Προς το περιεχόμενο

Βελτιωμένο στα σημεία και χωρίς 4K ανάλυση το νέο Nintendo Switch OLED


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και τα 2 που έγραψα έχουν πρωτότυπα στοιχεία το λιγότερο. Το αν τα βλέπεις ή όχι είναι άλλο θέμα. 

Τώρα αν θες κάτι που να μην θυμίζει τίποτα άλλο που να έχει βγει μέχρι τώρα στην ιστορία των παιχνιδιών πας ξεκάθαρα για PS5. 

Ναι χαίρω πολύ, εγώ όμως δεν λέω ότι είδα revolution στο gaming με το PS5 όπως λένε ορισμένοι πως συνάντησαν στο switch.

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Όντως έχεις την ίδια εμπειρία αν παίξεις το ίδιο παιχνίδι στο switch και στον emulator…

Οι core gameplay μηχανισμοί όμως είναι ίδιοι, so..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι χαίρω πολύ, εγώ όμως δεν λέω ότι είδα revolution στο gaming με το PS5 όπως λένε ορισμένοι πως συνάντησαν στο switch.

Οι core gameplay μηχανισμοί όμως είναι ίδιοι, so..

Δεν είναι το ίδιο πράγμα τα joycons με το πληκτρολόγια ή το pad…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είναι το ίδιο πράγμα τα joycons με το πληκτρολόγια ή το pad…

Ποια joy cons ρε AtiX δουλευόμαστε τώρα ; Ότι πιο άβολο υπάρχει είναι.Χέρια 8χρονου παιδιού έχετε ; 

Όταν αγόρασα το pro controller στο switch έκανα το σταυρό μου.

Πως τώρα πήγε απο το η ουσία είναι τα διασκεδαστικά games στο : για να διασκεδάσεις θες να παίξεις αποκλειστικά στο switch και στα joycons και το emulator είναι κακό καμία σχέση με ξεπερνά…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είναι το ίδιο πράγμα τα joycons με το πληκτρολόγια ή το pad…

Όχι σαφώς και δεν είναι, αλλάζει ο τρόπος χειρισμού. Κοίτα, εγώ χρησιμοποίησα περιστασιακά ως demo φάση τον emulator για να δοκιμάσω κάποια games και να δω αν αξίζει για μένα να πάρω ή όχι και αυτήν την κονσόλα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μου κάνει γιατί μου άρεσαν, διασκέδασα τον χρόνο που του αφιέρωσα. Μετά άκουσα τα νέα για νέο μοντέλο και λέω περίμενε. Έφαγα όμως ένα hype από τα site με πιθανό 4k dock κτλ και μου ήρθε κάπως ξενέρα η φάση με το ότι παρέμεινε στα 1080p στην tv και 720p το handlet mode. Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω αφού από την μία θέλω να τα παίξω αλλά από την άλλη βρίσκω πολλά τα περίπου 400 ευρώ που θα κοστίζει το oled μοντέλο στην Ελλάδα, ίσως τελικά πάω σε lite..είδωμεν από Σεπτέμβριο και μετά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όχι σαφώς και δεν είναι, αλλάζει ο τρόπος χειρισμού. Κοίτα, εγώ χρησιμοποίησα περιστασιακά ως demo φάση τον emulator για να δοκιμάσω κάποια games και να δω αν αξίζει για μένα να πάρω ή όχι και αυτήν την κονσόλα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μου κάνει γιατί μου άρεσαν, διασκέδασα τον χρόνο που του αφιέρωσα. Μετά άκουσα τα νέα για νέο μοντέλο και λέω περίμενε. Έφαγα όμως ένα hype από τα site με πιθανό 4k dock κτλ και μου ήρθε κάπως ξενέρα η φάση με το ότι παρέμεινε στα 1080p στην tv και 720p το handlet mode. Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω αφού από την μία θέλω να τα παίξω αλλά από την άλλη βρίσκω πολλά τα περίπου 400 ευρώ που θα κοστίζει το oled μοντέλο στην Ελλάδα, ίσως τελικά πάω σε lite..είδωμεν από Σεπτέμβριο και μετά.

Παίρνεις το Lite λοιπόν και απολαμβάνεις και την λίγο καλύτερη φορητότητα.

Αν πάνε σε 1080p ή 1440p στο handheld (μα τι λέω τώρα!!) μπορείς να πεις αντίο στην όποια αυτονομία (με τις τωρινές τεχνολογίες και μέγεθος μπαταρίας). Δεν μένουν στα 720p έτσι απλά γιατί βαριούνται.

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ποια joy cons ρε AtiX δουλευόμαστε τώρα ; Ότι πιο άβολο υπάρχει είναι.Χέρια 8χρονου παιδιού έχετε ; 

Όταν αγόρασα το pro controller στο switch έκανα το σταυρό μου.

Πως τώρα πήγε απο το η ουσία είναι τα διασκεδαστικά games στο : για να διασκεδάσεις θες να παίξεις αποκλειστικά στο switch και στα joycons και το emulator είναι κακό καμία σχέση με ξεπερνά…

Καλό θα ήταν να κανείς ένα reboot…😊

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Kαλό θα ήταν να μην είσαι τόσο οπαδός δεν κερδίζεις κάτι.

Δεν είναι οπαδός εδώ και μερικά χρόνια όλες μου οι κονσόλες κάθονται και ανάβουν μόνο όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι… μάντεψε ποια ανάβει και σβήνει μόνο όταν φεύγουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, KAKADI είπε

Ο καθένας επιλέγει τη σκοπιά απ την οποία το βλέπει.. Μιλάς συνέχεια για handheld ενώ το switch δεν είναι μόνο handheld.

Συμπεριφέρεται μια χαρά και σαν home console. Και family friendly κι ολας. Πιο family από οποιαδήποτε άλλη κονσόλα. Ειδικά με τα joycons που θα ήθελα πραγματικά να δω emulators με joycons.. 😂😂

Ακόμα και το Mario odyssey ή το breath of the wild με joycons detached είναι άλλη φάση και εμπειρία. Δε μιλάω καν για παιχνίδια όπως Mario party, Mario golf, just dance, fitness boxing, ring fit, smash bros, Skyrim, splatoon  2, Zumba, 51 worldwide games, Mario tennis και αλλά πολλά τι αξία παίρνουν με τα joycons. Ακόμα και τα doom και doom eternal το σύστημα στόχευσης με τα joycons είναι άλλη εμπειρία..

Το switch και αν έχει games λοιπόν. Δεν λέω πως και οι άλλοι δεν έχουν αλλα νομίζω το switch πρέπει να έχει τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη αποκλειστικών που υπάρχει.. Που αποτελεί ολόκληρη εμπειρία παίζοντας τα με όλη την οικογένεια.

Οποτε νομίζω το θέμα emulation εμένα προσωπικά δε με αφορά ούτε στο ελάχιστο. Και οποιονδήποτε δηλαδή που θέλει την σωστή εμπειρία της Nintendo στο σπίτι του. Στα συν ότι παίζεις και φορητά εννοείται. 
 

Και επειδή σου είπα έχω όλες τις κονσόλες ξέρω και τις αδυναμίες του.. Μιλά μου για ρεαλιστικά γραφικά στη τηλεόραση ή κινηματογραφικού επιπέδου παραγωγές και θα έχεις αυτομάτως δίκιο. Αν θέλεις τέτοιου είδους gaming πάρε κάτι άλλο. 

Συμφωνώ με τα περισσότερα.

Προφανώς ο καθένας διαλέγει τι gaming θέλει να κάνει.

Στην τελευταία παράγραφο βέβαια εγώ δεν θα έλεγα πως διαλέγω ρεαλιστικά γραφικά και κινηματογραφικού επιπέδου παραγωγές.Θα έλεγα διαλέγω παιχνίδια με βάθος , παιχνίδια που έχουν δουλέψει χρόνια για να φτιαχτούν , παιχνίδια που 10 χρόνια απο τώρα θα νοσταλγώ , παιχνίδια που θα με βάζουν σε σκέψη αφού αφήσω το controller....

Εξάλου πότε άκουσες κάποιον να λέει το καλύτερο game of all time είναι το mario golf ή το Fitness boxing κλπ...έχουν πλάκα αλλά ως εκεί.Μετά απο ένα χρόνο θα έχει βγεί ένα άλλο σπόρ με τον mario ένα άλλο falling guys κλπ κλπ

Aν τώρα σκοπός είναι να παίξεις με την οικογένεια παιχνίδια καθαρά για δισκέδαση και πολύυυυ επιρεασμένα απο Ασία το switch έχει με το κιλό και ναι έχει τη μεγαλύτερη γκάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Εξάλου πότε άκουσες κάποιον να λέει το καλύτερο game of all time είναι το mario golf ή το Fitness boxing κλπ...έχουν πλάκα αλλά ως εκεί.Μετά απο ένα χρόνο θα έχει βγεί ένα άλλο σπόρ με τον mario ένα άλλο falling guys κλπ κλπ

Σε όλες τις λίστες που εμφανίζονται κατά εποχές με τα καλύτερα games όλων εποχών, η Nintendo έχει την τιμητική της… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είναι οπαδός εδώ και μερικά χρόνια όλες μου οι κονσόλες κάθονται και ανάβουν μόνο όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι… μάντεψε ποια ανάβει και σβήνει μόνο όταν φεύγουν…

Αν περνάς καλά ο ίδιος και οι φίλοι σου κομπλέ.Το Switch έχει περισσότερα games της παρέας απο τους άλλους.Δεν νομίζω να έφερα αντίρρηση ως προς το ποια κονσόλα είναι καλύτερη για party / family games.

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε όλες τις λίστες που εμφανίζονται κατά εποχές με τα καλύτερα games όλων εποχών, η Nintendo έχει την τιμητική της… 

Συμφωνώ όπως έιπα το Zelda Ocarina/majoras είναι το all time favorite μου.Ποιά games της παρέας που προανέφερε ο φίλος είναι στις λίστες ? Δεν μιλάω για το βαρύ πυροβολικό το main Ζelda / Mario μιλάω για τα άλλα.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Συμφωνώ με τα περισσότερα.

Προφανώς ο καθένας διαλέγει τι gaming θέλει να κάνει.

Στην τελευταία παράγραφο βέβαια εγώ δεν θα έλεγα πως διαλέγω ρεαλιστικά γραφικά και κινηματογραφικού επιπέδου παραγωγές.Θα έλεγα διαλέγω παιχνίδια με βάθος , παιχνίδια που έχουν δουλέψει χρόνια για να φτιαχτούν , παιχνίδια που 10 χρόνια απο τώρα θα νοσταλγώ , παιχνίδια που θα με βάζουν σε σκέψη αφού αφήσω το controller....

Εξάλου πότε άκουσες κάποιον να λέει το καλύτερο game of all time είναι το mario golf ή το Fitness boxing κλπ...έχουν πλάκα αλλά ως εκεί.Μετά απο ένα χρόνο θα έχει βγεί ένα άλλο σπόρ με τον mario ένα άλλο falling guys κλπ κλπ

Aν τώρα σκοπός είναι να παίξεις με την οικογένεια παιχνίδια καθαρά για δισκέδαση και πολύυυυ επιρεασμένα απο Ασία το switch έχει με το κιλό και ναι έχει τη μεγαλύτερη γκάμα.

Συμφωνώ.. 

Απλα προσθέτω ότι έχω ακούσει και συμφωνώ πως το Zelda BOTW είναι απ τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών.

Δε λέω ότι είναι νούμερο ένα. Απλά λέω ότι είναι μέσα στη 3αδα μου προσωπικά μαζί με το πρώτο Halo και το πρώτο the Last of us.

Ένα επιπλέον παιχνίδι του switch που μπαίνει μετά απ αυτά μέσα στην 6αδα μου ας πούμε είναι το Luigi s mansion 3.. Εκπληκτικό..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Συμφωνώ όπως έιπα το Zelda Ocarina/majoras είναι το all time favorite μου.Ποιά games της παρέας που προανέφερε ο φίλος είναι στις λίστες ? Δεν μιλάω για το βαρύ πυροβολικό το main Ζelda / Mario μιλάω για τα άλλα.

Μα υπάρχουν games όπως το super  smash bros, to mario kart, το metroid και τόσα αλλά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, AtiX said:

Μα υπάρχουν games όπως το super  smash bros, to mario kart, το metroid και τόσα αλλά…

Εδώ όμως δεν θα μιλήσουμε για τα καλύτερα. Θα μιλήσουμε για αυτά που έχουν βγει με συγκεκριμένο σκοπό, αυτά που μας βολεύουν και θα τα συγκρίνουμε με Last of Us και Uncharted. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skritikos είπε

Παίρνεις το Lite λοιπόν και απολαμβάνεις και την λίγο καλύτερη φορητότητα.

Αν πάνε σε 1080p ή 1440p στο handheld (μα τι λέω τώρα!!) μπορείς να πεις αντίο στην όποια αυτονομία (με τις τωρινές τεχνολογίες και μέγεθος μπαταρίας). Δεν μένουν στα 720p έτσι απλά γιατί βαριούνται.

 

Θα μπορούσε να ανέβει η ανάλυση στα 1080p και να είχε αποσπώμενη μπαταρία την οποία θα άλλαζες με μια γεμάτη και για όσους δεν θέλουν να αγοράσουν μια νέα μπαταρία και είναι ικανοποιημένοι στα 720p, να υπήρχε η επιλογή ανάλυσης από τον χρήστη, όπως κάνουμε και στα κινητά, λέω εγώ τώρα, λύσεις υπάρχουν αν θέλεις, προφανώς δεν θέλουν γιατί δεν υπάρχει και ανταγωνισμός και παραμένει στάσιμο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...