Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Σύνθεση νεου υπολογιστή


vagelis2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο prime95 εκανα blend test με ολα τα cores και hyperthreadings και πήρα 90 temp max..μήπως για αυτό ανέβασε temp επειδή ήταν όλα στο full?..το test το έκανα με ανοικτό το πλαϊνό..θέλω fan γιατί τώρα δουλεύει μονο ο μπροστά 230mm..στο ψάξιμο είμαι ..

την ψήκτρα την έσφιξα λίγο παραπάνω από εκεί που τερμάτιζε όπως έλεγε στο manual και πιστεύω την έβαλα σωστά κάποια στιγμή θα την ξανά κοιτάξω αλλα νομίζω πατάει καλά..

 

το ένα fan της ψήκτρας που είναι πάνω από τις ram είναι 2 εκατοστά προς τα 
έξω αλλιώς έβρισκε στις ram δεν νομίζω να είναι μεγάλο θέμα αυτό όμως..ετσι?😅

Mέχρι πριν λίγο δεν είχα θέμα με λόξιγκα αλλα έκανα εγκατάσταση κάποια προγράμματα και άρχισε πάλι (άσους ai suite 3,ryzenmaster,chipsetdrivers )
δεν ξέρω έκανα μερικά restart σταμάτησε τώρα ..!!

 

αλλα το έκανε και στην αρχή!! όταν είχα κάνει clean install win10 χωρίς update τίποτα καθαρό και είχε πάνω 1ssd και 3 hdd...


το μονο που μου απομένει είναι να κάνω clean install και να έχω πάνω ssd μονο και να περάσω το τελευταίο bios.(τώρα που γράφω δεν έχω παρατήρηση λόξιγκα πάντως οποτε θέλει το πιάνει..ελεος)

παρατήρησα επίσης όταν κάνει λόξιγκα  και είχα το task manager ανοιχτό το cpu δεν είχε κάποιο  spike
1-2% έτρεχε..

 

το qcode κολλημένο στο ΑΑ
και όταν ανοίγω ryzen master γυρνάει σε f8.. άλλο πάλι και τούτο ..διαβάζω διαφορα στο web αλλα λύση δεν βρίσκω για τα 2 αυτά error ...λέω να κάνω βίος update μήπως γίνει κάτι ... 

θα πάρω και τηλέφωνο το κατάστημα να τους ενημερώσω.. πήρα cpu και mobo από ένα κατάστημα ..λογικά θα γνωρίζουν κάτι και ίσως δώσουν κάποια λύση/εξήγηση τηλεφωνικά και γλιτώσω την επιστροφή για έλεγχο..

 


ότι θέλετε να μου πείτε γραφτέ το μην αγχώνεστε  ..🤣👍

άραγε με intel θα είχα τέτοια θεματάκια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Στο prime95 εκανα blend test με ολα τα cores και hyperthreadings και πήρα 90 temp max..μήπως για αυτό ανέβασε temp επειδή ήταν όλα στο full?..το test το έκανα με ανοικτό το πλαϊνό..θέλω fan γιατί τώρα δουλεύει μονο ο μπροστά 230mm..στο ψάξιμο είμαι ..

την ψήκτρα την έσφιξα λίγο παραπάνω από εκεί που τερμάτιζε όπως έλεγε στο manual και πιστεύω την έβαλα σωστά κάποια στιγμή θα την ξανά κοιτάξω αλλα νομίζω πατάει καλά..

 

το ένα fan της ψήκτρας που είναι πάνω από τις ram είναι 2 εκατοστά προς τα 
έξω αλλιώς έβρισκε στις ram δεν νομίζω να είναι μεγάλο θέμα αυτό όμως..ετσι?😅

Mέχρι πριν λίγο δεν είχα θέμα με λόξιγκα αλλα έκανα εγκατάσταση κάποια προγράμματα και άρχισε πάλι (άσους ai suite 3,ryzenmaster,chipsetdrivers )
δεν ξέρω έκανα μερικά restart σταμάτησε τώρα ..!!

 

αλλα το έκανε και στην αρχή!! όταν είχα κάνει clean install win10 χωρίς update τίποτα καθαρό και είχε πάνω 1ssd και 3 hdd...


το μονο που μου απομένει είναι να κάνω clean install και να έχω πάνω ssd μονο και να περάσω το τελευταίο bios.(τώρα που γράφω δεν έχω παρατήρηση λόξιγκα πάντως οποτε θέλει το πιάνει..ελεος)

παρατήρησα επίσης όταν κάνει λόξιγκα  και είχα το task manager ανοιχτό το cpu δεν είχε κάποιο  spike
1-2% έτρεχε..

 

το qcode κολλημένο στο ΑΑ
και όταν ανοίγω ryzen master γυρνάει σε f8.. άλλο πάλι και τούτο ..διαβάζω διαφορα στο web αλλα λύση δεν βρίσκω για τα 2 αυτά error ...λέω να κάνω βίος update μήπως γίνει κάτι ... 

θα πάρω και τηλέφωνο το κατάστημα να τους ενημερώσω.. πήρα cpu και mobo από ένα κατάστημα ..λογικά θα γνωρίζουν κάτι και ίσως δώσουν κάποια λύση/εξήγηση τηλεφωνικά και γλιτώσω την επιστροφή για έλεγχο..

 


ότι θέλετε να μου πείτε γραφτέ το μην αγχώνεστε  ..🤣👍

άραγε με intel θα είχα τέτοια θεματάκια..

 

δωσε βρε βαγγελη μια φωτο με το κινητο να δω την ψυκτρα , φαν και ραμ

το κουτι σου βαγγελη εχει υψος κουλερ 190 χιλιοστα , πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να σηκωσεις το εμπρος φαν απο τη μερια των ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιξα από ryzen master auto oc και έκανα blend test prime95 για 30 min

έχει να κάνει κάμποση ώρα λόξιγκα ..

κατά την διάρκεια του test δεν έβγαλε κιχ  πάντως..

 

temps.PNG

cooler2.jpg

cooler1.jpg

ram.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

άνοιξα από ryzen master auto oc και έκανα blend test prime95 για 30 min

έχει να κάνει κάμποση ώρα λόξιγκα ..

κατά την διάρκεια του test δεν έβγαλε κιχ  πάντως..

 

temps.PNG

cooler2.jpg

cooler1.jpg

ram.jpg

μια χαρα εισαι στις ραμ , οπωσδηποτε πρεπει να βαλεις φαν πισω για να βγαζει  και με κλειστο το πλαινο θα εισαι καλυτερα , αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ανοιξες ryzenmaster  και εβαλες auto oc , οτι χειροτερο για το cpu που εχεις το οποιο δεν φημιζεται οτι ειναι τοσο κρυο

κανε ενα προφιλ 2ο , αν εχεις ηδη κανει το 1ο και βαλε ολους τους πυρηνες σε manual sta 4600 Mhz / με  voltage 1.23 , δοκιμασε με ενα cinebench Ρ20 και πες μου ποσο σε ανεβασε θερμοκρασια ....αντε να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagelis2019 είπε

πατάω apply & test κάνει restart και τα πήρε?

εγώ από το basic επέλεξα auto oc πάντως ..

και αν θέλω να γυρίσω στα default?

πάω στο basic default apply και restart?

TEST.PNG.f72b0a2ef0bdc66d7341f9402acf281d.PNG

restart δεν πρεπει να κανει ....αν κανει σημαινει οτι δεν το σηκωνει , κανεις save profile αν δεν κανει επανεκκινηση απο μονο του και εχουν μεινει εκει οι ρυθμισεις , οταν θα ξεκιναει ο υπολογιστης σους θα ειναι με τις αρχικες του ρυθμισεις οπως τον πηρες , με το ryzenmaster επιλεγεις το προφιλ καθε φορα που θελεις και πατας apply , αυτη τη δουλεια κανει , αλλιως πας για oc απο το bios της μητρικης σου κατι το οποιο με το συγκεκριμενο cpu δεν θα σε συμβουλευα να το κανεις

το Auto clock  οταν το επιλεγεις σε κανει επανεκκινηση στο manual οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

ξέρω ότι ανεβάζει temp γενικά ο 5800x αλλα περίμενα κάτι καλύτερο  OC..

στο auto που το είχα πήγαινε 1.4 το core voltage πάντως

αν σε δουλεψε αυτο που σε ειπα στο μανουαλ λογικα θα πρεπει να εχεις 65 βαθμους σε cinebench το ανωτερο

για να μη χασεις εγγυησεις δεν πρεπει να φυγεις απο τις εργοστασιακες συχνοτητες αν το κανεις το κανεις μονο μεσω bios και μπορει να παει πολυ πιο ψηλα  αλλα δεν στο συνιστω εγω το λυπαμαι πιο πολυ απο σενα , το cpu ειναι μια χαρα , αστο οπως ειναι και με το PBO ανοιχτο οπως ειναι και κοιτα να βαλεις τα φαν που χρειαζεται το κουτι σου και να κλεισεις τι πλαινο παραθυρο , τα πραγματα ειναι καινουρια , δουλεψε τα λιγο να τα μαθεις καλα και μετα απο λιγο καιρο καντα οτι θες.

10 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

ξέρω ότι ανεβάζει temp γενικά ο 5800x αλλα περίμενα κάτι καλύτερο  OC..

στο auto που το είχα πήγαινε 1.4 το core voltage πάντως

το μανουαλ το χρησιμποποιεις για να τον κανεις ποι stable τον επεξεργαστη σου στο auto εχει τα σκαμπανεβασματα απο το boost που παιρνει

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Simultaneous multithreading κλειστο να το εχω? χάνω 8 νήματα ετσι ?

θελει ψαξιμο  παντως..

sta 4600 me 1.23 v  μεσω ryzenmaster αν σε δουλευει και εχει καλες θερμοκρασιες δεν πειραζεις τιποτα αλλο.

Η 2η σου επιλογη ειναι εφ'οσον βαλεις στο κουτι σου τα φαν που χρειαζονται (ειδικα το πισω που βγαζει) τον αφηνεις μαμα γιατι ανεβαζει πιο πολυ συχνοτητα  οπως ειναι με το boost

Η 3η σου επιλογη ειναι να γαργαλησεις απο την μητρικη μεχρι να εκραγει

Πες μου ομως σε ενα καινουριο cpu γιατι θελεις να βαλεις χερι , τι θελεις να κανεις ή τι θελεις να αποδειξεις

επισης πηγαινε αν δεν το εχεις κανεις στις ρυθμισεις - συστημα - ενεργεια και στις προσθετες επιλογες ενεργειας βαλτο στο high perormance ....αν δεν το'χεις κανει

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)δεν θυμάμαι stock αν ήταν on η off
το simulation.😄

2)εσύ μου είπες 4600mhz 1.23v με simulation on θα πιάνω max 65 temmp?

3)έτρεξα  cineR23 4600mhz 1.23v με simulation on και πήγε max 75temp

με 4600mhz 1.23v  simulation off πήγε max 65temp 

4)Εγώ σίγουρα θα θελήσω ένα stable oc... αλλα για αρχή πολύ απλά πράγματα 

5)και φυσικά να μην έχει λόξιγκα το pc.. που όση ώρα είμαι πάνω τώρα δεν έχει κάνει τίποτα😘 δεν μπορώ να καταλάβω τι το προκαλεί..

6) τα qcode ΑΑ f8 να διορθωθούν ..από ότι έχω διαβάσει για το ΑΑ δεν είναι κάτι.. για το F8 δεν βρήκα άκρη..

7)και αν έχει κάποιο θέμα από temp δεν ξέρω να απευθυνθώ στο κατάστημα γιατί αν κάνω κάποιο edit σε video και η temp πάει στο θεό θα έχω θέμα..

😎 σε έπρηξα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

1)δεν θυμάμαι stock αν ήταν on η off
το simulation.😄

2)εσύ μου είπες 4600mhz 1.23v με simulation on θα πιάνω max 65 temmp?

3)έτρεξα  cineR23 4600mhz 1.23v με simulation on και πήγε max 75temp

με 4600mhz 1.23v  simulation off πήγε max 65temp 

4)Εγώ σίγουρα θα θελήσω ένα stable oc... αλλα για αρχή πολύ απλά πράγματα 

5)και φυσικά να μην έχει λόξιγκα το pc.. που όση ώρα είμαι πάνω τώρα δεν έχει κάνει τίποτα😘 δεν μπορώ να καταλάβω τι το προκαλεί..

6) τα qcode ΑΑ f8 να διορθωθούν ..από ότι έχω διαβάσει για το ΑΑ δεν είναι κάτι.. για το F8 δεν βρήκα άκρη..

7)και αν έχει κάποιο θέμα από temp δεν ξέρω να απευθυνθώ στο κατάστημα γιατί αν κάνω κάποιο edit σε video και η temp πάει στο θεό θα έχω θέμα..

😎 σε έπρηξα ..

δεν με επρηξες γιατι κανω καποια πραγματα ακομη και γι αυτο καθομαι στο pc.

Ναι σε ειπα για 4600 με 1.23v χωρις simulation  αρα το εχεις στο off , εδω μιλαμε για κατι stable με σωστες θερμοκρασιες το οποιο το δουλευεις καποιες ημερες και βλεπεις αν σε κανει.

Το μονο ''σπαστικο'' για καποιους θα ελεγα ειναι οτι οταν ανοιγεις τον υπολογιστη σου θα ειναι μανισιος και για να πας σ'αυτο θα πρεπει να ανοιγεις το ryzenmaster kκαι μετα την συγκεκριμενη επιλογη του προφιλ που εφτιαξες να πατας apply

Σαν cpu το συγκεκριμενο ανεβαζει θερμοκρασιες ., τωρα στο video editing αν επιλεγεις τις συγκεκριμενες ρυθμισεις δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα θερμοκρασιας αλλα θα στο πω αλλη μια φορα ...βαλε ανεμιστηρες στο κουτι σου και αν δε βαλεις , τουλαχιστον εναν πισω για να βγαζει αλλα και να βοηθαει την ψυκτρα σου , εδω θα δεις ακομη καλυτερη διαφορα στη θερμοκρασια.

Καντα ολα ενα-ενα και οχι ολα μαζι και προπαντος μην αγχωνεσαι , κανε καποιο τεστακι με ενα βιντεο επανω στο editing που θελεις για να το παρακολουθησεις , οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαστει το αναφερεις και καποιος σιγουρα θα σου δωσει την γνωμη του σε οτιδηποτε παρουσιαστει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο 11700k σε oc και temps είναι ποιο καλός δηλαδή gt θα σκάσω σε σχέση με τον 5800x

δεν μου έβγαινε πάνω από 30 ευρώ παραπάνω ..

είπα 7nm ο 5800x θα είναι λιγότερο ενεργοβόρος αρα λιγότερα τα temp ..
tina πω..
 

 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelis2019 είπε

ο 11700k σε oc και temps είναι ποιο καλός δηλαδή gt θα σκάσω σε σχέση με τον 5800x

δεν μου έβγαινε πάνω από 30 ευρώ παραπάνω ..

είπα 7nm ο 5800x θα είναι λιγότερο ενεργοβόρος αρα λιγότερα τα temp ..
tina πω..
 

 

Ριξε μια ματια εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το λοξιγκα-κόλλημα (δεν ξέρω πως να το πω) ο υπεύθυνος πρέπει να είναι ή το mouse( ενα παλιό g600) ή το φλασακι dlink για το wifi.. 

Δεν έχω βάλει την κεραία της μητρικής ακόμα.. είπα να αφήσω το φλασακι  γιατί με το ρουτερ της voda διαφορά δεν θα έβλεπα  ... και την άφησα  στο σακουλάκι της.. :)

Εμένα πάντως το μυαλό μου πήγε στο cpu αλλά μην το ματιάσουμε...🤞

Τωρα.. κάτι αλλο... έτρεξα κάτι game και με το afterburner έβαλα OSD να βλέπω temp, cpu clock κλπ.. αλλα με ανοιχτό το hwinfo και ryzen master δεν έδειχνε τα ίδια νούμερα.. Δεν ξέρω μπορεί να εχει κάποια καθυστέρηση.. 

Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι ενώ έλεγε με τα osd του afterburner (που τα έβλεπα στο box του game) clock speed 4800mhz στο ryzen master και στο hwinfo δεν έφτανε με τι καμία 4800mhz η τιμή αυτή..

Αντε να έχει καθυστέρηση αλλα γιατί να βλέπω διαφορετικά μέγιστα νούμερα.. 🤔

Κατά τα άλλα τα game έτρεχαν ομαλά ακόμα και στο high και ultra με καλά fps χωρίς lag.. 

Που δεν το περίμενα με την 1030 που έχω.. 💪

Αυτά τα λίγα... 

Την καλησπέρα μου.. 😁

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...