Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Η 2η σου πρόταση αντιφάσκει με την 3η :P 

Θες να στο εξηγήσω ή θα το βρείς μόνος σου? 

Επίσης προφανώς δεν έχεις ιδέα τι νόημα έχει ο φόρος στις καταθέσεις και που στοχεύει. Αλλά εκεί, θα πετάξουμε την λέξη κομμουνισμός και νικήσαμε το e-επιχείρημα :P 

Aυτό ακριβώς σου εξηγώ 150 σελίδες και δεν το καταλαβαίνεις. Οι έμμεσοι φόροι λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ. Τι δεν καταλαβαίνεις? Ο φτωχός πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του σε έμμεσους φόρους από ότι ο πλούσιος.  30 σελίδες μετά πάλι τα ίδια θα λέμε και πάλι δεν θα έχεις καταλάβει....

Χα χα, καταντάς αστείος. Αντί να λες εξυπνάδες, σε προκαλώ να διευκρινίσεις τι λες. Αν βάλεις φόρο στις καταθέσεις, θα τις τραβήξω όλες, όσες έχω τέλος πάντων, και πάνε κάνε μπάνιο.

Και μετά να δω που θα βρεις λεφτά να μοιράζεις επιδόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μ’ αρέσει που προσπαθείς να εξηγήσεις τα αυτονόητα… εδώ ο άλλος ακόμα επιμένει ότι είναι άδικο να πληρώνουν το ίδιο ποσοστό φόρου κατανάλωσης ένας φτωχός και ένας πλούσιος… το ακόμα χειρότερο βέβαια είναι ότι πιστεύουν ότι αν καταργηθεί ο φόρος κατανάλωσης θα φθηνινουν τα προϊόντα ξεχνώντας ότι σε όλες τις αγορά όταν μειώθηκε κάποιος συντελεστής μετά από λίγο είχαμε ανατιμήσεις στις τιμές των προϊόντων…

Καλά εσύ συμφωνείς με αυτόν που διαφωνεί μαζί σου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά εσύ συμφωνείς με αυτόν που διαφωνεί μαζί σου :P 

Εγώ καταλαβαίνω ότι αδυνατείς να κατανοήσεις το ακριβές νόημα αυτών που λέει ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RTW4ever είπε

Χα χα, καταντάς αστείος. Αντί να λες εξυπνάδες, σε προκαλώ να διευκρινίσεις τι λες. Αν βάλεις φόρο στις καταθέσεις, θα τις τραβήξω όλες, όσες έχω τέλος πάντων, και πάνε κάνε μπάνιο.

Και μετά να δω που θα βρεις λεφτά να μοιράζεις επιδόματα.

Mα τι να εξηγήσω, δεν βλέπεις οτι αυτοαναίρεισαι? Στην 2η πρόταση γράφεις "γιατί να φορολογηθούν οι καταθέσεις, μαζί τα βγάλαμε?". Ε ωραία, τον φόρο εισοδήματος δηλαδή γιατί να τον πληρώσεις? Μαζί τα βγάλατε? Η εκεί δεν σε ενδιαφέρει αν τα βγάλατε μαζί? 2 μέτρα 2 σταθμά. 

Τα επιδόματα δεν ξέρω που κολλάνε, και πάντως δεν τα μοιράζω εγώ. Δεν είμαι ο Μητσοτάκης φίλε, δεν νομίζω να γράφει εδώ, θα τον βρείς στο twitter. 

Ποιές καταθέσεις θα τραβήξεις, καταλαβαίνεις για τι πράμα μιλάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Καλά εσύ συμφωνείς με αυτόν που διαφωνεί μαζί σου :P 

Εδώ είναι το πρόβλημα που τόσο καιρό εδώ μέσα και ακόμα δεν έχεις καταλάβει… δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο και αν βγεις και από τα κουτάκια σου θα συνειδητοποιήσεις ότι ίσως να έχουμε περισσότερα κοινά από ότι φαντάζεσαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mα τι να εξηγήσω, δεν βλέπεις οτι αυτοαναίρεισαι? Στην 2η πρόταση γράφεις "γιατί να φορολογηθούν οι καταθέσεις, μαζί τα βγάλαμε?". Ε ωραία, τον φόρο εισοδήματος δηλαδή γιατί να τον πληρώσεις? Μαζί τα βγάλατε? Η εκεί δεν σε ενδιαφέρει αν τα βγάλατε μαζί? 2 μέτρα 2 σταθμά. 

Τα επιδόματα δεν ξέρω που κολλάνε, και πάντως δεν τα μοιράζω εγώ. Δεν είμαι ο Μητσοτάκης φίλε, δεν νομίζω να γράφει εδώ, θα τον βρείς στο twitter. 

Ποιές καταθέσεις θα τραβήξεις, καταλαβαίνεις για τι πράμα μιλάμε ?

Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα παραπάνω, αδυνατείς να κατανοήσεις το ακριβές νόημα αυτών που λέει ο άλλος. Αναφέρεις πράγματα που δεν είπα, συγκρίνεις αυτά που αναφέρεις εσύ με αυτά που είπα εγώ και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Να κάτσεις να κατανοήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που είπα, σε κάθε φράση μου. Η απάντηση σε αυτή σου την τελευταία ανάρτηση, βρίσκεται ήδη στην προηγούμενη μεγάλη μου ανάρτηση που επικρίνεις. Λοιπόν δεν θα σου την αναλύσω, ούτε θα ξαναπώ τα ίδια. Αν δεν έχεις το απαραίτητο νοητικό επίπεδο, λυπάμαι, δεν θα κατηφορίσω.

Αυτά και τέλος της συζήτησης από εμένα. Ό,τι και να απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω. Την εικόνα μου για σένα την έχω σχηματίσει μετά από τόσες αναρτήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Επιβεβαιώνεις αυτό που είπα παραπάνω, αδυνατείς να κατανοήσεις το ακριβές νόημα αυτών που λέει ο άλλος. Αναφέρεις πράγματα που δεν είπα, συγκρίνεις αυτά που αναφέρεις εσύ με αυτά που είπα εγώ και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Να κάτσεις να κατανοήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που είπα, σε κάθε φράση μου. Η απάντηση σε αυτή σου την τελευταία ανάρτηση, βρίσκεται ήδη στην προηγούμενη μεγάλη μου ανάρτηση που επικρίνεις. Λοιπόν δεν θα σου την αναλύσω, ούτε θα ξαναπώ τα ίδια. Αν δεν έχεις το απαραίτητο νοητικό επίπεδο, λυπάμαι, δεν θα κατηφορίσω.

Αυτά και τέλος της συζήτησης από εμένα. Ό,τι και να απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω. Την εικόνα μου για σένα την έχω σχηματίσει μετά από τόσες αναρτήσεις σου.

Αφου αυτοαναιρείσαι, τι να κάνω εγώ? Αν το επιχειρήμα σου για να μην πληρώσεις τον Χ / Ψ / Γ φόρο είναι "γιατί μαζί τα βγάλαμε" τότε το ίδιο θα έπρεπε να λές για όλους τους φόρους. Όχι επιλεκτικά για όποιον φόρο δεν σου κάθεται καλά στο μάτι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Αφου αυτοαναιρείσαι, τι να κάνω εγώ? Αν το επιχειρήμα σου για να μην πληρώσεις τον Χ / Ψ / Γ φόρο είναι "γιατί μαζί τα βγάλαμε" τότε το ίδιο θα έπρεπε να λές για όλους τους φόρους. Όχι επιλεκτικά για όποιον φόρο δεν σου κάθεται καλά στο μάτι :P 

Ρε πραγματικά τώρα διαβάζεις τι γράφουμε ή το πηγαίνεις διαγωνίως όπως οι καθηγητές τα γραπτά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Εδώ είναι το πρόβλημα που τόσο καιρό εδώ μέσα και ακόμα δεν έχεις καταλάβει… δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο και αν βγεις και από τα κουτάκια σου θα συνειδητοποιήσεις ότι ίσως να έχουμε περισσότερα κοινά από ότι φαντάζεσαι…

Bρε κοινά θα έχουμε, αλλά ο άνθρωπος μιλάει για αναλογικούς φόρους (που συμφωνώ) και ταυτόχρονα εγώ είμαι κομμουνιστής και αυτός δεξιός. Ενω ταυτίζεται η φορολογική άποψη απολύτως. Ε πως το εξηγείς αυτό? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Bρε κοινά θα έχουμε, αλλά ο άνθρωπος μιλάει για αναλογικούς φόρους (που συμφωνώ) και ταυτόχρονα εγώ είμαι κομμουνιστής και αυτός δεξιός. Ενω ταυτίζεται η φορολογική άποψη απολύτως. Ε πως το εξηγείς αυτό? :P 

Ξανα διάβασε τι έγραψε… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Ξανα διάβασε τι έγραψε… 😉

Mα το κατάλαβα τι έγραψες. Άλλα όταν σε κρίνει ως κομμουνιστή για τις φορολογιές σου απόψεις, οι οποίες τελικά ταυτίζονται (απόλυτη αναλογία) με τις δικές του, ε κάτι δεν πάει καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Η 2η σου πρόταση αντιφάσκει με την 3η :P 

Θες να στο εξηγήσω ή θα το βρείς μόνος σου? 

Επίσης προφανώς δεν έχεις ιδέα τι νόημα έχει ο φόρος στις καταθέσεις και που στοχεύει. Αλλά εκεί, θα πετάξουμε την λέξη κομμουνισμός και νικήσαμε το e-επιχείρημα :P 

Aυτό ακριβώς σου εξηγώ 150 σελίδες και δεν το καταλαβαίνεις. Οι έμμεσοι φόροι λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ. Τι δεν καταλαβαίνεις? Ο φτωχός πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του σε έμμεσους φόρους από ότι ο πλούσιος.  30 σελίδες μετά πάλι τα ίδια θα λέμε και πάλι δεν θα έχεις καταλάβει....

Και αφού είμια κομμουνιστής και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον αναλογικό φόρο που προτείνεις, μήπως είσαι και εσύ κομμουνιστής και το κρύβεις?

Μου θυμίζουν ένα παπουλι που φορούσε την μάσκα στο πηγούνι και έλεγε για τους άλλους που δεν φοράνε σωστά την μάσκα και δεν το καταλάβαινε ότι έκανε το ίδιο.  Κάπως έτσι είναι και αυτοί. Ο δε atix μόλις βρει κάποιον να συμφωνεί παίρνει θάρρος πάλι και αρχίζει και χλευάζει :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μου θυμίζουν ένα παπουλι που φορούσε την μάσκα στο πηγούνι και έλεγε για τους άλλους που δεν φοράνε σωστά την μάσκα και δεν το καταλάβαινε ότι έκανε το ίδιο.  Κάπως έτσι είναι και αυτοί. Ο δε atix μόλις βρει κάποιον να συμφωνεί παίρνει θάρρος πάλι και αρχίζει και χλευάζει :D

 

 

 

Τουλάχιστον δεν επιμένω ότι ο οριζόντιος φορολογικός συντελεστής στην κατανάλωση είναι άδικος…

ΥΓ1: καλό θα είναι να διαβάσεις από την αρχή τα ποστ και να δεις ποιος χλευάζει ποιον… 

ΥΓ2: Αν θέλεις να ρίξεις κάπου το άδικο ρίξε το κατευθείαν στην ύπαρξη των πλουσίων, μη θυματοποιείς όλα τα υπόλοιπα κοινωνικά στρώματα και μάλιστα με μαθηματικά δημοτικού… αυτά είναι χαρακτηριστικά λαϊκισμού και όχι ανθρώπου που κουβεντιάζει για ένα πρόβλημα… τι ρίζα της αδικίας πρέπει να λύσεις όχι τα συμπτώματα…

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Τουλάχιστον δεν επιμένω ότι ο οριζόντιος φορολογικός συντελεστής στην κατανάλωση είναι άδικος…

ΥΓ1: καλό θα είναι να διαβάσεις από την αρχή τα ποστ και να δεις ποιος χλευάζει ποιον… 

ΥΓ2: Αν θέλεις να ρίξεις κάπου το άδικο ρίξε το κατευθείαν στην ύπαρξη των πλουσίων, μη θυματοποιείς όλα τα υπόλοιπα κοινωνικά στρώματα και μάλιστα με μαθηματικά δημοτικού… αυτά είναι χαρακτηριστικά λαϊκισμού και όχι ανθρώπου που κουβεντιάζει για ένα πρόβλημα… τι ρίζα της αδικίας πρέπει να λύσεις όχι τα συμπτώματα…

 

Πραγματικά χρησιμοποιώ μαθηματικά δημοτικού και στο δημοτικό θα είχαν καταλάβει μέχρι τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πραγματικά χρησιμοποιώ μαθηματικά δημοτικού και στο δημοτικό θα είχαν καταλάβει μέχρι τώρα....

Ναι αλλά για λύσεις ή αποδείξεις αυτά που προσπαθείς ίσως μόνο τα μαθηματικά σου να μην είναι αρκετά…

πχ ένας φτωχός ξόδεψε 124€ και πλήρωσε 24€ φόρους κατανάλωσης ενώ ένας πλούσιους ξόδεψε 1240€ και πλήρωσε 240€ σε φόρους κατανάλωσης, άρα και οι δυο πλήρωσαν το ίδιο ποσοστό φόρων, άρα είναι δίκαιο…

τώρα ο πλούσιος που πλήρωσε 240€ φόρους κατανάλωσης βγάζει 10000€ ενώ ο φτωχός βγάζει μόνο 500€, με τα μαθηματικά ο φτωχός πλήρωσε μεγαλύτερο ποσοστό φόρου κατανάλωσης επί του εισοδήματος του, άρα είναι άδικο…

ο φτωχός όμως καθότι φτωχός είχε φοροαπαλλαγή και δεν πλήρωσε καθόλου φόρο εισοδήματος σε αντίθεση με τον πλούσιου που μαζί και με κάτι άλλους φόρους έφτασε να πληρώνει σε ποσοστό ένα αρκετά μεγαλύτερο από αυτό του 24%, δίκαιο…

αν τώρα όλα αυτά τα ποσοστά τα προσθέσεις θα δεις ότι τα ποσά είναι σε ισορροπία και δεν θα υπάρχει ξεκάθαρη αδικία ως προς τα καθαρά ποσοστά…

τώρα αν θέλεις να πάμε σε ακραία παραδείγματα ή σε στρεβλώσεις για να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, εσύ πήγαινε!!! Εγώ δεν θα ακολουθήσω τον ξεπεσμό σου…

ΥΓ: ελπίζω να μετέφερα σωστά τα δικά σας παραδείγματα ώστε να πείσετε για το δίκιο των σκέψεων σας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...