Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω και εγώ, πολύ πρόσφατο, σχετικά με το pagefile. Με 16gb ram, στο forza horizon 5, είχα ορίσει χειροκίνητα pagefile στο pc στα 3gb. Ανοίγω το παιχνίδι πρώτη φορά, όλα καλά, είμαι στο αρχικό μενού και πατάω start game. Εκεί που φορτώνει, μετά από 10 δευτερόλεπτα ΩΩΩΩΠΠΠ κρασάρισμα. Το ξανάνοιξα άλλες 2 φορές και έγινε το ίδιο.Στην τελευταία μου έβγαλε και error message μετά το κρασάρισμα, "memory could not be written". Βλέπω στο hwinfo είχε γεμίσει το pagefile usage  και λέω "ρε λες να είναι αυτό;". Βάζω τότε το pagefile χειροκίνητα πάλι στα 8gb και το παιχνίδι έτρεξε κανονικά, μάλιστα κάνει 7gb χρήση του pagefile. Οπότε είναι και αυτό ένα ακόμη παιχνίδι. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα vram καθώς 1080p high ήμουν απλά, με 8gb vram κάρτα.

 

Να προσθέσω επίσης ότι η χρήση της ram κατά την διάρκεια του παιχνιδιού είναι γύρω στα 10gb με μικρές αυξομειώσεις. Ακόμη και μέτα από συνεχόμενες ώρες παιχνιδιού παραμένει ίδια.

 

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, FireKiller είπε

12900K & 12600KF με custom 240mm wc.
Σε load πέφτει το vcore κατά 0.035mV. Οι e-cores στα 4GHz & η cache στα 4.5.

262017145_266194585537965_7506547314831038329_n.jpg

262172212_1274396746394334_5221748007832464628_n.jpg

SP 100+ ο 12900Κ?

άψογοι και οι δύο για 5,3ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, FireKiller είπε

Σε ένα απο τα πρωτα bios έδειχνε 95~ σε ενα απο τα τελευταία 86. 😅

Δες πόσο SP έχουν οι P και πόσο οι E cores χωριστά αν μπορείς. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό ακόμα και για 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

11150 βγαζω εγω CB20 με τις μνημες στα 5200 και λιγο σφιχτοτερα timings λογικο μου ακουγεται το σκορ για 6000c40  για ενα CB20run. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FireKiller είπε

Σε ένα απο τα πρωτα bios έδειχνε 95~ σε ενα απο τα τελευταία 86. 😅

ο 12900Κ απλά είναι για 110sp ....5.3/1.24v δεν βρίσκεις απλά.......💪

ωστόσο και ο 12600Κ δεδομένου του χαμηλότερου bin εκ εργοστασίου golden είναι με 5,3/1,32v

από imc κοπανάνε καλά και οι δύο βλέπω

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Στο ξεκίνημα ωρέ, στο φόρτωμα στο εισαγωγικό video που γράφεις?

Άμα φορτώνει ότι assets έχει συνολικά με το που τρέχει κι όχι ότι χρειάζεται μόνο, ότι του ζητάς, δεν το λες και υπόδειγμα.

Tα (mega)textures που έχει, vram δεν ζητάνε?

Spoiler

 

Tα megatextures είναι 100gb και ζητάνε και vram και ram συστήματος (εκτός αν έχεις 3090 / 6900xt  / 6800xt που έχουν μπόλικη vram). Με 3080 και 16 gb ram νομίζω θα έχεις προβλήματα με stutters με τα megatextures, φτάνει να ζητάει 60 gb σύνολο vram + system ram + page file :P 

Από ότι έχω καταλάβει το παιχνίδι, επειδή έχει μεγάλα μεγέθους textures, τα φορτώνει όλα πρίν ξεκινήσει (κάνει και unpack or whateva) ώστε να μην έχεις προβλήματα in game. 

Πάντως δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι, σε πολλά παιχνίδια παρατηρώ ότι μετά από alt tab ότι σελίδα υπάρχει στο browser είναι λευκή και προσπαθεί να ξαναφορτώσει, σαν να είσαι σε hibernate στο page file. 

Βέβαια εγώ έχω και ψιλοφορτώμενα windows, με το που bootaro έχω πάνω από 3.5gb ram usage,, αλλά πάλι, και σε φρέσκο windows install φαντάζομαι θα φτάνεις 2+ gb, οπότε στην ίδια κατάσταση θα είσαι με 16 gb ram. 

 

 

13 ώρες πριν, malakudi είπε

Ευχαριστούμε για τη δοκιμή. Εντάξει, ένα παιχνίδι είναι, σίγουρα στο μέλλον θα αρχίσουν κι άλλα να ζητάνε > 16GB.

Για να επανέλθουμε πάντως στις DDR5, τα 2*8GB είναι άθλια από απόδοση, οπότε τα 32GB είναι μονόδρομος. Αλλά διπλή τιμή το 6000 από το 5200, δε το αξίζει με τίποτα. Νομίζω το καλύτερο που μπορεί να συμβεί αυτή τη στιγμή είναι να βγουν μερικά Hynix χαμηλότερης ταχύτητας (5200-5400) που λογικά θα κλοκάρουν κοντά στα 6000. 

Γιατί διπλή τιμή? 370€ έχουν τα 5200 και 470€ τα 6000c36. Μιλάω για ίδιο κατάστημα (το LDLC που αγόρασα συγκεκριμένα) αλλά και από άλλα μαγάζια περίπου ίδια είναι η διαφορά. Καλά και τα 100€ δεν αξίζουν εφόσον σκοπεύεις να τις αλλάξεις σύντομα, αλλά είναι εντελώς random η κατάσταση για το αν και πότε θα βγούν καλύτερα sticks και με αρκετή διαθεσιμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Tα megatextures είναι 100gb και ζητάνε και vram και ram συστήματος (εκτός αν έχεις 3090 / 6900xt  / 6800xt που έχουν μπόλικη vram). Με 3080 και 16 gb ram νομίζω θα έχεις προβλήματα με stutters με τα megatextures, φτάνει να ζητάει 60 gb σύνολο vram + system ram + page file :P 

Από ότι έχω καταλάβει το παιχνίδι, επειδή έχει μεγάλα μεγέθους textures, τα φορτώνει όλα πρίν ξεκινήσει (κάνει και unpack or whateva) ώστε να μην έχεις προβλήματα in game. 

Πάντως δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι, σε πολλά παιχνίδια παρατηρώ ότι μετά από alt tab ότι σελίδα υπάρχει στο browser είναι λευκή και προσπαθεί να ξαναφορτώσει, σαν να είσαι σε hibernate στο page file. 

Βέβαια εγώ έχω και ψιλοφορτώμενα windows, με το που bootaro έχω πάνω από 3.5gb ram usage,, αλλά πάλι, και σε φρέσκο windows install φαντάζομαι θα φτάνεις 2+ gb, οπότε στην ίδια κατάσταση θα είσαι με 16 gb ram. 

 

 

Γιατί διπλή τιμή? 370€ έχουν τα 5200 και 470€ τα 6000c36. Μιλάω για ίδιο κατάστημα (το LDLC που αγόρασα συγκεκριμένα) αλλά και από άλλα μαγάζια περίπου ίδια είναι η διαφορά. Καλά και τα 100€ δεν αξίζουν εφόσον σκοπεύεις να τις αλλάξεις σύντομα, αλλά είναι εντελώς random η κατάσταση για το αν και πότε θα βγούν καλύτερα sticks και με αρκετή διαθεσιμότητα. 

5200CL40 βρίσκεις με 299 Γερμανία (όχι ετοιμοπαράδοτες φυσικά). 6000C36 από το alternate.de έλεγε 580 ευρώ (πλέον δε τις έχει καν), γι' αυτό έγραψα διπλή τιμή. Στο LDLC που βλέπω τώρα λέει 530 (και 460 τις 6000CL40).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

5200CL40 βρίσκεις με 299 Γερμανία (όχι ετοιμοπαράδοτες φυσικά). 6000C36 από το alternate.de έλεγε 580 ευρώ (πλέον δε τις έχει καν), γι' αυτό έγραψα διπλή τιμή. Στο LDLC που βλέπω τώρα λέει 530 (και 460 τις 6000CL40).

Mήπως κοιτάς τις RGB? 479 έχει 6000c36 non rainbow

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι λίγα τα χρήματα που ζητάει, απλά προσωπικά τα δικαιολογώ στον εαυτό μου γιατί δεν σκοπεύω να αλλάξω σύντομα - εκτός αν δούμε τίποτα συγκλονιστικό ξέρω γώ, του τύπου 8000c30, οπότε φύγει αλλαγή μαζί με raptor lake. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι rainbow αξίζουν? Πόσο performance δίνουν? :P 

 

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ε είναι γνωστό ότι το RGB δίνει 5% πάνω στα fps.

Αδιανόητο μνήμες χωρίς RGB!!! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChaosAD είπε

 

Αδιανόητο μνήμες χωρίς RGB!!! 😂

Απλά στις ddr4 οι RGB ήταν λίγο χειρότερες στο ocing λόγω του PCB, ας ελπίσουμε να μην ισχύει και στις ddr5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...