Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Ανακοίνωση για την κατάργηση απαλλαγής ΦΠΑ σε αντικείμενα μέχρι €22 από χώρες εκτός Ε.Ε


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, lost2 είπε

Γιατί κάτι μέσα μου μου λέει, ότι οι μισοί και πάνω , που κράζετε τα Κινάζικα προϊόντα και την αργή παραλαβή (που 9 στις 10 φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομία ) , ψωνίζετε 9 στις 10 από Κίνα;;; 

Λογικο το βρίσκω να ψωνίζουν...

Χρονια πριν που δεν αγόραζε ο κοσμος τοσο πολυ εκτος Ελλαδας , οσοι ειχαμε εργοστασια ειχαμε και την αναλογη εγχώρια ζήτηση , με αποτελεσμα να υπαρχει ζήτηση σε προσωπικο ( παρακαλαγαμε) και με μισθους 3 φορες πάνω.  Οταν ομως πρεπει να ανταγωνιστής Κινεζικες τιμες τοτε ριχνεις μισθούς διώχνεις κοσμο , ριχνεις ποιοτητα σε υλικά η απλα τα μαζευεις και φευγεις σε αλλη χώρα με χαμηλούς φορους και μισθούς.

Το αποτελεσμα ? Άθλιοι μισθοί εγχώρια, σε ικανότατους εργαζόμενους. Που το προβλημα τους σε λιγα χρόνια δεν θα ειναι το αν θα αγοράσουν απο Ελλαδα η Κινα , το προβλημα  τους θα ειναι οτι Δεν θα μπορούν να το αγοράσουν.

Έμποροι - υπάλληλοι - καταναλωτες ειναι μια αλυσίδα οτι δίνεις παίρνεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ChrisAttart είπε

Εγω παντως παλι απο Κινα θα αγοραζω , τι να στηριξω τον κυρ. Μπαμπη στο ελληνικο καταστημα που εχει ακριβως το ιδιο προιον αλλα με καπελο 150% ? Επισης σε πολλα πραγματα εχει επιλογη να το στειλουν απο ευρωπαικες αποθηκες οπου δεν εχει τελωνειο . 

Πολύ απόλυτος, εξαρτάται. Για προϊόν που έχει 1 ευρώ Κίνα και 3 ευρώ εδώ, θα αγοράσω από εδώ. Κρίνω πως δεν αξίζει όλη αυτή η διαδικασία για 2 και παραπάνω ευρώ να το πάρω από Κίνα. Εάν όμως όπου 1 και 3 ευρώ έχουμε τώρα 10 και 30, 40 και 80 εκεί θα προτιμήσω την Κίνα. 

Μην ξεχνάμε εδώ, πως πριν πάρουμε κάτι θέλει πολύ προσεκτική αξιολόγηση, λύσεις δίνουν άτομα στο youtube που κάνουν unboxing και reviews. Ήθελα να αγοράσω κάτι κάμερες από Κίνα με 4k ανάλυση η και χαμηλότερη, όλες μουφα ήταν απλά, τα πραγματικά specs τους ήταν πολύ κατώτερα. Τις ίδιες τις πωλουσσν και μαγαζιά εδώ η σε ΕΕ με καπέλο 5 ως 30 ευρώ παραπάνω. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, lost2 είπε

Μην μπερδεύεσαι φίλος, και εγώ ψωνίζω μερικά από Κίνα αλλά δεν κράζω γιατί ξέρω τι να περιμένω, δεν γίνεται να αγοράζει κάποιος με 1 € bluetooth και μετά να βρίζει γιατί είναι χάλια.... και επίσης υπάρχουν κάποιοι που παρόλο στην Ελλάδα το ίδιο προιόν θα έχει μια διαφορά 10-20 ευρώ (και μιλάω για κινητά ταμπλετ κλπ) , προτημάει να το πάρει από Κίνα (με ότι συνεπάγεται αυτό, εγγύηση καταστροφή κλπ) παρά από Ελλάδα. 

Και ένα παράδειγμα , γνωστός πήρε usb sd reader από Κίνα (χάλια ποιότητα) γιατί ήταν φτηνό ( έτσι είπε) 2 € και εγώ πήρα από eshop της Kingston στα 2.20 , το δικό του έκανε σχεδόν μήνα να έρθει και τώρα δεν δουλευει , το δικό μου 2 ημέρες αλλά δουλεύει και είναι ακόμη στην εγγύηση ... αυτός κράζει αλλά γιατί δεν ξέρω , και θα συνεχίσει να αγοράζει από Κίνα για να κάνει μποϊκοτάζ...... τα Ελληνικά μαγαζιά ή τον εαυτό του;;;;

καλά ότι η φτήνια τρώει τον παρά το ξέρω, τιποτα δεν παίρνω απο κινα εγω πλην 2 θήκες κινητού κάποτε που και πάλι το μετάνιωσα γιατί έβγαλε ο κωτσόβολος προσφορά αυθεντικές με 1 ευρώ και προτίμησα τις δικές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dmspolys είπε

Σε έβαλε μέσα μιλάμε έτσι ;; Φίλε υπολόγισε λίγο Τα μεταφορικά που πληρώνουν το προσωπικό που έχει το Φ.Π.Α. που εκδίδει το κέρδος που θέλει να βγάλει αν νομίζεις ότι τα 5 € τον κάνω να κρύβω ποτέ μιλάμε κοιμάσαι όρθιος φίλε πραγματικά δεν έχεις συναίσθηση πραγματικά του τι συμβαίνει αντί να στηρίξεις έναν έλληνα σκέφτεσαι πως θα Γλιτώσεις 5 € μετά μην έχετε την απαίτηση να παίρνετε επιδόματα και να σας στηρίζει το ελληνικό κράτος γιατί εντάξει ξέρουμε τι λαμόγια είναι οι 300 αλλά όταν οι ίδιοι οι έλληνες 10 εκατομμύρια λαός κοιτάει απλά πως θα κλέψει και πόσα εξοικονόμηση χρήμα ε λογικό είναι ότι κάποια στιγμή αυτό το καράβι θα βουλιάξει

Αυτό που ονομάζεις εσύ κλοπή, εγώ το ονομάζω συμφέρον. Κάτσε εσύ να πουλάς προιοντα αγορασμένα από εκεί που θα τα αγοράσει και ο άλλος με καπέλο για να βγάλεις κέρδος. 

Ελληνική επιχειρηματικότητα λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, Doped είπε

Δεν ξερω η ΕΕ και το μαγαζι της ΕΕ που αγοραζει απο Κινα να μου σκισει το πορτοφολι.

Ελληνικά;

Φαντάζομαι πως περηφανεύεστε κάποιοι που ψωνίσατε φτηνότερα "απ'ευθείας" από Κίνα και μετά κράζετε για τις λακούβες στους ελληνικούς δρόμους ξέρω 'γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ το αίσχος το ίδιο είναι ότι από τη μία σου λένε "ζούμε σε παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, οφείλεις να ανοίξεις τα σύνορα για τον πονεμένο κάθε φυλής, να είσαι αντιρατσιστής με το καλό αλλά αν χρειαστεί θα σε κάνουμε με το κακό με τους αντιρατσιστικούς νόμους κλπ κλπ". Από την άλλη, μόλις πας να εφαρμόσεις την παγκοσμιοποίηση στην πράξη δίνοντας τα λεφτά σου στην Κίνα, σου λένε "ΟΟΟΧΙ ΜΗΗ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ, ΕΙΠΑΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ, ΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΕ, ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ."

🤣🤣

δηλαδή και θέλουν φτηνό εργατικό δυναμικό εδώ μέσω μετανάστευσης και να υποχρεώνουν τον κόσμο να μην δίνει τα λεφτά του εκτός.

όξω ρε

Επεξ/σία από kostasgpa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ελληνικά;

Φαντάζομαι πως περηφανεύεστε κάποιοι που ψωνίσατε φτηνότερα "απ'ευθείας" από Κίνα και μετά κράζετε για τις λακούβες στους ελληνικούς δρόμους ξέρω 'γω.

Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο???

Οταν ο μαγαζατορας μου προσφερει οτι μου προσφερει ο κινεζος γιατι να πληρωσω το καπελο ρωταω.

Αν κατσι ο οποιοσδηποτε και φτιαξει μια θηκη - παπουτσι - πορτοφολι στην Ελλαδα ή στην ΕΕ και μου πει κανει +50% γιατι φιλε εχω οικογενεια και θελω να την ταισω και εβαλα μερακι σε αυτο που εκανα θα σκασω, θα ανοιξω το πορτοφολι μου και θα του τ

4 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Εν τω μεταξύ το αίσχος το ίδιο είναι ότι από τη μία σου λένε "ζούμε σε παγκοσμιοποιημένη κοινωνία, οφείλεις να ανοίξεις τα σύνορα για τον πονεμένο κάθε φυλής, να είσαι αντιρατσιστής με το καλό αλλά αν χρειαστεί θα σε κάνουμε με το κακό με τους αντιρατσιστικούς νόμους κλπ κλπ". Από την άλλη, μόλις πας να εφαρμόσεις την παγκοσμιοποίηση στην πράξη δίνοντας τα λεφτά σου στην Κίνα, σου λένε "ΟΟΟΧΙ ΜΗΗ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ, ΕΙΠΑΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ, ΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΕΕ, ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ."

🤣🤣

 

όξω ρε

Μισο. Παγκοσμιοποιηση παει να πει παρε και τιποτα και απο ΕΕ.

Εγω μια χαρα τα εσκασα στην Γαλλια πριν κατι μερες για κατι ανταλλακτικα και στην Ρωσια για κατι ρολογια που ηθελα

8 λεπτά πριν, SeaLion είπε

και μετά κράζετε για τις λακούβες στους ελληνικούς δρόμους ξέρω 'γω.

Περα απο την λακουβα κραζω τον Ελληναρα που θα κανει 360 no scope drift τριποντο απο πανω της supported by T (νεα μοδα αυτη με τα stickers) και θα στειλει καποιον αλλον να την φτιαξει (οχι Ελληνα προφανως)

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 22αρι τσακιστηκαν να το εφαρμόσουν σύμφωνα με  την Ευρωπαϊκή οδηγία  ( μάλιστα υποψιάζομαι ότι τα καθυστερούν επιπλέον για να φορολογηθούν και αυτά τα οποία έχουν εισέλθει στην χώρα εδώ και καιρό ).ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΖΑΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΛΗΣΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vortex365 είπε

Για το 22αρι τσακιστηκαν να το εφαρμόσουν σύμφωνα με  την Ευρωπαϊκή οδηγία  ( μάλιστα υποψιάζομαι ότι τα καθυστερούν επιπλέον για να φορολογηθούν και αυτά τα οποία έχουν εισέλθει στην χώρα εδώ και καιρό ).ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΖΑΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΛΗΣΗ .

Δεν τους παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ισχύει η ταρίφα των 15 ευρώ για εκτελωνισμό ή όχι? Και αν ο Κινέζος το στείλει μέσοΟλλανδίας το γλιτώνω το ΦΠΑ?

Επεξ/σία από NiVa013
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, Doped είπε

Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο???

Οταν ο μαγαζατορας μου προσφερει οτι μου προσφερει ο κινεζος γιατι να πληρωσω το καπελο ρωταω.

Αν κατσι ο οποιοσδηποτε και φτιαξει μια θηκη - παπουτσι - πορτοφολι στην Ελλαδα ή στην ΕΕ και μου πει κανει +50% γιατι φιλε εχω οικογενεια και θελω να την ταισω και εβαλα μερακι σε αυτο που εκανα θα σκασω, θα ανοιξω το πορτοφολι μου και θα του τ

Όταν μπορέσεις να δεις λίγο πιο πέρα από το πορτοφόλι σου θα καταλάβεις τι σχέση έχουν.

Μέχρι τότε, μίλα και συ για... Σοβιετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όταν μπορέσεις να δεις λίγο πιο πέρα από το πορτοφόλι σου θα καταλάβεις τι σχέση έχουν.

Μέχρι τότε, μίλα και συ για... Σοβιετίες.

Φυσικα.

Αν μπορεις εξηγησε μου σε ΠΜ ή δειξε μου τι πρεπει να διαβασω για να καταλαβω ...τι εννοεις.

12 λεπτά πριν, NiVa013 είπε

Τελικά ισχύει η ταρίφα των 15 ευρώ για εκτελωνισμό ή όχι? Και αν ο Κινέζος το στείλει μέσοΟλλανδίας το γλιτώνω το ΦΠΑ?

οχι θα στο καπελωσει αυτος. Νομιζω το εφαρμοσαν ηδη στο ali

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Σε έβαλε μέσα μιλάμε έτσι ;; Φίλε υπολόγισε λίγο Τα μεταφορικά που πληρώνουν το προσωπικό που έχει το Φ.Π.Α. που εκδίδει το κέρδος που θέλει να βγάλει αν νομίζεις ότι τα 5 € τον κάνω να κρύβω ποτέ μιλάμε κοιμάσαι όρθιος φίλε πραγματικά δεν έχεις συναίσθηση πραγματικά του τι συμβαίνει αντί να στηρίξεις έναν έλληνα σκέφτεσαι πως θα Γλιτώσεις 5 € μετά μην έχετε την απαίτηση να παίρνετε επιδόματα και να σας στηρίζει το ελληνικό κράτος γιατί εντάξει ξέρουμε τι λαμόγια είναι οι 300 αλλά όταν οι ίδιοι οι έλληνες 10 εκατομμύρια λαός κοιτάει απλά πως θα κλέψει και πόσα εξοικονόμηση χρήμα ε λογικό είναι ότι κάποια στιγμή αυτό το καράβι θα βουλιάξει

 Να στα κάνω ψιλά μπας και το καταλάβεις.

Εγώ σαν απλός καταναλωτής πήρα και τις τρεις μπάρες 10.30 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά. Αυτός σαν μαγαζί λογικά ίσως να τις αγοράζει ποιο φθηνά από μένα, λόγω τιμολογίου λόγω ότι παίρνει ποσότητα δεν ξέρω αλλά λογικά αγοράζει ίσως ποιο φθηνά.

Το μαγαζί εδώ ήθελε 45 συν μεταφορικά άρα σχεδόν 50 και όχι μόνο είναι μεγάλη διαφορά το 10 με το 50 δεν τις είχε να τις πάρω και άμεσα αλλά έλεγε 10-30 μέρες.

Με την λογική σου όχι μόνο θα πρέπει να αγοράζουμε από Ελληνες αλλά μόνο από τα μεγάλα μαγαζιά γιατί έχουν περισσότερους υπαλλήλους και πληρώνουν και διαφημίσεις.

Οπότε τα Σκρουτζομάγαζα πρέπει να βάλουν λουκέτο.

Άσχετα αν εσύ και εγώ μπορεί να είμαστε άνεργοι και αυτοί μπορεί να έχουν αλλοδαπούς για υπαλλήλους.

Με απλά λόγια όπως δικαίωμα της κάθε επιχείρισης να παίρνει ξένους η κάτω των 25 τετράωρα κλπ για να πληρώνει λιγότερα μεροκάματα έτσι είναι δικαίωμα του κάθε καταναλωτή να κοιτάει το συμφέρον του.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη  φιλος μου που  εχει παραγγειλει  drone  το Air 2S   στα  813   ευρω   απο Banggood  με Priority  Line    θα πληρωσει  φπα ?     Του ερχετε απο Γερμανια  με DHL courier .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο!

Έκτη σελίδα σχολίων και αντί να σχολιάζουμε τα νέα μέτρα, να τα εξηγούμε και να γίνεται κουβέντα για αυτά,
πλακώνεστε για το αν είναι καλές οι αγορές από την Κίνα ή όχι. Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που ρωτάνε ή σχολιάζουν τις εξαγγελίες.
Λες και θα πείσουν οι μεν τους δε. Έχετε χάσει την μπάλα.
Εγώ θα την έβαζα και οφφ τόπικ όλη την κουβέντα.

 

 

Για να προσπαθήσω να γίνει κουβέντα, εγώ αυτό το βρίσκω θετικό. Καταλαβαίνω ότι παύει ο εκτελωνισμός των 15€ για όποια αγορά έρθει σύμφωνα με το IOSS. Τώρα απλά περιμένουμε τους μεγάλους τουλάχιστον παίκτες (Ali, BG κλπ) να συμμορφωθούν. Και μπορεί έτσι να γλυτώσουμε την καθυστέρηση των τελωνείων και να έχουμε μόνο την καθυστέρηση των ΕΛΤΑ.

 

Αναφορά σε κείμενο

Η νέα αυτή διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

 

Επεξ/σία από ekkli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...