς της Activision-Blizzard 50 ips χωρίς να μας έχει δείξει ότι έχει και κάποιο ακριβές πλάνο, εκτός από το game pass. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το marketing της Microsoft μια χαρά πετυχαίνει αυτό που θέλει. Εξαργυρώνει φήμες και υποσχέσεις. Πόσοι έχουν αγοράσει συνδρομές με επικείμενες εξαγορές, με ανακοινωμενα παιχνίδια ότι το 2023 θα είναι γεμάτο από αυτά κτλ. 

Η ιστορία έχει δείξει τον τελευταίο καιρό ότι πολλά παιχνίδια πήγαν πίσω λόγω δυσκολιών είτε στο development ή στο optimization ή στο release γενικότερα και το ίδιο θα γίνει και το 2023. Αν τα βγάλει όλα με την μια, το 2024 τι θα έχει; Η τακτική φαίνεται να είναι ότι υπόσχονται πολλά, δίνουν λίγα και έτσι κρατάνε και τους subscribers με την ελπίδα ότι του χρόνου θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Τωρα βέβαια οι πιο πολλοί έχουμε φτηνές συνδρομές αλλά αν κόπουν κι αυτές σίγουρα οι συνδρομητές όχι δεν θα φτάσουν τα 50-60 εκατομμύρια αλλά θα πέσουν κιόλας δεδομένου κιόλας ότι κάποιοι βλέπουν νέα οικονομική ύφεση στον ορίζοντα. Τότε είναι που θα πέσουν όλες οι ιντερνετικές φυλλάδες να φάνε την Microsoft περί αποτυχίας του game pass και ότι έφτασε το peak και τώρα μόνο κάτω πάει και άλλα τέτοια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...