Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν δεν πέσουν οι τιμές σε μνήμη μητρική του αλτερ δεν βλέπω να αγοράζει ο κόσμος ή με την κυκλοφορία του ραπτορ θα πέσουν οι τιμές ;

Ένα mobo με ~200€ και με ddr4 έχεις το 95-98% της πλατφόρμας...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, adtakhs είπε

 

Φυσικά ....
-Αν παίζεις παιχνίδια παίρνεις 10400 με RTX 3090 .
-ενώ αν δεν παίζεις παίρνεις 10400 με γραφικά Intel ... γνωστό αυτό....

είναι αυτό που λέμε ... ο ορισμός της ισορροπημένης λύσης ....
Υπάρχουν βέβαια αν ψάξεις και επεξεργαστές 9ης γενιάς ... μπορεί να βρεις και εκεί κάτι στα αζήτητα.
Πρόσεξε όμως ... μην τυχόν και θες να παίξεις καμιά πασχέτζα στο τσακίρ κέφι, γιατί δεν θα την σηκώνει η κάρτα.

 

Απαντάς σε κάποιον που λέει μόνος του ότι δεν πρόκειται να προτείνει AMD ακόμα και όταν είναι καλύτερη επιλογή.

Παράδειγμα πριν δυο τρις αναρτήσεις που πρότεινε τον 10400F + GT1030 αντί του 5600G, σε όλα είναι χειρότερος ο 10400F + GT1030 σε σχέση με τον 5600G αλλά τι να πεις, έχει κωλύσει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Αν δεν πέσουν οι τιμές σε μνήμη μητρική του αλτερ δεν βλέπω να αγοράζει ο κόσμος ή με την κυκλοφορία του ραπτορ θα πέσουν οι τιμές ;

Εγώ δεν πιστεύω ότι οι τιμές μπορεί να πέσουν ιδιαίτερα στις υπάρχουσες μητρικές. Βλέπω την Pro Z690-A που έχει 205 ευρώ και είναι σχετικά ακριβή κατασκευή, πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την X570 A-Pro.

Δεν είναι και εύκολο να βγάλουν φτηνότερα μοντέλα όταν θα πρέπει να έχουν PCIe 5.0 (+DDR5) μεγάλα VRM για να μην τους θάψουν online και ένα κάρο M2 + fast USB που τα βγάζει το chipset. Στις B660 θα ορμήσει ο κόσμος, η MSI σκοπεύει ήδη να βγάλει PRO B660M-E που θα είναι πάμφθηνο.

@adtakhs@Herald Ο 5600G και o 10400 + 1030 είναι μία πολύ συγκρίσιμη κατάσταση σε επιδόσεις. Το userbenchmark βγάζει την 1030 πιο γρήγορη ενώ όλα τα YT videos και ο GN τον 5600G. Εξαρτάται από RAM / Cooling / Vega OC στον Ryzen και από υλοποίηση 1030 (DDR4/DDR5) / limits στον Intel.

Είναι σχετικό αν κάποιος θα διαλέξει τον 7nm 5600G που με μία καλή ψύκτρα θα είναι αθόρυβος με ελάχιστη κατανάλωση και με RAM OC πιο γρήγορος ή τα 60-70 ευρώ ( 20 ευρώ με DDR5 1030)  λιγότερα της άλλης λύσης. Γιατί πρέπει η μία από τις δύο επιλογές να είναι λάθος;

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα τον 5600G γιατί δεν θα ήθελα να έχω στο σύστημα μου αυτές τις άθλιες 1030 που βλέπω στο skroutz και θα μου άρεσε από οικολογικής απόψεως να έχω ένα πιο energy-efficient σύστημα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Απαντάς σε κάποιον που λέει μόνος του ότι δεν πρόκειται να προτείνει AMD ακόμα και όταν είναι καλύτερη επιλογή.

Παράδειγμα πριν δυο τρις αναρτήσεις που πρότεινε τον 10400F + GT1030 αντί του 5600G, σε όλα είναι χειρότερος ο 10400F + GT1030 σε σχέση με τον 5600G αλλά τι να πεις, έχει κωλύσει.

Δεν έπιασες το point όμως. Έχουμε μια άκρως διαστρεβλωμενή αγορά GPU, και παραυτά ούτε υπό αυτήν την κατάσταση δεν βγαίνει VFM ο 5600g! Φαντάσου σε μια normal κατάσταση που με 150€ αγοράζες 1660. Ο μόνος λόγος να πληρώσεις τέτοια καπέλα για την CPU είναι για να σε βάλει κορνίζα η Λίζα στην νέα της βίλα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χύμα όλα πάνω στο χαρτοκουτο στήσιμο - έρχεται η μητρική μεσοβδόμαδα. Ούτε κουτί. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος 5600G βρε παιδιά τώρα; Κομμένος 5600Χ στα 270 για να παίζεις τι; CS:GO και fortnite στα low; Για μένα αν κάποιος χρειάζεται (και όταν λέω χρειάζεται, εννοώ για κάτι άλλο πέρα από YT και games) PC τώρα καλύτερα τον 12600Κ + DDR4 να είναι σε μία καινούργια πλατφόρμα με δυνατότητα αναβάθμισης και μέχρι να λογικευτούν οι τιμές στις κάρτες αν θες για gaming πάρε ένα Series S και το πουλάς όταν βρεις κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Ποιος 5600G βρε παιδιά τώρα; Κομμένος 5600Χ στα 270 για να παίζεις τι; CS:GO και fortnite στα low; Για μένα αν κάποιος χρειάζεται (και όταν λέω χρειάζεται, εννοώ για κάτι άλλο πέρα από YT και games) PC τώρα καλύτερα τον 12600Κ + DDR4 να είναι σε μία καινούργια πλατφόρμα με δυνατότητα αναβάθμισης και μέχρι να λογικευτούν οι τιμές στις κάρτες αν θες για gaming πάρε ένα Series S και το πουλάς όταν βρεις κάρτα.

Είναι μεν ακατάλληλος για απαιτητικούς χρήστες, είναι δε απολύτως κατάλληλος για να γεμίσει ένα άλλο κενό.

Ακριβός είναι, 5600Χ δεν είναι όταν γίνει pair με dGPU και δεν έχει PCIe 4.

ΑΛΛΑ

δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει 1080p low/medium χωρίς απαιτήσεις σε fps.

Αγοράζουμε φτηνή μητρική (65W είναι), αγοράζουμε ένα Ballistix 3600 με 80€ και του αλλάζουμε τα φώτα.

1) Εύκολο overclock στην iGPU

1.jpg.451c20fef9ae472d4946b2c5c11f3763.jpg

+

2) του αλλάζουμε τα φώτα στο tuning 4333/4400 με 1:1 πειράζουμε και timings (που ΔΕΝ έχει κάνει ο HWU)

2.jpg.e4bc2ee1fd877659f82d93752939cfb5.jpg

και έχουμε τη μισή απόδοση μιας 1060 (ή και παραπάνω με timings).

Η Vega που έχει παίρνει τρελά με RAM tuning.

Με τα παραπάνω έχεις περίπου 2,5-3 φορές περισσότερα fps από την iGPU του 11th gen και ~1,5 φορά από την iGPU του 12900Κ.

Αυτό το κενό γεμίζει..

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά αν θέλεις μόνο gaming το θεωρώ χαζομάρα να φτιάξεις σύστημα που είναι και ακριβότερο και με πολύ χειρότερες επιδόσεις από το series S. Ναι οι κονσόλες δεν είναι για όλους αλλά game pass + series S είναι απίστευτο value και ότι παίζεις θα το ευχαριστιέσαι, δεν θα είναι 1080p low στα 40fps. Δεύτερον και σημαντικότερον πιστεύω δεν αξίζει να δώσεις 300+ για zen3 combo σήμερα, αφενός γιατί είναι dead πλατφόρμα και αφετέρου γιατί η AMD πρέπει να ρίξει τιμές. Η intel δεν κοιμάται πλέον. Καλύτερα 12600Κ + ddr4 και ας βγαίνει πιο ακριβά. Τώρα αν κάποιος θέλει σόνι και ντε amd για τους δικούς του λόγους ας πάρει 5600G + την πιο φθηνή μητρική και όταν στρώσουν κάπως οι τιμές οι καρτών τα πουλάει και πάει σε raptor ή AM5.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nτάξει, ο τύπος που θα πάρει 12900k με igpu θα είναι και τον ενδιαφέρουν τα benchmarks του βέγγου. 

 

Με το ζόρι να τις χτίσετε 2η βίλα της Λίζας. Ξεκολάτε ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No gpu? fuark it

a. xsx + gp

b. ps5 + ps (+ Sony "GP" Soon™)

c. Net cafe

d. Geforce now

Gpu? Yes! 

a. ADL 12600K,12700K or kf + DDR4 + "EL CHEAPO" MOBO

b. Ryzen 5900x 400–430€, 5800X 330-280€, 6core.... 

 

πα να φάω πρωινό 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ήξερα ένα πράγμα μόνο: όλοι εσείς που προτείνετε αυτούς τους αηδιαστικούς συνδυασμούς ελαφρά τη καρδία για pc "gaming" θα ήσασταν ευχαριστημένοι αν είχατε οι ίδιοι ένα τέτοιο σύστημα;

Κονσόλα είναι η επιλογή σε αυτά τα budget... τα να'χαμε να λέγαμε κλοκάρει και παίρνει RAM OC και @ μάντολες ή το θέλω και για δουλειά πρέπει να τις ξεχάσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Ποιος 5600G βρε παιδιά τώρα; Κομμένος 5600Χ στα 270 για να παίζεις τι; CS:GO και fortnite στα low; Για μένα αν κάποιος χρειάζεται (και όταν λέω χρειάζεται, εννοώ για κάτι άλλο πέρα από YT και games) PC τώρα καλύτερα τον 12600Κ + DDR4 να είναι σε μία καινούργια πλατφόρμα με δυνατότητα αναβάθμισης και μέχρι να λογικευτούν οι τιμές στις κάρτες αν θες για gaming πάρε ένα Series S και το πουλάς όταν βρεις κάρτα.

 

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

No gpu? fuark it

a. xsx + gp

b. ps5 + ps (+ Sony "GP" Soon™)

c. Net cafe

d. Geforce now

Gpu? Yes! 

a. ADL 12600K,12700K or kf + DDR4 + "EL CHEAPO" MOBO

b. Ryzen 5900x 400–430€, 5800X 330-280€, 6core.... 

 

πα να φάω πρωινό 😜

 

27 λεπτά πριν, morehp είπε

Εγώ θα ήθελα να ήξερα ένα πράγμα μόνο: όλοι εσείς που προτείνετε αυτούς τους αηδιαστικούς συνδυασμούς ελαφρά τη καρδία για pc "gaming" θα ήσασταν ευχαριστημένοι αν είχατε οι ίδιοι ένα τέτοιο σύστημα;

Κονσόλα είναι η επιλογή σε αυτά τα budget... τα να'χαμε να λέγαμε κλοκάρει και παίρνει RAM OC και @ μάντολες ή το θέλω και για δουλειά πρέπει να τις ξεχάσουμε 

 

Προτιμώ να πάρω ένα έτοιμο PC με 1000-1100 ευρώ που να έχει καμιά 1650Ultra και να μπορώ να παίζω ότι θέλω στα 1080p, πάρα να φτιάξω σύστημα με τον 12600Κ που να το έχω να κάθετε και να κάνει μόνο browsing/YT και ένα XBOX Series X για gaming.

Ιδία λεφτά θα κοστίσει το σύστημα με τον 12600Κ + ΧΒΟΧ Series X και θα χάσω και τα παιχνίδια που έχω στο steam η κάποια που είναι μόνο για PC.

Για παράδειγμα το παρακάτω PC είναι ότι πρέπει

https://allaboutoffice.gr/product/hp-pavilion-gaming-desktop-tg01-2004nv-bundle-pc-ddr4-sdram-16-gb-512-gb-ssd-406x6ea/?skr_prm=WyI0Y2IzOTIzYS05MzI4LTQ3NDAtYjE0ZS1iNDA2ODkyMGUxZTUiLDE2Mzg3MDAwOTU4MTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...