Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Σύνθεση νεου υπολογιστή


vagelis2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά!! 

Όλα καλά με το bulid γενικά αλλά το γεγονός ότι έχω στην motherboard beta bios δεν μου πολύ αρέσει.. 

 Ποια version θα μου προτείνετε για

B550 - xe + 5800x

Το θέμα με το κόλλημα μετά την ρύθμιση στο bios δεν το έχει ξανακάνει..

Πρέπει να το γυρίσω στην αρχική ρύθμιση να δω άμα έχει θέματα τώρα που πήρα ποντίκι/ πληκτρολόγιο... 

 

(HyperX keyboard aqua switches/ basilix razer Ultimate Mouse.. Ακριβά... αλλά ποιοτικές συσκευες) 

 

Αλλά άμα αρχίσει πάλι νομίζω μόνο με κάποιο bios update θα φτιάξει δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Καλησπέρα παιδιά!! 

Όλα καλά με το bulid γενικά αλλά το γεγονός ότι έχω στην motherboard beta bios δεν μου πολύ αρέσει.. 

 Ποια version θα μου προτείνετε για

B550 - xe + 5800x

Το θέμα με το κόλλημα μετά την ρύθμιση στο bios δεν το έχει ξανακάνει..

Πρέπει να το γυρίσω στην αρχική ρύθμιση να δω άμα έχει θέματα τώρα που πήρα ποντίκι/ πληκτρολόγιο... 

 

(HyperX keyboard aqua switches/ basilix razer Ultimate Mouse.. Ακριβά... αλλά ποιοτικές συσκευες) 

 

Αλλά άμα αρχίσει πάλι νομίζω μόνο με κάποιο bios update θα φτιάξει δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... 

 

 

 

νομιζω σε ειχα πει τι να βαλεις  , τωρα ποιο τρεχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Αυτό που μου είπες έχω περάσει το 1212 αλλά είναι beta.. 

Κατεβασε και βαλε το τελευταιο το 2423 , αλλα πριν κανεις οτιδηποτε κοιταξε και παρε αυτο που εχεις τωρα μπακαπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelis2019 είπε

και πως κανω back up το τρέχον bios?

 

Η Asus απο παλια εβαζε παντα επιλογη μεσα στο bios της μητρικης tool για back up κοιταξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?111443-Is-it-possible-to-backup-my-current-BIOS-binary

 

Δεν νομίζω να υπάρχει επιλογή για back up το bios το ειχα ψάξει και παλιότερα.

Το bios που εχω τωρα υπάρχει κανονικά στο site της asus πάντως.

Θα εχω περιορισμούς όμως αν θελω να κανω downgrade .

Ελπίζω να μηνννν εχωω θεματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?111443-Is-it-possible-to-backup-my-current-BIOS-binary

 

Δεν νομίζω να υπάρχει επιλογή για back up το bios το ειχα ψάξει και παλιότερα.

Το bios που εχω τωρα υπάρχει κανονικά στο site της asus πάντως.

Θα εχω περιορισμούς όμως αν θελω να κανω downgrade .

Ελπίζω να μηνννν εχωω θεματα..

Δε νομιζω να εχεις θεματα βαλε το τελευταιο χωρις να κανεις καποιο clear bios και το βλεπεις , αν τυχον υπαρχει καποιο προβλημα αναγκαστικα πρεπει να γυρισεις πισω , γι αυτο στο λεω , αλλιως πρεπει καποιο απο τα παιδια μεσα στο σαιτ να εχει την ιδια ή παρομοια μητρικη με σενα αλλα τον ιδιο επεξεργαστη για να πει τι δουλευει και αν τυχον παρουσιαζονται προβληματα

περιορισμοι δεν υπαρχουν για να γυρισεις σε παλαιοτερο bios γιατι δουλευεις στην περιπτωση σου το renamer οποτε μετονομαζεις οποιο bios και να φλασαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αυτο ..

6.In some cases, you may not be able to jump from an older UEFI release to a much newer release. You may need to "step" update, this will mean upgrading incrementally to a slightly newer build first prior to going to the most recent build/release. In most situations this not required.

 

θα κανω post και στο thread για amd μηπωσ ξερει κανεισ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelis2019 είπε

Διαβασα αυτο ..

6.In some cases, you may not be able to jump from an older UEFI release to a much newer release. You may need to "step" update, this will mean upgrading incrementally to a slightly newer build first prior to going to the most recent build/release. In most situations this not required.

 

θα κανω post και στο thread για amd μηπωσ ξερει κανεισ.

Ο

Οταν σε ειχα πει Βαγγελη για το 1212 ηταν το συγκεκριμενο για τον εοεξεργαστη που εχεις , αυτα που διαβασες ειναι τριχες κατσαρες , αν χρεισατει να γυρισεις πισω απλα δεν θα πας σε ποιο παλιο απο το 1212 που εχεις τωρα , μονο τοτε θα εχεις προβληματα ή ακομη και BSOD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Ο

Οταν σε ειχα πει Βαγγελη για το 1212 ηταν το συγκεκριμενο για τον εοεξεργαστη που εχεις , αυτα που διαβασες ειναι τριχες κατσαρες , αν χρεισατει να γυρισεις πισω απλα δεν θα πας σε ποιο παλιο απο το 1212 που εχεις τωρα , μονο τοτε θα εχεις προβληματα ή ακομη και BSOD

αν χρειαστεί να γυρίσω πίσω θα εχω bsod ?

ή με το last bios θα εχω bsod επειδή δεν ειναι το καλύτερο για το cpu μου?

 

δεν ξερω τι να πω δεν εχουν βγαλει ενα stable που να τα πάει καλα με το cpu μου ..@%$#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

αν χρειαστεί να γυρίσω πίσω θα εχω bsod ?

ή με το last bios θα εχω bsod επειδή δεν ειναι το καλύτερο για το cpu μου?

 

δεν ξερω τι να πω δεν εχουν βγαλει ενα stable που να τα πάει καλα με το cpu μου ..@%$#

βαζεις το τελευταιο και βλεπεις , αν δε δεις δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα , τζαμπα συζητηση μονο του δε γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Έχω ένα θέμα με το pc το θέλω να είναι συνέχεια οn γιατί  παίζω online games κατεβάζω κλπ και το θέλω συνέχεια on. 

Το θέμα ειναι ότι μετά από πολύ ώρα χωρίς να το πειράξω κολλάει.. μαύρη οθόνη και δεν επανερχετε ούτε με ποντίκι ούτε με keyboard.. Όταν πατάω caps lock για να δω αν ανταποκρίνεται (μήπως έχει θέμα η οθόνη η ή gpu) δεν ανάβει το λαμπάκι του caps lock. 

Έκανα memtest 8 ώρες τα πέρασε αλλά μου έβγαζε άγνωστο chipset αν θυμάμαι καλά. 

Παλιότερα που είχα κάνει stress test με occt όλα καλά. 

Στα παιχνίδια μια χαρά δεν έχω θέμα.

Εγώ είχα αλλάξει την ρύθμιση από το bios " Power Supply Idle Control" mode to "typical power usage"  

για τα το κόλλημα που είχε παλιότερα αλλά έχει φτιάξει..

Δεν ξέρω αν επιρεπηρεάζει  το τρέχον πρόβλημα αυτή η ρύθμιση. 

Και στα Windows power plan έχω βάλει να μην μπαίνει αναμονή και να κλείνει η οθόνη μετά από 30min balance το έχω. 

Αυτά τα λίγα οποίος μπορεί ας βοηθήσει. 

Και πάλι χρόνια πολλά. 

Η φοτο από event viewer τον Windows. 

event viewer.jpg

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...