Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Herald είπε

Ε μα στην μπλέ παραλία είμαι αλλά έρχονται τύποι από την κόκκινη παραλία να μου πούν τι ωραία που είναι δίπλα. Δεν θέλω, ευχαριστώ, δεν σε ενοχλώ εσένα στην κόκκινη σου παραλία, μην με ενοχλείς εμένα στην μπλέ. Τα σύνδρομα της Στοκχόλμης με το Λιζάκι να τα λύσεις

 

16 ώρες πριν, Herald είπε

Και εγώ το πιστεύω. Πλήρωσε η Intel video με 99 views :P 

οταν εσκαγες για 7980 κ 6950 extreme 2000e τοτε σου αρεσε;; ετσι δεν ειναι;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spokaria είπε

 

οταν εσκαγες για 7980 κ 6950 extreme 2000e τοτε σου αρεσε;; ετσι δεν ειναι;

Δυστηχώς δεν είχα 6950ex, μακάρι να τον είχα, μια χαρά επεξεργαστάρα είναι. Άμα λάχει παίζεις και cyberpunk σήμερα. Με τον FX που είχα τότε αντί του 6950ex μην σου πώ τι παίζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Ψάχνω να παραγγείλω, καλά stock πουθένα? Oύτε μητρικές της προκοπής βλέπω ούτε μνήμες...καλά πάμε 😜 

Ελλάδα ψάχνεις; Γερμανία υπάρχουν τα πάντα, αλλά κάθε μέρα βλέπω τσιμπάνε λίγο πάνω οι τιμές. DDR5 μέχρι 5200CL40.

Άντε να παραλάβει ο @itanium να δούμε απόδοση με τσιτωμένη DDR4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ελλάδα ψάχνεις; Γερμανία υπάρχουν τα πάντα, αλλά κάθε μέρα βλέπω τσιμπάνε λίγο πάνω οι τιμές. DDR5 μέχρι 5200CL40.

Άντε να παραλάβει ο @itanium να δούμε απόδοση με τσιτωμένη DDR4.

Γερμανία κοιτάω, που τα βρήκες τα πάντα ρε μαν? :P 

Mόνο το CPU βρίσκω, hero / unify X / apex άφαντες. Γλυκοκοιτάζω και την aorus master που την βρίσκω στο caseking, αλλά φοβάμαι θα με ξενερώσει. Από μνήμες το μόνο listed 5600c36 είναι στο alternate.de αλλά δεν έχουν ανοίξει ακόμα παραγγελίες

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Captain-Picard-Facepalm.jpg

Ρε φίλε μαμάει η AMD, φτιάχνει τα καλύτερα CPU στην ιστορία, την γλεντάει την Intel, και τα πουλάει παμφ...δεν τα πουλάει, τα χαρίζει. Μπορείτε να πάτε αλλού τώρα να τα πείτε αφού δεν ενδιαφέρεστε? Γελοίο έχει κατάντησει, φοβάσαι να ανεβάσεις review γιατί θα σε πούν intelακια. Έλεος δηλαδή...

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

 DDR5 μέχρι 5200CL40.

 

Το 5200cl40 είναι micron. Μακρία και αγαπημένοι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Γερμανία κοιτάω, που τα βρήκες τα πάντα ρε μαν? :P 

ελα ρε να

https://www.amazon.de/-/en/ASUS-Computer-Maximus-Z690-Apex/dp/B09JM82NQH/ref=sr_1_26?keywords=z690&qid=1636476735&sr=8-26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Γερμανία κοιτάω, που τα βρήκες τα πάντα ρε μαν? :P 

CPU έχει το alternate.de αλλά ήδη έφτασε 689. Aorus Master από ΝΒΒ (δέχεται και ελληνικό ΑΦΜ για αγορά χωρίς ΦΠΑ αν έχεις ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές). Στο NBB ο 12900Κ έφτασε 700. Μνήμες έχουν διάφοροι αλλά να σου πω την αλήθεια DDR5 5200CL40 δε ψήνομαι. Θα περιμένω να δω αν θα παίξει gear 1 τo DDR4 4000 του @itanium

edit: Να συμπληρώσω πως δε ψάχνω για μένα, ζήτησε ένας πελάτης σύστημα για HEVC και AV1 transcoding και κοιτάζω και τις δύο επιλογές, 5950X και 12900Κ 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

E καλά ρε συ αμα είναι να δώσω 200€ καπέλο πάνω στο καπέλο δεν λέει. Μέχρι 700 κοιτάω CPU + Mobo (το καθένα προφανώς, όχι παρέα :P ) 900€ βγαίνει μαζί με το delivery..

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θυμαμαι οταν η ιντέλα σας έκλεβε, και καθε χρόνο σας πάσαρε 4c με λίγο μεγαλύτερο χρονισμό, δεν σας ακουσα ποτε να κλαίτε για rip off...

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε φίλε μαμάει η AMD, φτιάχνει τα καλύτερα CPU στην ιστορία, την γλεντάει την Intel, και τα πουλάει παμφ...δεν τα πουλάει, τα χαρίζει. Μπορείτε να πάτε αλλού τώρα να τα πείτε αφού δεν ενδιαφέρεστε? Γελοίο έχει κατάντησει, φοβάσαι να ανεβάσεις review γιατί θα σε πούν intelακια. Έλεος δηλαδή...

Όταν πετάς κοτσάνες σαν την παραπάνω δεν έχει να κάνει με AMD και Intel αλλά με common sense.

Το ίδιο θα αντιδρούσες και εσύ αν έλεγα τι παίζεις με FX σήμερα σε σχέση με τους Celeron😉

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

Εγω θυμαμαι οταν η ιντέλα σας έκλεβε, και καθε χρόνο σας πάσαρε 4c με λίγο μεγαλύτερο χρονισμό, δεν σας ακουσα ποτε να κλαίτε για rip off...

 

O 6700k του 2015 των ~330€ είναι 45% πάνω σε επιδόσεις από τον 2600k των ~310€ του 2011.

Ο 5600x του 2020 των ~300€ είναι 35% πάνω σε επιδόσεις από τον 1700 των ~300€ του 2017.

Το μεγαλύτερο rip off στην ιστορία των rip off λοιπόν το έκανε η AMD. Εγώ την έκραζα την Intel μέχρι που είδα αυτά τα καμώματα, μια χαρά τελικά αγία ήταν σε σχέση με την Liza. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

E καλά ρε συ αμα είναι να δώσω 200€ καπέλο πάνω στο καπέλο δεν λέει. Μέχρι 700 κοιτάω CPU + Mobo (το καθένα προφανώς, όχι παρέα :P ) 900€ βγαίνει μαζί με το delivery..

πλακα εκανα ρε ,τι μητρικες κοιτας ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πλακα εκανα ρε ,τι μητρικες κοιτας ?

 

 

Hero / Unify X / Apex. Και μου κλείνει το μάτι η aorus ultra γιατί βλέπω καλούτσικη τιμή και στοκ. Αλλά είνια gigabyte, καταλαβαίνεις, έχω ψυχολογικά από παλιά :P 

@akoinonitos  Έβγαλε ο αχαρακτηριστός σήμερα pcb breakdown video της aorus master. Άμα αντέξω να το δώ μπορεί να καταλήξω κάπου :P 
 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όταν πετάς κοτσάνες σαν την παραπάνω δεν έχει να κάνει με AMD και Intel αλλά με common sense.

Το ίδιο θα αντιδρούσες και εσύ αν έλεγα τι παίζεις με FX σήμερα σε σχέση με τους Celeron😉

 

Και i5-2500k να είχε είναι κλάσεις ανώτερος από τους τρισάθλιους FX, το μεγαλύτερο FAIL στην ιστορία των επεξεργαστών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...