Προς το περιεχόμενο

ΕΕ: Νέοι κανόνες ΦΠΑ για τις ηλεκτρονικές αγορές, πρώτη φορά μετά το 1993


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε γιατί δεν διάβασες τίποτα από ότι έβαλα στο δεύτερο μου ποστ, 4 σελίδες πίσω και όχι 13 όπως εσκεμμένα προσπαθείς να δημιουργήσεις κλίμα* νομίζοντας ότι με τέτοιες τσαχπινιές θα μου κανείς κάτι…

Ο φόρος εισοδήματος έχει σχέση με το ετήσιο σύνολο εσόδων και συμπεριλαμβάνονται εκτός των άλλων και παρουσιαστικά στοιχεία, μετοχές και άλλες πιθανές πηγές εσόδων. Στην σημερινή μορφή του θεωρητικά είναι από τους δίκαιους κανόνες για την καλή λειτουργία μιας κοινωνίας μιας και ανάλογα με τα έσοδα που έχεις θα σου αντιστοιχηθεί και το ανάλογο πόσο να πληρώσεις… έχεις χρήματα - πληρώνεις, δεν έχεις - δεν πληρώνεις, έχεις πολλά - πληρώνεις πολλά…

Ο φόρος κατανάλωσης πάλι έχει να κάνει με την καταναλωτική δύναμη που έχει ο κάθε φορολογούμενος, κοινός δικά του είναι τα αποφορολογημένα λεφτά ότι θέλει τα κάνει, μπορεί ο ένας να βγάζει 100, να τα τρώει τα 10 και τα υπόλοιπα μασούρι, μπορεί ο άλλος να βγάζει 1000 και να τρώει 1500 επειδή δανείζεται ή τα βγάζει μαύρα… λόγο του ότι υπάρχουν τόσα καταναλωτικά μοντέλα που δεν θα μπορούσε κανένας να φτιάξει κανόνες εύρυθμης λειτουργίας μιας αγοράς ούτε να αναγκάσει όλους τους φτωχούς και τους πλούσιους να ξοδέψουν τα χρήματα τους, αποφάσισαν και λογικά ότι το πιο δίκαιο είναι: όσο ξοδεύεις, τόσα θα πληρώνεις αναλογικά και πάντα ως προς την τιμή της αξίας του προϊόντος… ξοδεύεις πολλά - πληρώνεις πολλά, ξοδεύεις λίγα - πληρώνεις λίγα, ξοδεύεις πολλά στα προϊόντα με χαμηλό συντελεστή - πληρώνεις λιγότερα απο κάποιον που ψωνίζει το ίδιο πόσο αλλά σε προϊόντα με μεγάλο συντελεστή, είσαι σε δυσπρόσιτη περιοχή που λόγο μεταφορικών ανεβαίνει η αντικειμενική αξία των προϊόντων - πάρε μια έκπτωση στον φόρο για να μην το πληρώσεις χρυσάφι το χαρτί υγείας…

δυο ρημαδοκανόνες είναι, αν έχετε κάποια άλλη ιδέα και δεν έχει λεχθεί τόσους αιώνες και από τόσα οικονομικά μεγαθήρια, βγήκε και πέστε την… εγώ πρώτος θα βγω να πω ότι δεν σας πίστεψα και ότι έκανα λάθος…

ΥΓ: τώρα γιατί μπερδεύεις δυο τόσο διαφορετικούς φόρους, που διαφέρουν όχι μόνο ως προς την ουσία τους αλλά και ως προς τον τρόπο λειτουργίας,  και θέλεις σώνει και καλά να λειτουργούν με τους ίδιους κανόνες ένας θεός ξέρει ή οι καθηγητές σου που σου έμαθαν λογιστική… πάντως δεν έχει καμία σχέση το πόσα βγάζω από το πόσα ξοδεύω…

*εκτος και αν με μπερδεύεις με άλλον ή δεν ξέρεις να μετράς… μην μου πεις όμως ότι πάλι έκανες ένα απλό λάθος και μάλιστα γράφοντας το τρεις φορές… καταντάει κουραστικό το λέω ξελεω… 😉

Ρε αδερφέ, συμφωνώ με αυτά που γράφεις (μερικώς). Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου εξηγείς το γιατί του ζητήματος αλλά το τι. Ναι ο φόρος καταναλώσης έχει να κάνει με το πόσο και τι καταναλώνεις. Ναι ο φόρος εισοδήματος έχει να κάνει με το πόσα βγάζεις. Αυτά που γράφεις είναι οι ορισμοί, δεν είναι επεξέγηση του γιατί είναι δίκαιο ο φόρος εισοδήματος να επιβαρύνει τους πλουσιοτέρους ενώ οι φόροι καταναλώσης να επιβαρύνουν τους φτωχότερους.

Δηλαδή από ποιά άποψη σου φαίνεται δίκαιο αυτός που θέλει να καταναλώσει ή αναγκάζεται να καταναλώσει (για να ζήσει) όλο το διαθέσιμο του εισόδημα να πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του σε φόρους? Τιμωρείς ουσιαστικά αυτόν που βγάζει 1000€ και για να ζήσει πρέπει να τα ξοδέψει όλα με υπέρογκους άμεσους φόρους, ενώ αυτόν που βγάζει 10.000€ με ελάχιστους. Ακόμα και στην περίπτωση που και οι 2 ξοδέψουν 1000€, ο 1ος θα πληρώσει πολύ μεγαλύτερα ποσοστά. 

Ειλικρινά στο λέω, δεν ξέρω πώς γίνεται να σου φαίνονται ταυτόχρονα δίκαιοι και οι κλιμακωτοί φόροι εισοδήματος και οι οριζόντιοι φόροι καταναλώσης. Μπορεί να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι, αλλά μου φαίνεται παράλογο. Αν ρωτήσεις τον οποιονδήποτε, και παιδί δημοτικού, ποιός πρέπει να πληρώνει μεγαλύτερο ποσοστό σε φόρους, ο εκατομυριούχος ή ο μεροκαματιάρης τι θα σου πεί? Και τι ισχύει στην πράξη? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Herald είπε

Καλά δεν έχει νόημα, λες και μιλάω με 5χρόνο :P 

Το ότι δεν είναι δίκαιο να πληρώνουν οι φτωχοί μεγαλύτερο ποσοστό σε φόρους είναι "λάθος" γιατί το είπες εσύ, η αυτού μεγαλείοτης :P 

Και αφού πρέπει να πληρώνουν όλοι ακριβώς τους ίδιους φόρους που καταναλώνουν, να καταργήσουμε και τον φόρο εισοδήματος. Η έστω να τον εξισώσουμε. 20% για όλους. Είτε βγάζεις 3 δις είτε βγάζεις 3 ευρώ, 20%. :P 

Εννοείται ότι αυτό είναι το σωστό. Απόλυτα επίπεδος τρόπος φορολόγησης σε όλους. Π.χ. 15% από τον πιο φτωχό μέχρι τον πιο πλούσιο.

Έχεις βαθύτατα κομουνιστικές απόψεις και θέλεις σοβιετία. Άκου φόρο στις καταθέσεις. Να δούμε πόσα χρόνια ακόμα θα περάσουν μέχρι να απαλλαγούμε από την αριστερά του Πολυτεχνείου.

Οι απόψεις σου για τη φορολογία είναι ανατριχιαστικές και καταστροφικές συνάμα. Το ότι είσαι λογιστής δεν σε απαλλάσσει από τις κομμουνιστικές ιδέες σου. Μπλιάχ, εφιάλτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εννοείται ότι αυτό είναι το σωστό. Απόλυτα επίπεδος τρόπος φορολόγησης σε όλους. Π.χ. 15% από τον πιο φτωχό μέχρι τον πιο πλούσιο.

Έχεις βαθύτατα κομουνιστικές απόψεις και θέλεις σοβιετία. Άκου φόρο στις καταθέσεις. Να δούμε πόσα χρόνια ακόμα θα περάσουν μέχρι να απαλλαγούμε από την αριστερά του Πολυτεχνείου.

Οι απόψεις σου για τη φορολογία είναι ανατριχιαστικές και καταστροφικές συνάμα. Το ότι είσαι λογιστής δεν σε απαλλάσσει από τις κομμουνιστικές ιδέες σου. Μπλιάχ, εφιάλτης.

Baθύτατα αριστερός από κούνια. Από τα 13 στην ΚΝΕ και πάντα σταυρωτό ΚΚΕ. Και μετά ξύπνησες :P 

To 15% οριζόντια φορολόγηση στο εισόδημα θα ήταν όαση δικαίου μπροστά στους φόρους καταναλώσης btw, μιας και ολοι θα πληρώναν 15% του εισοδήματος τους. Με τους φόρους καταναλώσης όμως δεν πληρώνουν όλοι το ίδιο ποσοστό του εισοδήματος τους. Οι φτωχοί πληρώνουν μεγαλύτερο ποσοστό από τους πλουσίους. Χρησιμοποιώντας τη λογική σου λοιπόν, και εσύ βαθύτατα κουμουνιστής είσαι :P

YΓ1. Μάλιστα συμφωνώ με την οριζόντια φορολογήση. Προφανώς με εξαίρεση τα αρκετά αδύναμα στρώματα του τύπου κάτω από 10-12 χιλιάδες ετήσιο εισόδημα. Οι υπόλοιποι 30% στο κεφάλι κλιμακωτά ανεξαρτήτος εισοδήματος. Μαζί σου 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Herald είπε

Ειλικρινά στο λέω, δεν ξέρω πώς γίνεται να σου φαίνονται ταυτόχρονα δίκαιοι και οι κλιμακωτοί φόροι εισοδήματος και οι οριζόντιοι φόροι καταναλώσης. Μπορεί να μην έχω καταλάβει εγώ κάτι, αλλά μου φαίνεται παράλογο

Έχει να κάνει καθαρά με δυο βασικούς κανόνες, της ισότητας και της αναλογικής προσφοράς ως προς το κοινωνικό σύνολο όπου συμμετέχεις…

οι πιθανοί συνδυασμοί είναι τέσσερις:

ισότητα μονο

αναλογική προσφορά μόνο

πρώτα αναλογικότητα και μετά ισότητα

πρωτα ισότητα μετά αναλογικότητα

Όποιον συνδιαμόρφωση και να διαλέξεις σίγουρα κάποιους θα αδικήσεις έστω και λίγο… διάλεξε ένα και να δεις τι ωραία που μπορώ να παίξω το παιχνίδι του άδικου…

10 λεπτά πριν, Herald είπε

YΓ1. Μάλιστα συμφωνώ με την οριζόντια φορολογήση. Προφανώς με εξαίρεση τα αρκετά αδύναμα στρώματα του τύπου κάτω από 10-12 χιλιάδες ετήσιο εισόδημα. Οι υπόλοιποι 30% στο κεφάλι κλιμακωτά ανεξαρτήτος εισοδήματος. Μαζί σου 

Μας δουλεύεις ψιλό γαζί μου φαίνεται… 😉

πχ πόσο δίκαιο σου φαίνεται ένας με 11.500 να μην πληρώνει φόρο και ένας με 12.500 να παίρνει λιγότερα γιατί φορολογείται… σίγουρα είσαι λογιστής???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχει να κάνει καθαρά με δυο βασικούς κανόνες, της ισότητας και της αναλογικής προσφοράς ως προς το κοινωνικό σύνολο όπου συμμετέχεις…

οι πιθανοί συνδυασμοί είναι τέσσερις:

ισότητα μονο

αναλογική προσφορά μόνο

πρώτα αναλογικότητα και μετά ισότητα

πρωτα ισότητα μετά αναλογικότητα

Όποιον συνδιαμόρφωση και να διαλέξεις σίγουρα κάποιους θα αδικήσεις… διάλεξε ένα και να δεις τι ωραία που μπορώ να παίξω το παιχνίδι του άδικου…

 

Τυχαίο πρόχειρο παράδειγμα, 40% φόρος εισοδήματος σε κάθε € πάνω από τα 12.000 και κατάργηση όλων των άμεσων φόρων. Ίσως και μια μικρή κλιμάκωση, δηλαδή 30% έως τα 25.000, 40% από τα 25 και πάνω.  Φαντάζομαι αυτό εμπίμπτει στο πρώτα αναλογικότητα και μετά ισότητα. Πάντως κάπως έτσι έχω στο μυάλο μου ένα δίκαιο και για τους περισσότερους φορολογικό σύστημα. 

Το ότι πάντα κάποιος θα έχει παράπονο είναι δεδομένο. Το άδικο για μένα είναι όταν καταλήξει σε φόρους μεγαλύτερο ποσοστό του εισόδηματος ενός φτωχού από ότι ένος πλούσιου. Είτε αυτό γίνει με τη μορφή άμεσων είτε έμμεσων μορφών φορολογήσης. 


ΥΓ1. Btw στο ίδιο διάστημα που ο ΦΠΑ πήγε από το 18 στο 24% μειώθηκε και ο φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων από 33 σε 22%!!! Αυτά είναι τα λεγόμενα trickle down economics του trump, που οι μεγαλοεργοδότες απαλαγμένη από υπέρογκους φόρους θα κάνουν αύξησεις στο προσωπικό τους. Είχα έναν τέτοιο μεγαλοεργοδότη, όταν μείωθηκε ο συντελέστης από 33% κλιμακώτα σε 29% flat κέρδισε περίπου 120.000€ από την διαφορά του συντελεστή. Πήρε μια cayene. Aύξηση πάντως οι εργαζόμενοι δεν πήρανε :P 

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μας δουλεύεις ψιλό γαζί μου φαίνεται… 😉

Γιατί να σε δουλεύω? Το κλιμακώτα σημαίνει ότι η φορολόγηση θα ξεκινάει μετά τα 12.000€. Δηλαδή αν βγάλεις 15.000€ θα φορολογήθεις 12.000 * 0% και 3000 * 30%. Κλιμακωτα λέγεται

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τυχαίο πρόχειρο παράδειγμα, 40% φόρος εισοδήματος σε κάθε € πάνω από τα 12.000 και κατάργηση όλων των άμεσων φόρων. Ίσως και μια μικρή κλιμάκωση, δηλαδή 30% έως τα 25.000, 40% από τα 25 και πάνω.  Φαντάζομαι αυτό εμπίμπτει στο πρώτα αναλογικότητα και μετά ισότητα. Πάντως κάπως έτσι έχω στο μυάλο μου ένα δίκαιο και για τους περισσότερους φορολογικό σύστημα. 

Το ότι πάντα κάποιος θα έχει παράπονο είναι δεδομένο. Το άδικο για μένα είναι όταν καταλήξει σε φόρους μεγαλύτερο ποσοστό του εισόδηματος ενός φτωχού από ότι ένος πλούσιου. Είτε αυτό γίνει με τη μορφή άμεσων είτε έμμεσων μορφών φορολογήσης. 


ΥΓ1. Btw στο ίδιο διάστημα που ο ΦΠΑ πήγε από το 18 στο 24% μειώθηκε και ο φόρος εισοδήματος νομικών προσώπων από 33 σε 22%!!! Αυτά είναι τα λεγόμενα trickle down economics του trump, που οι μεγαλοεργοδότες απαλαγμένη από υπέρογκους φόρους θα κάνουν αύξησεις στο προσωπικό τους. Είχα έναν τέτοιο μεγαλοεργοδότη, όταν μείωθηκε ο συντελέστης από 33% κλιμακώτα σε 29% flat κέρδισε περίπου 120.000€ από την διαφορά του συντελεστή. Πήρε μια cayene. Aύξηση πάντως οι εργαζόμενοι δεν πήρανε :P 

Γιατί να σε δουλεύω? Το κλιμακώτα σημαίνει ότι η φορολόγηση θα ξεκινάει μετά τα 12.000€. Δηλαδή αν βγάλεις 15.000€ θα φορολογήθεις 12.000 * 0% και 3000 * 30%. Κλιμακωτα λέγεται

Έχεις δίκιο κατάλαβα κάτι εντελώς άλλο… 

κοιτα πάω για ύπνο, γιατί ρετάρω… ευχαρίστως να συνεχίσουμε αύριο την συζήτηση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεξαρτητα απο το αν ο οριζοντιος ΦΠΑ ειναι δικαιος η αδικος, ας λαβουμε υποψιν ενα σωρο πρακτικα προβληματα που θα προκαλουσε στο εμποριο ενας κλιμακουμενος ΦΠΑ βαση εισοδηματος.

Πχ, πως θα εφαρμοστει; Επι του πρακτεου, στο ταμειο.

Αλλο παραδειγμα σημαντικοτερο. Δηλωνω ανεργος , πληρωνω 0 ΦΠΑ για να παρω iphone. Ενας αλλος με εισοδηματα πες οτι το ιδιο πραγμα λογω κλιμακουμενου ΦΠΑ το παιρνει πληρωνοντας 24% ΦΠΑ.

Προβλημα πρωτο. Ο ανεργος μπορει απλα να κανει επαγγελμα την μεταπωληση κινητων με ενα καπελο μικροτερο απο το ΦΠΑ που πληρωνουν τα μεσαια εισοδηματα για να πουλαει κι ευκολα. Στο τελος θα εισπραττει παραπανω μαυρο χρημα απο μεταπωλησεις, καταχραζομενος το δικαιο ΦΠΑ, αποτι ο εργαζομενος βγαζει σε μεροκαματα. Θα συμφερει δηλαδη να εισαι ανεργος για να τυγχανεις ευνοικου ΦΠΑ και να κανεις τα κολπα σου, παρα να εργαζεσαι. 
 

Προβλημα δευτερο. Ως γνωστον στην Ελλαδα οι μισοι δηλωνουν φτωχοι κι οι αλλοι μισοι ψωνιζουν με εταιρικο ΑΦΜ (στο παρον φορουμ υπαρχει μαλιστα και guideline…). Καταλαβαινουμε ολοι πως ΦΠΑ δε θα πληρωνει κανεις στο τελος. Ε ας τον καταργησουν εξαρχης.

Υπαρχουν πολλα ακομα ζητηματα που δε λυνονται ευκολα στην περιπτωση του κλιμακουμενου ΦΠΑ, οποτε αντι να μαλωνετε για το τι θα ηταν δικαιο, καλα θα ηταν να δουμε και αν το δικαιο μπορει να εφαρμοστει παραλληλα. Η πιο σωστα, τι προυποθεσεις χρειαζονται ωστε ενα τετοιο μετρο να δουλεψει και δικαια στην Ελλαδα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Herald είπε

Και αφού πρέπει να πληρώνουν όλοι ακριβώς τους ίδιους φόρους που καταναλώνουν, να καταργήσουμε και τον φόρο εισοδήματος. Η έστω να τον εξισώσουμε. 20% για όλους. Είτε βγάζεις 3 δις είτε βγάζεις 3 ευρώ, 20%. :P 

Τελείως διαφορετικό παράδειγμα. O φόρος εισοδήματος είναι εξισωμένος για όσους ανοίκουν στην αντίστοιχη κλίμακα, και ανεβαίνει κλιμακωτά για 2 λόγους, πρώτον σε άμεσα σε φορολογεί το κράτος για να βγάλει λεφτά, δεύτερον γιατί σε σπρώχνει στο να ΜΗΝ δείχνεις τόσο κέρδος, άρα είτε να καταναλώνεις περισσότερο (από τα οποία βγάζει ΚΑΙ από το ΦΠΑ αλλά ΚΑΙ από το αντίστοιχο κέρδος του πωλητή της υπηρεσίας/προϊόντος που καταναλώνεις) ή απλά να κάνεις κάποια επένδυση αν είσαι εταιρεία όπου εκεί προσδοκά μεγαλύτερο έσοδο μελλοντικά, συν τα υπόλοιπα ωφέλη που έχουν οι επενδύσεις για ένα κράτος. 

Λαμβάνοντας υπόψη τη λογική αυτή λοιπόν, είναι πολύ λογικό και πρακτικό το κομμάτι της αύξησης του ποσοστού φορολόγησης ανάλογα το ύψος των κερδών. 

Δεν λέω ότι μου αρέσει, σχολιάζω τί βγάζει νόημα. Και πραγματικά θα ήταν τελείως παράλογο και ΛΑΘΟΣ (από οικονομικής άποψης λάθος) να φορολογούμασταν όλοι το ίδιο, και όχι δεν έχω καθόλου αριστερές πεποιθήσεις. Απλά είναι το ΛΟΓΙΚΟ από όλες τις απόψεις.

Γι'αυτό γράφω και ξαναγράφω σε αυτό το νήμα ότι ΔΕΝ έχει νόημα να γκρινιάζουμε συνεχώς για τα ίδια και για τα ίδια. Οφείλουμε να μελετήσουμε το ΓΙΑΤΙ συμβαίνει κάτι, και απ'τη στιγμή που έχει λογική το γιατί συμβαίνει σημαίνει ότι ΟΥΤΕ θα αλλάξει (άρα τσάμπα σκούζουμε) αλλά και στο ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ του κράτους είναι προς όφελος. 

Εκτός αν πιστεύετε ότι εμένα μου αρέσει που θα πληρώσω τελωνείο για το Mac Mini που έφερα από USA και τα γράφω όλα από φετίχ που έχω για τους εκτελωνισμούς... 

image.png.a11e58a030f682ce76bcb0cc0b057c01.png

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Τελείως διαφορετικό παράδειγμα. O φόρος εισοδήματος είναι εξισωμένος για όσους ανοίκουν στην αντίστοιχη κλίμακα, και ανεβαίνει κλιμακωτά για 2 λόγους, πρώτον σε άμεσα σε φορολογεί το κράτος για να βγάλει λεφτά, δεύτερον γιατί σε σπρώχνει στο να ΜΗΝ δείχνεις τόσο κέρδος, άρα είτε να καταναλώνεις περισσότερο (από τα οποία βγάζει ΚΑΙ από το ΦΠΑ αλλά ΚΑΙ από το αντίστοιχο κέρδος του πωλητή της υπηρεσίας/προϊόντος που καταναλώνεις) ή απλά να κάνεις κάποια επένδυση αν είσαι εταιρεία όπου εκεί προσδοκά μεγαλύτερο έσοδο μελλοντικά, συν τα υπόλοιπα ωφέλη που έχουν οι επενδύσεις για ένα κράτος. 

Αυτό που λες ισχύει σε επιχειρήσεις, όχι σε μισθωτούς. Όσα και να ξοδέψεις τον ίδιο φόρο θα πληρώσεις σαν μισθωτός. Από την άλλη αν είσαι επιχείρηση βγάζει 0 € το κράτος ΦΠΑ μιας και οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Επίσης τα νομικά πρόσωπα δεν έχουν κλιμακωτή φορολόγηση έτσι και αλλιώς εδώ και πολλά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Πρώτα λες ότι οι δασμοί είναι καλοί γιατί προστατεύουν την εγχώρια παραγωγή. Δηλαδή το συμφέρον του εκάστοτε Έθνους-Κράτους.

Μετά λες ότι και η Ε.Ε., που ουσιαστικά καταργεί τα εμπόδια ελεύθερου εμπορίου(όπως οι δασμοί) για τα μέλη της, είναι καλή γιατί είναι "Χώρα". Άσχετα αν αποτελείται από κράτη με αντικρουόμενα συμφέροντα. Προς το παρόν πολιτική και στρατιωτική ένωση δεν είμαστε.

Τέλος λες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι οι επιδοτήσεις είχαν φιλανθρωπικό χαρακτήρα, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Όχι για να δημιουργήσουν σχέσεις εξάρτησεις ή να διαλύσουν κλάδους.

Σε καλώ να ψάξεις να βρεις και να παραθέσεις εδώ μέσα στοιχεία για το εμπορικό ισοζύγιο της Ελλάδας με τη Γερμανία και τους συμμάχους της. Τις χώρες του Βορρά. Που ήταν το εμπορικό ισοζύγιο(ειδικά πριν το ευρώ) και που έφτασε με υπέρογκο έλλειμμα υπέρ ποίου.

Στο τελευταίο κομμάτι που λες είχα γράψει και εγώ σε κάποιο σημείο ότι σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο δηλαδή αν όλα λειτουργήσουν "σωστά" όπως αναφέρονται στα "χαρτιά", η ΕΕ θα ήταν για όλους επικερδής. Αυτό προφανώς δεν έγινε, αλλά δεν έχει νόημα να μπούμε στις ίδιες κουβέντες που κάναμε απ'το 2008 ορισμένοι (που βλέπαμε τί έρχεται) μέχρι περίπου το 2017-2018. Μετά μας άφησαν ήσυχους. 

Για το κομμάτι των επιδοτήσεων, η λογική ήταν και είναι πάρα πολύ απλή αλλά δεν θες να τη δεις. Θα σου πω ένα πρόσφατο παράδειγμα λοιπόν, γιατί είμαι στο χώρο. Το ΕΣΠΑ του e-Λιανικού που σου επιδοτεί έως 5000€. Κατ'αρχάς ξεπερνάω το ότι είναι 5000 με το ΦΠΑ μέσα, άλλο αν ο ΦΠΑ πηγαίνει στο κράτος. Παραλογισμός: πώς σου ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΦΠΑ που έτσι και αλλιώς παίρνει το ίδιο το κράτος, *ΚΑΙ* επίσης επειδή είσαι εταιρεία έτσι και αλλιώς ΔΕΝ χρεώνεσαι. Πάμε παρακάτω. 

Σου λέει λοιπόν φτιάξε ΕΩΣ 5000€ ένα eshop με 2 υποχρεώσεις, να είναι δίγλωσσο, και να είναι συμβατό με ένα πρότυπο για ΑΜΕΑ (WCAG 2 AA). Oλοι μα όλοι μα όλοι που έχουν έρθει μας λένε κάνε τα απαραιτήτως MINIMUM για να πάρω την επιδότηση και τα βρίσκουμε με τη διαφορά. 

Δηλαδή τί μας λένε? Να φτιάξουμε ένα eshop αξίας 1000€, να το υπερκοστολογίσουμε 4000€, και ουσιαστικά να "μοιραστούμε" το κέρδος της επιδότησης στα υπόλοιπα 3000€. 

Έχουν δηλαδή ΜΙΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΗ ευκαιρία να φτιάξουν ένα αντικειμενικά ΠΟΛΥ ΟΚ eshop αξίας 4000€, αλλά ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ψάχνουν να κάνουν την αρπαχτή. Όπως την αρπαχτή κάνανε και συνεχίζουν σε κάθε ευκαιρία να κάνουν οι αγρότες, οι ξενοδόχοι και όλοι όσοι έχουν την ευκαιρία μέσω ενός ΕΣΠΑ. Την ίδια ώρα ο ανταγωνιστής τους πήρε αυτά τα 4000€ και τα επένδυσε, και ναι δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ 4000€ για το ecommerce, είναι ψίχουλα πιο μικρά και από τα ψίχουλα του τοστ που πετάμε στο νεροχύτη. Αλλά είναι ΚΑΤΙ. Και αυτό το κάτι, ο άλλος ΚΑΙ γκρινιάζει που του έκλεισαν το κατάστημα (σωστό ή λάθος δεν είναι της παρούσης) ΚΑΙ δεν εκμεταλεύεται την ευκαιρία να το αξιοποιήσει. Αντ'αυτού, θέλει το 3000αρο να το μοιραστούμε. Και πως? Βγάζοντας έξω το 20% της φορολογίας μας των 3000, δηλαδή αφαιρούμε 600€ τα οποία εμείς θα πληρώσουμε εφορία. Μένουν 2400. Για το μοίρασμα αυτών, έχουμε ακούσει "προσφορές" από 400€ έως και 1200€. 

Δηλαδή καταλαβαίνεις το ΤΡΑΓΙΚΟ? Μπαίνει ο άλλος στη διαδικασία να ΜΗΝ φτιάξει ένα αξιοπρεπές eshop, προκειμένου να ΤΣΕΠΩΣΕΙ χαρτζιλίκι 1200 εως 2000€. 

Μα ρε φίλε αν σε ΕΣΩΖΑΝ τα 2000€, δεν έπρεπε ΚΑΝ να έχεις κατάστημα εσύ!!!! 2000 δεν είναι ούτε 1 μήνας ενοίκιο και λογαριασμοί!!!! ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΣ λαός είμαστε λοιπόν. 

Οπότε επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις, άσε τα σχόλια περί "φιλανθρωπικού χαρακτήρα και σχέσης εξάρτησης". 

Να το πω και πολύ απλά? ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ. 

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό που λες ισχύει σε επιχειρήσεις, όχι σε μισθωτούς. Όσα και να ξοδέψεις τον ίδιο φόρο θα πληρώσεις σαν μισθωτός. Από την άλλη αν είσαι επιχείρηση βγάζει 0 € το κράτος ΦΠΑ μιας και οι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Επίσης τα νομικά πρόσωπα δεν έχουν κλιμακωτή φορολόγηση έτσι και αλλιώς εδώ και πολλά χρόνια

Αναφέρθηκα πράγματι στις επιχειρήσεις, η φορολογία των οποίων είναι (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι) η εξής: 

9% για κέρδη από 1 έως 10.000 ευρώ.
22% για κέρδη από 10.001 έως 20.000 ευρώ. 
28% για κέρδη από 20.001 έως 30.000 ευρώ
36% για κέρδη από 30.001 έως 40.000 ευρώ. 
44% για τα κέρδη άνω των 40.001 ευρώ

Αυτά ισχύουν 100% γιατί με αφορούν ως ελεύθερο επ. και ως εταιρεία. 

Για τα φυσικά πρόσωπα δηλαδή μισθωτούς μια γρήγορη ματιά που έριξα πάλι υπάρχουν διαβαθμίσεις.

image.png.1e1c3e6e1e66d2091528f945e9136f3f.png

Η διαφορά είναι όπως λες ότι ως μισθωτός είναι ΛΙΓΟΤΕΡΑ αυτά που υπολογίζονται ως έξοδα, και άρα που δεν θα φορολογούνται. 

Γι'αυτό και τυχόν εταιρεία ή ελεύθερος επαγγελματίας πολλές φορές "συμφέρει" να κάνεις έξοδα για πράγματα που ούτως ή άλλος χρειάζεσαι στην εργασία σου ώστε να περάσουν στα έξοδα και να μη σου μείνουν καθαρά κέρδη. 

17 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Ωραια ολα αυτα αλλα πες μας σε παρακαλω μενεις Γερμανια?

Υποψιν σου, Δανια εχει κοντα στο 40-60% φορο. Ο κοσμος δεν μπορει να εχει αμαξι γιατι εχει 100% φορο (δηλαδη αγοραζεις 5000€ πληρωνεις αλλα 5000€ φορο). Χρησιμοποιουν ποδηλατο γιατι τους εχουν πεισει οτι ειναι οικολογοι αλλα στην πραγματικοτητα δεν μπορουν να το afford it.

Επισης μενουν με αγνωστους συγκατοικους σε ενα διαμερισμα (σοβιετικου στυλ αλλα νεας κατασκευης) και δεν μπορουν να μεινουν σε ενα σπιτι πανω απο 5 χρονια (γιατι ψιλο απαγορευεται απο την αγορα). Ο διαχειριστης των πολυκατοικιων ελεγχει τα σκουπιδια σου. Αν εχεις τηλεοραση σπιτι σου, ακομα και αν δεν βλεπεις, πρεπει να πληρωσεις επιπλεον κρατικο δασμο για τηλεοραση (κατι σαν την ερτ). Μπορουν αναπασα στιγμη να μπουν στο σπιτι σου να ελεξουν αν εχεις ή οχι αν δεν πληρωνεις.

Οταν αγοραζεις απο supermarket τα παντα εχουν φορο επιπλεον, ειδικα τα κουτακια μπυρας αναψυκτικων, τον οποιο φορο στον επιστρεφουν οταν πας για ανακυκλωση τα ιδια. Δηλαδη γραφει η ταμπελα, heineken 10kr αλλα πληρωνεις 13kr, και μετα αν εχεις χρονο και επιστρεψεις το κουτακι παιρνεις σε voucher 3kr.#

 

Ενας συναδελφος ολλανδος, εφυγε απο την ολλανδια και ειναι στο uk, λεει οτι εδω του μενουν πιο πολλα στην ακρη στο τελος του μηνα (post doc τοτε). Και παλι σαν post doc του εμεναν καπου στα 300£ στην ακρη με φουλ συντηρητικη ζωη. Σκεψου στην 3 καλυτερη χωρα ποσα του εμεναν και δουλευε και industry τοτε.

Φίλε μου χαίρομαι που τα γράφεις γιατί ενισχύεις αυτό ακριβώς που λέω. Κάθε χώρα λοιπόν ΑΣΧΕΤΩΣ ευρώ, έχει τα δικά της. Αν δεν μας αρέσει λοιπόν το "Ελλαδιστάν" και συνεχώς γκρινιάζουμε, μπορούμε να πάμε στη Δανία. Ε εκεί θα γκρινιάζουμε για τα 3kr που πληρώνεις, και σου επιστρέφουν. Το οποίο δεν βλέπω γιατί είναι κακό, αφού σε αναγκάζει έμμεσα να κάνεις το ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ, δηλαδή ανακύκλωση. TV license έχει και στην Αγγλία, και εσύ το πληρώνεις όπως είπες εδώ μέσω του ρεύματος, και πρόσεξε, το πληρώνεις έχεις δεν έχεις τηλεόραση. 

Ας δει λοιπόν κανείς τη λίστα που έδωσα, και ας παίξει αμπεμπαμπλόμ που θα πάει σε ποια χώρα στην τύχη. Και ας ξαναέρθει εδώ να μας πει τα βιώματά του. Οι μισοί γραφικοί στις αρχές της κρίσης φωνάζανε εδώ υπέρ της Ολλανδίας. Πήγαινε ρε φίλε Ολλανδία λοιπόν και μη μας τα πρήζεις. Και ας μας πει μετά τελικά πόσα του "μένουν". 

By the way επειδή δεν τις ανέφερες καν, τρίτες χώρες τύπου Αμερική, Αφρική, Ασία κλπ είναι στη συντριπτική πλειοψηφία ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ τα πράγματα. 

Που καταλήγω, ΔΕΝ έχει να κάνει με την Ευρωπαϊκή Ένωση το αν πληρώνεις φόρους ή αν σου μένει στο τέλος κάτι. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, polaki είπε

Στο τελευταίο κομμάτι που λες είχα γράψει και εγώ σε κάποιο σημείο ότι σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο δηλαδή αν όλα λειτουργήσουν "σωστά" όπως αναφέρονται στα "χαρτιά", η ΕΕ θα ήταν για όλους επικερδής. Αυτό προφανώς δεν έγινε, αλλά δεν έχει νόημα να μπούμε στις ίδιες κουβέντες που κάναμε απ'το 2008 ορισμένοι (που βλέπαμε τί έρχεται) μέχρι περίπου το 2017-2018. Μετά μας άφησαν ήσυχους. 

Για το κομμάτι των επιδοτήσεων, η λογική ήταν και είναι πάρα πολύ απλή αλλά δεν θες να τη δεις. Θα σου πω ένα πρόσφατο παράδειγμα λοιπόν, γιατί είμαι στο χώρο. Το ΕΣΠΑ του e-Λιανικού που σου επιδοτεί έως 5000€. Κατ'αρχάς ξεπερνάω το ότι είναι 5000 με το ΦΠΑ μέσα, άλλο αν ο ΦΠΑ πηγαίνει στο κράτος. Παραλογισμός: πώς σου ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΦΠΑ που έτσι και αλλιώς παίρνει το ίδιο το κράτος, *ΚΑΙ* επίσης επειδή είσαι εταιρεία έτσι και αλλιώς ΔΕΝ χρεώνεσαι. Πάμε παρακάτω. 

Σου λέει λοιπόν φτιάξε ΕΩΣ 5000€ ένα eshop με 2 υποχρεώσεις, να είναι δίγλωσσο, και να είναι συμβατό με ένα πρότυπο για ΑΜΕΑ (WCAG 2 AA). Oλοι μα όλοι μα όλοι που έχουν έρθει μας λένε κάνε τα απαραιτήτως MINIMUM για να πάρω την επιδότηση και τα βρίσκουμε με τη διαφορά. 

Δηλαδή τί μας λένε? Να φτιάξουμε ένα eshop αξίας 1000€, να το υπερκοστολογίσουμε 4000€, και ουσιαστικά να "μοιραστούμε" το κέρδος της επιδότησης στα υπόλοιπα 3000€. 

Έχουν δηλαδή ΜΙΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΗ ευκαιρία να φτιάξουν ένα αντικειμενικά ΠΟΛΥ ΟΚ eshop αξίας 4000€, αλλά ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ψάχνουν να κάνουν την αρπαχτή. Όπως την αρπαχτή κάνανε και συνεχίζουν σε κάθε ευκαιρία να κάνουν οι αγρότες, οι ξενοδόχοι και όλοι όσοι έχουν την ευκαιρία μέσω ενός ΕΣΠΑ. Την ίδια ώρα ο ανταγωνιστής τους πήρε αυτά τα 4000€ και τα επένδυσε, και ναι δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ 4000€ για το ecommerce, είναι ψίχουλα πιο μικρά και από τα ψίχουλα του τοστ που πετάμε στο νεροχύτη. Αλλά είναι ΚΑΤΙ. Και αυτό το κάτι, ο άλλος ΚΑΙ γκρινιάζει που του έκλεισαν το κατάστημα (σωστό ή λάθος δεν είναι της παρούσης) ΚΑΙ δεν εκμεταλεύεται την ευκαιρία να το αξιοποιήσει. Αντ'αυτού, θέλει το 3000αρο να το μοιραστούμε. Και πως? Βγάζοντας έξω το 20% της φορολογίας μας των 3000, δηλαδή αφαιρούμε 600€ τα οποία εμείς θα πληρώσουμε εφορία. Μένουν 2400. Για το μοίρασμα αυτών, έχουμε ακούσει "προσφορές" από 400€ έως και 1200€. 

Δηλαδή καταλαβαίνεις το ΤΡΑΓΙΚΟ? Μπαίνει ο άλλος στη διαδικασία να ΜΗΝ φτιάξει ένα αξιοπρεπές eshop, προκειμένου να ΤΣΕΠΩΣΕΙ χαρτζιλίκι 1200 εως 2000€. 

Μα ρε φίλε αν σε ΕΣΩΖΑΝ τα 2000€, δεν έπρεπε ΚΑΝ να έχεις κατάστημα εσύ!!!! 2000 δεν είναι ούτε 1 μήνας ενοίκιο και λογαριασμοί!!!! ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΣ λαός είμαστε λοιπόν. 

Οπότε επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις, άσε τα σχόλια περί "φιλανθρωπικού χαρακτήρα και σχέσης εξάρτησης". 

Να το πω και πολύ απλά? ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ. 

Αναφέρθηκα πράγματι στις επιχειρήσεις, η φορολογία των οποίων είναι (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι) η εξής: 

9% για κέρδη από 1 έως 10.000 ευρώ.
22% για κέρδη από 10.001 έως 20.000 ευρώ. 
28% για κέρδη από 20.001 έως 30.000 ευρώ
36% για κέρδη από 30.001 έως 40.000 ευρώ. 
44% για τα κέρδη άνω των 40.001 ευρώ

Αυτά ισχύουν 100% γιατί με αφορούν ως ελεύθερο επ. και ως εταιρεία. 

Για τα φυσικά πρόσωπα δηλαδή μισθωτούς μια γρήγορη ματιά που έριξα πάλι υπάρχουν διαβαθμίσεις.

image.png.1e1c3e6e1e66d2091528f945e9136f3f.png

Η διαφορά είναι όπως λες ότι ως μισθωτός είναι ΛΙΓΟΤΕΡΑ αυτά που υπολογίζονται ως έξοδα, και άρα που δεν θα φορολογούνται. 

Γι'αυτό και τυχόν εταιρεία ή ελεύθερος επαγγελματίας πολλές φορές "συμφέρει" να κάνεις έξοδα για πράγματα που ούτως ή άλλος χρειάζεσαι στην εργασία σου ώστε να περάσουν στα έξοδα και να μη σου μείνουν καθαρά κέρδη. 

Ρε μαν, στο μισθωτο δεν υπολογιζονται εξοδα. Ο ελευθερος επαγγελματιας εχει την κλιμακα των μισθωτων απλα χωρίς το αφορολόγητο. Τα νομικα προσωπα / εταιρίες δεν εχουν κλίμακα εδω και αρκετα χρόνια. Τωρα μαλιστα μειωθηκε ξανα στο 22%.

 

Φτάσαμε να πληρωνει ο ελευθεριος επαγγελματίας μεγαλυτερους συντελεστες φορολογησης απο τον σκλαβενιτη ξερω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AtiX είπε

Μένω μόνο σε αυτό και ας το κλείσουνε εδώ… εσείς οι λίγοι ξέρετε την αλήθεια και δεν πιάνεστε κορόιδα ενώ εμείς απλός ο λαός ζούμε σε μια πλάνη… του κακού ΦΠΑ που παίρνει τα ωραία τα λεφτά μόνο από εμάς και τα πηγαίνει σε μισθούς, συντάξεις, δανεισμούς και μίζες…

Τέλεια παραποίηση και δημιουργία εντυπώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, polaki είπε

Στο τελευταίο κομμάτι που λες είχα γράψει και εγώ σε κάποιο σημείο ότι σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο δηλαδή αν όλα λειτουργήσουν "σωστά" όπως αναφέρονται στα "χαρτιά", η ΕΕ θα ήταν για όλους επικερδής. Αυτό προφανώς δεν έγινε, αλλά δεν έχει νόημα να μπούμε στις ίδιες κουβέντες που κάναμε απ'το 2008 ορισμένοι (που βλέπαμε τί έρχεται) μέχρι περίπου το 2017-2018. Μετά μας άφησαν ήσυχους. 

Για το κομμάτι των επιδοτήσεων, η λογική ήταν και είναι πάρα πολύ απλή αλλά δεν θες να τη δεις. Θα σου πω ένα πρόσφατο παράδειγμα λοιπόν, γιατί είμαι στο χώρο. Το ΕΣΠΑ του e-Λιανικού που σου επιδοτεί έως 5000€. Κατ'αρχάς ξεπερνάω το ότι είναι 5000 με το ΦΠΑ μέσα, άλλο αν ο ΦΠΑ πηγαίνει στο κράτος. Παραλογισμός: πώς σου ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΦΠΑ που έτσι και αλλιώς παίρνει το ίδιο το κράτος, *ΚΑΙ* επίσης επειδή είσαι εταιρεία έτσι και αλλιώς ΔΕΝ χρεώνεσαι. Πάμε παρακάτω. 

Σου λέει λοιπόν φτιάξε ΕΩΣ 5000€ ένα eshop με 2 υποχρεώσεις, να είναι δίγλωσσο, και να είναι συμβατό με ένα πρότυπο για ΑΜΕΑ (WCAG 2 AA). Oλοι μα όλοι μα όλοι που έχουν έρθει μας λένε κάνε τα απαραιτήτως MINIMUM για να πάρω την επιδότηση και τα βρίσκουμε με τη διαφορά. 

Δηλαδή τί μας λένε? Να φτιάξουμε ένα eshop αξίας 1000€, να το υπερκοστολογίσουμε 4000€, και ουσιαστικά να "μοιραστούμε" το κέρδος της επιδότησης στα υπόλοιπα 3000€. 

Έχουν δηλαδή ΜΙΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΗ ευκαιρία να φτιάξουν ένα αντικειμενικά ΠΟΛΥ ΟΚ eshop αξίας 4000€, αλλά ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ψάχνουν να κάνουν την αρπαχτή. Όπως την αρπαχτή κάνανε και συνεχίζουν σε κάθε ευκαιρία να κάνουν οι αγρότες, οι ξενοδόχοι και όλοι όσοι έχουν την ευκαιρία μέσω ενός ΕΣΠΑ. Την ίδια ώρα ο ανταγωνιστής τους πήρε αυτά τα 4000€ και τα επένδυσε, και ναι δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ 4000€ για το ecommerce, είναι ψίχουλα πιο μικρά και από τα ψίχουλα του τοστ που πετάμε στο νεροχύτη. Αλλά είναι ΚΑΤΙ. Και αυτό το κάτι, ο άλλος ΚΑΙ γκρινιάζει που του έκλεισαν το κατάστημα (σωστό ή λάθος δεν είναι της παρούσης) ΚΑΙ δεν εκμεταλεύεται την ευκαιρία να το αξιοποιήσει. Αντ'αυτού, θέλει το 3000αρο να το μοιραστούμε. Και πως? Βγάζοντας έξω το 20% της φορολογίας μας των 3000, δηλαδή αφαιρούμε 600€ τα οποία εμείς θα πληρώσουμε εφορία. Μένουν 2400. Για το μοίρασμα αυτών, έχουμε ακούσει "προσφορές" από 400€ έως και 1200€. 

Δηλαδή καταλαβαίνεις το ΤΡΑΓΙΚΟ? Μπαίνει ο άλλος στη διαδικασία να ΜΗΝ φτιάξει ένα αξιοπρεπές eshop, προκειμένου να ΤΣΕΠΩΣΕΙ χαρτζιλίκι 1200 εως 2000€. 

Μα ρε φίλε αν σε ΕΣΩΖΑΝ τα 2000€, δεν έπρεπε ΚΑΝ να έχεις κατάστημα εσύ!!!! 2000 δεν είναι ούτε 1 μήνας ενοίκιο και λογαριασμοί!!!! ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΣ λαός είμαστε λοιπόν. 

Οπότε επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις, άσε τα σχόλια περί "φιλανθρωπικού χαρακτήρα και σχέσης εξάρτησης". 

Να το πω και πολύ απλά? ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ. 

Αναφέρθηκα πράγματι στις επιχειρήσεις, η φορολογία των οποίων είναι (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι) η εξής: 

9% για κέρδη από 1 έως 10.000 ευρώ.
22% για κέρδη από 10.001 έως 20.000 ευρώ. 
28% για κέρδη από 20.001 έως 30.000 ευρώ
36% για κέρδη από 30.001 έως 40.000 ευρώ. 
44% για τα κέρδη άνω των 40.001 ευρώ

Αυτά ισχύουν 100% γιατί με αφορούν ως ελεύθερο επ. και ως εταιρεία. 

Για τα φυσικά πρόσωπα δηλαδή μισθωτούς μια γρήγορη ματιά που έριξα πάλι υπάρχουν διαβαθμίσεις.

image.png.1e1c3e6e1e66d2091528f945e9136f3f.png

Η διαφορά είναι όπως λες ότι ως μισθωτός είναι ΛΙΓΟΤΕΡΑ αυτά που υπολογίζονται ως έξοδα, και άρα που δεν θα φορολογούνται. 

Γι'αυτό και τυχόν εταιρεία ή ελεύθερος επαγγελματίας πολλές φορές "συμφέρει" να κάνεις έξοδα για πράγματα που ούτως ή άλλος χρειάζεσαι στην εργασία σου ώστε να περάσουν στα έξοδα και να μη σου μείνουν καθαρά κέρδη. 

Φίλε μου χαίρομαι που τα γράφεις γιατί ενισχύεις αυτό ακριβώς που λέω. Κάθε χώρα λοιπόν ΑΣΧΕΤΩΣ ευρώ, έχει τα δικά της. Αν δεν μας αρέσει λοιπόν το "Ελλαδιστάν" και συνεχώς γκρινιάζουμε, μπορούμε να πάμε στη Δανία. Ε εκεί θα γκρινιάζουμε για τα 3kr που πληρώνεις, και σου επιστρέφουν. Το οποίο δεν βλέπω γιατί είναι κακό, αφού σε αναγκάζει έμμεσα να κάνεις το ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ, δηλαδή ανακύκλωση. TV license έχει και στην Αγγλία, και εσύ το πληρώνεις όπως είπες εδώ μέσω του ρεύματος, και πρόσεξε, το πληρώνεις έχεις δεν έχεις τηλεόραση. 

Ας δει λοιπόν κανείς τη λίστα που έδωσα, και ας παίξει αμπεμπαμπλόμ που θα πάει σε ποια χώρα στην τύχη. Και ας ξαναέρθει εδώ να μας πει τα βιώματά του. Οι μισοί γραφικοί στις αρχές της κρίσης φωνάζανε εδώ υπέρ της Ολλανδίας. Πήγαινε ρε φίλε Ολλανδία λοιπόν και μη μας τα πρήζεις. Και ας μας πει μετά τελικά πόσα του "μένουν". 

By the way επειδή δεν τις ανέφερες καν, τρίτες χώρες τύπου Αμερική, Αφρική, Ασία κλπ είναι στη συντριπτική πλειοψηφία ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ τα πράγματα. 

Που καταλήγω, ΔΕΝ έχει να κάνει με την Ευρωπαϊκή Ένωση το αν πληρώνεις φόρους ή αν σου μένει στο τέλος κάτι. 

Απλα δεν ξερω αν το κατάλαβες λεω ότι όλες οι χώρες της ΕΕ ειναι για τα μπαζα. Το να μου λες και στην Αγγλία ότι πληρώνεις Tv Licence (που δεν είναι αλήθεια πληρώνεις αν βλέπεις tv) ή στην ελλαδα θες δεν θες έρχεσαι στα λόγια μου. Όλες αυτές οι χώρες απλά για τα μπαζα. Φοροι φόροι και πάλι φόροι. Και μισθοί αστείοι.

UK δεν είναι ΕΕ αλλα τόσα χρόνια ήταν. Καλά έκανε καί έφυγε

Αν δεν πας Αμερική άσπρη μέρα δεν βλέπεις. 

Έχεις τους Γερμανούς (τη χώρα των καταστροφών και της κακίας) να κάνουν κουμάντο παντού. Πραγματικά οποίος μένει Γερμανία είναι για κλάματα. Ξεκάθαρα είναι για την ΕΕ οτι η Ρωσία στη σοβιετική ενωση. Γενικά αστεία χώρα με γελοίους κατοίκους που το μόνο που ξέρουν είναι να σε κατασκοπεύουν και να σε καταδιδουν στις αρχές. Πχ πετάς σκουπίδια το βράδυ + brainwashed

 

 

Επεξ/σία από nick_corobos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Herald είπε

Τυχαίο πρόχειρο παράδειγμα, 40% φόρος εισοδήματος σε κάθε € πάνω από τα 12.000 και κατάργηση όλων των άμεσων φόρων. Ίσως και μια μικρή κλιμάκωση, δηλαδή 30% έως τα 25.000, 40% από τα 25 και πάνω.  Φαντάζομαι αυτό εμπίμπτει στο πρώτα αναλογικότητα και μετά ισότητα. Πάντως κάπως έτσι έχω στο μυάλο μου ένα δίκαιο και για τους περισσότερους φορολογικό σύστημα. 

Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο σκέλος και ας αποδεχτώ ότι καταργούμε τους άμεσους φόρους και πάμε στην λογική ότι φορολογούμε μόνο εισόδημα… τότε και τα δυο σπίτια και πέντε χωράφια αυτομάτως και αφού δεν μου φέρνουν έσοδα θα πρέπει να ενταχθούν στην κατηγορία καταναλωτικών υλικών και να μην μετριούνται ως έσοδα… αν όμως μετρηθούν ως ακίνητη περιουσία πάλι είναι άδικο γιατί εκεί έχεις τις αντικειμενικές αξίες και μπορεί ο άλλος να είναι πλούσιος και να μένει σε περιοχή με μικρό συντελεστή ενώ ένας φτωχός να έχει σπίτι σε περιοχή με μεγάλο συντελεστή και να του αντιστοιχεί μεγάλος φόρος και να η μια η αδικία και να η άλλη η αδικία και να η αδικία γιατί γενήθηκα φτωχός και στην τελική όλοι είμαστε αδικημένοι…

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Τέλεια παραποίηση και δημιουργία εντυπώσεων.

Καμία παραποίηση, δικαίωμα σου να θεωρεις άδικη την οριζόντια φορολογία πάνω στους φόρους κατανάλωσης… το θέμα και η ουσία είναι ότι αυτή η άποψη είναι όχι απλά είναι μειονότητα της μειονότητα αλλά αυταπόδεικτα λάθος και που δεν θα μπει κανένας σε κουβέντα για κάτι τέτοιο… πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι υπάρχει αδικία στο όσο καταναλώνεις, αντίστοιχα και θα πληρώνεις???

ΥΓ: επειδή το βλέπω το έργο στο να πηγαίνει εγώ θεωρώ άδικο γενικά τον φόρο κατανάλωσης, αλλά αν τον καταργήσουμε θα πρέπει να αυξήσουμε το φόρο εισοδήματος, που σημαίνει για ένα κράτος με σχετικά αδύναμη οικονομία σχεδόν διπλασιασμό των έμμεσων φόρων αφού θα πρέπει να διατηρηθεί και το υπάρχον ήδη χαμηλό αφορολόγητο… αποφασίστε τι θέλετε και μετά μιλάμε για το ποιος δημιουργεί εντυπώσεις…

 

——————-

και για να ακουστεί και κάτι ρεαλιστικό… παραμένουν οι δυο τρόποι φορολογίας ο ένας με τους έμμεσους φόρους και ο άλλος με τους άμεσους. Στους άμεσους φόρους τρεις οριζόντιοι συντελεστές, με χαμηλό ή σχεδόν μηδενικό συντελεστή για τα είδη πρώτης ανάγκης και διαβίωσης, ένας μεσαίος συντελεστής για τα καταναλωτικά υλικά και ένας υψηλός για τα πολυτελείας… καμία σχέση με το πόσα βγάζεις αλλά με το που και πως ξοδεύεις δηλαδή…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο σκέλος και ας αποδεχτώ ότι καταργούμε τους άμεσους φόρους και πάμε στην λογική ότι φορολογούμε μόνο εισόδημα… τότε και τα δυο σπίτια και πέντε χωράφια αυτομάτως και αφού δεν μου φέρνουν έσοδα θα πρέπει να ενταχθούν στην κατηγορία καταναλωτικών υλικών και να μην μετριούνται ως έσοδα… αν όμως μετρηθούν ως ακίνητη περιουσία πάλι είναι άδικο γιατί εκεί έχεις τις αντικειμενικές αξίες και μπορεί ο άλλος να είναι πλούσιος και να μένει σε περιοχή με μικρό συντελεστή ενώ ένας φτωχός να έχει σπίτι σε περιοχή με μεγάλο συντελεστή και να του αντιστοιχεί μεγάλος φόρος και να η μια η αδικία και να η άλλη η αδικία και να η αδικία γιατί γενήθηκα φτωχός και στην τελική όλοι είμαστε αδικημένοι…

Καμία παραποίηση, δικαίωμα σου να θεωρεις άδικη την οριζόντια φορολογία πάνω στους φόρους κατανάλωσης… το θέμα και η ουσία είναι ότι αυτή η άποψη είναι όχι απλά είναι μειονότητα της μειονότητα αλλά αυταπόδεικτα λάθος και που δεν θα μπει κανένας σε κουβέντα για κάτι τέτοιο… πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι υπάρχει αδικία στο όσο καταναλώνεις, αντίστοιχα και θα πληρώνεις???

ΥΓ: επειδή το βλέπω το έργο στο να πηγαίνει εγώ θεωρώ άδικο γενικά τον φόρο κατανάλωσης, αλλά αν τον καταργήσουμε θα πρέπει να αυξήσουμε το φόρο εισοδήματος, που σημαίνει για ένα κράτος με σχετικά αδύναμη οικονομία σχεδόν διπλασιασμό των έμμεσων φόρων αφού θα πρέπει να διατηρηθεί και το υπάρχον ήδη χαμηλό αφορολόγητο… αποφασίστε τι θέλετε και μετά μιλάμε για το ποιος δημιουργεί εντυπώσεις…

Αυτό το αυταποδεικτα λάθος που βγαίνει; Μπερδεύεσαι στο γεγονός ότι νομίζεις πως με την μεγαλύτερη κατανάλωση πληρώνεις περισσότερα και άρα είναι δίκαιο. Δεν είναι δίκαιο όμως και αν και στο εξηγήσαμε τόσες φορές ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ να το κατανοήσεις. Ούτε τα μαθηματικά δε σε πείθουν. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου πούμε. Και ναι υπάρχει δίκαιος τρόπος φορολόγησης χωρίς ΦΠΑ αλλά αυτή είναι μια κουβέντα που μπορούμε να ξεκινήσουμε αφού αποδεχτείς ότι είναι άδικο το ΦΠΑ. Αλλά να αποδεχτείς γιατί καταλάβες για ποιον λόγο και όχι απλά για να κάνουμε κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...