Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

CPU έχει το alternate.de αλλά ήδη έφτασε 689. Aorus Master από ΝΒΒ (δέχεται και ελληνικό ΑΦΜ για αγορά χωρίς ΦΠΑ αν έχεις ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές). Στο NBB ο 12900Κ έφτασε 700. Μνήμες έχουν διάφοροι αλλά να σου πω την αλήθεια DDR5 5200CL40 δε ψήνομαι. Θα περιμένω να δω αν θα παίξει gear 1 τo DDR4 4000 του @itanium

edit: Να συμπληρώσω πως δε ψάχνω για μένα, ζήτησε ένας πελάτης σύστημα για HEVC και AV1 transcoding και κοιτάζω και τις δύο επιλογές, 5950X και 12900Κ 

Ε για productivity πόσο σε νοιάζουν οι μνήμες? Micro / Hynix / Samsung νομίζω στα ίδια θα καταλήξεις. DDR4 δεν θα έπαιρνα, χάνεις άπειρο bandwidth για το latency, εφόσον δεν παίζεις παιχνίδια δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Herald είπε

O 6700k του 2015 των ~330€ είναι 45% πάνω σε επιδόσεις από τον 2600k των ~310€ του 2011.

Ο 5600x του 2020 των ~300€ είναι 35% πάνω σε επιδόσεις από τον 1700 των ~300€ του 2017.

Το μεγαλύτερο rip off στην ιστορία των rip off λοιπόν το έκανε η AMD. Εγώ την έκραζα την Intel μέχρι που είδα αυτά τα καμώματα, μια χαρά τελικά αγία ήταν σε σχέση με την Liza. 

Για να δεις πόσο λάθος εισαι, συγκρίνεις 2 τετραπύρηνα της ιντελ, και εναν 6πύρηνο με εναν 8πύρηνο απο την AMD. 2 λιγότεροι πυρήνες και 35% παραπάνω απόδοση

Μην τα λες αυτα παραέξω. Μεταξύ μας μόνο για να γελάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Argonaute είπε

Για να δεις πόσο λάθος εισαι, συγκρίνεις 2 τετραπύρηνα της ιντελ, και εναν 6πύρηνο με εναν 8πύρηνο απο την AMD. 2 λιγότεροι πυρήνες και 35% παραπάνω απόδοση

Μην τα λες αυτα παραέξω. Μεταξύ μας μόνο για να γελάμε. 

Συγκρίνω τιμή με επιδόσεις. Δεν πα να είναι 2πύρηνα 3πύρηνα η πυραυλοπύρηνα, το ίδιο μου κάνει. Πόσα δίνω και τι παίρνω μετράει. Κράζεις την Intel που στην ίδια τιμή έδινε φορκορ, εδώ η AMD αφαίρεσε 2 πυρήνες ρε φίλε, πλάκα μου κάνεις? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Μπορείτε να πάτε αλλού τώρα να τα πείτε αφού δεν ενδιαφέρεστε?

Spoiler

Στο δίπλα θέμα των Zen3 πάντως είσαι πρώτος με διαφορά σε σχόλια από όλους τους υπόλοιπους του forum(ενω ξεκάθαρα δεν σε ενδιέφεραν) και κάθε 3 και λίγο περνάς μια βολτά και γράφεις τα δικά σου(τα μισά σχόλια παίζει να είναι κράξιμο για 5600x-5800x). Και φυσικά κάθε 3 και λίγο μπηχτές προς Amd γενικα και αόριστα γιατι...έτσι(κατά τα άλλα amd άκιας).

Στο προηγούμενο θέμα των 11ης γενιάς,αναλογικά οι 9 στους 10 που σχολίαζαν δεν τους ενδιέφεραν(προς αγορά)οι τότε intel.

Αρα δεν νομίζω ότι στέκει και πολύ αυτό που γράφεις παραπάνω,ειδικά από την στιγμή που δεν είναι θέμα κατόχων και όλα τα review που έχουν ανέβει συγκρίνουν amd με intel .

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Herald είπε

Hero / Unify X / Apex. Και μου κλείνει το μάτι η aorus ultra γιατί βλέπω καλούτσικη τιμή και στοκ. Αλλά είνια gigabyte, καταλαβαίνεις, έχω ψυχολογικά από παλιά :P 

 

τσεκαρε λιγο

https://www.ldlc.com/en/product/PB00464633.html

https://www.ldlc.com/en/product/PB00465456.html

6666Mhz η mpg 6600Mhz η apex Μηπως να κοιτουσες και σε πιο φθηνη κατηγορια ? Πρωτη γενια ddr5 ειναι δεν θα πηγαινουν στο θεο οι μνημες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η hero κομπλέ τιμή, οι μνήμες +100€ πάνω από το alternate. 

Η gigabyte θα κάνει χρυσές δουλειές μου φαίνεται, μόνο αυτή έχει στοκ παντού και κυριλέ τιμές. Η asus βαράει λίγο λόγω του cashback promotion φαντάζομαι

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

6666Mhz η mpg 6600Mhz η apex Μηπως να κοιτουσες και σε πιο φθηνη κατηγορια ? Πρωτη γενια ddr5 ειναι δεν θα πηγαινουν στο θεο οι μνημες

Τις μνήμες προσωρινά τις παίρνω ρε, το μητρικόνι θα το κρατήσω οπότε να σηκώνει τον θεό του :P 

Αμά είναι να κάνω εκπτώσεις πάω στην aorus ultra και τελειώνει η υπόθεση φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

τσεκαρε λιγο

https://www.ldlc.com/en/product/PB00464633.html

https://www.ldlc.com/en/product/PB00465456.html

6666Mhz η mpg 6600Mhz η apex Μηπως να κοιτουσες και σε πιο φθηνη κατηγορια ? Πρωτη γενια ddr5 ειναι δεν θα πηγαινουν στο θεο οι μνημες

Εγώ θα κοιτούσα Apex. Η MPG είναι του διαόλου...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Η hero κομπλέ τιμή, οι μνήμες +100€ πάνω από το alternate. 

Η gigabyte θα κάνει χρυσές δουλειές μου φαίνεται, μόνο αυτή έχει στοκ παντού και κυριλέ τιμές. Η asus βαράει λίγο λόγω του cashback promotion φαντάζομαι

ξανα διαβασε το μνμ δεν το εβαλα για τις τιμες

edit το θεμα ειναι ποσο θα το κρατησεις ,οι ddr4 περασαν ποσα χρονια για να ανεβασουν οι μητρικες συχνοτητες οποτε αμφιβαλω αν θα βγει κατι τεζα σε 2 γενιες cpu

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

ξανα διαβασε το μνμ δεν το εβαλα για τις τιμες

Ε το memory support είναι ότι νάναι τώρα ρε, αφού δεν υπάρχουν μνήμες να τεστάρουν. Φαντάζομαι η unify X και η Apex θα βαράνε πολύ παραπάνω από 6600-7000 (τόσο έχιε στην unify x), απλά δεν υπάρχουν οι μνήμες για το validate. Φαντάζομαι. Μπορεί να λέω και μπούρδες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κοιταγα το 843 που ειναι vat free για το account μου και μετα μολις ειδα διπλα την τιμη λιανικης πηγε να μου φυγει ο καφες απο τα χερια.. 

Ενταξει νωρις ειναι ακομη μην τρελαινομαστε λογικα θα υπαρξει συντομα διαθεσιμοτητα ειδικα για τετοια boards..  😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάπου τον έχω στην αποθήκη, να ακυρώσω τον 12900k τότε

Μηπως να ακύρωνες την λογική σου? Καποιος φτωχοδιαβολάκος με μια rx470  και έναν phenom θα πάιξει με αξιοπρέπεια. Με εναν pentium που τοτε προτείνατε, απλά δεν θα παίξει. Τωρα για εσένα, καλορίζικος και ο 13900 ξερω γω...

Επεξ/σία από Argonaute
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

E καλά ρε συ αμα είναι να δώσω 200€ καπέλο πάνω στο καπέλο δεν λέει. Μέχρι 700 κοιτάω CPU + Mobo (το καθένα προφανώς, όχι παρέα :P ) 900€ βγαίνει μαζί με το delivery..

Γιατι 900 ; Με vat refund 862 βγαινει μονο standard delivery εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε το memory support είναι ότι νάναι τώρα ρε, αφού δεν υπάρχουν μνήμες να τεστάρουν. Φαντάζομαι η unify X και η Apex θα βαράνε πολύ παραπάνω από 6600-7000 (τόσο έχιε στην unify x), απλά δεν υπάρχουν οι μνήμες για το validate. Φαντάζομαι. Μπορεί να λέω και μπούρδες :P 

Το θεμα ειναι τα cpu θα μπορουνε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Nα πάρω apex για την επιχείρηση ρε? :P 

 

Ρε χωστο στα εξοδα λεμε.. 

Με την apex απο θεμα τσιτατων μνημων εχεις εγγυηση εγω αν θα επερνα 12900k αυτη την φορα λογικα αυτη θα επερνα.. Υπαρχουν και πιο φθηνες βεβαια αλλα η apex ειναι apex καθε γενια .. Εγγυηση.. Το ζητημα ειναι να βρεθουν και καλες μνημες να εχει νοημα η επενδυση.. Αλλιως φτιαξε κατι transitional και περιμενε καλυτερα board και μνημες down the road..

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Το θεμα ειναι τα cpu θα μπορουνε?

Ε θα αλλαξουμε κανα δυο και βλεπουμε  λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...