Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οταν βγηκε δεν ειχε 300 και 350 , εγω την ace την ειχα παρει 420 και η hero ειχε 500 φευγα. Ειχαμε καραφλιασει ολοι τοτε ,ε τωρα λενε βαλαμε και ddr5 δωστου ενα 100αρικο ακομα πανω 

δεν αγορασαν ολοι καποιοι περιμεναν το b550 που και αυτο οταν βγηκε δεν ειχε σοβαρες τιμες. 

 

28 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ετσι.. 470 πηγε η Hero μου και αυτο χωρις ΦΠΑ.. Και ειδικα το X570 δεν εχει και αναγκη απο ιδιαιτερο power delivery, ουσιαστικα πουλουσαν μια Hero ομορφοτερη με το dynamic o/c (dynamic switch manual-PBO o/c). 

Ακριβαινουν γενικα οι μητρικες και καποιες απο αυτες που συζηταμε π.χ κατι Apex ηταν παντα ακριβες.. Απλα τωρα παραγινε..

Ισχύει αυτό που λέτε αλλά εύκολα θα μπορούσε να αποφευχθεί. Εξάλλου ιστορία έγραψαν οι msi tomahawk από 85 έως 150€ ανάλογα την περίοδο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισα για παράδοση σε μια εβδομάδα Z690 Prime-A + 12600K, αν βρεθούν και DDR5 χωρίς να μας πάρουν το κεφάλι καλά θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, morehp είπε

Εκλεισα για παράδοση σε μια εβδομάδα Z690 Prime-A + 12600K, αν βρεθούν και DDR5 χωρίς να μας πάρουν το κεφάλι καλά θα είναι...

Σωστός.....πολύ δυνατές επιλογές .....καλοριζικα

1 ώρα πριν, Herald είπε

Τον τσίμπησα τον επεξεργαστή, thanks στον @akoinonitos @malakudi @d4ydr33m3r

Καλοριζικος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, morehp είπε

Εκλεισα για παράδοση σε μια εβδομάδα Z690 Prime-A + 12600K, αν βρεθούν και DDR5 χωρίς να μας πάρουν το κεφάλι καλά θα είναι...

μεγειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nick0lis είπε

 

Ισχύει αυτό που λέτε αλλά εύκολα θα μπορούσε να αποφευχθεί. Εξάλλου ιστορία έγραψαν οι msi tomahawk από 85 έως 150€ ανάλογα την περίοδο. 

Δεν διαφωνω αλλα εκει ηταν αλλη υποθεση ,η tomahawk ηταν παλαιοτερο chipset ,τωρα εχεις αλλαγη πλατφορμας γενικα και socket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Μαζί με ραμ βλέπω να αλλάζεις και μητρική μετά από λίγο.......

Nτάξει δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια, στα χαρτιά φαίνεται δυνατή. daisy chain - 8 layer, πόσο χάλια? Στα specs έχει δώσει πόνο η gigabyte, και σε VRM και σε m2 / 10gbps lan. Της παναγιάς τα μάτια έχει. Και καλή τιμούλα. 

Τεσπα CPU έχω καπαρώσει σε καλή τιμή, θα περιμένω 2-3 βδομάδες να δώ τι γίνεται με τα mobo. Ακόμα δεν κλείδωσα, λιγουρεύομαι hero / unify X, απλά θέλω να στηρίξω aorus γιατί πραγματικά έδωσε "καλές" τιμές με τίμια specs

Kαι αυτό αφιερωμένο για τον babi :P 

065606j8hvh9kwedepeh0q.jpg.35ad8f6554bdb2c8772b334279dd768f.jpg

Επεξ/σία από Herald
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Herald είπε

Nτάξει δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια, στα χαρτιά φαίνεται δυνατή. daisy chain - 8 layer, πόσο χάλια? Στα specs έχει δώσει πόνο η gigabyte, και σε VRM και σε m2 / 10gbps lan. Της παναγιάς τα μάτια έχει. Και καλή τιμούλα. 

Τεσπα CPU έχω καπαρώσει σε καλή τιμή, θα περιμένω 2-3 βδομάδες να δώ τι γίνεται με τα mobo. Ακόμα δεν κλείδωσα, λιγουρεύομαι hero / unify X, απλά θέλω να στηρίξω aorus γιατί πραγματικά έδωσε "καλές" τιμές με τίμια specs

Kαι αυτό αφιερωμένο για τον babi :P 

065606j8hvh9kwedepeh0q.jpg.35ad8f6554bdb2c8772b334279dd768f.jpg

επειδη δεν παρακολουθησα το νημα απο αρχη να ρωτησω λιγο κατι με τις ψυκτρες στο σοκετ αυτο τι παιζει ...μπαινουν οι παλιες μας απο 1151 Υδοψυξεις νοκτουα d15  κλπ ,,,εσυ πια εβαλες ?(κατι ειδα για καινουργια bracket kit  αλλα θα ναι χρονοβορο αν αναβαθμησει καποιος πρεπει να περιμενει μεχρι να ερθουν για να τα δουλεψει? )

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

επειδη δεν παρακολουθησα το νημα απο αρχη να ρωτησω λιγο κατι με τις ψυκτρες στο σοκετ αυτο τι παιζει ...μπαινουν οι παλιες μας απο 1151 Υδοψυξεις νοκτουα d15  κλπ ,,,εσυ πια εβαλες ?(κατι ειδα για καινουργια bracket kit  αλλα θα ναι χρονοβορο αν αναβαθμησει καποιος πρεπει να περιμενει μεχρι να ερθουν για να τα δουλεψει? )

U12a έχω, είχε το lga1700 bracket όταν την πήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Nτάξει δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια, στα χαρτιά φαίνεται δυνατή. daisy chain - 8 layer, πόσο χάλια? Στα specs έχει δώσει πόνο η gigabyte, και σε VRM και σε m2 / 10gbps lan. Της παναγιάς τα μάτια έχει. Και καλή τιμούλα. 

Τεσπα CPU έχω καπαρώσει σε καλή τιμή, θα περιμένω 2-3 βδομάδες να δώ τι γίνεται με τα mobo. Ακόμα δεν κλείδωσα, λιγουρεύομαι hero / unify X, απλά θέλω να στηρίξω aorus γιατί πραγματικά έδωσε "καλές" τιμές με τίμια specs

Kαι αυτό αφιερωμένο για τον babi :P 

065606j8hvh9kwedepeh0q.jpg.35ad8f6554bdb2c8772b334279dd768f.jpg

to quad channel πως προκυπτει?? πειραγμενα με photoshop??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

επειδη δεν παρακολουθησα το νημα απο αρχη να ρωτησω λιγο κατι με τις ψυκτρες στο σοκετ αυτο τι παιζει ...μπαινουν οι παλιες μας απο 1151 Υδοψυξεις νοκτουα d15  κλπ ,,,εσυ πια εβαλες ?(κατι ειδα για καινουργια bracket kit  αλλα θα ναι χρονοβορο αν αναβαθμησει καποιος πρεπει να περιμενει μεχρι να ερθουν για να τα δουλεψει? )

Κοιτας τα motherboard, αλλα υποστηριζουν, αλλα οχι...εχουν θεσεις για 1200 και 1700

Μπορει επισης να υπαρχει θεμα χωρου για να τοποθετηθει ενα μεγαλο air cooler λογω του μεγεθους ψυξης των vrm

Για παράδειγμα 

https://www.guru3d.com/news-story/several-asus-z690-b660-motherboards-not-compatible-with-noctua-coolers.html

 

Επεξ/σία από morehp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...