Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Ανακοίνωση για την κατάργηση απαλλαγής ΦΠΑ σε αντικείμενα μέχρι €22 από χώρες εκτός Ε.Ε


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

Το ελληνικό μαγαζί και το κάθε μαγαζί κοιτάει το κέρδος όπως θα κοιτάω και εγώ την λιγότερη χασούρα

  • Like 16
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

 

tenor.gif.82b6de6a5bbd68084f5791b33fc508e3.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστεία αυτά περί στήριξης ελληνικής οικονομίας. 

  • Οταν εδω σου εχει noname κακιστης ποιότητας tempered glass 5-10ευρο στο eshop και 12-15 στο κατάστημα και αν πετάξεις επάνω μια κολά χαρτί ραγίζει και στο eBay βρίσκεις επώνυμο 3x pack με 5 ευρώ.
  • Αντίστοιχα θήκες σε μαγαζία στην Ομόνοια, Ερμού κτλ 10ευρώ και στο ebay 1.

Η διαφορά είναι τεράστια για να μην το σκεφτείς 1 και 2 φορές και τελικά να το παρεις απ εξω και οσο αργήσει.

Δεν συζητάμε για ποικιλία που υπάρχουν συσκευες που στο bangood κοστίζουν 400 ευρώ και στην ελλαδα θα τις βρεις μονο σε αγγελία στα 800

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

κλασσικές περιπτώσεις βλάβης. το πιο πρόσφατο:
- έχω αγοράσει το Iphone 12 pro max απο το ιντερνετ έχω πάρει 3rd party φορτιστή επίσης απο το ίντερνετ απο άλλο μαγαζί γιατί ο δικός του είναι πανάκριβος αλλά ξέχασα να πάρω τζαμάκι . έχεις? 
- δεν έχω για το 12 έχω μόνο για το 11 δεν ξέρω αν κάνει όμως, αν θες να σου παραγγείλω
- όχι εντάξει τα ίδια είναι μωρέ δε χρειάζεται δώσε αυτό το ξέρω το έχω δει κάνει
- οκ 
πληρώνει με πόνο ψυχής το 10άρικο για το τζαμάκι
την επόμενη μέρα:
"τελικά δεν έκανε είναι πιο μεγάλο" 
"εγώ σου το είπα.. δεν πειράζει δώστο και θα σου παραγγείλω για το 12 να έρθει αύριο"
"όχι μην παραγγείλεις αφου δεν έχεις πήγα παράγγειλα απο το ιντερνετ μου ήρθε 8 ευρώ απλά δώσε μου το 10άρικο πίσω"

και μου λες εσύ για κινα που θα τους έρθει 5 ευρώ και 10 πιο κάτω? 
 

Επεξ/σία από balt123
  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

 

*καλά και εδώ έχουμε "μαγαζιά και μαγαζιά"... 

 

22 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

Καλά ας στηρίξουν τα μαγαζιά με την σειρά τους την ελληνική παραγωγή και βλέπουμε. Γιατί και αυτοί από Κίνα φέρνουν και τα πουλάνε χρυσάφι. Πχ η γυναίκα μου βλέπει συνέχεια ρούχα και παπούτσια στα μαγαζιά που δεν είναι μάρκες αλλά έχουν έρθει από AliExpress και τα πουλάνε από 6 ευρώ στα 40-50. Γιατί να το στηρίξω, δεν κατάλαβα ...

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

οταν το ελληνικο μαγαζι θα μαθει να ειναι τυπικο και σε θεματα εγγυησης σε αντιθεση με το εξωτερικο που το full  refund το εχουν σαν κανονα θα τα προτιμησουμε.

14 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Αν αύριο μείνω άνεργος μου να σε έχω υπόψιν μου για καμία δουλίτσα; Ήρεμα ρωτάω

Δεν θα εχεις μεινει ανεργος απο αυτο. Η και να εμενες αυτο ας πουμε σημαινει οτι θα πρεπει να ανεχτουμε τον καθε τσαρλατανο που εντος εγγυησης και DOA αρνειται να σου επιστρεψει το πληρες αντιτιμο  με την δικαιλογια της συσκευασιας η της τρεχουσας εμπορικης αξιας για να μην μεινεις?

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, iwnas28 said:

Γιατι ρε παιδια, μηπως εχουμε καμια υποχρεωση στα ελληνικα μαγαζια?

Παπουτσι απο τον τοπο σου κ ας ειν' κ μπαλωμενο να πραγμα?

Η μας τρεχουν τα κλεφτα απο τα μπατζακια κ δεν ξερουμε τι να τα κανουμε ας πουμε...

Συνελθετε μερικοι...

Δεν είναι αυτό το θέμα ρε συ. Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει αλλά έτσι δεν "στηρίζουμε" τον τόπο μας κι άρα αυτό είναι κακό για μας (έμμεσοι φόροι).

Και στο κάτω κάτω, κάθε μέρα "καλώδια" παίρνουμε? αν βρήκες κάτι αξίας και πολύ πιο φθηνό από εδώ ασυζητητί να το πάρεις από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκανε το UK και αποχώρησε απο αυτό το καρκίνωμα που λέγεται ΕΕ.

Κοιτα να δεις η ελλαδα, οταν πρόκειται για έσοδα εφαρμόζει τους νόμους της EU-SSR άμεσα και πρώτοι μπράβο μπράβο

  • Like 7
  • Thanks 4
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

*καλά και εδώ έχουμε "μαγαζιά και μαγαζιά"... 

Εγώ να στηρίξω την οικονομία μας και τις ελληνικές επιχειρήσεις που είναι απλά εισαγωγείς / μεταπωλητές αλλά όταν μπαίνω μέσα στο κατάστημα και βλέπω όλο το AliExpress με τιμές +1.000 - 3.000% δυσκολεύομαι να αγοράσω.

Ναι, εκείνοι έτρεξαν/ πλήρωσαν την εισαγωγή, όλους τους φόρους, έχουν υπαλλήλους κλπ. Αλλά όχι και τέτοιες τιμές - είναι κοροϊδία.

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hellenicsun said:

Εγώ να στηρίξω την οικονομία μας και τις ελληνικές επιχειρήσεις που είναι απλά εισαγωγείς / μεταπωλητές αλλά όταν μπαίνω μέσα στο κατάστημα και βλέπω όλο το AliExpress με τιμές +1.000 - 3.000% δυσκολεύομαι να αγοράσω.

Ναι, εκείνοι έτρεξαν/ πλήρωσαν την εισαγωγή, όλους τους φόρους, έχουν υπαλλήλους κλπ. Αλλά όχι και τέτοιες τιμές - είναι κοροϊδία.

Καλά έχετε και ένα δίκιο, και τα μαγαζιά εδώ δεν βοηθάνε... Ψάξτε παιδιά και μην αγοράζετε από τέτοια μαγαζιά. Υπάρχουν και καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...