Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Σύνθεση νεου υπολογιστή


vagelis2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

εχω κανει κανονικα clean install με .iso απο το site της microsoft και  το rufus..

το προβλημα το εμφανίζει απο την πρωτη στιγμη, ακομα και μετα το install τον windows χωρις να περάσω προγράμματα /drivers.

 

τις τελευταίες 2 ώρες δεν εκανε κατι και το μονο ποu άλλαξα ειναι απο το bios 

Power Supply Idle Control" mode to "typical power usage

 

και επίσης εχω το πρωτο bios(το ποιο παλιό) νομιζω... το ειδα απο το  ΕΖ update 

εχω την έκδοση 0317 του bios

Βαγγελη  τον 5800x δεν εχεις;

Bios θα κατεβασεις και θα βαλεις το

Version 1212 Beta Version
2020/11/05   μ'αυτο δουλευει το cpu σου

 

 

 
Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λεσ να δοκιμάσω αυτό που λες(Verizon 1212 Beta Version) πρώτα και μετα να παω σε αυτο που εχει Fix για usb αν δω οτι εχω προβληματα γιατι στο μαμα δεν νομιζω να μπορω να γυρίσω..

update bios ο καλητεροσ τροποσ ειναι μεσα απο το bios πιστεύω ουτε με το flashback 

ουτε μεσα απο τα windows ..

αλλα δεν ξερω φοβαμαι μην την μπρικάρω ..

το σιγουρο ομως ειναι οτι θελει update γιατι θα εχοθν βγει αρκετα fix απο το μαμα  που εχω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Λεσ να δοκιμάσω αυτό που λες(Verizon 1212 Beta Version) πρώτα και μετα να παω σε αυτο που εχει Fix για usb αν δω οτι εχω προβληματα γιατι στο μαμα δεν νομιζω να μπορω να γυρίσω..

update bios ο καλητεροσ τροποσ ειναι μεσα απο το bios πιστεύω ουτε με το flashback 

ουτε μεσα απο τα windows ..

αλλα δεν ξερω φοβαμαι μην την μπρικάρω ..

το σιγουρο ομως ειναι οτι θελει update γιατι θα εχοθν βγει αρκετα fix απο το μαμα  που εχω...

 

 

Το συγκεκριμενο cpu δουλευει μονο με το 1212 , δεν θα πας πουθενα μετα απ'αυτο θα τα κανεις μανταρα , το βαζεις και το αφηνεις δες και το βιντεο που σ'εβαλα αν εχεις αποριες για το flashback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει 2.0 η 3.0  usb?γιατι διαβαζω διαφορα για usb 3.0 οτι εχει θεματα.

 Eγω εχω μονο usb 3 αν ξερεις καποιο αξιόπιστο δωσε λινκ να το εχω για bios update 

καλητερη/ποιο αξιοπιστη  μεθοδος δηλαδη προτείνεις με bios flashback ?

και να το αφησω με beta εκδοση bios το pc? 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Θελει 2.0 η 3.0  usb?γιατι διαβαζω διαφορα για usb 3.0 οτι εχει θεματα.

 Eγω εχω μονο usb 3 αν ξερεις καποιο αξιόπιστο δωσε λινκ να το εχω για bios update 

καλητερη/ποιο αξιοπιστη  μεθοδος δηλαδη προτείνεις με bios flashback ?

και να το αφησω με beta εκδοση bios το pc? 

 

 

 

 

50 μητρικες θα ειχα φτιαξει μεχρι τωρα , βρες ενα καθαρισε το το σε fat32 και καντο , τι φοβασαι

παρε ενα τετοιο , οτι καλυτερο εχω δουλεψει  https://www.skroutz.gr/s/1958157/Patriot-Supersonic-Boost-XT-16GΒ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Θελει 2.0 η 3.0  usb?γιατι διαβαζω διαφορα για usb 3.0 οτι εχει θεματα.

 Eγω εχω μονο usb 3 αν ξερεις καποιο αξιόπιστο δωσε λινκ να το εχω για bios update 

καλητερη/ποιο αξιοπιστη  μεθοδος δηλαδη προτείνεις με bios flashback ?

και να το αφησω με beta εκδοση bios το pc? 

 

 

 

 

Έκανα bios update με το flash button πριν 2-3 μέρες και χρησιμοποίησα στικάκι Transcend 16gb usb 3. Δεν είχα κανένα θέμα.

Απλά ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες.

 

Επεξ/σία από aspromavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα τελικα με το bios flashback αλλα το κόλλημα παραμένει 

άλλαξα την ρύθμιση που ειπα παραπανω και εχω την εντύπωση οτι στρωνει ετσι

δεν ξερω θα δείξε στην πορεία 

 

edit:  Και επίσης δεν μου βρίσκει το Bluetooth ..

          το ειχε στο device manager στις κρυφές συσκευες εκανα unistall /ανίχνευση συσκευών 

          και δεν το βρίσκει τωρα .. 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Αυτό δούλεψε  για το Bluetooth 

 

IMG_20211019_212007.jpg

η εικονα που εβαλες , το screenshot ειναι καθαρα θεμα bios kai psu , τιποτα αλλο , η δικια σου πες πως παει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές καλά πάει του πέρασα πάλι Windows γιατί με τις δοκιμές που κάνω και περνάω πρόγραμμα /παιχνίδια μου έβγαζε θέματα σε μερικά.. 

Το κόλλημα που έκανε δεν το έχει κάνει πάλι αλλά πρέπει να πάρω ποντίκι /πληκτρολόγιο για να τεστάρω.. 

Αν μπορείς πες μου κάποιο ποντίκι και πληκτρολόγιο μηχανικο κοντά στα 100 ευρώ, το ποντικι να έχει 5-6 πλήκτρα παραπάνω.. 

Σκέφτομαι razer αλλά αν βρω κάτι ποιο οικονομικό και καλό γιατί razer με υπολογίζω 300 ευρώ.. 

Και επίσης χρειάζομαι έναν σκληρό δίσκο 2tb.. είχα έναν Toshiba 2 tb και μέσα σε 4 χρόνια έτσι ξαφνικά δεν τον έβρισκαν τα Windows ότι και να κάνω.. 

Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα στο νέο μηχάνημα αλλά δεν νομίζω να τον βρει.. 

Αυτά τα λίγα.. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Σε γενικές γραμμές καλά πάει του πέρασα πάλι Windows γιατί με τις δοκιμές που κάνω και περνάω πρόγραμμα /παιχνίδια μου έβγαζε θέματα σε μερικά.. 

Το κόλλημα που έκανε δεν το έχει κάνει πάλι αλλά πρέπει να πάρω ποντίκι /πληκτρολόγιο για να τεστάρω.. 

Αν μπορείς πες μου κάποιο ποντίκι και πληκτρολόγιο μηχανικο κοντά στα 100 ευρώ, το ποντικι να έχει 5-6 πλήκτρα παραπάνω.. 

Σκέφτομαι razer αλλά αν βρω κάτι ποιο οικονομικό και καλό γιατί razer με υπολογίζω 300 ευρώ.. 

Και επίσης χρειάζομαι έναν σκληρό δίσκο 2tb.. είχα έναν Toshiba 2 tb και μέσα σε 4 χρόνια έτσι ξαφνικά δεν τον έβρισκαν τα Windows ότι και να κάνω.. 

Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα στο νέο μηχάνημα αλλά δεν νομίζω να τον βρει.. 

Αυτά τα λίγα.. 😀

για να μη ξοδευτεις πολυ

πληκτρολογιο

ποντικι

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

ειναι μηχανικό αυτο το πληκτρολόγιο που έβαλες γιατι στο e-shop το εχει μεμβράνης 

οχι μεμβρανης ειναι ξεφευγουν πολυ τα λεφτα , θα κοιταξω αν δω κατι οικονομικο θα στο βαλω

 

ριξε μια ματια αυτο   https://www.skroutz.gr/s/28113795/Lamtech-Jupiter-Xinda-Blue-Ελληνικό.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. 

 

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά.. κερδίζω /χάνω τίποτα αν δηλώσω την mobo στο site της Asus?? Θέλει και στοιχεία από το κατάστημα που την πήρα Κατα την εγγραφή. 

Για το cpu πιστεύω θα έχει κάτι αντίστοιχο η amd αλλά δεν έχω ψαξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

 

Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση αλλά.. κερδίζω /χάνω τίποτα αν δηλώσω την mobo στο site της Asus?? Θέλει και στοιχεία από το κατάστημα που την πήρα Κατα την εγγραφή. 

Για το cpu πιστεύω θα έχει κάτι αντίστοιχο η amd αλλά δεν έχω ψαξει. 

Εχε  την αποδειξη απο το μαγαζι και εισαι ενταξει μη στεναχωριεσαι , ειναι η μονη εταιρεια που δεν χαμπαριαζει τιποτα και αντικαθιστα προιοντα της χωρις 2η κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...