Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενδέχεται να επιτρέψει την υποστήριξη των επεξεργαστών AMD «Zen 1» και 7ης γενιάς Intel Core


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι φαίνεται οι απαιτήσεις των Windows 11 για τα trusted platform modules και τις εκδόσεις τους είναι ένα ζήτημα που εξακολουθεί να απασχολεί πέρα από τους χρήστες και την ίδια την Microsoft και επομένως τίποτα δεν θεωρείται δεδομένο.

Η εταιρεία μάλιστα αποκάλυψε πρόσφατα μέσω μίας ανάρτησης στο επίσημο Windows Insider blog ότι προτίθεται να προσαρμόσει τις απαιτήσεις των Windows 11 για τα trusted platform modules, ώστε να συμπεριληφθούν και οι πλατφόρμες από το 2017, οι οποίες περιλαμβάνουν και τους 1ης γενιάς επεξεργαστές Ryzen 1000-series (Zen) αλλά και τους 7ης γενιάς Intel Core (Kaby Lake). 

Στο σχετικό άρθρο που αναρτήθηκε στο Windows Insider blog με ημερομηνία δημοσίευσης 28 Ιουνίου, η Microsoft εξήγησε εν συντομία ποιοι είναι οι λόγοι που είναι απαραίτητο το TPM 2.0 για τα Windows 11, αλλά και ότι ο Έλεγχος Λειτουργίας Υπολογιστή (PC Health Check), το εργαλείο της Microsoft που διατέθηκε για να βοηθήσει τους χρήστες να ελέγξουν αν ο υπολογιστής τους είναι συμβατός με τα Windows 11, αφαιρέθηκε προσωρινά από την ιστοσελίδα της εταιρείας, ώστε να βελτιωθεί για να προσφέρει μεγαλύτερης ακρίβειας αποτελέσματα.

Στο άρθρο διαβάζουμε: «Η πρόθεση της σημερινής ανάρτησης είναι να αναγνωρίσουμε και να ξεκαθαρίσουμε τη σύγχυση που προκάλεσε το εργαλείο “Έλεγχος Λειτουργίας Υπολογιστή”, να μοιραστούμε περισσότερες λεπτομέρειες μαζί σας σχετικά με τους λόγους που μας οδήγησαν να ενημερώσουμε τις απαιτήσεις συστήματος για τα Windows 11… Η εφαρμογή PC Health Check είχε σκοπό να βοηθήσει τους ανθρώπους να διαπιστώσουν αν ο σημερινός υπολογιστής τους με Windows 10 θα μπορούσε να αναβαθμιστεί σε Windows 11. Με βάση τα μέχρι τώρα σχόλια σας, αναγνωρίζουμε ότι δεν ήταν πλήρως έτοιμη για να προσφέρει το επίπεδο λεπτομέρειας ή ακρίβειας που περιμένατε από μας όσον αφορά τους λόγους που ένας υπολογιστής Windows 10 δεν πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις. Καταργούμε προσωρινά την εφαρμογή, έτσι ώστε οι ομάδες μας να την βελτιώσουν με βάση το feedback.  Θα την επαναφέρουμε στο διαδίκτυο καθώς προετοιμαζόμαστε για τη γενική διαθεσιμότητα από το Φθινόπωρο».

Στο ίδιο άρθρο, η Microsoft εξηγεί ότι το TPM hardware είναι απαραίτητο για την ασφαλή αποθήκευση διαπιστευτηρίων, για την κρυπτογράφηση φορητών υπολογιστών και συσκευών, για την βιομετρική ταυτοποίηση μέσω του Windows Hello, για την ασφάλεια που βασίζεται σε εικονικοποίηση (VBS), για την ακεραιότητα του κώδικα που προστατεύεται από το hypervisor (HVCI) καθώς και για το Secure Boot. Οι περισσότεροι σύγχρονοι επεξεργαστές ενσωματώνουν on-die ένα συμβατό TPM με τις προδιαγραφές 2.0 ενώ κάποιοι ακόμη διαθέτουν χαρακτηριστικά όπως VBS και κρυπτογράφηση ολόκληρης της μνήμης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η Microsoft ενδέχεται να επιτρέψει την υποστήριξη των επεξεργαστών AMD «Zen 1» και 7ης γενιάς Intel Core

Καλά, λες και την παίρνει να κάνει διαφορετικά. Κάτι μου λέει πως τα 11 θα της βγουν γρουσούζικα...

  • Like 15
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σώπα ρε. Θα κάνει τέτοιο σκόντο ? 

Δηλαδή πως το κόψανε αυτοί να πάει ο κοσμάκης να πετάξει τους 1600AF / 1700 / 1800X και τους 7700Κ ?

Που τραβάνε μια χάρα ακόμα ?

Ρε ούστ ρε. Ουστ. Ρε όξω ρε.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 21
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαγκες μαλακιες ειναι ολα για να δημιουργουν χαμο για marketing εγω τα εχω σχεδον 1 μηνα στο pc μου με Ryzen 1ης γενιας με TPM enable και extreme oc δεν εχει πεταξει bluescreen καλα παμε.

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχχ τι καλή!!!! μας κάνει και χάρη που μας επιτρέπει να χρησιμοποιήσουμε επεξεργαστές ένα χρόνο παλιότερους από του προπέρσινους…

ευχαριστούμε MS με την πρώτη ευκαιρία θα σε προτιμήσουμε αφού μας έδωσες τόση χαρά…

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS ξανοίγεσαι ρε... ρε μην ξανοίγεσαι... μετά θα λες σαν τον Μάκη τον Κοτσάμπαση... Χρωστάω κ άλλα; Χρωστάς πολλά, που τελείωσες τόσα pc. Ρεζίλια!

Pin στον πίνακα Αγάπη μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TaxiarhisGR είπε

Μαγκες μαλακιες ειναι ολα για να δημιουργουν χαμο για marketing εγω τα εχω σχεδον 1 μηνα στο pc μου με Ryzen 1ης γενιας με TPM enable και extreme oc δεν εχει πεταξει bluescreen καλα παμε.

Κανόνισε στο μέλλον, να πουλήσεις κανα cpu και να σε δω να γράφεις «ποτε overclock» θα σου στείλω screenshot αυτό 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παίξει και στην 6, 5 και 4 γενιάς Intel και και και. 

Με τους περιορισμούς αυτούς, θα έχει ένα MarketShare < 15% με τα 11. 
Οπότε για να μην θεωρηθούν αποτυχία, θα το αλλάξουν αυτό. 

Βασικά πιστεύω, πως θα δούνε πως θα πάει το πρώτο καιρό, τι Marketshare θα έχουν, και θα δίνουν σε περισότερες γενίες, μέχρι να φτάσουν εκεί που θέλουν. 

 

Επεξ/σία από Antonis_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, markos9 said:

Πάμε για τα 12. 

Ή αλλιώς Windows 10 25H2 😛 (random year)

20 minutes ago, AtiX said:

Αχχχχ τι καλή!!!! μας κάνει και χάρη που μας επιτρέπει να χρησιμοποιήσουμε επεξεργαστές ένα χρόνο παλιότερους από του προπέρσινους…

2 χρόνια. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Thresh είπε

2 χρόνια. 😛

Ναι… τόσο κουβαρντού που κάνει να νιώθει άσχημα ακόμα και την Μοιραράκη…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...