Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sndev είπε

δλδ για να καταλαβω αυτός που έχει ps5 k καλή tv πχ lg μπορει να εχει hdr σε παιχνίδι σαν το atomic? 

αλλα για το xbox δε γίνεται γτ δεν βγαζει forced hdr? 

Ναι αυτό ακριβώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά συγνώμη αλλά γράφετε ανακρίβειες.Σε θέμα features ,Hdr ,Dolby Vision,Vrr το xbox είναι έτη φωτός μπροστά από τo ps.Οσοι έχουν και τις δύο κονσόλες και ασχολούνται ειδικά με το αντικείμενο Hdr και είναι στοιχειώδως αντικειμενικοί θα συμφωνήσουν...Στο θέμα τώρα,δεν υπάρχει καν σύγκριση του auto Hdr του xbox με το forced fake Hdr του ps.Το auto Hdr του xbox πλησιάζει πολλές φορές και μαμισιο Hdr λόγω τεχνικής,δε θα προχωρήσω σε λεπτομέρειες.Και εγώ στη Τβ μου μπορώ να παίξω με τις ρυθμίσεις και να βγάλω αποτέλεσμα που θα είναι καλό στα μάτια μου αλλά μόνο Hdr δε θα είναι.Θα είναι κάτι που αρέσει προσωπικά σε μένα και μόνο.Καντε μια βόλτα στo avi forum,(το ξένο), να διαβάσετε για bandwidth,chroma σε σχέση με hdr ,fake hdr ,mismatch σε black levels και άλλα πολλά που δημιουργεί το fake hdr του ps.Δε θα αναφερθω σε περαιτέρω λεπτομέρειες αλλά το θέμα θέλει γνώση πρώτα τι είναι HDR.Συμπερασματικα πολύ καλά έκαναν στο xbox και δε δίνουν fake hdr γιατί δημιουργεί προβλήματα και δε προσφέρει τίποτα στην ουσία παρά μόνο στα λόγια..Και εγώ για πλάκα μπορώ να φτιάξω fake hdr με τις ρυθμίσεις της τβ που να αρεσει προσωπικά σε εμένα αλλά η εικόνα με τα στάνταρ του hdr θα είναι χαλια, άσε που θα κάνω μια ακριβή τβ να δείχνει σα τβ του 300 ευρου .Δεν έπαιξαν λαϊκίστικα και έδωσαν επιλογή auto hdr μόνο στις περιπτώσεις που όντως μπορεί να προσομοιάζει στο 80% έστω του κανονικού Hdr.Για πλάκα θα μπορούσαν να βάλουν ένα fake hdr ,( που θα είχε και πιο πολύ νόημα στο xbox λόγω 40ρι bandwidth που ειναι ικανο για 4.4.4 chroma σε HDR),σε όλα για να "νομίζετε " ότι παίζετε Hdr αλλά πολύ σωστά δε το έκαναν για τους λόγους που προείπα.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την ομαδάρα. Επηδεί αύριο παραλαμβάνω την τηλεόραση 

Samsung QLED QE65Q70BA 65" 

Τηλεόραση Smart 4K TV 120hz
Θα κουμπώσω πάνω το series x.
Το καλώδιο του series x ειναι 2.1? 
Επίσης πώς θα ξέρω ποια θύρα ειναι 2.1?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Ανυπομονώ να κουμπωθεί να δω την διαφορά απο 60hz στα 120. :D 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, madkid18 είπε

Καλησπερίζω την ομαδάρα. Επηδεί αύριο παραλαμβάνω την τηλεόραση 

Samsung QLED QE65Q70BA 65" 

Τηλεόραση Smart 4K TV 120hz
Θα κουμπώσω πάνω το series x.
Το καλώδιο του series x ειναι 2.1? 
Επίσης πώς θα ξέρω ποια θύρα ειναι 2.1?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Ανυπομονώ να κουμπωθεί να δω την διαφορά απο 60hz στα 120. :D 
 

Την διαφορά θα την δεις στα παιχνίδια που υποστηρίζουν 120frames. Κάποια έχουν τεράστια διαφορα από τα 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, madkid18 είπε

Καλησπερίζω την ομαδάρα. Επηδεί αύριο παραλαμβάνω την τηλεόραση 

Samsung QLED QE65Q70BA 65" 

Τηλεόραση Smart 4K TV 120hz
Θα κουμπώσω πάνω το series x.
Το καλώδιο του series x ειναι 2.1? 
Επίσης πώς θα ξέρω ποια θύρα ειναι 2.1?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Ανυπομονώ να κουμπωθεί να δω την διαφορά απο 60hz στα 120. :D 
 

Η θύρα 2.1 είναι η πάνω πάνω από τις θύρες hdmi (κάτω από το USB slot) και έχει εικονίδιο 🎮 από δίπλα. 

Την ίδια έχω σε 55αρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Παιδιά συγνώμη αλλά γράφετε ανακρίβειες.Σε θέμα features ,Hdr ,Dolby Vision,Vrr το xbox είναι έτη φωτός μπροστά από τo ps.Οσοι έχουν και τις δύο κονσόλες και ασχολούνται ειδικά με το αντικείμενο Hdr και είναι στοιχειώδως αντικειμενικοί θα συμφωνήσουν...Στο θέμα τώρα,δεν υπάρχει καν σύγκριση του auto Hdr του xbox με το forced fake Hdr του ps.Το auto Hdr του xbox πλησιάζει πολλές φορές και μαμισιο Hdr λόγω τεχνικής,δε θα προχωρήσω σε λεπτομέρειες.Και εγώ στη Τβ μου μπορώ να παίξω με τις ρυθμίσεις και να βγάλω αποτέλεσμα που θα είναι καλό στα μάτια μου αλλά μόνο Hdr δε θα είναι.Θα είναι κάτι που αρέσει προσωπικά σε μένα και μόνο.Καντε μια βόλτα στo avi forum,(το ξένο), να διαβάσετε για bandwidth,chroma σε σχέση με hdr ,fake hdr ,mismatch σε black levels και άλλα πολλά που δημιουργεί το fake hdr του ps.Δε θα αναφερθω σε περαιτέρω λεπτομέρειες αλλά το θέμα θέλει γνώση πρώτα τι είναι HDR.Συμπερασματικα πολύ καλά έκαναν στο xbox και δε δίνουν fake hdr γιατί δημιουργεί προβλήματα και δε προσφέρει τίποτα στην ουσία παρά μόνο στα λόγια..Και εγώ για πλάκα μπορώ να φτιάξω fake hdr με τις ρυθμίσεις της τβ που να αρεσει προσωπικά σε εμένα αλλά η εικόνα με τα στάνταρ του hdr θα είναι χαλια.Δεν έπαιξαν λαϊκίστικα και έδωσαν επιλογή auto hdr μόνο στις περιπτώσεις που όντως μπορεί να προσομοιάζει στο 80% έστω του κανονικού Hdr.Για πλάκα θα μπορούσαν να βάλουν ένα fake hdr ,( που θα είχε και πιο πολύ νόημα στο xbox λόγω 40ρι bandwidth που ειναι ικανο για 4.4.4 chroma σε HDR),σε όλα για να "νομίζετε " ότι παίζετε Hdr αλλά πολύ σωστά δε το έκαναν για τους λόγους που προείπα.

Πρώτα απ' όλα φίλε μου δεν υπάρχει "fake HDR". Αυτή είναι δική σου ορολογία. Ή είναι κάτι HDR (γίνεται tone mapping) ή δεν είναι (δεν γίνεται tone mapping).

Έπειτα κάτι πολύ σημαντικό που όπως φαίνεται πολλοί δεν καταλαβαίνετε, το tone mapping μπορεί να γίνει είτε από την πηγή του σήματος (κονσόλα/παιχνίδι), είτε από την TV. Ή ακόμα και με τα δύο μαζί συνδυαστικά. Και στις τρεις αυτές περιπτώσεις κανονικό HDR είναι.

Καλή η συμβουλή να κάνουμε μια βόλτα από το AV forums αλλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε και τι διαβάζουμε εκεί και όχι απλώς να κάνουμε copy/paste ορολογίες για bandwidth και chroma 4.4.4 (που και τα δύο είναι εντελώς άσχετα με τη συζήτηση και το HDR γιατί το είχαμε και πριν το HDMI 2.1 και το 40άρι bandwidth). 

Και επειδή βλέπω ότι μερικοί ψήνεστε για PS5 κουβέντα, το ίδιο ακριβώς μπορεί να κάνει κανείς και στο PC του. Καμία διαφορά.

Τώρα όσο αναφορά το Auto/HDR του Xbox, είναι μια καλή λύση μόνο όμως για legacy games (Xbox, 360, One) που δεν έτυχε να υποστηρίζουν native HDR. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Δεν γίνεται κάτι το μαγικό και το καραφλιαστικό εδώ. Μια καλή TV όπως πχ LG, μπορεί να αναλάβει μια χαρά το tone mapping και να κάνει εξίσου καλή δουλειά με το "μαγικό" αλγόριθμο του Xbox.

Στο δε PS5/PC αυτό που λέμε είναι απλό. Οι κονσόλες δεν τρέχουν δικό τους αλγόριθμο από πίσω αλλά σου δίνουν την επιλογή να τρέξεις HDR output μόνιμα και αν το παιχνίδι δεν υποστηρίζει tone mapping, μπορεί να το αναλάβει η TV και να πάρεις μια χαρά ποιοτικό HDR (αρκεί να είναι φυσικά καλή η TV).

Τώρα δεν γουστάρετε να το κάνει η TV το tone mapping και να παίξετε σε SDR το Atomic Heart? Ωραία, στο PC και στο PS5 υπάρχει η επιλογή να μην γίνει force HDR αν δεν υποστηρίζεται από το παιχνίδι. Στο Xbox είναι μονόδρομος το SDR σε Series games αν δεν υποστηρίζουν HDR. Αυτή είναι η πραγματικότητα τι να κάνουμε? Υπολείπεται σε αυτό το πολύ απλό feature. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Η θύρα 2.1 είναι η πάνω πάνω από τις θύρες hdmi (κάτω από το USB slot) και έχει εικονίδιο 🎮 από δίπλα. 

Την ίδια έχω σε 55αρα.

Καλή ανάλυση; Νετφλιξ εντυπώσεις και σε gaming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πρώτα απ' όλα φίλε μου δεν υπάρχει "fake HDR". Αυτή είναι δική σου ορολογία. Ή είναι κάτι HDR (γίνεται tone mapping) ή δεν είναι (δεν γίνεται tone mapping).

Έπειτα κάτι πολύ σημαντικό που όπως φαίνεται πολλοί δεν καταλαβαίνετε, το tone mapping μπορεί να γίνει είτε από την πηγή του σήματος (κονσόλα/παιχνίδι), είτε από την TV. Ή ακόμα και με τα δύο μαζί συνδυαστικά. Και στις τρεις αυτές περιπτώσεις κανονικό HDR είναι.

Καλή η συμβουλή να κάνουμε μια βόλτα από το AV forums αλλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε και τι διαβάζουμε εκεί και όχι απλώς να κάνουμε copy/paste ορολογίες για bandwidth και chroma 4.4.4 (που και τα δύο είναι εντελώς άσχετα με τη συζήτηση και το HDR γιατί το είχαμε και πριν το HDMI 2.1 και το 40άρι bandwidth). 

Και επειδή βλέπω ότι μερικοί ψήνεστε για PS5 κουβέντα, το ίδιο ακριβώς μπορεί να κάνει κανείς και στο PC του. Καμία διαφορά.

Τώρα όσο αναφορά το Auto/HDR του Xbox, είναι μια καλή λύση μόνο όμως για legacy games (Xbox, 360, One) που δεν έτυχε να υποστηρίζουν native HDR. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Δεν γίνεται κάτι το μαγικό και το καραφλιαστικό εδώ. Μια καλή TV όπως πχ LG, μπορεί να αναλάβει μια χαρά το tone mapping και να κάνει εξίσου καλή δουλειά με το "μαγικό" αλγόριθμο του Xbox.

Στο δε PS5/PC αυτό που λέμε είναι απλό. Οι κονσόλες δεν τρέχουν δικό τους αλγόριθμο από πίσω αλλά σου δίνουν την επιλογή να τρέξεις HDR output μόνιμα και αν το παιχνίδι δεν υποστηρίζει tone mapping, μπορεί να το αναλάβει η TV και να πάρεις μια χαρά ποιοτικό HDR (αρκεί να είναι φυσικά καλή η TV).

Τώρα δεν γουστάρετε να το κάνει η TV το tone mapping και να παίξετε σε SDR το Atomic Heart? Ωραία, στο PC και στο PS5 υπάρχει η επιλογή να μην γίνει force HDR αν δεν υποστηρίζεται από το παιχνίδι. Στο Xbox είναι μονόδρομος το SDR σε Series games αν δεν υποστηρίζουν HDR. Αυτή είναι η πραγματικότητα τι να κάνουμε? Υπολείπεται σε αυτό το πολύ απλό feature. 

 

Επειδή ακριβώς είπες ότι το bandwidth και το chroma είναι ασχετα με το Hdr, καταλαβαίνεις νομίζω ότι αν μετατρέπεις Sdr 4.4.4 σε Hdr δε σου δίνει 4.4.4 λόγω bandwidth η όχι ;δε θα συνεχίσω τη συζήτηση.Πηγαινε εσύ στα avi forum και πες τους ότι επειδή έχεις καλή τβ μετατρέπεις το sdr σε hdr και απολαμβάνεις και θα γελάνε μέχρι αυριο.Εγω απλώς αναφέρθηκα στις ανακρίβειες που γράφετε και τα παρουσιάζεται και ως γεγονότα.

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Επειδή ακριβώς είπες ότι το bandwidth και το chroma είναι ασχετα με το Hdr δε θα συνεχίσω τη συζήτηση.Πηγαινε εσύ στα avi forum και πες τους ότι επειδή έχεις καλή τβ μετατρέπεις το sdr σε hdr και απολαμβάνεις.Εγω απλώς αναφέρθηκα στις ανακρίβειες που γράφετε και τα παρουσιάζεται και ως γεγονότα.

Ναι καλό είναι να μην τη συνεχίσεις φίλε μου γιατί δεν σε παίρνει. Εσύ αναφέρεις ανακρίβειες. HDR είχαμε από την εποχή PS4 Pro, και One S. Πρώτον.

Δεύτερον, φυσικά και το chroma 4.4.4 είναι άσχετο με το HDR. Βάλε το SX σου σε YUV 4.2.2 (τρέξε σε 60Hz output που μειώνει το bandwidth του HDMI σε 2.0 specs αν δεν το ήξερες αυτό) και έλα να μου τρυπίσεις τη μύτη αν δεις διαφορά στο HDR σε σχέση με το full chroma 4.4.4.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, madkid18 είπε

Καλή ανάλυση; Νετφλιξ εντυπώσεις και σε gaming?

Καλή για τα λεφτά της, εξαρτάται άμα είσαι φωτεινό χώρο είναι ωραία εμπειρία σε κρεβατοκάμαρα όπως τη δικιά μου, το βράδυ ψιλοτυφλωνεσαι. Τα έχω βάλει στα αυτόματα όλα και χαμηλώνει την φωτεινότητα ανάλογα το περιβάλλον αλλά και πάλι πολύ είναι. Ήχος επίσης δυναμώνει για λίγο αν υπάρχει θόρυβος στο περίβαλλον. Χρώματα ωραία, μενού εύκολο και γρήγορο. Χειριστήριο τηλεόρασης θα σου φανεί παράξενο (χωρίς αριθμούς, πολλά κουμπιά) αλλά με το memory finger που θα αποκτήσεις θα τα κάνεις αυτόματα. 

Μήπως να κοιτάξεις άμα δεν την έχεις πληρώσει για Oled από LG. Άλλος κόσμος αυτός. Προτείνεται η lg πιο πολύ για ταινίες /gaming.

Edit: είδα ότι παραλαμβάνεις αύριο. Καλορίζικη.

Επεξ/σία από Tetrabitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι καλό είναι να μην τη συνεχίσεις φίλε μου γιατί δεν σε παίρνει. Εσύ αναφέρεις ανακρίβειες. HDR είχαμε από την εποχή PS4 Pro, και One S. Πρώτον.

Δεύτερον, φυσικά και το chroma 4.4.4 είναι έσχετο με το HDR. Βάλε το SX σου σε YUV 4.2.2 (τρέξε σε 60Hz output που μειώνει το bandwidth του HDMI σε 2.0 specs αν δεν το ήξερες αυτό) και έλα να μου τρυπίσεις τη μύτη αν δεις διαφορά στο HDR σε σχέση με το full chroma 4.4.4.

Άλλο αν εσύ δε βλέπεις διάφορα και άλλο αν είναι άσχετο που είπες γιατί άσχετα καθόλου δεν ειναι,διάβασε και θα μάθεις.anyway εννοείται ότι δε θα συνεχίσω με άνθρωπο που λέει ότι μετατρέπει σε hdr το sdr με τις ρυθμίσεις της tv..Πίστευε εσύ ότι απολαμβάνεις Hdr .Στις ανακρίβειες στάθηκα και όποιος έχεις στοιχειώδη γνώση καταλαβε 

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συνεχίζουμε κόσμια εδώ.

Να μην συνεχιστεί η κουβέντα περί HDR, τόσο επειδή ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του με λίγη ψαχτική, όσο και γιατί είναι εξεζητημένο θέμα το οποίο συν τοις άλλοις οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε VS.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...