Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Σύνθεση νεου υπολογιστή


vagelis2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Το πρόβλημα με το λοξιγκα-κόλλημα (δεν ξέρω πως να το πω) ο υπεύθυνος πρέπει να είναι ή το mouse( ενα παλιό g600) ή το φλασακι dlink για το wifi.. 

Δεν έχω βάλει την κεραία της μητρικής ακόμα.. είπα να αφήσω το φλασακι  γιατί με το ρουτερ της voda διαφορά δεν θα έβλεπα  ... και την άφησα  στο σακουλάκι της.. :)

Εμένα πάντως το μυαλό μου πήγε στο cpu αλλά μην το ματιάσουμε...🤞

Τωρα.. κάτι αλλο... έτρεξα κάτι game και με το afterburner έβαλα OSD να βλέπω temp, cpu clock κλπ.. αλλα με ανοιχτό το hwinfo και ryzen master δεν έδειχνε τα ίδια νούμερα.. Δεν ξέρω μπορεί να εχει κάποια καθυστέρηση.. 

Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι ενώ έλεγε με τα osd του afterburner (που τα έβλεπα στο box του game) clock speed 4800mhz στο ryzen master και στο hwinfo δεν έφτανε με τι καμία 4800mhz η τιμή αυτή..

Αντε να έχει καθυστέρηση αλλα γιατί να βλέπω διαφορετικά μέγιστα νούμερα.. 🤔

Κατά τα άλλα τα game έτρεχαν ομαλά ακόμα και στο high και ultra με καλά fps χωρίς lag.. 

Που δεν το περίμενα με την 1030 που έχω.. 💪

Αυτά τα λίγα... 

Την καλησπέρα μου.. 😁

 

 

 

 

 

η 1030 Βαγγελη γινεται λαστιχο και παει σφαιρα (για την asus αναφερομαι με ddr5  γιατι ολες οι αλλες που κυκλοφορουν ειναι να'χαμε να λεγαμε)

εγω την ετρεξα στο Metro Exodus και η καρτουλα κανει παπαδες

Πιο πανω σ'εβαλα ενα λινκ σε σχεση με τον 11700k , δεν ξερω αν μπηκες να διαβασεις και να δεις .

Το cpu σου τα σπαει αρκει να ξερεις να του συμπεριφερθεις , τα νευρα και η απογοητευση που εδειξες τις προηγουμενες ημερες δεν σε βοηθουν.

Ειναι σαν μια γυναικα που βγαινεις μαζι της , την κυνηγας κανα 20ημερο και επειδη δεν σου καθεται σηκωνεσαι και φευγεις , ολα εχουν την στιγμη και την ωρα τους ειτε ειναι εμψυχα ειτε αψυχα......κοιτα το λινκ και διαβασε τι γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vagelis2019Εμένα η άποψη μου είναι να βγάλεις το USB stick του wifi και να βάλεις την κεραία, θα έχεις λιγότερο latency και bufferbloat, αν θέλεις κάνε και δοκιμές να μας πεις τη διαφορά.

Επίσης αν δεν κάνεις render και θέλεις να κάνεις OC μόνο για να κερδίσεις λίγα fps στα games μπες στο ανάλογο thread και διάβασε τι πρέπει να κάνεις γιατί ως τώρα τα πειράματα σου είναι σε λάθος δρόμο.

Τέλος προγράμματα όπως το AI Suite συνήθως κάνουν κακό στις επιδόσεις, αν είναι αναγκαία για κάποιο RBG βάλε τα, ρύθμισε το και μετά uninstall.

Όσο αφορά τον intel όντως θα μπορούσες να έχεις λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες με ένα κορυφαίο σύστημα ψύξης ( είναι πολύ παραπάνω watt αλλά έχει περισσότερη αγωγιμότητα) αλλά με το κουτί σου θα είχες μεγαλύτερο πρόβλημα με θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα το λινκ που έβαλες και σίγουρα και οι Intel θα έχουν τα "θεματα" τους δεν λέω.. Αλλά για να κατάλάβεις δεν είχα καθόλου γνώση για τα νέα cpu.. 

Αυτα που δούλεψα εγώ σε oc είναι 10ετίας q9550, i7920.. 

Και δεν είχα ποτέ amd cpu μόνο gpu.. 

Τότε η AMD δεν ήταν στα καλύτερα της.. θα έχεις δει πιστεύω στο youtube video χωρίς ψυκτρα  πόσο ανέβαζανε temp και βγάζανε καπνούς ενώ τα Intel σκυλιά.. Και μου είχε μείνει στο μυαλό... και λέω λες να έκανα μ@λακια που πήρα amd.. 

Και βάζω με χαρά το prime95 με blend test full ram στον 5800x γνωρίζοντας όμως ότι είναι ενεργοβόρος και ανεβάζει temp και λέω η έπεσα σε μάπα cpu η ότι η amd είναι για τα μπάζα όπως παλιά... και Intel και πάλι Intel. ... απογοητευτικα ενώ δεν θα έπρεπε.. Εγώ είχα προσδοκίες πολύ ψηλές γιατί λέω έχουν περάσει τόσα χρόνια αλλάξανε οι τεχνολογίες όλα θα είναι τέλεια.. Blend τεστ στους 65 βαθμούς max.. Αν δε όμως.. PBO, boost, και διάφορα τέτοια τότε δεν υπήρχαν.. 

Έβαζες λίγα λίγα τα hz και αν δεν σήκωνε chrasare.. Τώρα όμως έχουμε thermal throttling κλπ.. που μπορεί και να chrasari μεν αλλά σου ρίχνει clock να κρατήσει το cpu ποιο κρύο όσο μπορεί...

 

Με άλλα λόγια θέλει υπομονή και να κρατάμε μικρό καλάθι ..

 

 

Πάλι μακριναρι έγραψα.. 🤣

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Το διάβασα το λινκ που έβαλες και σίγουρα και οι Intel θα έχουν τα "θεματα" τους δεν λέω.. Αλλά για να κατάλάβεις δεν είχα καθόλου γνώση για τα νέα cpu.. 

Αυτα που δούλεψα εγώ σε oc είναι 10ετίας q9550, i7920.. 

Και δεν είχα ποτέ amd cpu μόνο gpu.. 

Τότε η AMD δεν ήταν στα καλύτερα της.. θα έχεις δει πιστεύω στο youtube video χωρίς ψυκτρα  πόσο ανέβαζανε temp και βγάζανε καπνούς ενώ τα Intel σκυλιά.. Και μου είχε μείνει στο μυαλό... και λέω λες να έκανα μ@λακια που πήρα amd.. 

Και βάζω με χαρά το prime95 με blend test full ram στον 5800x γνωρίζοντας όμως ότι είναι ενεργοβόρος και ανεβάζει temp και λέω η έπεσα σε μάπα cpu η ότι η amd είναι για τα μπάζα όπως παλιά... και Intel και πάλι Intel. ... απογοητευτικα ενώ δεν θα έπρεπε.. Εγώ είχα προσδοκίες πολύ ψηλές γιατί λέω έχουν περάσει τόσα χρόνια αλλάξανε οι τεχνολογίες όλα θα είναι τέλεια.. Blend τεστ στους 65 βαθμούς max.. Αν δε όμως.. PBO, boost, και διάφορα τέτοια τότε δεν υπήρχαν.. 

Έβαζες λίγα λίγα τα hz και αν δεν σήκωνε chrasare.. Τώρα όμως έχουμε thermal throttling κλπ.. που μπορεί και να chrasari μεν αλλά σου ρίχνει clock να κρατήσει το cpu ποιο κρύο όσο μπορεί...

 

Με άλλα λόγια θέλει υπομονή και να κρατάμε μικρό καλάθι ..

 

 

Πάλι μακριναρι έγραψα.. 🤣

 

 

κοιτα και αυτα που λεει ο elpenor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, elpenor είπε

@vagelis2019Εμένα 

Τέλος προγράμματα όπως το AI Suite συνήθως κάνουν καλό στις επιδόσεις, αν είναι αναγκαία για κάποιο RBG βάλε τα, ρύθμισε το και μετά uninstall.

 

Το AI Suite το πέρασα και σε μια φάση που άλλαξα profile για τα φαν chrasare το πσ.. 

Αλλά μπορεί να φτει και το mouse μου πολύ πιθανό... 

Το μόνο που δεν βρίσκω στο ai suite είναι fan control για το cpu_opt που έχω βάλει το ένα cpu φαν apo την noctua.. 

Λογικά θα έχει το control  για cpu_opt μαζί με cpu_fan.. 

Αλλά είναι βολικό να έχεις control στα φαν από τα Windows αλλιώς από bios  η κάποιο φαν controler με οθόνη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Το AI Suite το πέρασα και σε μια φάση που άλλαξα profile για τα φαν chrasare το πσ.. 

Αλλά μπορεί να φτει και το mouse μου πολύ πιθανό... 

Το μόνο που δεν βρίσκω στο ai suite είναι fan control για το cpu_opt που έχω βάλει το ένα cpu φαν apo την noctua.. 

Λογικά θα έχει το control  για cpu_opt μαζί με cpu_fan.. 

Αλλά είναι βολικό να έχεις control στα φαν από τα Windows αλλιώς από bios  η κάποιο φαν controler με οθόνη.. 

Είμαι ταξίδι και γράφω από το κινητό με αποτέλεσμα αντί για "κακό στις επιδόσεις" να γράψω "καλό", το διόρθωσα αμέσως αλλά ήταν αργά. Πολλά προβλήματα με software σαν το AI Suite.

Γιατί δεν βάζεις στο ίδιο fan header τα δύο fan του CPU cooler; Ενώνονται εύκολα.

Εγώ έχω φτιάξει μερικά profile (silent/gaming/render) στο bios για τα fans και προσωπικά με καλύπτει.

Δεν αποκλείεται να φταίει το mouse σου για το lag αλλά η πιθανότητα είναι μικρή. Πιο πιθανό το USB ή κάποιος driver

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Το AI Suite το πέρασα και σε μια φάση που άλλαξα profile για τα φαν chrasare το πσ.. 

Αλλά μπορεί να φτει και το mouse μου πολύ πιθανό... 

Το μόνο που δεν βρίσκω στο ai suite είναι fan control για το cpu_opt που έχω βάλει το ένα cpu φαν apo την noctua.. 

Λογικά θα έχει το control  για cpu_opt μαζί με cpu_fan.. 

Αλλά είναι βολικό να έχεις control στα φαν από τα Windows αλλιώς από bios  η κάποιο φαν controler με οθόνη.. 

Μεσα απο το AI Suite κοιτα το fan xpert4 , σε βαζω το λινκ για να το δεις , μ'αυτο ρυθμιζεις τους ανεμιστηρες σου

https://www.asus.com/support/FAQ/1034000/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Είμαι ταξίδι και γράφω από το κινητό με αποτέλεσμα αντί για "κακό στις επιδόσεις" να γράψω "καλό", το διόρθωσα αμέσως αλλά ήταν αργά. Πολλά προβλήματα με software σαν το AI Suite.

Γιατί δεν βάζεις στο ίδιο fan header τα δύο fan του CPU cooler;

Εγώ έχω φτιάξει μερικά profile στο bios για τα fans και προσωπικά με καλύπτει.

Δεν αποκλείεται να φταίει το mouse σου για το lag αλλά η πιθανότητα είναι μικρή. Πιο πιθανό το USB ή κάποιος driver

Το κατάλαβα από το unistall που είπες ότι εννοείς ότι δεν είναι καλό. 

 

 Το mouse πρέπει να φταίει αλλάζει προφίλ μόνο του στα πλήκτρα αν παρατήρησα καλά.. και lagari το σύμπαν εκτός αν φταίει τίποτα από τα parts που πήρα... θα το μάθω... αλλά στα game που έπαιξα δεν είδα κάτι ούτε στα στρες τεστ δεν είχε lag.. 

Αλλά μπορεί να φταίει και το wifi θα βάλω την κεραία και ακόμα καλύτερα καλώδιο για games... Αλλά με το router της vodafone 2,4ghz μπορεί αν ήταν 5ghz να ήταν καλυτερα.. 

 

 

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Μεσα απο το AI Suite κοιτα το fan xpert4 , σε βαζω το λινκ για να το δεις , μ'αυτο ρυθμιζεις τους ανεμιστηρες σου

https://www.asus.com/support/FAQ/1034000/

Ναι από εκεί το κάνω και εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα το ρίξω εδώ. Θέλει ο λογιστής μου καινούργιο υπολογιστή να στήσει οπότε απευθύνθηκε σε μένα. Έχοντας παλαιότερα κακές εμπειρίες από AMD προϊόντα είμαι λίγο δύσπιστος αν και πολύς κόσμος με τις τελευταίες γενιές έχει μείνει ευχαριστημένος. Λαμβάνοντας υπόψιν το παραπάνω και επειδή δεν έχω κάνει χρήση τις τελευταίες γενιές θα ήθελα λίγο απόψεις για την τρέχουσα κατάσταση intel - amd για χρήση γραφείου με λογιστικά προγράμματα που τρέχουν προφανώς και βάσεις και ανοίγουν και ψιλό άπειρες καρτέλες ταυτόχρονα. Ανάλογα την πρόταση σας σε CPU θα ήθελα και κάποια μητρική σαν πρόταση με HDMI σίγουρα επάνω και 4 dimm slots για μνήμες. Δεν μας καίει προφανώς η κάρτα οπότε θα παίξουμε με ενσωματωμένη. Ιδανικά θέλει ελάχιστο 8Gb μνήμη και για να ναι χαλαρός 16Gb. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DeVilMaYcRyGR είπε

Καλησπέρα σας,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα το ρίξω εδώ. Θέλει ο λογιστής μου καινούργιο υπολογιστή να στήσει οπότε απευθύνθηκε σε μένα. Έχοντας παλαιότερα κακές εμπειρίες από AMD προϊόντα είμαι λίγο δύσπιστος αν και πολύς κόσμος με τις τελευταίες γενιές έχει μείνει ευχαριστημένος. Λαμβάνοντας υπόψιν το παραπάνω και επειδή δεν έχω κάνει χρήση τις τελευταίες γενιές θα ήθελα λίγο απόψεις για την τρέχουσα κατάσταση intel - amd για χρήση γραφείου με λογιστικά προγράμματα που τρέχουν προφανώς και βάσεις και ανοίγουν και ψιλό άπειρες καρτέλες ταυτόχρονα. Ανάλογα την πρόταση σας σε CPU θα ήθελα και κάποια μητρική σαν πρόταση με HDMI σίγουρα επάνω και 4 dimm slots για μνήμες. Δεν μας καίει προφανώς η κάρτα οπότε θα παίξουμε με ενσωματωμένη. Ιδανικά θέλει ελάχιστο 8Gb μνήμη και για να ναι χαλαρός 16Gb. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Χωρις λειτουργικο τα εχει καποιος πρεπει να βαλει windows

1

2

3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Χωρις λειτουργικο τα εχει καποιος πρεπει να βαλει windows

1

2

3

Καλα είναι αλλά όχι δεν ψάχνω αυτό ακριβώς. Την σύνθεση θα την κάνω εγώ απλά θέλω ακαποιο μέτρο σύγκρισης πχ i5 12600 τυχαίο τι είναι σε ryzen αντίστοιχα; Επίσης θέλω άποψη αν είσαι πχ χρήστης amd τι λειτουργίες κάνεις πως αποκρίνεται και τι setup έχεις για να ξέρω αν είναι πολύ δυνατό ή καθημερινής χρήσης και ανταποκρίνεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/25248099/Aerocool-Duo-20-ARGB.html 

 

Μόνο pwm δεν είναι με 2pin... στο pump το έβαλα μόνο εκεί το βλέπει το AI Suite..

 

Kαι κάνει control μαζί με άλλο ένα που τα έχω βάλει μαζί.. 

 

Απο ροή αέρα αρκετά καλή μπορώ πω περίμενα κάτι ποιο μέτριο.. 

 To software της Asus για τα φωτάκια έχει πρόβλημα δεν κάνει download πάντως αλλά πέρασα μια ποιο παλιά έκδοση.. 

Έβαλα 2 εφέ μια χαρά φωτάκια έχει.. 😁

Screenshot_2021-10-13-21-46-07-414_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

https://www.skroutz.gr/s/25248099/Aerocool-Duo-20-ARGB.html 

 

Μόνο pwm δεν είναι με 2pin... στο pump το έβαλα μόνο εκεί το βλέπει το AI Suite..

 

Kαι κάνει control μαζί με άλλο ένα που τα έχω βάλει μαζί.. 

 

Απο ροή αέρα αρκετά καλή μπορώ πω περίμενα κάτι ποιο μέτριο.. 

 To software της Asus για τα φωτάκια έχει πρόβλημα δεν κάνει download πάντως αλλά πέρασα μια ποιο παλιά έκδοση.. 

Έβαλα 2 εφέ μια χαρά φωτάκια έχει.. 😁

Screenshot_2021-10-13-21-46-07-414_com.miui.gallery.jpg

Αυτα παλι των 700 rpm που τα βρηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά 5 fans θα έχει :

πάνω:     2x 200 mm 800 rpm 

https://www.skroutz.gr/s/13573948/CoolerMaster-MasterFan-MF200R-RGB.html 

*τώρα έχει ενα παλιό 200mm. 

 

 

Στο πλαϊνό: 1x  200 mm aerocool 700rpm  *οκ αυτός. 

Μπροστά:1 x 700rpm 220mm

*Παλιό αλλά αν αλλαξω εκεί θα βάλω πολλά rpm να μπαίνει αέρας. 

 

Πισω:  1 x140 mm be quite  1600rpm

 *οκ και αυτός. 

Έτρεξα prime στο auto overclock από ryzen master κοντά στα 80c τα temp.. 

Idle έπιανε και κάτω από 25c... 

 

Το θέμα είναι να ταιριάζουν με κουτί αλλιως πρέπει να κάνω  πατέντα... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...