Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις βγουν σε ευρεία παραγωγή θα πέσουν οι τιμές. Μην ξεχνάμε ότι και τα καλά κιτακια DDR4 στα 32gb είχαν 600ρια. Τα Gskill Trident Z 3600c16 16gb τα είχα πάρει 230, δλδ τα 32gb 450, και δεν ήταν και όταν πρωτοβγηκαν. Ε βάλε και τον controller που έχουν πάνω τα DDR5.

Επεξ/σία από ChaosAD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, malakudi είπε

580 ευρώ για RAM βρε παιδιά; Σχεδόν όσο η CPU; Εντάξει κάπου έχει ξεφύγει η λογική. Χίλιες φορές DDR4, 32GB 3600CL16 kit με 160 ευρώ. Να δώσεις 420 ευρώ παραπάνω ακόμα και για 10% αύξηση επιδόσεων, δεν αξίζει.

Αν παρεις ddr4 mobo παντρευεσαι και τις ddr4 ομως. Δεν υπαρχει δυνατότητα να βαλεις οταν βγουν οι καλες ddr5. 

Απο τη στιγμη που κανεις το upgrade, ε δινεις κατι παραπανω να πσρεις το καλυτερο τουλάχιστον αυτη ειναι η λογικη μου. 

1 ώρα πριν, ChaosAD είπε

Καλά δεν είπαμε ότι σκουπίδια μνήμες δεν θα πάρουμε και ότι θα περιμένουμε τις 6400c30? 😂

Δεν νομιζω να ειναι καλυτερο bin τα 6400c30 που λες, απλα παραπανω ρευμα θα ζητανε. Σε 1 μηνα καλυτερα bin δυσκολα θα δεις, και αν οντως ειναι δεν θες να ξερεις ποσο θα κοστίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν παρεις ddr4 mobo παντρευεσαι και τις ddr4 ομως. Δεν υπαρχει δυνατότητα να βαλεις οταν βγουν οι καλες ddr5. 

Απο τη στιγμη που κανεις το upgrade, ε δινεις κατι παραπανω να πσρεις το καλυτερο τουλάχιστον αυτη ειναι η λογικη μου. 

Δεν νομιζω να ειναι καλυτερο bin τα 6400c30 που λες, απλα παραπανω ρευμα θα ζητανε. Σε 1 μηνα καλυτερα bin δυσκολα θα δεις, και αν οντως ειναι δεν θες να ξερεις ποσο θα κοστίζουν. 

Ε δεν είναι "κάτι παραπάνω" όμως. Αν κι εμένα ποιο πολύ μου "κάθεται στο στομάχι" το ότι μας πάνε με το ζόρι στα 32GB. Κανείς δε χρειάζεται 32GB σήμερα. Είχα δώσει 260 για τις Flarex 16GB, οπότε 290 για 16GB DDR5 6000-36 θα μπορούσα να το ανεχτώ ίσως. Αλλά με το ζόρι 32GB ενώ δε τα χρειάζομαι;

Το 6000CL36 είναι Hynix ή Samsung; Ξέρουμε;

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ε δεν είναι "κάτι παραπάνω" όμως. Αν κι εμένα ποιο πολύ μου "κάθεται στο στομάχι" το ότι μας πάνε με το ζόρι στα 32GB. Κανείς δε χρειάζεται 32GB σήμερα. Είχα δώσει 260 για τις Flarex 16GB, οπότε 290 για 16GB DDR5 6000-36 θα μπορούσα να το ανεχτώ ίσως. Αλλά με το ζόρι 32GB ενώ δε τα χρειάζομαι;

Το 6000CL36 είναι Hynix ή Samsung; Ξέρουμε;

Αυτό που λες ισχύει 100% και εμένα πιο πολύ αυτό με πειράζει ότι πρέπει αναγκαστικά να πάω στα 32.

Τα 6000 είναι samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ε δεν είναι "κάτι παραπάνω" όμως. Αν κι εμένα ποιο πολύ μου "κάθεται στο στομάχι" το ότι μας πάνε με το ζόρι στα 32GB. Κανείς δε χρειάζεται 32GB σήμερα. Είχα δώσει 260 για τις Flarex 16GB, οπότε 290 για 16GB DDR5 6000-36 θα μπορούσα να το ανεχτώ ίσως. Αλλά με το ζόρι 32GB ενώ δε τα χρειάζομαι;

Το 6000CL36 είναι Hynix ή Samsung; Ξέρουμε;

Αν μιλαμε για gaming χρειάζονται τα 32gb, τα 16 γεμίζουν για πλακα. Τα παντα θα ειναι λιγο πιο ομαλα και snappy με 32gb ram. Για αλλη χρηση δεν ξερω. 

Sammy ειναι τα 6000c36, hynix δεν ξερω αν μπορεις να αγορασεις χωρις κονε. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κανείς δε χρειάζεται 32GB σήμερα. 

Αναγκαστικά, λόγω τιμών θα πάω στα 32GB, αν και θέλω 64. Στη δουλειά (που πληρώνει άλλος), έχω 192.
Το "Κανείς" είναι υπερβολικό. Ας πούμε πως ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πάνω από 16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Αναγκαστικά, λόγω τιμών θα πάω στα 32GB, αν και θέλω 64. Στη δουλειά (που πληρώνει άλλος), έχω 192.
Το "Κανείς" είναι υπερβολικό. Ας πούμε πως ο μέσος χρήστης δεν χρειάζεται πάνω από 16.

Αυτό εννοούσα, κανείς μέσος χρήστης. Και για τα games που έγραψε ο @Herald διαφωνώ, δε νομίζω πως υπάρχει παιχνίδι να κάνει stutter ή γενικότερα να έχει πεσμένη απόδοση με 16GB RAM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακριβες οι τιμες και δεν υπαρχει και διαθεσιμοτητα. Εχει δικιο ο @malakudi αν φτασαμε να δινουμε 500+ ευρω για μνημες κατι δεν παει καθολου καλα.. 

Τουλαχιστον να βγουν καλα batches να το αξιζουν ακομη ομως και το γεγονος οτι στο launch και Q4 2021 ειναι σχεδον ανυπαρκτα και τα πρωιμα κιτ 32Gb και αφαντα τα 16Gb μονο εφησυχαστικο δεν ειναι.. 

Πανακριβες καρτες γραφικων, πανακριβες μητρικες εχει παραγινει το κακο.. Ελπιζω αρχες 2023 να αρχιζει να καλυτερευει λιγο η κατασταση γιατι οντως εχει παραγινει το ζητημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

early adoption και μάλιστα σε niche προϊόντα τι περιμένατε δηλαδή; Τιμές DDR4 που είναι 7 χρόνια στην αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το άρθρο της MSI που δείχνει πόσο χειρότερα αποδίδουν τα 8GB DDR5 DIMM σε σχέση με τα 16GB.

https://www.msi.com/blog/a-closer-look-at-ddr5-benchmarks-with-intels-Alder-lake-cpus

DDR5_10.jpeg.cfb19fbbd27f7bf9b37996cee973b194.jpeg

Ο λόγος είναι πως υπάρχουν ΜΟΝΟ 16Gbit DDR5 chip, οπότε ένα 8GB DIMM έχει μόνο 4 τσιπάκια και έχει εύρος 32bit αντί για 64! Οπότε χάνεις το "quad channel (των 32bit)" με 2 8ρια DIMM.

p_ddr5_bk_01.png.8516ff61ba7fb1615c0b06779bcae4f7.png

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο το θεμα του early adoption εδω ομως ειναι και το θεμα της ελλειψης. Οι DDR4 υπηρχαν σε αφθονια στην αρχη και το γεγονος οτι υπηρχαν υβριδικα boards εκανε την μεταβαση για τους χρηστες πιο σωστη και πιο ομαλη. 

Εδω εχουμε μονο DDR4/DDR5 only boards και οτι και να επιλεξεις πρεπει να κανεις παραχωρησεις.. 

Κανεις δεν περιμενει πολυ καλα kit με εξαιρετικους χρονισμους και αμεσα στην αγορα αλλα τουλαχιστον οχι αυτο το χαλι.. 

Για αυτο μιλαμε για γενικοτερη κριση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε η έλλειψη είναι ένα χρόνο τώρα, δεν καταλαβαίνω την έκπληξη με τις τιμές των DDR5. Εγώ θα περίμενα για raptor πάντως εκτός αν είχα καμιά αρχαιολογία cpu..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Βρήκα αυτό το άρθρο της MSI που δείχνει πόσο χειρότερα αποδίδουν τα 8GB DDR5 DIMM σε σχέση με τα 16GB.

https://www.msi.com/blog/a-closer-look-at-ddr5-benchmarks-with-intels-Alder-lake-cpus

DDR5_10.jpeg.cfb19fbbd27f7bf9b37996cee973b194.jpeg

Ο λόγος είναι πως υπάρχουν ΜΟΝΟ 16Gbit DDR5 chip, οπότε ένα 8GB DIMM έχει μόνο 4 τσιπάκια και έχει εύρος 32bit αντί για 64! Οπότε χάνεις το "quad channel (των 32bit)" με 2 8ρια DIMM.

p_ddr5_bk_01.png.8516ff61ba7fb1615c0b06779bcae4f7.png

 

Αυτο με τα dimms ειναι που εξηγουσε και ο buildzoid. 

Για τα 16gb προφανως δεν θα έχεις stutter. Απλα υπαρχουν παιχνιδια που γεμιζουν τα 16 και είναι αρκετα λιγοτερο snappy ολο το συστημα. Οταν βλεπεις usage 14+ gigabyte σημαινει οτι τα windows εχουν κατα πολυ ξεπερασει τα 16 και δουλευουν με τον ssd πλεον. Και σε performance εχεις διαφορα, πχ.στο warzone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν αναβαθμισει καποιος και το ποτε θα αναβαθμισει ή οχι εγκειται στην διακριτικη του ευχερεια και επιπροσθετα ουτε μπορεις να πεις στον αλλο που θελει π.χ να στησει ενα νεο συστημα τωρα και να εβαζε εξ αρχης ενα καλο Z690mobo και ειναι αναγκασμενος να επιλεξει DDR5,γιατι το κανει και δεν περιμενει.. Μπορει να περιμενε καιρο..  Ασε τους enthusiasts αυτοι οπως και εγω καποιες φορες συνειδητα πληρωνουμε το μαρμαρο αλλα οι αλλοι;

Για τις DDR5 δεδομενα μεχρι σημερα δεν ειχαμε για την διαθεσιμοτητα τους αν και η ελλειψη μνημων ακομη και για καρτες γραφικων καποια στιγμη ηταν καμπανακι για το τι θα επακολουθουσε σε γενικοτερο πλαισιο.. Τα δειγματα παντως δεν ειναι καλα.. Ας ελπισουμε απο αρχες χρονου να ομαλοποιηθει λιγο η κατασταση ή να μην εχουμε το χαλι τουλαχιστον των καρτων γραφικων.  

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτο με τα dimms ειναι που εξηγουσε και ο buildzoid. 

Επειδή είδα το video του buildzoid, δυστυχώς δεν εξήγησε τίποτα, είπε ένα γενικόλογο περί interleaving, ενώ εδώ μιλάμε για dual channel vs quad channel με τα 8GB vs 16GB DIMMs. Αν το έλεγε έτσι θα ήταν σαφές και ξεκάθαρο, κάτι που με κάνει να αμφιβάλλω για το αν το κατανόησε κι αυτός ο ίδιος.

Από το άρθρο της MSI βλέπουμε πως σε copy το DDR5 6000 C40 σε 2*8GB DIMMs δίνει 62757MB/sec και 72,5nsec latency, μόλις 9,5% παραπάνω bandwidth δηλαδή από την DDR4 3600 αλλά και πολύ χειρότερο latency (51,7nsec η DDR4) . Άρα για κάποιον που αρκείται σε 16GB RAM δεν έχουν κανένα νόημα οι DDR5, πρέπει να πας στα 32GB για να δεις πραγματική βελτίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...