Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν τους θες για δουλεια πχ rendering δεν εχει νοημα η αγορα τους αν ειναι να τους κλειδωσεις στα 125watt κατα την αποψη μου ,δλδ θα δωσεις κοντα 700 ευρω για  12900K και θα αποδισει σαν ενας 5900x ,καλυτερα να παρεις 5900x τοτε ας πουμε. Και προφανως ειναι το μονο σεναριο που θα καταναλωνε 240watt. Aν τον θες για gaming δεν σε απασχολει η καταναλωση

Στο gaming θα τους κλειδωνα, σε rendering, compile κλειστό το pbo. O 5950 γαζωνει, χαμηλές θερμοκρασίες αθόρυβος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αυτό που γράφει ότι με 200W pl1/pl2 ο 12900Κ είναι πιο efficient από τον 5800Χ δεν αντιστοιχεί με αυτό που βλέπω στο application performance. 105W είναι ο 5800Χ και είναι περίπου 10% πιο πίσω από τον 12900Κ @125W στα περισσότερα MT workloads.

Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πόσο πιο εύκολο είναι να ψύξεις ένα 12700Κ με 125W limit σε σχέση με ένα 5800Χ στα 105W. Από την εμπειρία μου με τους Intel υποθέτω ότι θα είναι αρκετά πιο εύκολο, οπότε φαίνεται ότι θα είναι ότι καλύτερο για SFF.

Mάλλον κοιτάς το σύνολο του application performance που έχει και ST εφαρμογές. Κοίταξε cinebench,  μιας και σε αυτά ουσιαστικά καταναλώνει τα 200w. Έχει και στην τελευταία σελίδα ένα chart με το power consumed.

Για cooling πιθανόν να είναι πιο κρύος ο 12700 αλλά αμα δεν τρώνε throttling, έχει σημασία?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Herald είπε

Eννοούσα ότι κάνει match σε κατανάλωση όχι σε επιδόσεις. Ίσως δεν το έγραψα καλά, ίσως βιάστηκες να κρίνεις :P 

Τέσπα το έχουμε κουράσει για το efficiency, εξαρτάται τι και πως μετράς. Αν το κάνεις performance normalize τότε ο 5950x είναι πιο efficient (σε all core workloads), αν το πάς clockspeed normalized (πχ. στα 5.3 ghz all core ;) ) είναι ο 12900k.

Πάντως σύμφωνα με τον reviewer, στα 200w είναι πιο efficient από τον 5800x, στα 75w είναι το 2ο πιο efficient CPU στο πλανήτη Γή, πίσω από τον 5950x.

Κακώς απαντάω, αλλά slow day...

Για ποιόν ακριβώς λόγο να το κάνεις αυτό? Γιατί ακριβώς μας ενδιαφέρει (πέρα από το σχετικό νήμα εδώ στο insomnia) πόσο χρειάζεται να κάψει ο χ cpu για να φτάσει/δουλέψει στα 5.3-5.4-6.8, όταν μιλάμε για efficiency?

Αν στα 5.3 ο 12900Κ που αναφέρεις κάψει λιγότερο συνολικά από τον 5950Χ (σε stock? PBO full auto?) για χ-ψ-ζ έργο/αποτέλεσμα (αυτό, πχ, που αποτυπώνεται στο score του CB23 ή σε κάποιο blender export ή οτιδήποτε), μπράβο και σαφώς είναι πιο efficient.

Στα ίδια joule κατανάλωσης ενέργειας, πόσο έργο θα παράξει ο καθένας, αυτό δεν μας ενδιαφέρει? Εννοείται πως θα υπάρξουν διαφορές ανάλογα το φορτίο, και ο καθένας θα εστιάσει ανάλογα το λόγο που αγόρασε τον επεξεργαστή (δουλειά, παιγνίδι, συνδυασμός κλπ).

Να πάμε τον χ Ryzen 5000 με το ζόρι στα 5.3, για ποιόν ακριβώς λόγο? Επειδή είναι ένα σενάριο που ευνοεί απόλυτα τους 12χχχ (και παλιότερους, μάλλον)? Στα 4.8 ο 5χχχ, ας πούμε, αν παράγει το ίδιο έργο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια στον ίδιο/λιγότερο χρόνο με τον 5.3 αντίστοιχο (όσο είναι εφικτό να οριστεί αυτό) 12χχχ, δεν μας ενδιαφέρει? Δεν είναι αυτός ο απόλυτος δείκτης efficiency από πλευράς ουσίας και όχι μόνο εντυπώσεων (όπως το περίφημο "normalized 5.3 clockspeed")?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αυτό που γράφει ότι με 200W pl1/pl2 ο 12900Κ είναι πιο efficient από τον 5800Χ δεν αντιστοιχεί με αυτό που βλέπω στο application performance. 105W είναι ο 5800Χ και είναι περίπου 10% πιο πίσω από τον 12900Κ @125W στα περισσότερα MT workloads. Στα 200W ο 12900Κ δεν είναι σε καμία περίπτωση 80%+ πιο γρήγορος....

Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πόσο πιο εύκολο είναι να ψύξεις ένα 12700Κ με 125W limit σε σχέση με ένα 5800Χ στα 105W. Από την εμπειρία μου με τους Intel υποθέτω ότι θα είναι αρκετά πιο εύκολο, οπότε φαίνεται ότι θα είναι ότι καλύτερο για SFF.

@akoinonitos Εμένα με ενδιαφέρει στην καθημερινότητα μου να μην κάνουν θόρυβο ακόμα και αν κάνω κάποιο render ή κάτι άλλο αντίστοιχα ενεργειοβόρο.

Στα 125W ειδικά, είναι άψογος θερμοκρασιακά ο 12700Κ και ναι είναι πιο "κρύος" από τον 5800X. Εδώ μερικά παραδείγματα:

Spoiler

cpu-temperature.png.4b716c164ccbb3d0f3f2557e0faa0dda.pngTechnical-CPU-Temperatures.png.85c24bd0700795a0f0842a596a9d7d18.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Στα 125W ειδικά, είναι άψογος θερμοκρασιακά ο 12700Κ και ναι είναι πιο "κρύος" από τον 5800X. Εδώ μερικά παραδείγματα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

cpu-temperature.png.4b716c164ccbb3d0f3f2557e0faa0dda.pngTechnical-CPU-Temperatures.png.85c24bd0700795a0f0842a596a9d7d18.png

 

Τα 125w ρε παιδια δεν ειναι για το base clock δλδ για 3.6ghz του 12700K? αν ειναι να τρεχει σε all core workload στα 3,6ghz ποιος ο λογος να τον αγορασεις? Τι νοημα εχει ολη αυτη η κουβεντα για την καταναλωση?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα 125w ρε παιδια δεν ειναι για το base clock δλδ για 3.6ghz του 12700K? αν ειναι να τρεχει σε all core workload στα 3,6ghz ποιος ο λογος να τον αγορασεις? Τι νοημα εχει ολη αυτη η κουβεντα για την καταναλωση?

Τον ενδιαφέρει για sff pc οπότε για αυτό ήθελε να ξέρει. Κατα τ' άλλα ναι, συμφωνώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κακώς απαντάω, αλλά slow day...

Για ποιόν ακριβώς λόγο να το κάνεις αυτό? Γιατί ακριβώς μας ενδιαφέρει (πέρα από το σχετικό νήμα εδώ στο insomnia) πόσο χρειάζεται να κάψει ο χ cpu για να φτάσει/δουλέψει στα 5.3-5.4-6.8, όταν μιλάμε για efficiency?

Αν στα 5.3 ο 12900Κ που αναφέρεις κάψει λιγότερο συνολικά από τον 5950Χ (σε stock? PBO full auto?) για χ-ψ-ζ έργο/αποτέλεσμα (αυτό, πχ, που αποτυπώνεται στο score του CB23 ή σε κάποιο blender export ή οτιδήποτε), μπράβο και σαφώς είναι πιο efficient.

Στα ίδια joule κατανάλωσης ενέργειας, πόσο έργο θα παράξει ο καθένας, αυτό δεν μας ενδιαφέρει? Εννοείται πως θα υπάρξουν διαφορές ανάλογα το φορτίο, και ο καθένας θα εστιάσει ανάλογα το λόγο που αγόρασε τον επεξεργαστή (δουλειά, παιγνίδι, συνδυασμός κλπ).

Να πάμε τον χ Ryzen 5000 με το ζόρι στα 5.3, για ποιόν ακριβώς λόγο? Επειδή είναι ένα σενάριο που ευνοεί απόλυτα τους 12χχχ (και παλιότερους, μάλλον)? Στα 4.8 ο 5χχχ, ας πούμε, αν παράγει το ίδιο έργο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια στον ίδιο/λιγότερο χρόνο με τον 5.3 αντίστοιχο (όσο είναι εφικτό να οριστεί αυτό) 12χχχ, δεν μας ενδιαφέρει? Δεν είναι αυτός ο απόλυτος δείκτης efficiency από πλευράς ουσίας και όχι μόνο εντυπώσεων (όπως το περίφημο "normalized 5.3 clockspeed")?

Spoiler

 

Ε αν δεν σε ενδιαφέρει εννοείται πώς δεν χρειάζεται να το κοιτάξεις. Συνήθως όταν κοιτάμε να αγοράσουμε CPU (ή και κάρτα), δεν λέμε θέλω την κάρτα με ή το CPU με την μικρότερη κατανάλωση, ακόμα και αν μας ενδιαφέρει η κατανάλωση. Λέμε θέλω την κάρτα η το CPU που βγάζουν Χ fps με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση. Βάζεις δηλαδή ένα performance  threshold, και μετά κοιτάς τι πιάνει αυτό το performance με την μικρότερη κατανάλωση. Αν λοιπόν θέλω cyberpunk 2077 κλειδωμένο στα 120fps με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση, με ενδιαφέρει ποιό CPU πιάνει αυτά τα νούμερα (άρα θέλω clockspeeds)

 

 

Αν μας ενδιέφεραν απλά τα joule κατανάλωσης θα τρέχαμε στα 50watt ξερώ γώ όλα τα cpu

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Τον ενδιαφέρει για sff pc οπότε για αυτό ήθελε να ξέρει. Κατα τ' άλλα ναι, συμφωνώ.

Δεν εχει σημασια το κουτι ,αν δεν μπορεις να τον ψυξεις για pl1=pl2 τοτε η κανεις Manula oc και οπου κατσει η μπιλια η απλα τον προσπερνας. Κλειδωμενος σε  125watt καταναλωση τι επιδοσεις θα εχει?

Σαν να εχεις ενα 10900k κλειδωμενο στα 125watt ,τρεις χειροτερος απο 5800x που ηταν και φθηνοτερος

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχει σημασια το κουτι ,αν δεν μπορεις να τον ψυξεις για pl1=pl2 τοτε η κανεις Manula oc και οπου κατσει η μπιλια η απλα τον προσπερνας. Κλειδωμενος σε  125watt καταναλωση τι επιδοσεις θα εχει?

E καλά με manual OC παίζει να είναι τα πιο efficient CPU στην ιστορία των υπολογιστών, έχουν πρόβλεψη στο voltage  curve για TVB το οποίο τελικά αφαιρέσαν. Πέφτεις και 0.1 volt σε stock stable, αλλά προφανώς παίζει και λοταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Στα 125W ειδικά, είναι άψογος θερμοκρασιακά ο 12700Κ και ναι είναι πιο "κρύος" από τον 5800X. Εδώ μερικά παραδείγματα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

cpu-temperature.png.4b716c164ccbb3d0f3f2557e0faa0dda.pngTechnical-CPU-Temperatures.png.85c24bd0700795a0f0842a596a9d7d18.png

 

Μολις ετρεξα CineR23 στα P50/E40/U36 και εχω max 200w, δλδ 31w κατω, οποτε ας μην κρινουμε αποκλειστικα απο τα γραφηματα στο internet.

Επεξ/σία από ChaosAD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

Γρήγοροι στην arctic.... ακριβώς μια βδομάδα το 1700 bracket......μια χαρα

Επιτέλους ήρθε το μειλ με τον κωδικό. Έριξα παραγγελία μόλις τώρα για το κιτ. Αντε μπας και προλάβουμε πριν έρθει ο Santa :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μολις ετρεξα CineR23 στα P50/E40/U36 και εχω max 200w, δλδ 31w κατω, οποτε ας μην κρινουμε αποκλειστικα απο τα γραφηματα στο internet.

Εχεις ορεξη να τρεξεις ενα cbr23 με τη cpu σε στοκ ρολογια και Pl1=pl2=125watt ? Aκυρο νομιζα πως ειχες 12700K

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ε αν δεν σε ενδιαφέρει εννοείται πώς δεν χρειάζεται να το κοιτάξεις. Συνήθως όταν κοιτάμε να αγοράσουμε CPU (ή και κάρτα), δεν λέμε θέλω την κάρτα με ή το CPU με την μικρότερη κατανάλωση, ακόμα και αν μας ενδιαφέρει η κατανάλωση. Λέμε θέλω την κάρτα η το CPU που βγάζουν Χ fps με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση. Βάζεις δηλαδή ένα performance  threshold, και μετά κοιτάς τι πιάνει αυτό το performance με την μικρότερη κατανάλωση. Αν λοιπόν θέλω cyberpunk 2077 κλειδωμένο στα 120fps με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση, με ενδιαφέρει ποιό CPU πιάνει αυτά τα νούμερα (άρα θέλω clockspeeds)

 

 

Αν μας ενδιέφεραν απλά τα joule κατανάλωσης θα τρέχαμε στα 50watt ξερώ γώ όλα τα cpu

 

 

 

Βάλε το χωρίς spoiler να γελάσουν κι όσοι βαριούνται να το πατήσουν.

Σε ενδιαφέρει το stp και το mtp, συνεπώς, όσο αυτό είναι εφικτό με την καλύτερη δυνατή κατανάλωση...αυτό λέγεται efficiency.

Ακριβώς αυτό που γράφω παραπάνω, εδώ:

52 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στα ίδια joule κατανάλωσης ενέργειας, πόσο έργο θα παράξει ο καθένας, αυτό δεν μας ενδιαφέρει? Εννοείται πως θα υπάρξουν διαφορές ανάλογα το φορτίο, και ο καθένας θα εστιάσει ανάλογα το λόγο που αγόρασε τον επεξεργαστή (δουλειά, παιγνίδι, συνδυασμός κλπ).

Κι εδώ:

53 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στα 4.8 ο 5χχχ, ας πούμε, αν παράγει το ίδιο έργο καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια στον ίδιο/λιγότερο χρόνο με τον 5.3 αντίστοιχο (όσο είναι εφικτό να οριστεί αυτό) 12χχχ, δεν μας ενδιαφέρει? Δεν είναι αυτός ο απόλυτος δείκτης efficiency από πλευράς ουσίας

Εσύ απλά φρόντισες να το παρουσιάσεις όπως σε βολεύει για μια ακόμα φορά, κι όχι όπως είναι και το γράφω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βάλε το χωρίς spoiler να γελάσουν κι όσοι βαριούνται να το πατήσουν.

Σε ενδιαφέρει το stp και το mtp, συνεπώς, όσο αυτό είναι εφικτό με την καλύτερη δυνατή κατανάλωση...αυτό λέγεται efficiency.

Ακριβώς αυτό που γράφω παραπάνω, εδώ:

Κι εδώ:

Εσύ απλά φρόντισες να το παρουσιάσεις όπως σε βολεύει για μια ακόμα φορά, κι όχι όπως είναι και το γράφω.

 

Spoiler

 

Ρε μαν, ένας επεξεργαστής μπορεί να βγάζει 30 fps με 1 watt. Τρομερό efficiency, αλλά αν θέλω να παίζω στα 60 απλά δεν μου κάνει. Θέλω το πιο efficient CPU που να πιάνει 60 fps. Το πρώτο κριτήριο επιλογής είναι το performance threshhold, και μετά πάω στο πιο efficient CPU που πιάνει αυτό το threshhold. Θεωρώ πώς όλοι έτσι ψωνίζουμε, δεν νομίζω κάποιος να αγοράσει CPU που βγάζει λιγότερες επιδόσεις από αυτές που θέλει απλά επειδή είναι πιο efficient.

Aντίστοιχα ας πούμε με ενδιαφέρει πολύ και το performance / $, αλλά δεν έχω 1660 που έχει φοβερό performance / $ αλλά 3090 που έχει τραγικό. Γιατί? Γιατί έχει το καλύτερο performance / $ στα 60fps RT ON στο cp2077. Το threshold είναι να πιάνει τα 60. Οτιδήποτε πιο κάτω κόβεται

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ρε μαν, ένας επεξεργαστής μπορεί να βγάζει 30 fps με 1 watt. Τρομερό efficiency, αλλά αν θέλω να παίζω στα 60 απλά δεν μου κάνει. Θέλω το πιο efficient CPU που να πιάνει 60 fps. Το πρώτο κριτήριο επιλογής είναι το performance threshhold, και μετά πάω στο πιο efficient CPU που πιάνει αυτό το threshhold. Θεωρώ πώς όλοι έτσι ψωνίζουμε, δεν νομίζω κάποιος να αγοράσει CPU που βγάζει λιγότερες επιδόσεις από αυτές που θέλει απλά επειδή είναι πιο efficient.

Aντίστοιχα ας πούμε με ενδιαφέρει πολύ και το performance / $, αλλά δεν έχω 1660 που έχει φοβερό performance / $ αλλά 3090 που έχει τραγικό. Γιατί? Γιατί έχει το καλύτερο performance / $ στα 60fps RT ON στο cp2077. Το threshold είναι να πιάνει τα 100. Οτιδήποτε πιο κάτω κόβεται

 

 

Ναι, ναι, καλά όλα αυτά.

Για ακόμα μια φορά γράφεις εντελώς άλλα πράγματα από αυτά που συζητάμε.

Έγραψες για efficiency παραπάνω βιάζοντας εντελώς τη λέξη και το νόημά της.

Τώρα το γυρνάς στο "εγώ θέλω χ επιδόσεις πριν και πάνω από όλα και για αυτές δεν με νοιάζει πόσο θα πληρώσω/κάψω/αλλάξω". Πολύ καλά κάνεις εσύ, λόγος δεν πέφτει σε κανέναν για το τι εσύ θέλεις, αλλά efficiency αυτό δεν λέγεται.

Ίσως να λέγεται "efficiency σε πολύ συγκεκριμένο σενάριο που μόνο εσένα βολεύει σήμερα", αλλά αυτό αφορά εσένα και μόνο εσένα.

Δεν θα μας τρελάνεις όλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...