Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαίνω όλες τις απόψεις γιατί με μία GPU που κοστίζει κάτω από 1000 ευρώ σε 1440p δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά που φαίνεται με το μάτι ανάμεσα σε τόσο γρήγορα CPU (7950Χ3D / 5800X3D / 13900K / 12900 κλπ).

Στα workloads της δουλειάς μου οι διαφορές είναι πιο μεγάλες (+-15%) ανάμεσα στα CPU οπότε η διαφορά στην κατανάλωση φαίνεται ασήμαντη. Το κάθε CPU είναι καλύτερο αισθητά σε κάτι.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, elpenor είπε

Καταλαβαίνω όλες τις απόψεις γιατί με μία GPU που κοστίζει κάτω από 1000 ευρώ σε 1440p δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά που φαίνεται με το μάτι ανάμεσα σε τόσο γρήγορα CPU (7950Χ3D / 5800X3D / 13900K / 12900 κλπ).

Στα workloads της δουλειάς μου οι διαφορές είναι πιο μεγάλες (+-15%) ανάμεσα στα CPU οπότε η διαφορά στην κατανάλωση φαίνεται ασήμαντη. Το κάθε CPU είναι καλύτερο αισθητά σε κάτι.

Δεν είναι πρόβλημα το να τραβάει 60-80% παραπάνω ρεύμα το CPU και να αποδίδει 15% πιο γρήγορα, που αυτό συμβαίνει σε 1080p. Πρόβλημα είναι το ότι τραβάει 60--80% παραπάνω ρεύμα ο 13900 και εκεί που δεν αποδίδει πιο γρήγορα, δηλαδη σε 4k και 1440p. Kαι όταν λέω πρόβλημα εννοώ για μένα, κάποιον μπορεί να μην τον ενοχλεί, κανένα θέμα, γούστα είναι αυτά

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω πως την αδειάζουν κανονικά οι εταιρίες φορητών υπολογιστών και λογικό, πια θα βάλει mobile Alder Lake CPUs TDP with potential to go up to 95W 😂 

Η πατεντοκινεζιά δεν είναι άσχημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Herald said:

@Aten-Ra

Εδώ νούμερα με browser με 7 tab + 2 video να streamaroun + Discord call,  5-6w κατανάλωση :) 

powerdraw.JPG.9ff165d6ab89932ee184b761a20d8343.JPG

 

Εγώ βλέπω τι κατανάλωση έχω στον τοίχο, δεν πα να έχει και 0 Watt το CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ βλέπω τι κατανάλωση έχω στον τοίχο, δεν πα να έχει και 0 Watt το CPU.

Και πως θα έχεις λιγότερη κατανάλωση απτον τοίχο όταν το CPU τραβάει 10-15 φορές παραπάνω ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Herald said:

Και πως θα έχεις λιγότερη κατανάλωση απτον τοίχο όταν το CPU τραβάει 10-15 φορές παραπάνω ρεύμα;

Πρώτον δεν ξέρεις τι ακριβός μετράει το package power στον κάθε επεξεργαστή, δεύτερον σου έδειξα Total System Power σε Idle και τα δυο συστήματα είχαν τo ίδιο.  Άρα τα δυο CPU έχουν παρεμφερή κατανάλωση σε Idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτον δεν ξέρεις τι ακριβός μετράει το package power στον κάθε επεξεργαστή, δεύτερον σου έδειξα Total System Power σε Idle και τα δυο συστήματα είχαν τo ίδιο.  Άρα τα δυο CPU έχουν παρεμφερή κατανάλωση σε Idle.

Μου έδειξες total system power με διαφορετικούς υπολογιστές. Δηλαδή ο athlon που ήταν στα 20w στο γράφημα σου, καίει 50w λιγότερα σε IDLE από zen 4? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Μου έδειξες total system power με διαφορετικούς υπολογιστές. Δηλαδή ο athlon που ήταν στα 20w στο γράφημα σου, καίει 50w λιγότερα σε IDLE από zen 4? 

Δεν με νοιάζει τι κάνει ο Athlon, ο ZEN 4 μας ενδιαφέρει εναντίον του Gen 12/13 της Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν με νοιάζει τι κάνει ο Athlon, ο ZEN 4 μας ενδιαφέρει εναντίον του Gen 12/13 της Intel.

Mας νοιάζει το αν το γράφημα που ανεβάσες έχει σχέση με την πραγματικότητα. Αν το system power είναι ίδιο και το μόνο που αλλάζει είναι το CPU power draw τότε ο zen 4 τραβάει 50+w πάνω από τον athlon. Σε IDLE!

Προφανώς λοιπόν το γράφημα που ανέβασες είτε είναι τελείως μούφα είτε οι συγκρίσεις είναι με τελειώς διαφορετικό configuration 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Herald said:

Mας νοιάζει το αν το γράφημα που ανεβάσες έχει σχέση με την πραγματικότητα. Αν το system power είναι ίδιο και το μόνο που αλλάζει είναι το CPU power draw τότε ο zen 4 τραβάει 50+w πάνω από τον athlon. Σε IDLE!

Προφανώς λοιπόν το γράφημα που ανέβασες είτε είναι τελείως μούφα είτε οι συγκρίσεις είναι με τελειώς διαφορετικό configuration 

Άντε πάλι, πάλι το πρόβλημα είναι στο γράφημα, κοιτάζεις άσχετα πράγματα από την συζήτηση (ΖΕΝ 4 vs Gen 12/13) και προσπαθείς να βγάλεις το γράφημα λάθος και ότι δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.  

Αν νομίζεις ότι είναι λάθος το γραφιμα , πήγαινε στο Guru3D και πες τους ότι έχουν λάθος γραφήματα. Μέχρι να μπορέσεις να αποδείξεις σε αυτούς ότι έχουν λάθος γραφήματα,  μην μου ξαναπείς για το αν το γράφημα δείχνει την πραγματικότητα η όχι.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άντε πάλι, πάλι το πρόβλημα είναι στο γράφημα, κοιτάζεις άσχετα πράγματα από την συζήτηση (ΖΕΝ 4 vs Gen 12/13) και προσπαθείς να βγάλεις το γράφημα λάθος και ότι δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.  

Αν νομίζεις ότι είναι λάθος το γραφιμα , πήγαινε στο Guru3D και πες τους ότι έχουν λάθος γραφήματα. Μέχρι να μπορέσεις να αποδείξεις σε αυτούς ότι έχουν λάθος γραφήματα,  μην μου ξαναπείς για το αν το γράφημα δείχνει την πραγματικότητα η όχι.  

 

Ok, o zen 4 τραβάει 50w πάνω από τον athlon σε IDLE!! Legit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...