Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/12/2021 στις 1:19 ΜΜ, Herald είπε

Καλά για warzone παίρνεις 10900k με μνήμες ένα κλίκ πριν το ξεψύχησμα και τερματίζεις το fps counter. Και ο alderlake δεν δίνει αρκετά παραπάνω, σε τέτοια games που ουσιαστικά η cache είναι "άχρηστη" θες latency, και ο 10900k τους βάζει κάτω τους alderlake σε αυτό το κομμάτι. Δεν έγραφε ποτέ κάτω από 200 fps με 10900k

Η 5900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο warzone μενει πίσω απο τους κομητες

Αν παίζεις σε QHD ή 4k σιγά τη διαφορά. Και θα έπαιζες τόσο καιρό. Αν τώρα παίζεις για 1080p 360 hz οκ.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν παίζεις σε QHD ή 4k σιγά τη διαφορά. Και θα έπαιζες τόσο καιρό. Αν τώρα παίζεις για 1080p 360 hz οκ.

5120*1440 παίζω με DLSS, το CPU είναι το bottleneck και με τον 11600k και με τον 10900k που είχα πρίν.  Απλά ο 10900k σπανίως - έγραφε 180minimum, ο 11600k πέφτει και στα 120-130.  Aπλά με τον 11600k σκίζομαι στο tearing γιατί παίζει στα 160-180 fps, ενώ με τον 10900k που συνήθως ήταν 220-250 δεν το καταλαβαίνα / με ενοχλούσε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

5120*1440 παίζω με DLSS, το CPU είναι το bottleneck και με τον 11600k και με τον 10900k που είχα πρίν.  Απλά ο 10900k σπανίως - έγραφε 180minimum, ο 11600k πέφτει και στα 120-130.  Aπλά με τον 11600k σκίζομαι στο tearing γιατί παίζει στα 160-180 fps, ενώ με τον 10900k που συνήθως ήταν 220-250 δεν το καταλαβαίνα / με ενοχλούσε. 

E τότε μια χαρά θα ήσουν και με τον 5900x και την 3090 αν δεν κάνω λάθος που έχεις. Σε ποιο μόνιτορ είσαι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

E τότε μια χαρά θα ήσουν και με τον 5900x και την 3090 αν δεν κάνω λάθος που έχεις. Σε ποιο μόνιτορ είσαι;

Ναι μώρε δεν λέω κάτι, μικρές διαφορές έχουν, απλά το warzone δεν ασχολείται με cache και θέλει latency. C49RG9 είναι το μονιτορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Φυσικα και 10-15C μπορει να ειναι η διαφορα ειδικα σε τοσο thermally dependant αρχιτεκτονικη , αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι εφοσον υπαρξουν οι καταλληλες συνθηκες, το performance scaling του ALD ειναι πολυ καλο και φαινεται απο συστηματα ψυξης που θεωρητικα μπορουν να υπαρξουν μεσες ακρες σε σπιτια για καθημερινη χρηση.. Οταν φτανεις τοσο ψηλα ακομη και με αυτο το συστημα ψυξης, χωρις να εχεις καταφυγει σε εξωτικες μεθοδους, τοτε προσωπικα το θεωρω εντυπωσιακο, οσο απιστευτα binned και αν ειναι το κομματι του.. Και ποσα κομματια αγορασε ο συγκεκριμενος για να βρει αυτο, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.. 

Συνηθως δεν αγοραζω και εγω πανακριβες μητρικες μεχρι Hero πηγαινα αλλα και εξαιρετικη τιμη την βρηκα την Apex  και την προσφορα εκμεταλλευτηκα οποτε μια χαρα μου βγηκε αναλογικα για το τι περνω  και τι τιμες εχουν λανσαριστει Ελλαδα.. Και δυστυχως μας οδηγουν αν θελουμε και τα λοιπα εξαιρετικα ομολογουμενως features του Z690 σε τετοια boards πλεον.. Πολυ περισσοτερο με ενοχλει το τρομερο καπελο που εφαγα για συμβατικες μνημες DDR5 παρα για το mobo tbh..

 

Θα την κάνεις απόσβεση μελλοντικά, έχει μέλλον η πλατφόρμα. Τις μνήμες το ήξερες ότι δεν θα πάνε μακριά, δεν είναι κακές όμως σε καμία περίπτωση, κάνεις μία αλλαγή του χρόνου με 13900Κ που θα βγουν δεύτερης γενιάς ddr5 και πας για το end game του socket.

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Ότι δω.....δεν υπάρχει θέμα.....και οι μπανάνες ευπρόσδεκτες είναι.....mobo+cpu κόστισαν λιγότερο από το top dog (12900Κ) μαζί....ξέρω τι διάλεξα,δεν παω για super bin μιας και οι I9 τα κατέχουν....δεν θέλω πολύ,ενα 5.0ghz και έναν καλό imc (όχι τοπ).....κομπλέ θα είμαι....

Thanks bro!

Το 5GHz είναι εφικτό, από μνήμες θα δούμε, έχω παρόμοια παραγγελία amazon, με διαφορά ότι προτίμησα την tomahawk καθαρά για το dark look, cpu 12700KF, βρήκα και ένα block της corsair στα 70€, λέει lga 1700, ελπίζω να ισχύει όντως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Θα την κάνεις απόσβεση μελλοντικά, έχει μέλλον η πλατφόρμα. Τις μνήμες το ήξερες ότι δεν θα πάνε μακριά, δεν είναι κακές όμως σε καμία περίπτωση, κάνεις μία αλλαγή του χρόνου με 13900Κ που θα βγουν δεύτερης γενιάς ddr5 και πας για το end game του socket.

Το 5GHz είναι εφικτό, από μνήμες θα δούμε, έχω παρόμοια παραγγελία amazon, με διαφορά ότι προτίμησα την tomahawk καθαρά για το dark look, cpu 12700KF, βρήκα και ένα block της corsair στα 70€, λέει lga 1700, ελπίζω να ισχύει όντως.

Με το καλό τα πράγματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι μώρε δεν λέω κάτι, μικρές διαφορές έχουν, απλά το warzone δεν ασχολείται με cache και θέλει latency. C49RG9 είναι το μονιτορ

Πολύ ωραίο. Άντε και με τη Neo G9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα, δεν αντέξατε ρε μπαγάσες?  :P 

Ωραίοι, άντε να μας έρθουν να τα στήσουμε στα φανάρια

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Πολύ ωραίο. Άντε και με τη Neo G9.

Spoiler

Meeeh, όταν με το καλό θα το γυρίσω σε IPS. Έχει δίπλα η δικιά μου το 34" ultrasharp της Dell και τα χρώματα είναι σαν να έχουν έρθει απτό μέλλον

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , έχω δυο ερωτησούλες. Πρώτον έχω την EK-Supremacy EVO  θα μπορέσω με το κατάλληλο backplate να το βάλω σε 12900k? Επίσης έχω ένα Corsair Rm 750x . Θα είναι αρκετό για την 3080 μαζί με τον 12900k? Επίσης είδα ότι οι νέες μητρικές παίρνουν δυο 8pin τι γίνετε σε σχέση με αυτό?

Επεξ/σία από Eirhnaios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Χαχα, δεν αντέξατε ρε μπαγάσες?  :P 

Ωραίοι, άντε να μας έρθουν να τα στήσουμε στα φανάρια

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Meeeh, όταν με το καλό θα το γυρίσω σε IPS. Έχει δίπλα η δικιά μου το 34" ultrasharp της Dell και τα χρώματα είναι σαν να έχουν έρθει απτό μέλλον

 

Η Neo είναι ίσως το καλύτερο monitor της αγοράς σε ultrawide καθώς έχει πολλά dimming zones και εξαιρετικό HDR με 2000nits. Πανάκριβο βέβαια οπότε ναι στα χρήματα που ζητά δεν είναι συμφέρουσα αγορά. Αν πέσει στο 1000αρικο κάτι θα λέει. Οπότε αν μιλάς για την 3420dw ναι, είναι εξαιρετική οθόνη.

3 λεπτά πριν, Eirhnaios είπε

Καλησπέρα παιδιά , έχω δυο ερωτησούλες. Πρώτον έχω την EK-Supremacy EVO EK-Supremacy Evo θα μπορέσω με το κατάλληλο backplate να το βάλω σε 12900k? Επίσης έχω ένα Corsair Rm 750x . Θα είναι αρκετό για την 3080 μαζί με τον 12900k? Επίσης είδα ότι οι νέες μητρικές παίρνουν δυο 8pin τι γίνετε σε σχέση με αυτό?

Οριακά το βλέπω το psu αν και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας κατά τη γνώμη μου αφού είναι αξιόπιστο και ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Η Neo είναι ίσως το καλύτερο monitor της αγοράς σε ultrawide καθώς έχει πολλά dimming zones και εξαιρετικό HDR με 2000nits. Πανάκριβο βέβαια οπότε ναι στα χρήματα που ζητά δεν είναι συμφέρουσα αγορά. Αν πέσει στο 1000αρικο κάτι θα λέει. Οπότε αν μιλάς για την 3420dw ναι, είναι εξαιρετική οθόνη.

Spoiler

Σε specs θερίζει, με είχε ψήσει κάποια στιγμή να την χτυπήσω αλλά διαβάζω ΑΠΕΙΡΑ παράπονα για QC πρόβληματα και firmware. Ναι το 3420 λέω, απίστευτα χρώματα. 

 

11 λεπτά πριν, Eirhnaios είπε

Καλησπέρα παιδιά , έχω δυο ερωτησούλες. Πρώτον έχω την EK-Supremacy EVO  θα μπορέσω με το κατάλληλο backplate να το βάλω σε 12900k? Επίσης έχω ένα Corsair Rm 750x . Θα είναι αρκετό για την 3080 μαζί με τον 12900k? Επίσης είδα ότι οι νέες μητρικές παίρνουν δυο 8pin τι γίνετε σε σχέση με αυτό?

Επειδη βλεπω custom wc οποτε μαλλον εχεις ορεξεις, ενα τροφοδοτικο το χρειαζεσαι. Σε 100% χρηση cpu + gpu ανετα φτανεις 700 watt, με custom wc στον 12900k φανταζομαι θα βαρας 300αρια.

Ετσι όπως πανε οι καρτες και ενα 1200αρι δεν θα ηταν υπερβολη νομιζω

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...