Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

μμμμ οχι

ο πλουσιος με το καγιεν πληρωνει 2000 εσυ 200

ο πλουσιος δινει 5000 ενφια εσυ 250

Ο πλούσιος για να πάει λαμία δίνει 14 ευρώ διόδια. Ο φτωχός για να πάει λαμία δίνει 14 ευρώ διόδια.

Ο πλούσιος για να κυκλοφορήσει vw golf δίνει 150, ο φτωχός δίνει 150. Το ίδιο μου φαίνεται εμένα. Πρέπει απαραίτητα ο πλούσιος να έχει καγιεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Retromaniac said:

Ο πλούσιος για να πάει λαμία δίνει 14 ευρώ διόδια. Ο φτωχός για να πάει λαμία δίνει 14 ευρώ διόδια.

Ο πλούσιος για να κυκλοφορήσει vw golf δίνει 150, ο φτωχός δίνει 150. Το ίδιο μου φαίνεται εμένα. Πρέπει απαραίτητα ο πλούσιος να έχει καγιεν;

αν ο πλουσιος εχει το ιδιο αμαξι με σενα γιατι να πληρωσει παραπανω?

τα τελη ειναι για το καυσαεριο και τη χρηση των δρομων

αν εχετε το ιδιο αμαξι κανετε την ιδια χρηση

το ιδιο ισχυει και για τα διοδια τον ιδιο δρομο χρησιμοποιει

αν υπαρχει ειδικη λωριδα για πλουσιους με λιγοτερη κινηση εχει ενα νοημα αυτο που λες αλλιως τι?

 

δηλαδη κατα τη γνωμη σου θα επρεπε οι πλουσιοι να πληρωνουν διαφορετικο φπα στο σουπερ μαρκετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dieksodo είπε

αν ο πλουσιος εχει το ιδιο αμαξι με σενα γιατι να πληρωσει παραπανω?

τα τελη ειναι για το καυσαεριο και τη χρηση των δρομων

αν εχετε το ιδιο αμαξι κανετε την ιδια χρηση

το ιδιο ισχυει και για τα διοδια τον ιδιο δρομο χρησιμοποιει

αν υπαρχει ειδικη λωριδα για πλουσιους με λιγοτερη κινηση εχει ενα νοημα αυτο που λες αλλιως τι?

 

δηλαδη κατα τη γνωμη σου θα επρεπε οι πλουσιοι να πληρωνουν διαφορετικο φπα στο σουπερ μαρκετ?

Τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιεί αλλά ο φτώχος πληρώνει μεγαλύτερο μέρος του εισοδηματός του για να τον χρησιμοποιήσει. Βλέπεις ο φόρος εισοδήματος είναι ποσοστιαίος αλλά τα τέλη δεν είναι. 

Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να πληρώνει κανείς ΦΠΑ γιατί το ΦΠΑ είναι άδικο για τα φτωχά εισοδήματα επειδή είναι οριζόντιος φόρος. Για τα ίδια αγαθά ο φτωχός πληρώνει περισσότερο φόρο σε σχέση με το εισοδημά του από τον πλούσιο.

Για αυτό λέμε ότι πρέπει να καταργηθεί κάθε οριζόντιος φόρος και να υπάρχει μόνο ο φόρος εισοδήματος που κλιμακωτά να φορολογεί ακόμη περισσότερο τους πλούσιους.

Τα έχουμε υπεραναλύσει αυτά στις προηγούμενες σελίδες, δεν έχω διάθεση να το ξανακάνω. Αν δεν σε κάλυψα διάβασε τα προηγούμενα, και αν δεν συμφωνείς μεγειά και χαρά σου...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας τρομοκρατήσω , αλλά οι φόροι θα συνεχίσουν να αυξάνονται μέχρι να δείτε τα ραδίκια ανάποδα.Είτε είσαστε στην κατηγορία του φτωχού , είτε του πλούσιου, είτε είναι άδικοι , είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν θέλω να σας τρομοκρατήσω , αλλά οι φόροι θα συνεχίσουν να αυξάνονται μέχρι να δείτε τα ραδίκια ανάποδα.Είτε είσαστε στην κατηγορία του φτωχού , είτε του πλούσιου, είτε είναι άδικοι , είτε όχι.

Εγώ δεν είμαι πάντως ούτε στην κατηγορία του φτωχού αλλά ούτε του πλούσιου και επίσης ούτε του κληρονόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Retromaniac said:

Τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιεί αλλά ο φτώχος πληρώνει μεγαλύτερο μέρος του εισοδηματός του για να τον χρησιμοποιήσει. Βλέπεις ο φόρος εισοδήματος είναι ποσοστιαίος αλλά τα τέλη δεν είναι. 

Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να πληρώνει κανείς ΦΠΑ γιατί το ΦΠΑ είναι άδικο για τα φτωχά εισοδήματα επειδή είναι οριζόντιος φόρος. Για τα ίδια αγαθά ο φτωχός πληρώνει περισσότερο φόρο σε σχέση με το εισοδημά του από τον πλούσιο.

Για αυτό λέμε ότι πρέπει να καταργηθεί κάθε οριζόντιος φόρος και να υπάρχει μόνο ο φόρος εισοδήματος που κλιμακωτά να φορολογεί ακόμη περισσότερο τους πλούσιους.

Τα έχουμε υπεραναλύσει αυτά στις προηγούμενες σελίδες, δεν έχω διάθεση να το ξανακάνω. Αν δεν σε κάλυψα διάβασε τα προηγούμενα, και αν δεν συμφωνείς μεγειά και χαρά σου...

 

 

μα το ιδιο ακριβως λεμε

ενας πλουσιος πληρωνει παραπανω απο εναν φτωχο 

π.χ. με φορο εισοδηματος 15% ο πλουσιος που εχει 1εκατ θα πληρωσει 100 φορες παραπανω απο εναν με 10000

το ιδιο και στο σουπερ μαρκετ ή στην αγορα ενος αυτοκινητου

ο πλουσιος θα κινησει το αμαξι του περισσοτερο αρα θα καταναλωσει παραπανω βενζινη αρα θα δωσει περισσοτερα 25%αρια

ο πλουσιος θα εχει μεγαλυτερο καλαθι στο σουπερ μαρκετ περισσοτερα προιοντα αρα περισσοτερα 25αρια

 

η λογικη σου οτι ο καθενας πληρωνει διαφορετικα στο σουπερμαρκετ ή στα διοδια ή στο βενζιναδικο δηλαδη ο βενζινας να ζητα Ε9 ειναι αφενος αδικη αφετερου παραλογη αλλα κυριως αδυνατο να συμβει

θα οδηγησει ολους τους πλουσιους να το παιζουν φτωχοι. πχ θα σου δινει ο πλουσιος λεφτα να παιρνεις εσυ πραγματα για να πληρωσει λιγοτερο φπα! τι μπουρδες ειναι αυτες

 

οσον αφορα το δικαιο και το αδικο του οριζοντιου φορου νομιζω οτι εχεις μπερδεψει λιγο τις εννοιες

δικαιο σημαινει να εισαι ισος απεναντι στον νομο. αυτο που περιγραφεις ειναι κατεξοχην η επιτομη της αδικιας

δηλαδη τιμωρουμε καποιον μονο και μονο γιατι ειναι πλουσιος.

αντιλαμβανεσαι προφανως οτι  μονο οι οριζοντιοι φοροι ειναι δικαιοι και κυριως πρακτικα εφορμοσιμοι

ολοι οι αλλοι φοροι περαν της ανηθικοτητας ειναι και αργα η γρηγορα προβληματικοι γιατι οδηγουν στη φοροδιαφυγη.

πχ αν φορολογησεις καποιον στο εισοδημα απλα δε θα το δηλωσει ή θα το στειλει εξω

αντιθετα αν φορολογησεις καποιον οριζοντια δηλαδη στην καταναλωση ειναι σιγουρο πως θα τα  παρεις

6 minutes ago, Retromaniac said:

Εγώ δεν είμαι πάντως ούτε στην κατηγορία του φτωχού αλλά ούτε του πλούσιου και επίσης ούτε του κληρονόμου.

ο κληρονομος ειναι κατεξοχην η πιο αδικη περιπτωση φορολογιας. 

ουσιαστικα κινητροδοτεις καποιον να μην αβγατιζει τα  λεφτα του αλλα να τα ξοδεψει αντι να τα φυλαξει για τις επομενες γεννιες. καταστροφικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

 

μα το ιδιο ακριβως λεμε

ενας πλουσιος πληρωνει παραπανω απο εναν φτωχο 

π.χ. με φορο εισοδηματος 15% ο πλουσιος που εχει 1εκατ θα πληρωσει 100 φορες παραπανω απο εναν με 10000

το ιδιο και στο σουπερ μαρκετ ή στην αγορα ενος αυτοκινητου

ο πλουσιος θα κινησει το αμαξι του περισσοτερο αρα θα καταναλωσει παραπανω βενζινη αρα θα δωσει περισσοτερα 25%αρια

ο πλουσιος θα εχει μεγαλυτερο καλαθι στο σουπερ μαρκετ περισσοτερα προιοντα αρα περισσοτερα 25αρια

 

η λογικη σου οτι ο καθενας πληρωνει διαφορετικα στο σουπερμαρκετ ή στα διοδια ή στο βενζιναδικο δηλαδη ο βενζινας να ζητα Ε9 ειναι αφενος αδικη αφετερου παραλογη αλλα κυριως αδυνατο να συμβει

θα οδηγησει ολους τους πλουσιους να το παιζουν φτωχοι. πχ θα σου δινει ο πλουσιος λεφτα να παιρνεις εσυ πραγματα για να πληρωσει λιγοτερο φπα! τι μπουρδες ειναι αυτες

 

οσον αφορα το δικαιο και το αδικο του οριζοντιου φορου νομιζω οτι εχεις μπερδεψει λιγο τις εννοιες

δικαιο σημαινει να εισαι ισος απεναντι στον νομο. αυτο που περιγραφεις ειναι κατεξοχην η επιτομη της αδικιας

δηλαδη τιμωρουμε καποιον μονο και μονο γιατι ειναι πλουσιος.

αντιλαμβανεσαι προφανως οτι  μονο οι οριζοντιοι φοροι ειναι δικαιοι και κυριως πρακτικα εφορμοσιμοι

ολοι οι αλλοι φοροι περαν της ανηθικοτητας ειναι και αργα η γρηγορα προβληματικοι γιατι οδηγουν στη φοροδιαφυγη.

πχ αν φορολογησεις καποιον στο εισοδημα απλα δε θα το δηλωσει ή θα το στειλει εξω

αντιθετα αν φορολογησεις καποιον οριζοντια δηλαδη στην καταναλωση ειναι σιγουρο πως θα τα  παρεις

Δυσκολεύεσαι να καταλάβεις απλά μαθηματικά. Το ότι καταναλώνω περισσότερο άρα θα πληρώσω περισσότερο δεν το κάνει αναλογικό γιατί απολαμβάνω περισσότερα αγαθά. Το ότι για το ίδιο προϊόν πληρώνω παράπανω φόρο επί του εισοδηματός μου είναι άδικο. Όταν απολαμβάνουμε τα ΙΔΙΑ αγαθά ο πλούσιος θα πληρώσει λιγότερο φόρο. Όταν θα απολαύσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ τότε θα πληρώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. Το θέμα είναι ότι για να απολάυσουν και οι 2 το ίδιο πράγμα ο ένας θα πληρώσει περισσότερα αναλογικά από τον άλλον. Ξέρω είναι δύσκολο να το συνειδητοποιήσεις κάτι που τόσο καιρό σου φαινόταν φυσιολογικό ότι δεν είναι. Αλλά τι να κάνουμε, επειδή δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο σε αυτό το θέμα, διάβασε σε παρακαλώ προηγούμενα γιατί δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω άλλα. Δεν έχει νόημα, ούτε κάποιο ώφελος είτε να σε πείσω είτε να συνεχίσω να σου εξηγώ.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Retromaniac said:

Δυσκολεύεσαι να καταλάβεις απλά μαθηματικά. Το ότι καταναλώνω περισσότερο άρα θα πληρώσω περισσότερο δεν το κάνει αναλογικό γιατί απολαμβάνω περισσότερα αγαθά. Το ότι για το ίδιο προϊόν πληρώνω παράπανω φόρο επί του εισοδηματός μου είναι άδικο. Όταν απολαμβάνουμε τα ΙΔΙΑ αγαθά ο πλούσιος θα πληρώσει λιγότερο φόρο. Όταν θα απολαύσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ τότε θα πληρώσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. Το θέμα είναι ότι για να απολάυσουν και οι 2 το ίδιο πράγμα ο ένας θα πληρώσει περισσότερα αναλογικά από τον άλλον. Ξέρω είναι δύσκολο να το συνειδητοποιήσεις κάτι που τόσο καιρό σου φαινόταν φυσιολογικό ότι δεν είναι. Αλλά τι να κάνουμε, επειδή δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο σε αυτό το θέμα, διάβασε σε παρακαλώ προηγούμενα γιατί δεν θα μπω στον κόπο να απαντήσω άλλα. Δεν έχει νόημα, ούτε κάποιο ώφελος είτε να σε πείσω είτε να συνεχίσω να σου εξηγώ.

ο φορος για τα αγαθα υπολογιζεται βαση των αγαθων

ο φπα υπολογιζεται βαση του προιοντος το οποιο εχει το φπα

αρα το γεγονος πως ο πλουσιος πληρωνει λιγοτερο φορο οταν αγοραζει ενα μπουκαλι γαλα σε σχεση με το φορο που πληρωνεις εσυ για ενα μπουκαλι γαλα αποτελει παραλογισμο που προκυπτει απο τα δικα σου φανταστικα μαθηματικα

 

και αυτο γιατι αυθαιρετα συσχετισες το προιον (γαλα) με το εισοδημα αυτου που το αγοραζει

αυτη η αυθαιρεσια σου δεν υπαρχει σε κανενα φορολογικο συστημα του γαλαξια και δεν ξερω που την ανακαλυψες

κατα αντιστοιχιαν π.χ, εγω θα εισηγιθω απο αυριο τα κραγιονια και μανον να πουλιουνται πιο ακριβα στις ομορφες γυναικες και πολυ φτηνα επιδοτουμενα στις ασχημες.

 

γιατι ειναι αδικο μια ομορφη δεν τα εχει τοσο αναγκη οσο μια ασχημη

 

ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dieksodo είπε

ο φορος για τα αγαθα υπολογιζεται βαση των αγαθων

ο φπα υπολογιζεται βαση του προιοντος το οποιο εχει το φπα

αρα το γεγονος πως ο πλουσιος πληρωνει λιγοτερο φορο οταν αγοραζει ενα μπουκαλι γαλα σε σχεση με το φορο που πληρωνεις εσυ για ενα μπουκαλι γαλα αποτελει παραλογισμο που προκυπτει απο τα δικα σου φανταστικα μαθηματικα

 

και αυτο γιατι αυθαιρετα συσχετισες το προιον (γαλα) με το εισοδημα αυτου που το αγοραζει

αυτη η αυθαιρεσια σου δεν υπαρχει σε κανενα φορολογικο συστημα του γαλαξια και δεν ξερω που την ανακαλυψες

κατα αντιστοιχιαν π.χ, εγω θα εισηγιθω απο αυριο τα κραγιονια και μανον να πουλιουνται πιο ακριβα στις ομορφες γυναικες και πολυ φτηνα επιδοτουμενα στις ασχημες.

 

γιατι ειναι αδικο μια ομορφη δεν τα εχει τοσο αναγκη οσο μια ασχημη

 

ετσι δεν ειναι?

Το ΦΠΑ είναι φόρος. Φόρος που μπαίνει σε κάθε αγοραπωλησία.

Αν εγώ αγοράσω ένα αγαθό που κοστίζει 100 ευρώ και πληρώσω 24 ευρώ επιπλέον ΦΠΑ και το μήνα βγάζω 500, σημαίνει ότι ο ΦΟΡΟΣ του προϊόντος μου στοίχησε το 4,8% του εισοδήματος μου. Αν κάποιος άλλος πάρει το ίδιο προϊόν και έχει μηνιαίο εισόδημα 4000 ευρώ, τότε ο φόρος του στοίχησε το 0.6% του εισοδήματος του. Με άλλα λόγια αν επιλέξω να αγοράσω το ίδιο προϊόν με τον πλούσιο, ο φόρος που θα πληρώσω θα είναι πολύ πιο βαρυς για μένα από το στον πλούσιο γιατί αποτελεί μεγαλύτερος μέρος των χρημάτων που βγάζω.

Για αυτό λέμε λοιπόν ότι το ΦΠΑ είναι οριζόντιος φόρος γιατί δεν λαμβάνει υπόψιν την οικονομική άνεση του άλλου και επιβαρύνει περισσότερο τους φτωχούς. Για αυτό λέμε ότι πρέπει να καταργηθεί και να φορολογουνται πιο πολύ οι πλούσιοι (που έτσι και αλλιώς ένα μέρος θάνατο γλιτώσουν και αυτοί από το ΦΠΑ) για καλύψουν το κενό.

Αν δεν το κατάλαβες και τώρα, δεν υπάρχει νόημα γιατί πιο αναλυτικά δεν γίνεται.

Μπορείς να με προσβαλεις μετά όσο θες, δεν θα απαντήσω....

Καλή συνέχεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τι λέτε με τον φόρο εισοδήματος  κτλ ; Δηλαδή είναι δίκαιο να κρατάει το 41% του μισθού και αν πάρεις κανα bonus παραγωγικοτητας το 50% . Και όχι τίποτα άλλο οι παροχές να είναι της πλάκας και να σκορπάει τα λεφτά από δω και από εκεί  ; Μετά από ένα σημείο οι εταιρείες οι ίδιες αποφεύγουν να ανεβάζουν τον μισθό και να δίνουν ticket restaurant αυτοκίνητα αποδείξεις γιατί πραγματικά καταντάει αηδία η φορολόγηση . Αν έδινες τα μισά από αυτά που σου κρατάει σε περίθαλψη και συνταξιοδοτικό σουίτα για πάρτυ σου θα είχες  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aztec είπε

Παίδες τι λέτε με τον φόρο εισοδήματος  κτλ ; Δηλαδή είναι δίκαιο να κρατάει το 41% του μισθού και αν πάρεις κανα bonus παραγωγικοτητας το 50% . Και όχι τίποτα άλλο οι παροχές να είναι της πλάκας και να σκορπάει τα λεφτά από δω και από εκεί  ; Μετά από ένα σημείο οι εταιρείες οι ίδιες αποφεύγουν να ανεβάζουν τον μισθό και να δίνουν ticket restaurant αυτοκίνητα αποδείξεις γιατί πραγματικά καταντάει αηδία η φορολόγηση . Αν έδινες τα μισά από αυτά που σου κρατάει σε περίθαλψη και συνταξιοδοτικό σουίτα για πάρτυ σου θα είχες  . 

Ναι, το θέμα δεν είναι να κοπεί το ΦΠΑ και να επηρεαστούν τα χαμηλομεσαια εισοδήματα πολύ, αλλά τα πιο υψηλά. Σκέψου όμως ότι θα γλιτώσεις 24% ΦΠΑ από κάθε αγορά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι, το θέμα δεν είναι να κοπεί το ΦΠΑ και να επηρεαστούν τα χαμηλομεσαια εισοδήματα πολύ, αλλά τα πιο υψηλά. Σκέψου όμως ότι θα γλιτώσεις 24% ΦΠΑ από κάθε αγορά σου.

τα έξοδα σου αγορές κτλ τις προσαρμόζεις. Τον φόρο και τις εισφορές ο μισθωτός δεν μπορεί να τις ρίξει ενα μήνα επειδή την εβγαλε λιτά η βρήκε μια προσφορά. Εκει είναι μόνιμα να επιβαρύνουν τον εργοδότη και τον εργαζόμενο. Στα υψηλότερα εισοδήματα , δεν λέω πλούσιους με περισουσίες, λέω για κάποιον που κατάφερε απλά να έχει ενα υψηλό μισθό. Βάλε aftertax 2019 να ειναι και η εισφορά αλλ. μέσα και ανέβαινε στα μεικτά αναν 1000αρικο μεχρι τα 5000 μεικτά να δεις ποσο αλλάζουν τα καθαρά. Δεν θέλω καν να σκεφτώ να μπουν εξτρα φόροι στο εισόδημα. 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aztec είπε

τα έξοδα σου αγορές κτλ τις προσαρμόζεις. Τον φόρο και τις εισφορές ο μισθωτός δεν μπορεί να τις ρίξει ενα μήνα επειδή την εβγαλε λιτά η βρήκε μια προσφορά. Εκει είναι μόνιμα να επιβαρύνουν τον εργοδότη και τον εργαζόμενο. Στα υψηλότερα εισοδήματα , δεν λέω πλούσιους με περισουσίες, λέω για κάποιον που κατάφερε απλά να έχει ενα υψηλό μισθό. Βάλε aftertax 2019 να ειναι και η εισφορά αλλ. μέσα και ανέβαινε στα μεικτά αναν 1000αρικο μεχρι τα 5000 μεικτά να δεις ποσο αλλάζουν τα καθαρά. Δεν θέλω καν να σκεφτώ να μπουν εξτρα φόροι στο εισόδημα. 

Μα σε συμφέρει περισσότερο να φορολογείται αναλογικά. Εσένα θα σου βγαίνει το ΦΠΑ πχ 16 και στον πιο πλούσιο 28. Το πώς ακριβώς θα πρέπει να βγουν οι κλίμακες για να υπάρξει ισορροπία και δίκαιο σύστημα σίγουρα θέλει μελέτη. Το θέμα είναι να ξεκινήσει αυτή η μελέτη και να συμπεριλαμβάνει κάθε οριζόντιο φόρο όχι μόνο το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Retromaniac said:

επιπλέον ΦΠΑ και το μήνα βγάζω 500, σημαίνει ότι ο ΦΟΡΟΣ του προϊόντος μου στοίχησε το 4,8% του εισοδήματος μου. Αν κάποιος άλλος πάρει το ίδιο προϊόν και έχει μηνιαίο εισόδημα 4000 ευρώ, τότε ο φόρος του στοίχησε το 0.6% του εισοδήματος του. Με άλλα λόγια αν επιλέξω να αγοράσω το ίδιο προϊόν με τον πλούσιο, ο φόρος που θα πληρώσω θα είναι πολύ πιο βαρυς για μένα από το στον πλο

Σωστο

και το αιφονι13 των 1499 ευρω σε μενα αντιστοιχει σε ποσοστιαια 3,5% των κλησεων μου το μηνα ενω στο αφεντικο μου που ειναι μονιμως με 2 κινητα στα χερια αντιστοιχει σε 23%. Αρα αναλογικα σε μενα η αππλ πρεπει να πουλαει το αιφονι στο 1/5 της τιμης δηλαδη 300 ευρω αφου δεν εχω το ιδιο % οφελους. 
 

 

αδικια

 

(ναι οντως το παραπανω παραδειγμα ειναι χαρακτηριστικα εξωφρενικη μπουρδα ισης αξιας με τον αυθαιρετο δικο σου συσχετισμο!)

16 minutes ago, Retromaniac said:

Μα σε συμφέρει περισσότερο να φορολογείται αναλογικά. Εσένα θα σου βγαίνει το ΦΠΑ πχ 16 και στον πιο πλούσιο 28. Το πώς ακριβώς θα πρέπει να βγουν οι κλίμακες για να υπάρξει ισορροπία και δίκαιο σύστημα σίγουρα θέλει μελέτη. Το θέμα είναι να ξεκινήσει αυτή η μελέτη και να συμπεριλαμβάνει κάθε οριζόντιο φόρο όχι μόνο το ΦΠΑ.

Στο σουπερμαρκετ θα σου ζητανε Ε9 στο ταμειο

ετσι θα πηγαινεις στο φιλο σου και θα τα αγοραζει αυτος

Και μετα θα ζητανε δελτιο ταυτοτητας. Ετσι κανανε και στην ΕΣΣΔ. καλα πηγε κιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2021 στις 6:51 ΜΜ, dieksodo είπε

ο φορος για τα αγαθα υπολογιζεται βαση των αγαθων

ο φπα υπολογιζεται βαση του προιοντος το οποιο εχει το φπα

αρα το γεγονος πως ο πλουσιος πληρωνει λιγοτερο φορο οταν αγοραζει ενα μπουκαλι γαλα σε σχεση με το φορο που πληρωνεις εσυ για ενα μπουκαλι γαλα αποτελει παραλογισμο που προκυπτει απο τα δικα σου φανταστικα μαθηματικά.

 

 

 

Επειδή προφανώς από μαθηματικά φαίνεται ότι έχεις ένα θέμα.

Αν ένα προϊόν κοστίζει 10€ και 2€ είναι το ΦΠΑ, αυτός που παίρνει 100€ τον μήνα πληρώνει το 2% του εισοδήματος του, ενώ αυτός που παίρνει 200€ τον μήνα πληρώνει το 1% του εισοδήματος του. Δηλαδή ενώ παίρνει διπλάσιο μισθό πληρώνει το ίδιο ποσόν, που είναι το μισό σε σχέση με τις απολαβές του.

Φαντάσου τώρα έναν άνεργο με 0 εισόδημα που πάλι πληρώνει ΦΠΑ, ενώ αποδεδειγμένα δεν έχει εισοδήματα και θα έπρεπε αυτόματα να απαλλάσσεται.🤔

Σε γενικές γραμμές μία κοινωνία με μέσο βαθμό ευφυΐας 90 όταν το φυσιολογικό είναι 100 και οι ανεπτυγμένες χώρες έχουν 110+, δεν μιλάω για Σιγκαπούρη, οι άνθρωποι τρώγονται μεταξύ τους για το τίποτα, αλλά και δεν υπάρχει δυνατότητα ανάπτυξης, γιατί δεν υπάρχουν τα μυαλά για οργάνωση.

Σκεφτείτε ότι κάτω από την Ελλάδα βρίσκεται μόνο η Αφρική, γι αυτό και η κατάσταση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...