Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι τα cpu θα μπορουνε?

Tα VOLTS ρε φίλε γιατί τα έχουμε? Για να μπορέσουν

Είδα το breakdown, ψιλοψήθηκα για aorus master. 8 layer - Daisy chain - shielded, λογικά θα τις πάει αίμα τις μνήμες. Αλλά πάνε οι καραγκιόζηδες και βάζουν το reset κουμπάκι κάτω από την GPU...άντε πάτα το εκεί που το χώσανε

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ρε χωστο στα εξοδα λεμε.. 

Με την apex απο θεμα τσιτατων μνημων εχεις εγγυηση εγω αν θα επερνα 12900k αυτη την φορα λογικα αυτη θα επερνα.. Υπαρχουν και πιο φθηνες βεβαια αλλα η apex ειναι apex καθε γενια .. Εγγυηση.. Το ζητημα ειναι να βρεθουν και καλες μνημες να εχει νοημα η επενδυση.. Αλλιως φτιαξε κατι transitional και περιμενε καλυτερα board και μνημες down the road..

Σε λογιστικό γραφέιο δύσκολα τα κάνεις αυτά, σκάει έλεγχος για πελάτη και σε παίρνει και σένα η μπάλα. 

Να σου πω την αλήθεια asus ποτέ δεν μου άρεσε, θέλω την unify X αλλά άντε βρες την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα VOLTS ρε φίλε γιατί τα έχουμε? Για να μπορέσουν

Είδα το breakdown, ψιλοψήθηκα για aorus master. 8 layer - Daisy chain - shielded, λογικά θα τις πάει αίμα τις μνήμες. Αλλά πάνε οι καραγκιόζηδες και βάζουν το reset κουμπάκι κάτω από την GPU...άντε πάτα το εκεί που το χώσανε

Eιδικα για αυτες (τις μνημες) που κυκλοφορουν τωρα σιγουρα.. Τρομερη ειναι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα VOLTS ρε φίλε γιατί τα έχουμε? Για να μπορέσουν

Είδα το breakdown, ψιλοψήθηκα για aorus master. 8 layer - Daisy chain - shielded, λογικά θα τις πάει αίμα τις μνήμες. Αλλά πάνε οι καραγκιόζηδες και βάζουν το reset κουμπάκι κάτω από την GPU...άντε πάτα το εκεί που το χώσανε

αμα θες layers πολλα πας εδω :lol:

https://www.guru3d.com/news-story/evga-z690-dark-k|ngp|n-and-z690-classified-motherboards.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Η kingpin μαμάει, το βλέπεις και από την απόσταση CPU --> ram αλλά πόσο πάει η μπάλα? :P 

Η apex 6layer όμως? Tι διάολο ρε έχω μπερδευτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι βιαζεσαι ρε; Περιμενε να δεις λιγο feedback και αγορασε σωστα.. Να βρεις και μνημες που ψαχνεις.. Μην κανεις impulse buy.. Παρε την cpu που ειναι το μονο που λογικα δεν θα βρεις ευκολα (και σε κανονικη τιμη συντομα) και στα αλλα περιμενε λιγο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Γιατι βιαζεσαι ρε; Περιμενε να δεις λιγο feedback και αγορασε σωστα.. Να βρεις και μνημες που ψαχνεις.. Μην κανεις impulse buy.. Παρε την cpu που ειναι το μονο που λογικα δεν θα βρεις ευκολα (και σε κανονικη τιμη συντομα) και στα αλλα περιμενε λιγο..

Βιάζομαι γιατί περνάν οι μέρες και έρχονται οι raptor lake :P 

Πρέπει να έχω κλείσει χρόνο αλλιώς παντόφλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

21-phase vrm ποιος ο λόγος ; 

για να το εχουν μεγαλυτερο προφανως :lol:

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Η kingpin μαμάει, το βλέπεις και από την απόσταση CPU --> ram αλλά πόσο πάει η μπάλα? :P 

Η apex 6layer όμως? Tι διάολο ρε έχω μπερδευτεί...

καλα η giga μια ζωη τουμπανη ηταν στα specs και μολις εμπαινες στο bios εβριζες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γιατι βιαζεσαι ρε; Περιμενε να δεις λιγο feedback και αγορασε σωστα.. Να βρεις και μνημες που ψαχνεις.. Μην κανεις impulse buy.. Παρε την cpu που ειναι το μονο που λογικα δεν θα βρεις ευκολα (και σε κανονικη τιμη συντομα) και στα αλλα περιμενε λιγο..

Το σκέφτηκα, ένα point το έχεις. Χτυπάω CPU και αράζω την πέτσα μου :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Argonaute είπε

Εγω θυμαμαι οταν η ιντέλα σας έκλεβε, και καθε χρόνο σας πάσαρε 4c με λίγο μεγαλύτερο χρονισμό, δεν σας ακουσα ποτε να κλαίτε για rip off...

 

Συμφωνω απολυτα. Εαν δεν υπηρχε η amd με τους ryzen ακομα 4core cpu θα μας πασαρε η ιντελ. Να υπενθυμισω τις αρχικες τιμες 6950χ 7980χ Η χαρα τους θα εχει διαρκεια μαξ μεχρι γεναρη φλεβαρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald καλα κανεις ,υπαρχει και η αλλη λυση ddr4 για τωρα και του χρονου που θα εχουν στρωσει κατα πολυ οι τιμες στιε μητρικες και στις μνημες (Λογικα) την σπρωχνεις και πας σε ddr5

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

καλα κανεις ,υπαρχει και η αλλη λυση ddr4 για τωρα και του χρονου που θα εχουν στρωσει κατα πολυ οι τιμες στιε μητρικες και στις μνημες (Λογικα) την σπρωχνεις και πας σε ddr5

Δεν με παίρνει ρε, έχω αλλάξει 3 πλατφόρμες σε 1.5 χρόνο, θα με φιλοξενήσεις στον κανάπε σου? Ότι πάρω τώρα θα μείνει 2-3 χρόνια (και καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Herald είπε

O 6700k του 2015 των ~330€ είναι 45% πάνω σε επιδόσεις από τον 2600k των ~310€ του 2011.

Ο 5600x του 2020 των ~300€ είναι 35% πάνω σε επιδόσεις από τον 1700 των ~300€ του 2017.

Το μεγαλύτερο rip off στην ιστορία των rip off λοιπόν το έκανε η AMD. Εγώ την έκραζα την Intel μέχρι που είδα αυτά τα καμώματα, μια χαρά τελικά αγία ήταν σε σχέση με την Liza. 

Δεν ξέρω για  2600Κ --> 6700Κ

αλλά σε gaming 1700 --> 5600Χ φτάνει και 100% σε GPU unlimited καταστάσεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν με παίρνει ρε, έχω αλλάξει 3 πλατφόρμες σε 1.5 χρόνο, θα με φιλοξενήσεις στον κανάπε σου? Ότι πάρω τώρα θα μείνει 2-3 χρόνια (και καλά :P

Αμα φερεις και το πισι μαζι ναι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...