Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένο στα σημεία και χωρίς 4K ανάλυση το νέο Nintendo Switch OLED


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, KAKADI είπε

Απέχει περίπου 25-30 μυρια απ το να πιάσει το ps4. 3 χρόνια μένουν πολύ δύσκολα δε θα το ξεπεράσει.

Και η Sony προσπάθησε στο φορητό gaming. Αν συγκρίνουμε λοιπόν τη προσπάθεια της με την Nintendo όχι μόνο απέτυχε αλλά έσπασε τα μούτρα της. Γιατί πρέπει να έχει και τα παιχνίδια για τη συγκεκριμένη κονσόλα.

Η Nintendo καινοτόμησε άσχημα στο switch και εφόσον έχει πάρει το δρόμο του πλέον και έχει εξαιρετική βιβλιοθήκη με exclusives (μεγαλύτερη από κάθε άλλον) και 3rd party τίτλους δε βλέπω κανένα το τρόπο να σταματήσει το τρένο.

Προσωπικα έχω PS5, Xbox series S + game pass και Switch. Το PS5 το έχω δώσει στη αδερφή μου και ασχολούμαι με τα αλλά 2.

Οσα emulator και να παίζεις χάνεις την ουσία. Και η ουσία και η καινοτομία στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι hybrid console.

Νόμιζα πως η ουσία είναι τα games….Για μένα δεν έχει διαφορά αν το παίξω στο switch ή στο PC.Ακόμα και όταν είχα switch το handheld mode κου ήταν αδιάφορο.

Έτσι για την κουβέντα το πρώτο psp πούλησε 80 εκατομμύρια.Πολύ καλά αν σκεφτείς και την διαφορά τιμής με τον ανταγωνισμό..Μετά το συνέχισε λάθος βέβαια και όντως έφαγε τα μούτρα της.

Το μέλλον θα δείξει πάντως.Εγώ όμως είπα την άποψη μου και ακόμα και να ξεπεράσει την Χ κονσόλα σε πωλήσεις δεν θα μου κάνει εντύπωση όταν είχε τόσο μεγάλο player base στις handheld.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Νόμιζα πως η ουσία είναι τα games….Για μένα δεν έχει διαφορά αν το παίξω στο switch ή στο PC.Ακόμα και όταν είχα switch το handheld mode κου ήταν αδιάφορο.

Έτσι για την κουβέντα το πρώτο psp πούλησε 80 εκατομμύρια.Πολύ καλά αν σκεφτείς και την διαφορά τιμής με τον ανταγωνισμό..Μετά το συνέχισε λάθος βέβαια και όντως έφαγε τα μούτρα της.

Το μέλλον θα δείξει πάντως.Εγώ όμως είπα την άποψη μου και ακόμα και να ξεπεράσει την Χ κονσόλα σε πωλήσεις δεν θα μου κάνει εντύπωση όταν είχε τόσο μεγάλο player base στις handheld.

 

Ο καθένας επιλέγει τη σκοπιά απ την οποία το βλέπει.. Μιλάς συνέχεια για handheld ενώ το switch δεν είναι μόνο handheld.

Συμπεριφέρεται μια χαρά και σαν home console. Και family friendly κι ολας. Πιο family από οποιαδήποτε άλλη κονσόλα. Ειδικά με τα joycons που θα ήθελα πραγματικά να δω emulators με joycons.. 😂😂

Ακόμα και το Mario odyssey ή το breath of the wild με joycons detached είναι άλλη φάση και εμπειρία. Δε μιλάω καν για παιχνίδια όπως Mario party, Mario golf, just dance, fitness boxing, ring fit, smash bros, Skyrim, splatoon  2, Zumba, 51 worldwide games, Mario tennis και αλλά πολλά τι αξία παίρνουν με τα joycons. Ακόμα και τα doom και doom eternal το σύστημα στόχευσης με τα joycons είναι άλλη εμπειρία..

Το switch και αν έχει games λοιπόν. Δεν λέω πως και οι άλλοι δεν έχουν αλλα νομίζω το switch πρέπει να έχει τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη αποκλειστικών που υπάρχει.. Που αποτελεί ολόκληρη εμπειρία παίζοντας τα με όλη την οικογένεια.

Οποτε νομίζω το θέμα emulation εμένα προσωπικά δε με αφορά ούτε στο ελάχιστο. Και οποιονδήποτε δηλαδή που θέλει την σωστή εμπειρία της Nintendo στο σπίτι του. Στα συν ότι παίζεις και φορητά εννοείται. 
 

Και επειδή σου είπα έχω όλες τις κονσόλες ξέρω και τις αδυναμίες του.. Μιλά μου για ρεαλιστικά γραφικά στη τηλεόραση ή κινηματογραφικού επιπέδου παραγωγές και θα έχεις αυτομάτως δίκιο. Αν θέλεις τέτοιου είδους gaming πάρε κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, KAKADI said:

Απ το ότι δεν βλέπω, εφόσον η Nintendo βγάζει ανανεωμένο μοντέλο τον Οκτώβρη να τερματίζει τη ζωή του μέσα στα επόμενα 2 χρόνια..

Το αντίθετο εννοούσα. :P

Από που προκύπτει ότι το τέλος της κονσόλας αναμένεται σε μόλις 3 χρόνια από τώρα. Δεν είναι τέτοιο το decline στις πωλήσεις που να δικαιολογεί αυτό το lifespan, θεωρώ ότι θα κρατήσει παραπάνω την κονσόλα της στην αγορά. Τουλάχιστον το OLED μοντέλο αυτό υποδεικνύει, είναι η πρώτη φορά που φορητή κονσόλα της Nintendo δεν παίρνει exclusive games μετά από revamp πενταετίας. Gameboy Color, Gameboy Advance, DSi, New 3DS, όλα έπαιζαν από λίγα έως πάρα πολλά games που το προηγούμενο μοντέλο αδυνατούσε να τα τρέξει. 

Αυτό μας δείχνει ότι δεν θέλει να αφήσει πίσω τους OG owners, καλώς ή κακώς (κακώς κατά την άποψή μου, αλλά it is what it is). Ακόμα και Switch 2 να βγάλουν σε 3 ή σε 5 χρόνια, θα είναι backwards compatible με το τωρινό μοντέλο, το οποίο θα αργήσει να πάψει να υποστηρίζεται, ακριβώς ότι κάνει τώρα η Sony με τα PS5 games που τα κυκλοφορεί και στο PS4.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ακόμα και Switch 2 να βγάλουν σε 3 ή σε 5 χρόνια, θα είναι backwards compatible με το τωρινό μοντέλο, το οποίο θα αργήσει να πάψει να υποστηρίζεται, ακριβώς ότι κάνει τώρα η Sony με τα PS5 games που τα κυκλοφορεί και στο PS4.

 

Μακάρι να έχεις δίκιο. Είμαι λίγο επιφυλακτικός με το backwards της Nintendo γτ έχουμε να κάνουμε με κασετακια..

Αν κρατήσει τα ίδιο slot και στο επόμενο θα είμαστε κερδισμένοι. Αν όχι το backwards θα περιοριστεί στα digital..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimtsef είπε

γιατί τοσο κομπλεξ από τους κατόχους της προηγούμενης εκδοσης ; αφου οι 8 στους 10 θα τη βάλετε αγγελία σε λίγο καιρό μισή τιμή για να πάρετε την καινούργια που τώρα κράζετε ;;;

Το κομπλεξ βγαίνει από αυτούς που δεν την έχουν και δήθεν θα την αγόραζαν μόλις έβγαινε η 4Κ έκδοση. 

11 ώρες πριν, Chocobo είπε

Tώρα να πω βέβαια ένα ευχαριστώ στην Νintendo γιατί βγάζει τόσο αδύναμες κονσόλες που τα emulator σπέρνουν και αν θελήσω να παίξω κάτι το χτυπάω εκεί.

Υπάρχουμε και εμείς οι υπόλοιποι "βλάκες" που πληρώνουμε για αυτές. Οπότε, παρακαλώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ShadowSpectre είπε

Εεεμ στο pc είναι το θέμα. Δεν έχουν πολλά άτομα τα λεφτά αυτά για να φτιάξουν ένα καλό σύστημα και οι τιμές των GPU έχουν πάει στα ύψη. Σίγουρα,τα παιχνίδια κοστίζουν πολύ λιγότερο και σε περιόδους εκπτώσεων τα βρίσκεις σε εξευτελιστικές τιμές αλλά  είναι το θέμα να πάρεις το σύστημα πρωταθλήματος και μια καλή οθόνη. Έκτος αν αποφασίσεις να παίξεις με 1080p ή 1440p και να το αφήσεις το θέμα.

Καλή οθόνη τη βγάζω απέξω από το κόστος. Είτε κονσόλα πάρεις είτε PC, θες και μια καλή οθόνη. Ε εντάξει η οθόνη όμως είναι και κάτι που θα την πάρεις για όλα και θα την κρατήσεις μέχρι να χαλάσει. Αναλογα την τσέπη του καθενός, όσα μπορεί να δώσει χαμένα δε θα πάνε.

22 ώρες πριν, SofosLykos είπε

Κλαιω με οσα έγραψες. Η μέτρια κάρτα του πλειστεισον είναι επιπέδου 2080. Για δες τι τιμή retail εχει. Σε αυτα βάλε και έναν επεξεργαστή, ram, m2, πληκτρολόγιο, ποντίκι, controller και όλα τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς. Το καλο PC που θα βγάζει 4κ 120 θα τα βγάζει σε παιχνίδια last gen και θα κοστίζει κανένα 2χίλιαρο ασε που σε 2-3 χρόνια θα θες upgrade για να παίζεις τους τότε τίτλους στα ανώτερα γραφικά. 

Το ps4 (400 euro) έβγαλε στον 7ο χρόνο ζωής του last of us 2. Τέτοια γραφικά και optimization ζήτημα να έχει δει το PC. 

Αν είσαι σοβαρός γενικότερα θα πάρεις οτι γουστάρεις και δεν θα την μπεις σε κανέναν για την επιλογή του.

Κρινεις τώρα μια κατάσταση μαυραγορίτικη που χτυπάνε τις τιμές στο θεό. Και το Playstation ετσι να μην στο βάλω 500 αλλά 750+ γιατί τόσο το χτυπάνε οι μαυραγορίτες μέχρι να ομαλοποιηθεί. Δεν παει ετσι. Ασε την φετινή κατάτασταση και δες το γενικό πλαίσιο.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το Last of Us και με ΟΛΑ τα παιχνίδια της Sony. Και τα 20. Θες να παμε στα υπόλοιπα 300 όμως να δουμε διαφορές; Να βάλουμε το Asssins Creed, το Asseto Corsa, το COD κλπ; 

Φυσικά και θα θες upgrade σε 3 χρονια. Η διαφορά ειναι ομως οτι αν παιρνω 1 παιχνίδι το μήνα πανω κάτω και στην μια περίπτωση κανει 40 και στην αλλη 80 βάλε κάτω το κέρδος και πες μου τι λεφτά έξοικονόμησα.

Anyway δεν θέλω ειλικρινα να το παω σε Console VS PC γιατί και εγώ κονσολάς ειμαι γιατί ΕΚΕΙ ειναι αυτά που μου αρέσουν.

Αλλά εγώ το λεω. Συμβιβάζομαι που είμαι εκει. Μακάρι αύριο και η Microsoft και η Sony και η Nintendo να αποφασίζανε να βγάλουν τα παιχνίδια τους στο PC και δεν θα ξανακοίταγα πίσω πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 15 διαφορετικές εκδοχές του Mario και άλλες τόσες Pokemon, δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπετε ορισμένοι την πρωτοτυπία στα αποκλειστικά videogames της Nintendo. Το Handled Mode ναι είναι γαμάτο γιατί παίζεις παντού αλλά τα videogames της είναι μια συνεχής ανακύκλωση ιδεών, δεν βλέπω δλδ καμμία πρωτοτυπία ή evolution στο gaming και δεν αναφέρομαι στα γραφικά αλλά στο gameplay τους που ναι μεν είναι διασκεδαστικό αλλά όχι και πρωτότυπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Υπάρχουμε και εμείς οι υπόλοιποι "βλάκες" που πληρώνουμε για αυτές. Οπότε, παρακαλώ.

Αν δείς τις αγγελίες μου θα δείς πως πούλησα το switch και το 2ds xl.

Οπότε τα αγόρασα κάποτε τους έδωσα μια ευκαιρία.Απέτυχαν να με εντυπωσιάσουν. Οπότε προς τι η ειρωνία ;

 

CFFBB8F0-BDD6-4F88-888F-E36A9623B605.jpeg

3EC060F3-A6D6-415E-A0CA-2614BCC45D3F.jpeg

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

Με 15 διαφορετικές εκδοχές του Mario και άλλες τόσες Pokemon, δεν μπορώ να καταλάβω που βλέπετε ορισμένοι την πρωτοτυπία στα αποκλειστικά videogames της Nintendo. Το Handled Mode ναι είναι γαμάτο γιατί παίζεις παντού αλλά τα videogames της είναι μια συνεχής ανακύκλωση ιδεών, δεν βλέπω δλδ καμμία πρωτοτυπία ή evolution στο gaming και δεν αναφέρομαι στα γραφικά αλλά στο gameplay τους που ναι μεν είναι διασκεδαστικό αλλά όχι και πρωτότυπο.

Πες τα ρε music_lover! 

Τι Mario Odyssey. Αφού έχουμε παίξει το Mario 64 που είναι το ίδιο πράγμα και με σχεδόν ίδια γραφικά.

Ή μήπως το Breath of the Wild δεν είναι πρακτικά ίδιο με το πρώτο Zelda? Και στα 2 την ίδια σώζεις. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πες τα ρε music_lover! 

Τι Mario Odyssey. Αφού έχουμε παίξει το Mario 64 που είναι το ίδιο πράγμα και με σχεδόν ίδια γραφικά.

Ή μήπως το Breath of the Wild δεν είναι πρακτικά ίδιο με το πρώτο Zelda? Και στα 2 την ίδια σώζεις. 

 

Μου αρέσει που μπαίνεις στην διαδικασία να απαντήσεις φίλε μου, πες εκεί ένα ναι και άσε τον να νομίζει ότι τα παιχνίδια της Ν είναι σαν τα FIFA… αυτός χάνει, ούτε εσύ, ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Πες τα ρε music_lover! 

Τι Mario Odyssey. Αφού έχουμε παίξει το Mario 64 που είναι το ίδιο πράγμα και με σχεδόν ίδια γραφικά.

Ή μήπως το Breath of the Wild δεν είναι πρακτικά ίδιο με το πρώτο Zelda? Και στα 2 την ίδια σώζεις. 

 

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, αναφέρθηκα σε πρωτοτυπία στο gameplay, να πω ότι δεν το τόνισα κιόλας?

50 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου αρέσει που μπαίνεις στην διαδικασία να απαντήσεις φίλε μου, πες εκεί ένα ναι και άσε τον να νομίζει ότι τα παιχνίδια της Ν είναι σαν τα FIFA… αυτός χάνει, ούτε εσύ, ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος…

Ε πες μου και εσύ ένα ναι και άσε με να παίζω fifa, τι θες και ασχολείσαι αφού ξέρεις τι παίζει και τι χάνει ο καθένας? 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, αναφέρθηκα σε πρωτοτυπία στο gameplay, να πω ότι δεν το τόνισα κιόλας?

Ε πες μου και εσύ ένα ναι και άσε με να παίζω fifa, τι θες και ασχολείσαι αφού ξέρεις τι παίζει και τι χάνει ο καθένας? 🤣

Έλα συγνώμη, νόμιζα ότι έκανες πλάκα μιλώντας για πρωτοτυπία στην βιομηχανία των video games… πότε ήταν είπαμε που βγήκε τελευταία φορά πρωτότυπο παιχνίδι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έλα συγνώμη, νόμιζα ότι έκανες πλάκα μιλώντας για πρωτοτυπία στην βιομηχανία των video games… πότε ήταν είπαμε που βγήκε τελευταία φορά πρωτότυπο παιχνίδι????

Έχουμε πολλά χρόνια να δούμε φρέσκιες ιδέες. Το πρόβλημα μου δεν είναι τα παιχνίδια της Nintendo. Τουναντίον είναι πέραν του δέοντος διασκεδαστικά, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές. Το σχόλιο μου είχε να κάνει αποκλειστικά με αυτούς που βλέπουν πρωτοτυπία εκεί που δεν υπάρχει. Ότι δοκίμασα στον emulator ήταν διασκεδαστικό, δεν είδα όμως κάτι που δεν έχω ξαναδεί στο παρελθόν. Αυτό ήθελα να πω.

Αρπάζεστε αμέσως μόλις κάποιος πει κάτι αρνητικό, χτυπάει καμπανάκι 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, music_lover said:

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, αναφέρθηκα σε πρωτοτυπία στο gameplay, να πω ότι δεν το τόνισα κιόλας?

Και τα 2 που έγραψα έχουν πρωτότυπα στοιχεία το λιγότερο. Το αν τα βλέπεις ή όχι είναι άλλο θέμα. 

Τώρα αν θες κάτι που να μην θυμίζει τίποτα άλλο που να έχει βγει μέχρι τώρα στην ιστορία των παιχνιδιών πας ξεκάθαρα για PS5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχουμε πολλά χρόνια να δούμε φρέσκιες ιδέες. Το πρόβλημα μου δεν είναι τα παιχνίδια της Nintendo. Τουναντίον είναι πέραν του δέοντος διασκεδαστικά, το έχω ξαναγράψει πολλές φορές. Το σχόλιο μου είχε να κάνει αποκλειστικά με αυτούς που βλέπουν πρωτοτυπία εκεί που δεν υπάρχει. Ότι δοκίμασα στον emulator ήταν διασκεδαστικό, δεν είδα όμως κάτι που δεν έχω ξαναδεί στο παρελθόν. Αυτό ήθελα να πω.

Αρπάζεστε αμέσως μόλις κάποιος πει κάτι αρνητικό, χτυπάει καμπανάκι 🤣

Όντως έχεις την ίδια εμπειρία αν παίξεις το ίδιο παιχνίδι στο switch και στον emulator…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...