Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένο στα σημεία και χωρίς 4K ανάλυση το νέο Nintendo Switch OLED


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Nintendo DS lite + Wii που αθροιστικά πούλησαν 200 εκατομμύρια

 

8 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Όσο αφορά την σύγκριση πωλήσεων αυτή θα γίνει με βάση την προηγούμενη η γενιά (3DS+WiiU = 89,5 εκατομμύρια)

Είναι άτοπες οι αθροιστικές συγκρίσεις. Κάποιος που θα αγόραζε και φορητή (3DS, DS) και σταθερή κονσόλα (Wii U, Wii) τώρα θα αγοράσει μόνο μία (Switch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skoros είπε

 

Είναι άτοπες οι αθροιστικές συγκρίσεις. Κάποιος που θα αγόραζε και φορητή (3DS, DS) και σταθερή κονσόλα (Wii U, Wii) τώρα θα αγοράσει μόνο μία (Switch).

Σκέψου το καλύτερα.Είναι σαν να λές πως όσοι είχαν κονσόλα της nintendo είχαν και τις 2 πάντα.Υπήρχαν άτομα που έπερναν το ένα ή το άλλο.Το ότι έκανε μια 2σε1 κονσόλα δεν σημαίνει πως έχασε κάποια πώληση.Όσοι θα έπερναν την desktop θα την πάρουν , όσοι θα έπερναν το  handheld πάλι θα την πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Φάσκεις και αντιφάσκεις....Προφανώς δεν μπαίνεις στον κόπο να ψάξεις όσα γράφω.

Θα σου θέσω για άλλη μια φορά το ερώτημα της τελευταίας παραγράφου :

Αφού το zelda όπως ο ίδιος λές πούλησε τόσο , άρα είναι system seller γιατί δεν εκτόξευσε τις πωλήσεις του Switch όταν βγήκε ? Γιατί 3πλασιάστηκαν το 20-21 οι πωλήσεις ? 

Επίσης έτσι να υπωθεί απλά , όχι οτι έχει πολύ σημασία , αλλά οι πωλήσεις ένως game πάνε και ανάλογα με τις συνολικές της κονσόλας..

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω αφού ασχολούμαι με τα νούμερα πωλήσεων, πολλά από όσα ανέφερες δεν αντικατοπτρίζουν τα πραγματικά νούμερα. 

Καταρχήν οι πωλήσεις του BotW δεν τριπλασιάστηκαν το 20-21 αλλά παρέμειναν σταθερές για αυτό χαρακτηρίζεται και evergreen τίτλος. Επίσης η δυναμική ενός τίτλου δεν συσχετίζονται αποκλειστικά με την εγκατεστημένη βάση των συστημάτων που κυκλοφορεί αλλά και από άλλους παράγοντες, απλά για να ειπωθεί αφού προφανώς δεν έχει και πολύ σημασία, .

Όσο αφορά το σύστημα όσο αυξάνεται η γκάμα παιχνιδιών σε ποικιλία και system sellers τόσο αντίστοιχα παροδικά αυξάνεται και η δυναμική του. Να επισημάνω, γιατί προφανώς το αγνοείς, το NSW συγκριτικά με το ps4 στο αντίστοιχο διάστημα κυκλοφορίας έχει πουλήσει περισσότερο. Παράλληλα η oled edition, το software που αναμένεται για το 2021 και η υπάρχουσα δυναμική δείχνουν ότι το σύστημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Τα 100 εκατομμύρια είναι σίγουρό ότι θα επιτευχθούν, για περισσότερα βλέπουμε.

35 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Σκέψου το καλύτερα.Είναι σαν να λές πως όσοι είχαν κονσόλα της nintendo είχαν και τις 2 πάντα.Υπήρχαν άτομα που έπερναν το ένα ή το άλλο.Το ότι έκανε μια 2σε1 κονσόλα δεν σημαίνει πως έχασε κάποια πώληση.Όσοι θα έπερναν την desktop θα την πάρουν , όσοι θα έπερναν το  handheld πάλι θα την πάρουν.

Δεν είχαν και τις δύο πάντα αλλά σίγουρα ένα -άγνωστο προς εμάς- ποσοστό. Ακόμα και έτσι δεν σημαίνει κάτι, αντίθετα γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα από μια τέτοια προσέγγιση αφού και στα φορητά συστήματα μπορεί κάποιος να έχει περισσότερα από ένα λόγω των πολλαπλών εκδόσεων και limited edition. Επίσης σε αυτήν την γενιά η NPD (υπηρεσία καταμέτρησης πωλήσεων στις ΗΠΑ) έχει αναφέρει πως το ποσοστό κατόχων πολλαπλών συστημάτων για την γενιά NSW/PS4/XB1 είναι μεγαλύτερο από ποτέ αλλά δεν βλέπω να το παρουσιάζει κανείς ως μειονέκτημα. Το θέμα είναι τα νούμερα πωλήσεων και κυρίως κερδών όπου -όπως προανέφερα- η Ν έφτασε σε νέα επίπεδα κέρδους το τελευταίο οικονομικό έτος. Αν οι κατασκευάστριες εταιρίες θέλουν να αυξήσουν το πελατολόγιο τους πρέπει να επεκτείνουν τα μοντέλα τους όπως ήδη πράττουν με διαφορετικούς τρόπους ο καθένας.
Επιπλέον υπάρχουν σπίτια με πολλαπλά NSW λόγω διαφορετικών εκδόσεων. Ακόμα όμως και έτσι το σύνολο των WiiU+3DS το NSW θα το ξεπεράσει σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 4K όντως δεν το χρειάζεται γιατί τα παιχνίδια του είναι επιπεδου πρωτου xbox one, και upscaling να γινοταν μεσω του dock σε 4Κ τα γραφικα θα εδειχναν χειροτερα. Καλη η κινηση της oled και το dock απεκτησε λιγο αξια με τα εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξω αφού ασχολούμαι με τα νούμερα πωλήσεων, πολλά από όσα ανέφερες δεν αντικατοπτρίζουν τα πραγματικά νούμερα. 

Καταρχήν οι πωλήσεις του BotW δεν τριπλασιάστηκαν το 20-21 αλλά παρέμειναν σταθερές για αυτό χαρακτηρίζεται και evergreen τίτλος. Επίσης η δυναμική ενός τίτλου δεν συσχετίζονται αποκλειστικά με την εγκατεστημένη βάση των συστημάτων που κυκλοφορεί αλλά και από άλλους παράγοντες, απλά για να ειπωθεί αφού προφανώς δεν έχει και πολύ σημασία, .

Όσο αφορά το σύστημα όσο αυξάνεται η γκάμα παιχνιδιών σε ποικιλία και system sellers τόσο αντίστοιχα παροδικά αυξάνεται και η δυναμική του. Να επισημάνω, γιατί προφανώς το αγνοείς, το NSW συγκριτικά με το ps4 στο αντίστοιχο διάστημα κυκλοφορίας έχει πουλήσει περισσότερο. Παράλληλα η oled edition, το software που αναμένεται για το 2021 και η υπάρχουσα δυναμική δείχνουν ότι το σύστημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Τα 100 εκατομμύρια είναι σίγουρό ότι θα επιτευχθούν, για περισσότερα βλέπουμε.

Δεν είχαν και τις δύο πάντα αλλά σίγουρα ένα -άγνωστο προς εμάς- ποσοστό. Ακόμα και έτσι δεν σημαίνει κάτι, αντίθετα γίνονται πιο πολύπλοκα τα πράγματα από μια τέτοια προσέγγιση αφού και στα φορητά συστήματα μπορεί κάποιος να έχει περισσότερα από ένα λόγω των πολλαπλών εκδόσεων και limited edition. Επίσης σε αυτήν την γενιά η NPD (υπηρεσία καταμέτρησης πωλήσεων στις ΗΠΑ) έχει αναφέρει πως το ποσοστό κατόχων πολλαπλών συστημάτων για την γενιά NSW/PS4/XB1 είναι μεγαλύτερο από ποτέ αλλά δεν βλέπω να το παρουσιάζει κανείς ως μειονέκτημα. Το θέμα είναι τα νούμερα πωλήσεων και κυρίως κερδών όπου -όπως προανέφερα- η Ν έφτασε σε νέα επίπεδα κέρδους το τελευταίο οικονομικό έτος. Αν οι κατασκευάστριες εταιρίες θέλουν να αυξήσουν το πελατολόγιο τους πρέπει να επεκτείνουν τα μοντέλα τους όπως ήδη πράττουν με διαφορετικούς τρόπους ο καθένας.
Επιπλέον υπάρχουν σπίτια με πολλαπλά NSW λόγω διαφορετικών εκδόσεων. Ακόμα όμως και έτσι το σύνολο των WiiU+3DS το NSW θα το ξεπεράσει σύντομα.

Τι πάει να πει το ''ασχολούμαι με τα νούμερα πωλήσεων'' μην το κάνουμε τώρα μπακαλίστικο τελείως τύπου ''εγώ ξέρω επειδή ασχολούμαι''...Έλεος...

Δεν ανέφερα πουθενά για 3πλασιασμό πωλήσεων του botw.Πραγματικά  ή δικά σου συμπεράσματα βγάζεις ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω..3πλασιασμός πωλήσεων γράφω ξεκάθαρα της κονσόλας συνολικά.

Tώρα εσύ μπορείς να λές ότι θές αλλά τα πράγματα έχουν όπως τα λέω εγώ και τα παρακάτω site

Nintendo Switch hits 84.59 million units sold, with 28.8 million sold this past year | VentureBeat

Switch vs PS4 vs Xbox One Global Lifetime Sales - January 2021 (vgchartz.com)

System seller καλύτερο απο το BoTW που μόνος ανέφερες σαν το best selling game του ? 

Αλήθεια αν πιστεύεις εσύ και μερικοί άλλοι ,  πως οι μεγάλες πωλήσεις του της τάξης του 35% αύξηση συγκρητικά με πέρυσι οφείλονται στη γκάμα παιχνιδιών είσαι πολύυυυυ βαθυά νυχτωμένος και μάλλον hardcore οπαδός..Ότι link και να σου δώσω επομένος μάλλον θα παρερμηνευθεί και αυτό για να ευχαρηστηθείς..Οπότε σε αφήνω εδώ.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

👍 Αν παίζεις το Switch σε dock σε 4Κ οθόνη στο ρεύμα, δεν υπάρχει λόγος. Οι περισσότεροι gamers μάλλον αυτό κάνουν, μιας και έχουν συνδεδεμένες όλες τις κονσόλες με κάποιο hdmi splitter.

Απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που κάνουν φορητό gaming.
Αν είχε 4Κ σε dock mode, σίγουρα θα άξιζε. Γιατί το OLED από μόνο του και τα μικρότερα bezels δεν νομίζω ότι μπορεί να τα αποκαλέσει κανείς αναβάθμιση.

Ακριβώς αυτό.. απειροελάχιστες οι αλλαγές καί μόνο για τό φορητό κομμάτι της κονσόλας..το 4k πλέον είναι must

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Η φορητότητα βέβαια πάει στην άκρη. 
Ήδη στις 6.2" ήταν αρκετά πιο άβολο από το lite για οτιδήποτε εκτός από ολιγόλεπτο παιχνίδι.

Στις 7" θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. 

Αναφέρει πως οι διαστάσεις είναι σχεδόν ίδιες. Απλά μίκρυναν τα screen bezels. Πάντα τα ίδια "μαγικά" κάνει η Nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, x.ristos1980 είπε

Ακριβώς αυτό.. απειροελάχιστες οι αλλαγές καί μόνο για τό φορητό κομμάτι της κονσόλας..το 4k πλέον είναι must

Must για ποιο πράγμα; Για να καθόμαστε να μιλάμε για FPS, Ray Tracing και VRR αντί να παίζουμε;

Στον λιγοστό πλέον χρόνο που διαθέτω για το gaming μου δεν με νοιάζει η υπερανάλυση (έχω την δουλειά μου για τέτοια) αλλά η απόλαυση. Και σαν εμένα ξέρω πολλούς, πάρα πολλούς. Άνθρωποι που την βρίσκουμε ακόμη με το Steam στα παλιά πια PC μας, με 3DS, με PS3/4, με Switch.... Γιατί τα γραφικά είναι μόνο ένα μέρος της ουσίας, και αρκετές φορές μικρό.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skritikos είπε

Must για ποιο πράγμα; Για να καθόμαστε να μιλάμε για FPS, Ray Tracing και VRR αντί να παίζουμε;

Στον λιγοστό πλέον χρόνο που διαθέτω για το gaming μου δεν με νοιάζει η υπερανάλυση (έχω την δουλειά μου για τέτοια) αλλά η απόλαυση. Και σαν εμένα ξέρω πολλούς, πάρα πολλούς. Άνθρωποι που την βρίσκουμε ακόμη με το Steam στα παλιά πια PC μας, με 3DS, με PS3/4, με Switch.... Γιατί τα γραφικά είναι μόνο ένα μέρος της ουσίας, και αρκετές φορές μικρό.

Για το eye candy φίλε μου.. έτυχε να παίξω breath of the wild και wind waker σέ emulator με 4k ανάλυση καί ήταν απλά μαγεία.. και εγώ τη βρίσκω με παλιά games καί πολύ μάλιστα.. αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.και όχι δεν θα δώσω 350 στην Nintendo ρε φίλε για μια από τα ίδια σέ hardware

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δεν ανέφερα πουθενά για 3πλασιασμό πωλήσεων του botw.Πραγματικά  ή δικά σου συμπεράσματα βγάζεις ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω..3πλασιασμός πωλήσεων γράφω ξεκάθαρα της κονσόλας συνολικά.

Tώρα εσύ μπορείς να λές ότι θές αλλά τα πράγματα έχουν όπως τα λέω εγώ και τα παρακάτω site

Nintendo Switch hits 84.59 million units sold, with 28.8 million sold this past year | VentureBeat

Switch vs PS4 vs Xbox One Global Lifetime Sales - January 2021 (vgchartz.com)

System seller καλύτερο απο το BoTW που μόνος ανέφερες σαν το best selling game του ? 

Αλήθεια αν πιστεύεις εσύ και μερικοί άλλοι ,  πως οι μεγάλες πωλήσεις του της τάξης του 35% αύξηση συγκρητικά με πέρυσι οφείλονται στη γκάμα παιχνιδιών είσαι πολύυυυυ βαθυά νυχτωμένος και μάλλον hardcore οπαδός..Ότι link και να σου δώσω επομένος μάλλον θα παρερμηνευθεί και αυτό για να ευχαρηστηθείς..Οπότε σε αφήνω εδώ.

Ανέφερα για τριπλασιασμό τόσο στο κομμάτι της κονσόλας όσο και για του συστήματος ξεχωριστά.

Το vgchartz αναφέρει lifetime πωλήσεις και όχι με βάση το διάστημα κυκλοφορίας. Όπως σου έγραψα ήδη το NSW στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα είναι μπροστά σε πωλήσεις. Μπορεί να το ψάξεις από μόνος σου.

Καταρχήν δεν ανέφερα πουθενά το BoTW ως το best selling game αλλά ως ένα από τους system seller. Εδώ και τα τοπ10 για να έχεις καλύτερη εικόνα. 

Πες μας λοιπόν που οφείλεται η αύξηση των πωλήσεων πέρα από την κυκλοφορία νέων τίτλων που αύξησαν την δυναμική του συστήματος; Βασικά και μόνο η κυκλοφορία του Animal Crossing και οι πωλήσεις φαινόμενο που ακολούθησαν ήταν αρκετές για το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά απογοητεύτηκα... Έχει ναι μεν κάποιες αναβαθμίσεις που λες ότι το ξεχωρίζουν κάπως από το προηγούμενο μοντέλο αλλά μέχρι εκεί. Θετικό ότι έδωσανι ιδιαίτερη βάση στο dock και το έκαναν same size με την κονσόλα. Oled είναι καλή προσθήκη για μένα, ένα tweak στο screen to body ratio επιθυμητό.

Θα μου πείτε τώρα γιατί απογοητεύτηκα επειδή ανέφερα αρκετά μικροθετικα μέχρι στιγμής.

Ε, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να πάω από v2 εκεί.Δεν θεωρώ ότι αξίζει ούτε τη σκέψη, πόσο μάλλον την αγορά.Μη δώσεις 4k,κλαιν μαιν. Αλλά όχι να μην έχει έστω ένα πιο αισθητά δυνατό tegra.Για τη μπαταρία το έκαναν και καλά;

Μπορεί τα first party games να είναι άψογα αλλά αρκετά third party κάνουν struggle ( μη μου πείτε για indies, να χαρείτε! ) και πολλές φορές unplayable. Για να παίξω δηλαδή Knockout City on the go, έπρεπε να βάλω το performance mode που είναι σαν να βλέπεις μια θολούρα, μπας και καταφέρω να παίξω γιατί στο quality mode  με 25 fps είναι ενοχλητικό, πόσο μάλλον για ένα παιχνίδι όπου απαιτούνται reflexes.

Επεξ/σία από ShadowSpectre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...