Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus εξηγεί τον λόγο που κάνει throttling εφαρμογών στην τελευταία ναυαρχίδα της


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
48 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ότι πεις Peggy μου. Πάρε επεξεργαστή λάπτοπ σε κινητό για να μπαίνεις στο fb και στο Instagram και άσε μας εμάς να την βγάζουμε με Pixel και Snapdragon 765G που είμαστε φλώροι. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Θα μπορούσα να έχω όποιο iPhone γουστάρω, το Android είναι επιλογή, δίνει επιλογές που δεν δίνει το iOS (YouTube vanced, Instander, την δυνατότητα να κάνω ότι θέλω στην συσκευή που πλήρωσα και να μην μου κόβει κρυφά η Apple την ταχύτητα κλπ) και δεν έχω κανένα λόγο να δώσω 1200 ευρώ για κινητό, την στιγμή που δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το Pixel που πήρα λιγότερο από 500.

Πετάει ο γάϊδαρος; Πετάει! Δεν χαλάμε εδώ χατήρι.

Τουρουρουμ, τουμ τουμ, another one bites the dust

image.png.5f51b051305f30605ff349361c224060.png

Δεν έχω τέτοιες εφαρμογές, δεν μου μένει χρόνος. 
Αυτές οι εφαρμογές είναι για ανέργους που έχουν παρά πολύ χρόνο ή ψάχνουν να βρουν καμία γκομενα 

Στο θέμα μας τώρα…. αλλά δεν πήρες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Αυτές οι εφαρμογές είναι για ανέργους που έχουν παρά πολύ χρόνο ή ψάχνουν να βρουν καμία γκομενα 

Μάιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κύριοι, ότι και να λέμε είμαστε ανεπαρκείς για να κρίνουμε πόσο σωστά κάνει underlock η 1+ ή η Apple. Διότι δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις προγραμματισμού για να αξιολογήσουμε τον πηγαίο κώδικά τους που δεν είναι διαθέσιμος έτσι και αλλιώς. Σίγουρα δεν χρειαζόμαστε τον κορυφαίο επεξεργαστή για να τρέξουμε αξιοπρεπώς την συντριπτική πλειονότητα των Android apps. Και από τους υπάρχοντες δεν πιστεύω ότι και οι επεξεργαστές έως τρία χρόνια πίσω χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν παραπάνω από το 20-30% της επεξεργαστικής ισχύς τους για να τρέχουν ομαλά τα περισσότερα Android apps (καθαρά δική μου πεποίθηση). Απλά μην ξεχνάτε ότι όταν αγοράζουμε κινητό συνήθως αναζητούμε κάποια συσκευή που να τα κάνει όλα όσο γίνεται καλύτερα. Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής, είναι οι κάμερες,η οθόνη,τα ηχεία,οι διάφοροι αισθητήρες κλπ. Πιο πολύ μετράει τι σας λέει το ένστικτό σας αφού δεν κατέχετε την γνώση: όσοι από εσάς είστε χρήστες του pro, αισθάνεστε ότι τρέχουν απρόσκοπτα οι εφαρμογές που χρησιμοποιείται; Αν καλύπτεστε όλα καλά! Ειδάλλως παίξατε και χάσατε...

Επεξ/σία από JonnyBoy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν πιστεύω ότι εδώ μέσα μπορούμε να βρούμε άκρη για το αν η τακτική της op είναι σωστή ή όχι, αυτό που ίσως μπορεί να μας βοηθήσει στο να βγάλουμε συμπέρασμα αν υπήρχε δόλος είναι το αν επέλεξε να το ανακοινώσει μόνη της ως "feature" ή το ανακάλυψαν άλλοι. 

Διαβάζοντας το άρθρο, νομίζω ότι μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όντως υπέπεσε σε παράπτωμα. 

Γνώμη μου είναι ότι γνωρίζοντας τα heating issues του 888, θέλησε να "κόψει δρόμο" πιστεύοντας ότι θα περάσει έτσι. 

Τώρα προσπαθεί να το δικαιολογήσει αλλά νομίζω ότι η ζημιά έγινε. 

Επεξ/σία από stivaks72
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, PeggyV said:

Δεν έχω τέτοιες εφαρμογές, δεν μου μένει χρόνος. 
Αυτές οι εφαρμογές είναι για ανέργους που έχουν παρά πολύ χρόνο ή ψάχνουν να βρουν καμία γκομενα 

Στο θέμα μας τώρα…. αλλά δεν πήρες ! 

Με Mi A3 των 170 ευρώ διαχειρίζομαι cluster με ssh, private gitlab (!=github), CI/CD pipelines, και σε σχέση με τους απλούς χρήστες (συνάδελφοι front/back office, maitre, οροφοκομία, λογιστήριο, cost control) κάνω καλύτερο troubleshoot στο κινητό σε θέματα που προκύπτουν στην cloud εφαρμογή μας (Hotel PMS), απ'ότι οι ίδιοι σε pc.

Για productivity με gmail->calendar->keep δεν το συζητώ καν.
CRM: bitrix.

Απλά μπορείς να είσαι productive και χωρίς MacBook+Iphone+ipad. Για την ακρίβεια δεν είσαι productive με αυτά.

Τώρα αν εσύ ανήκεις στους βυσματικούς executive, το φλεξ με Apple δεν σε κάνει κάτι περισσότερο από τενεκέ και με το υφάκι σου, σε βλέπω για πανηγυρική τούμπα στο Carmina Burana 😘

Επεξ/σία από Lomar
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα όπως και με την apple (που όμως δεν ήταν ακριβώς το ίδιο, τότε η επιδόσεις καταστρέφονταν γενικά) είναι ο χρήστης να έχει την επιλογή και αν γίνεται όχι μια "γενική επιλογή" (του στιλ ενεργοποίησε/απενεργοποίησε) αλλά κάτι παραπάνω.

Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί να πάρεις ναυαρχίδα αν είναι να το υποβιβάζεις. Σε αυτό η άποψή μου είναι

α) να μην πάρεις ναυαρχίδα καθώς οι 8/10 δεν το χρειάζονται (δεν τρέχεις photoshop στο κινητό ούτε sql βαση με 2000 χρήστες από πίσω) εκτός ίσως 2/10 από κανα gamer που εκεί οκ όλα χρειάζονται

β) ωραία αγόρασες ναυαρχίδα (μαλλον για τις καλές κάμερες που είχε γιατί τις ίδιες δεν τις δίνει στα πιο μικρά μοντέλα*)  τι κακό θα είχε να σε ρωτάει να μειώσει με throtling την απόδοση συγκεκριμένων εφαρμογών; Αν αυτό γίνεται με λογικό τρόπο σε τόσο δυνατούς επεξεργαστες μαλλον δεν θα καταλάβεις τίποτα (δεν έχω άποψη για την περίπτωσή μας). Στο μέλλον που οι εφαρμογές θα ειναι πιο απαιτητικές απενεργοποιείς τότε το throttling που βέβαια σε γυρνάει στο α) ερώτημα γιατί να πάρεις ΣΗΜΕΡΑ τόσο δυνατό επεξεργαστή αν αύριο χρειάζεται αυτός. Πάρ'τον αύριο (κάποιον επεξεργαστή τότε) σε αυτές τις επιδώσεις που θα ειναι οικονομικότερος..

Πάντως δεν κατάλαβα αν η εμπειρία χρήσης μειώνεται (αισθητά όπως είχε γίνει με το γενικό throttling του iphone με το θέμα μπαταρίας) από τα κόλπα της 1+, γιατί αν όχι προς τι η γκρίνια; Επειδή σου γλυτώνει μπαταρία και κρατάει το κινητό πιο cool?

* Μια ιστορία μάρκετινγκ πως κάμερες και ναυαρχίδες πάνε μαζί χωρίς λόγο. Εξαίρεση σε αυτό ήταν η ύπαρξη το 2019 (τέλη) του mi note 10 (600€) και του mi 10 pro (1000€+) που είχαν βγει ταυτόχρονα και είχαν ακριβώς τις ίδιες κάμερες. Χοντρικά είχαν 6 κάμερες από τις οποίες 2 "τηλεφακοί", 1 υπερευρυγώνιος και η 108 mp samsung όταν έδινε 27mp με pixel binding όχι 12mp όπως σήμερα τοπ στην εποχή τους και ακόμα δλδ. Από αυτήν την επιλογή η xiaomi είδε να χάνει σημαντικές πωλήσεις από το mi 10 pro εις βάρος του mi note 10 καθώς ο πολύς κόσμος τις κάμερες ήθελε από τα καλά κινητά και τίποτα παραπάνω. Tο οποίο mi note 10 που οκ ειχε πολύ πιο αργό σύνολο cpu/gpu είχε όμως και μερικά σύν πχ 3.5mm/FM που δεν είχε το mi 10 pro και κάποιοι το ήθελαν που αν ρωτάς εμένα ήταν πιο χρήσιμα από την περίσσεια ισχύος των επεξεργαστών/μνήμης του mi 10 pro. Αποτέλεσμα; Το σταμάτησε ΠΡΙΝ κλείσει χρόνο! Το κινητο mi note 10 εξαφανίστηκε από την αγορά ξαφνικά και χωρίς λόγο (πουλούσε σα ζεστό ψωμί μέχρι τότε) και αντικαταστάθηκε από (μια μούφα καμερικά) το mi note 10 lite που ήταν το ίδιο χωρίς όμως καθόλου τις ίδιες κάμερες για 100€ βέβαια πιο κάτω. Οπότε ναι.. μην τσιμπάτε από cpu. FB μη σου πω FB lite τρέχετε οι περισσότεροι στα κινητά σας (εξαίρεση οι gamers αλλά σοβαρά τώρα είσαι gamer και δεν χρησιμοποιείς PC? ..κρίμα )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Marduk1 είπε

Εγω με τον kirin 9000 5G την χορευω την one plus

P40 pro? Τι συσκευαρα ρε φίλε, το έπιασα στα χέρια μου για κάνα μισάωρο και δεν έχω ξαναδεί τόσο ομαλό και γρήγορο κινητό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

P40 pro? Τι συσκευαρα ρε φίλε, το έπιασα στα χέρια μου για κάνα μισάωρο και δεν έχω ξαναδεί τόσο ομαλό και γρήγορο κινητό! 

mate 40 pro Νοh-An00  αγαπητε china version με google service πανω!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Marduk1 είπε

mate 40 pro Νοh-An00  αγαπητε china version με google service πανω!!

Η καλύτερη κάμερα της αγοράς ε? Το μόνο που με σταμάτησε να πάρω το p40 είναι η χρήση του revolut και των live maps της google. Πόσο κάνει το mate τώρα? 

Α και από μπαταρία πρέπει να τα σπάει ε?

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

P40 pro? Τι συσκευαρα ρε φίλε, το έπιασα στα χέρια μου για κάνα μισάωρο και δεν έχω ξαναδεί τόσο ομαλό και γρήγορο κινητό! 

Φυσικά και είναι ομαλό και γρήγορο, αφού είναι τενεκές άδειος με καλές κάμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, JcD είπε

Η καλύτερη κάμερα της αγοράς ε? Το μόνο που με σταμάτησε να πάρω το p40 είναι η χρήση του revolut και των live maps της google. Πόσο κάνει το mate τώρα? 

Α και από μπαταρία πρέπει να τα σπάει ε?

τρομερη μπαταρια,καμερα, με το harmony ακομα καλυτερη και πολυ ωραιο ui!800 με 750 εκει κυμαινονται οι τιμες!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Φυσικά και είναι ομαλό και γρήγορο, αφού είναι τενεκές άδειος με καλές κάμερες.

Σε τι θέμα είναι τενεκές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2021 στις 9:54 ΠΜ, Chris_BMW είπε

Γενικά πάντως φέτος ειδικά παίζει τρελό throttling με τον 888.

 Συνήθως από αυξημένη θερμοκρασία .

Κοιτα να δεις , πάνω που σχεδόν είχα πειστεί και εγώ πως η ψαλίδα πλέον του snap με τον Α  δεν είναι τόσο μεγάλη .

 Τελικά ακόμα είναι δυο χρόνια πίσω 

Διάβασε το σχόλιο μου και θα δεις πως το έχω ψάξει 😉

 Αναφέρομαι όμως στη δικαιολογία που έδωσε η εταιρεία .

 Και αυτή αναφέρεται στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας .

 Θα ήταν νομίζω πιο εύκολη λύση να πετούσε το μπαλάκι στην Qualcomm 

ακομα πιστευετε το αντουτου και οτι ο α ειναι καλυτερος με λιγοτερους πυρηνες ..αχ χριστε μου

η furmark ειχε βγαλει ανακοινωση παλια εξηγωντας πως καποια benchmark ειναι linear code που ευνοουν opttimised επεξεργαστεσ η λειτουργικα  και δεν αντικατοπτριζουν πραγματικες επιδοσεις οπως το 3d mark αςπουμε ..εν ολιγοις το ios ειναι πολυ γρηγορο αλλα ο επεξεργαστης των απλ πιο αργος απο τα αντροιντ  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...