Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

review or it didn't (can't) happen 😉

Spoiler

Eίναι γνωστό σε όποιον παίζει το παιχνίδι ότι στην plaza τα ρύζια τρώνε τα μούτρα τους λόγω latency, ειδικά οι μικρότεροι, ο 5950x παλύευει αλλά είναι πίσω από 10900k. Προφανώς δεν παίζεις warzone, οπότε τι να σου εξηγήσω. Πριν το update της nakatomi σκορπάγαν τα ρύζια, το έχω ξαναγράψει

 

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Από 3600/18 (ΙF 1800) σε 3800/16 (ΙF1900) είναι 2-3' δουλειά, για να πάρεις το 90+% της διαφοράς. Στα πετάει στα μούτρα το calc τα settings, με τεράστιο ποσοστό επιτυχίας. Επιπλέον, ΧΜΡ το 3600/18? Και γράφεις και για bdies?

Δεν σου λέω ότι θα βγει απαραίτητα από πάνω ο 5950Χ, αλλά θα την κλείσει εύκολα τη διαφορά (όπου δεν είναι το b/w η πρωταρχική αιτία).

Λίγο να πάρει από μνήμες, λίγο από IF, λίγο από πτώση κατανάλωσης από κλειστό SMT και την αντίστοιχη αύξηση στα ταβάνια συχνότητας του επεξεργαστή και θερμικής διαχείρισης, να δεις πόσο αλλάζει η εικόνα που βλέπουμε στο παραπάνω test.

Ρε μαν πλέον μιλάς για manual tuning, ε χαίρω πολύ θα κάνεις και τον 12900k tuning και πάλι στα ίδια θα καταλήξουν...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν πλέον μιλάς για manual tuning, ε χαίρω πολύ θα κάνεις και τον 12900k tuning και πάλι στα ίδια θα καταλήξουν...

Αδερφέ, εσύ μιλάς για 3600/18ΧΜΡ σε bdies...θα μπεις στο bios για να το κάνεις, ξέρεις (άλλο που δεν θα βρίσκεις τέτοια bdies)...αυτό που γράφω εγώ είναι ακόμα 3 κλικ και ενασχόληση λίγων λεπτών και θα πάρεις σεβαστά κέρδη.

Το αντίστοιχο tuning στους 12χχχ, ίδιο δεν είναι, δεν θα πάρεις τα ίδια.

Πού το ξέρω? Εκεί που ξέρεις κι εσύ ότι θα πάρεις, εκεί που ξέρεις ότι θα ανέβουν τα fps αλλά θα ανέβει και η κατανάλωση του επεξεργαστή μετά το tuning, εκεί που κάνεις πως δεν βλέπεις τη διαφορά στην κατανάλωση και τα κέρδη σε STP από απενεργοποίηση του SMT (αλλά τα e cores off) κλπ, κλπ, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε λίγο τι λέει στα διαγράμματα...STOCK λέει. Οπότε ας αφήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε tune στο κάθε ένα. Είναι stock Vs stock. Load defaults και τρέχεις benchmarks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Θες να συγκρίνεις stock vs overclocked manual tuned επεξεργαστή...και σου κάνει και like ο άλλος. Παραδίνομαι, κερδίσατε :P 

 

20 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Διαβάστε λίγο τι λέει στα διαγράμματα...STOCK λέει. Οπότε ας αφήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε tune στο κάθε ένα. Είναι stock Vs stock. Load defaults και τρέχεις benchmarks. 

Για πείτε λίγο, ποιός είναι ο oc/tuned επεξεργαστής γιατί δεν τον βλέπω κάπου.

Α, λέτε αυτός που έχει ΧΜΡ 3600/18, δίκιο έχετε...ξέρετε τί είναι το ΧΜΡ, έτσι?

Εννοείται πως το ΧΜΡ στις 6000/38 είναι stock κι αυτό, ε?

Load defaults, ε? Jedec 2133/2400, δηλαδή...και αντίστοιχα 5200 ή κάτι τέτοιο? Lat κάπου στο 80 για τον Ryzen και 100+ για τον Intel?

Τα e-cores απενεργοποιημένα είναι stock, αλήθεια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολούμαστε με τα διαγράμματα του καθενός και δεν κάνετε μεταξύ σας συγκρίσεις με ελεγχόμενες παραμέτρους αφού έχετε το hardware; Ένα σωρό games έχουν benchmarks που είναι στάνταρ και μπορείς να έχεις μια κοινή βάση για σύγκριση..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Για πείτε λίγο, ποιός είναι ο oc/tuned επεξεργαστής γιατί δεν τον βλέπω κάπου.

Α, λέτε αυτός που έχει ΧΜΡ 3600/18, δίκιο έχετε...ξέρετε τί είναι το ΧΜΡ, έτσι?

Εννοείται πως το ΧΜΡ στις 6000/38 είναι stock κι αυτό, ε?

Load defaults, ε? Jedec 2133/2400, δηλαδή...και αντίστοιχα 5200 ή κάτι τέτοιο? Lat κάπου στο 80 για τον Ryzen και 100+ για τον Intel?

Τα e-cores απενεργοποιημένα είναι stock, αλήθεια?

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λές. Το 6000c38 και το 3600c18 είναι XMP ναί. Τα CPU είναι σε stock. Δεν νομίζω να έχει απενεργοποιήσει τα e-cores, το λέει κάπου στο video? Δεν το πρόσεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολούμαστε με τα διαγράμματα του καθενός και δεν κάνετε μεταξύ σας συγκρίσεις με ελεγχόμενες παραμέτρους. Ένα σωρό games έχουν benchmarks που είναι στάνταρ και μπορείς να έχεις μια κοινή βάση για σύγκριση..

Αυτο ,δοξα το θεο παιδια εδω μεσα υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Eίναι γνωστό σε όποιον παίζει το παιχνίδι ότι στην plaza τα ρύζια τρώνε τα μούτρα τους λόγω latency, ειδικά οι μικρότεροι, ο 5950x παλύευει αλλά είναι πίσω από 10900k. Προφανώς δεν παίζεις warzone, οπότε τι να σου εξηγήσω. Πριν το update της nakatomi σκορπάγαν τα ρύζια, το έχω ξαναγράψει

Δεν παίζω Warzone.

Δεν έπαιρναν οι Ryzen 50-60% πάνω με μια αλλαγή στο .ini αρχείο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

με το hwinfo ρε θελετε και wattομετρα τρομαρα σας 😛

Eγώ εχώ τον πιο efficient 12900k. 0 watt γράφει

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν παίζω Warzone.

Δεν έπαιρναν οι Ryzen 50-60% πάνω με μια αλλαγή στο .ini αρχείο;

 

Αυτό έχει φτιαχτεί από πέρυσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λές. Το 6000c38 και το 3600c18 είναι XMP ναί. Τα CPU είναι σε stock. Δεν νομίζω να έχει απενεργοποιήσει τα e-cores, το λέει κάπου στο video? Δεν το πρόσεξα

Μια χαρά καταλαβαίνεις τι λέω.

Εγώ πουθενά δεν έγραψα για tuned επεξεργαστή και σύγκριση oc vs stock. Εσύ το έγραψες και ο άλλος φίλος.

Το ΧΜΡ, stock κατάσταση δεν είναι, ούτε "load defaults". Load defaults θα σου φορτώσει Jedec χρονισμούς στις μνήμες και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Αν μπεις bios και φορτώσεις ΧΜΡ (Ιntel XMP, θυμίζω), χάθηκε ήδη το stock.

Είναι αστείο να συζητάμε για "stock" όταν ήδη έχουμε παρέμβει...ειδικά όταν η αντίστοιχη παρέμβαση στον Ryzen προσφέρει πολύ εύκολα αρκετά γρήγορα κέρδη.

Τα περί ecores που γράφω έχουν να κάνουν με τις ασυμβατότητες που έχουν προκύψει μέχρι τώρα. Αν έχει διορθωθεί στη συγκεκριμένη μητρική, πάσο. Αν όχι, και τους κλείνει μέσα από τα win, ήδη έχει δώσει κι άλλα πλεονεκτήματα στον Intel (πέρα από την απάτη των 11).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...