Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Σύνθεση νεου υπολογιστή


vagelis2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vagelis2019 είπε

Η coolermaster έχει 2 set βίδες.. 

coolermasterfan.jpg

Οι μακριες Βαγγελη ειναι για ψυγειο , πες μου τι ακριβως ψαχνεις για ανεμιστηρες , αν ψαχνεις , μηπως μπορω να βοηθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Cable management θέλω.. 🤣

Ψαχνό χειροβιδες για τα πλαϊνά και την gpu.. 

 

Και το occt που έτρεξα ξέρεις αν έχει charts γράφημα..?

Παλιά είχε.. Μπορεί να έχει μόνο στην pro έκδοση τώρα.. IMG_20211014_145807.jpg.1656e6a36135a0b5c7a14d405c27c6fa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Cable management θέλω.. 🤣

Ψαχνό χειροβιδες για τα πλαϊνά και την gpu.. 

 

Και το occt που έτρεξα ξέρεις αν έχει charts γράφημα..?

Παλιά είχε.. Μπορεί να έχει μόνο στην pro έκδοση τώρα.. IMG_20211014_145807.jpg.1656e6a36135a0b5c7a14d405c27c6fa.jpg

https://www.ebay.de/b/Computer-Gehauseteile-Zubehor/51064/bn_661558

Επισης μπορεις με το δειγμα στο χερι να ψαξεις σε μαγαζια με αντ/κα μοτο και να βρεις αλουμινιου και σε οτι χρωμα θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα κολλήματα παραμένει 

Έβαλα άλλο ποντίκι και έβγαλα το στικακια του WiFi και σύνδεσα την κεραία αλλά freezarei πάλι.. 

Τωρα μένει να αλλά αλλάξω πλήκτρολογιο γιατί μπορεί να φταίει αυτό.. 

Διαβάζω στο φόρουμ της Asus να απενεργοποησω το c-state από bios. 

 

Απο ότι διαβάζω είναι θεμα usb 2.0 ports

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Το πρόβλημα με τα κολλήματα παραμένει 

Έβαλα άλλο ποντίκι και έβγαλα το στικακια του WiFi και σύνδεσα την κεραία αλλά freezarei πάλι.. 

Τωρα μένει να αλλά αλλάξω πλήκτρολογιο γιατί μπορεί να φταίει αυτό.. 

Διαβάζω στο φόρουμ της Asus να απενεργοποησω το c-state από bios. 

 

Απο ότι διαβάζω είναι θεμα usb 2.0 ports

 

κοιτα μηπως εχει καποιο fix αρχειο η μητρικη σου για τα usb , ακομη και με bios , αν χρειαστει θα το βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

drivers για usb 2.0 λες ? 

δεν βρήκα κατι.

Τού chipeset τα εχω περάσει πάντως..

σου δινω ιδεα και αποψη τι να κοιταξεις , αν δε λυνεται με καποιο τροπο θα περιμενεις αναγκαστικα , εμενα το ''σαπακι'' η Ashrock που εχω με φιξαρισε μεσα στο bios τα usb και ας μην ειχα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες fix αρχείο τι εννοείς  ? 

να αλλάξω ρυθμίσεις στο βίος λες?

άλλαξα αυτές "Power Supply Idle Control" mode to "typical power usage"  το c-state δεν το πείραξα ακόμα..

το θέμα είναι ότι to κάνει οποτε θέλει και δεν παλεύετε .. όταν αρχίσει δεν σταματάει..

τώρα μετά την αλλαγή που έκανα δηλαδή δεν έχει πρόβλημα αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πω με σιγουριά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

οταν λες fix αρχείο τι εννοείς  ? 

να αλλάξω ρυθμίσεις στο βίος λες?

άλλαξα αυτές "Power Supply Idle Control" mode to "typical power usage"  το c-state δεν το πείραξα ακόμα..

το θέμα είναι ότι to κάνει οποτε θέλει και δεν παλεύετε .. όταν αρχίσει δεν σταματάει..

τώρα μετά την αλλαγή που έκανα δηλαδή δεν έχει πρόβλημα αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πω με σιγουριά..

 

αν δεν εχει κατι τ'αφηνεις οπως ειναι ητο screenshot einai απο bios της δικιας μου , σαν παραδειγμα στο ανεφερα

1810833472_Screenshot2021-10-16at17-34-37ASRockB550MPro4.png.2a71c5f9619b40037fb7873ebc9b7c44.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIOS
Version 2423
2021/08/17 20.55 MBytes

ROG STRIX B550-XE GAMING WIFI BIOS 2423
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIOSRenamer."

 

αλλα δεν ειναι το ποιο νεο το ποιο νεο ειναι αυτο 

 

Version 2423
2021/08/17 20.55 MBytes

ROG STRIX B550-XE GAMING WIFI BIOS 2423
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIOSRenamer."

Version 2407

ποιο να περάσω?

με usb στην θυρα του bios flash back?

γινείτε μέσα απο τα windows?

 

κουραζω το ξέρω 😂

 

 

ΛΑΘΟSS

AYTO ΓΙΑ  USB

Version 2006
2021/04/13 20.4 MBytes

ROG STRIX B550-XE GAMING WIFI BIOS 2006
"- Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.1 Patch A
- Fix USB connectivity issue
Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIOSRenamer."

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelis2019 είπε
BIOS
Version 2423
2021/08/17 20.55 MBytes

ROG STRIX B550-XE GAMING WIFI BIOS 2423
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIOSRenamer."

 

αλλα δεν ειναι το ποιο νεο το ποιο νεο ειναι αυτο 

 

Version 2423
2021/08/17 20.55 MBytes

ROG STRIX B550-XE GAMING WIFI BIOS 2423
"1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.3 Patch C
2. Improve system performance

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIOSRenamer."

Version 2407

ποιο να περάσω?

με usb στην θυρα του bios flash back?

γινείτε μέσα απο τα windows?

 

κουραζω το ξέρω 😂

 

 

δεν κουραζεις αν καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος , σου εδειξα ενα φιξ που υπαρχει στην ashrock μεσα στο bios και διορθωνει τα usb ports , ειπα αν εχεις κατι αναλογο , σιγουρα δεν μπαινει της ashrock στην asus

Αν δεν εχεις κατι τετοιο το αφηνεις οπως ειναι και δοκιμαζεις οπως εκανες με αλλο ποντικι , αλλο πληκτρολογιο  και γενικα οτι βολεψει μεχρι να λυθει το προβλημα απο την asus η ακομη και απο τα ιδια τα windows , σε καμια περιπτωση δεν σε ειπα αλλαξε το bios και οποιο κατσει , διαβαζεις τι κανει το καθενα πχ αν εχουμε απο το 1 εως το 10 bios δεν χρειαζεται να βαλεις το 19 αν το προβλημα λυνεται με το 8 και παντα πρεπει να κοιτας και με ποιο δουλευει σωστα το cpu...........ελπιζω να σε εδωσα να το καταλαβεις κοιτας usb compatibility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα αλλα εκανα λαθος copy paste..

1)γίνεται να κανω back up αυτο που εχω σε περίπτωση που θελω να γυρισω στο μαμισιο bios?

2)και γινεται απο windows η διαδικασία ή φλασαρισμα με usb flasback με το stick ? γιατι διαβασα εχουν θεμα και αυτα και θελει usb2.0..

θελω να αποφύγω το flashback, αν γινετε απο windows ή απο το bios με stick νομιζω ειναι καλύτερα..

 

λεει αυτο και με μπερδεύει

¨"running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIBefore OSRenamer."

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Καταλαβα αλλα εκανα λαθος copy paste..

1)γίνεται να κανω back up αυτο που εχω σε περίπτωση που θελω να γυρισω στο μαμισιο bios?

2)και γινεται απο windows η διαδικασία ή φλασαρισμα με usb flasback με το stick ? γιατι διαβασα εχουν θεμα και αυτα και θελει usb2.0..

θελω να αποφύγω το flashback, αν γινετε απο windows ή απο το bios με stick νομιζω ειναι καλύτερα..

 

λεει αυτο και με μπερδεύει

¨"running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SB550XEG.CAP) using BIBefore OSRenamer."

 

αυτο σου λεει να μετονομασεις το αρχειο πριν προχωρησεις , παρε ενα backup αυτο που φορας και μετα περνα οτι θελεις  , η μητρικη σου νομιζω εχει υποδοχη για usb flashback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει κανονικα clean install με .iso απο το site της microsoft και  το rufus..

το προβλημα το εμφανίζει απο την πρωτη στιγμη, ακομα και μετα το install τον windows χωρις να περάσω προγράμματα /drivers.

 

τις τελευταίες 2 ώρες δεν εκανε κατι και το μονο ποu άλλαξα ειναι απο το bios 

Power Supply Idle Control" mode to "typical power usage

 

και επίσης εχω το πρωτο bios(το ποιο παλιό) νομιζω... το ειδα απο το  ΕΖ update 

εχω την έκδοση 0317 του bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...